دود و سود فولاد

هزینه­ای که ساکنین نیشابور به سهامداران مجتمع فولاد خراسان می ­پردازند چقدر است؟

شهریار خراسانی­نسب

در میان مباحث روز توسعه منطقه­ای، توجه به موضوعات زیست محیطی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. خلق ثروت در منطقه­ای خاص، تنها در صورتی ارزش می یابد که در مدل سازی اقتصادی آن پروژه، هزینه زیست محیطی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن منطقه وارد می­شود محاسبه شده باشد. این موضوع آن چنان اهمیت یافته که سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد (UNIDO) بررسی تاثیرات و  هزینه­های زیست­محیطی توسعه صنعتی را به عنوان مهمترین گام­های مدل­سازی اقتصادی- توسعه ای در نظر گرفته است.

حسابداری محیط زیست _ به معنی تجزیه وتحلیل اطلاعات مالی با هدف بهینه سازی عملکرد اقتصادی و استفاده معقول از منابع محیط زیستی و بهره­گیری از این اطلاعات در محاسبه بهای تمام شده کالا وخدمات_ ابزاری مناسب در مدل­سازی محسوب می­شود.

مادامی که قوانین و مقررات کارا درجهت حفاظت از محیط زیست و محدود ساختن اشتهای سیری ناپذیر سرمایه­داران جهت کسب سود بیشتر، توسعه­ی مفهومی و کمّی نیافته است، مهمترین ابزار کنترلی، «مسئولیت اجتماعی» شرکت­ها و مدیران آنها در قبال این آسیب­ها و مطالبه این مسئولیت از سوی افکار عمومی و مردم منطقه است.

توسعه فضای سبز، پایش لحظه ای آلاینده های محیط زیست، اجرای طرح­هایی با موضوع کنترل و جمع آوری غبار و گازهای آلاینده و  . . . نمونه ای از اقدامات لازم در راستای عمل به این مسئولیت است.

«شرکت مجتمع فولاد خراسان»، از سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسید. در آغاز کار، واقع شدن این شرکت، به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در شرق کشور و شهرستان نیشابور، نوید دهنده تاثیراتی عمیق در توسعه شهرستان بود.

حال پس از گذشت حدود ۲ دهه از فعالیت آن، این پرسش مطرح است که این تاثیرات عمیق، چه تناسبی با آسیب­های زیست محیطی به شهرستان داشته است! مدیران این شرکت، چه اهتمامی در جهت عمل به «مسئولیت اجتماعی» شرکت داشته و چه رفتاری موثّری در ین راستا از خویش نشان داده اند…

در گذشته باور بر این بود که دلیل این وضعیت، استقرارِ مدیریت غیر بومی بر این شرکت است؛ این در حالی است که در هشت سال گذشته با استقرار مدیریت بومی، انتظارات و توقعات مردم منطقه، به حق، بیش از گذشته بوده است.

شایسته است پرسش­های زیر به عنوان بخشی از مطالباتِ عمومی همشهریان محترم در آن نشریه مطرح شده و پاسخی در خور دریافت کند:

  • اقدامات و سرمایه گذاری های مشخص مجتمع فولاد خراسان در عمل به مسئولیت اجتماعی خود و سهیم شدن در توسعه شهرستان نیشابور چه بوده است؟
  • هزینه هنگفت زیست محیطی به ویژه درباره­ی مصرف آب منطقه، آلودگی آب، فرسایش خاک، آلودگی هوا و . . . که مشخصاً از جیب ساکنین این شهرستان پرداخت می شود به چه میزان است و در جهت کاهش این هزینه­ها چه اقداماتی صورت گرفته است؟
  • آلاینده­های هوا در شکل غبار و ذرّات جامد در مراحل مختلف حمل ­و ­نقل و انباشت و برداشت مواد در فرایندهای گُندله سازی، احیای مستقیم و ذوب مجتمع فولاد خراسان، تولید می­شود. همچنین گاز­های آلاینده همچون اکسیدهای ازت، اکسیدهای گوگرد، مونواکسید کربن و . . . به ویژه در احیای مستقیم و ذوب ایجاد می شود. این شرکت چه اقداماتی در جهت کاهش انتشار آلودگی هوا انجام داده است؟

این یادداشت کوتاه، در راستای پرداختن به بخشی از این موضوع حساس نوشته شده و چنان­چه موقعیّت اقتضا نماید، می­توان با پرداختن به مصادیقِ موضوع، به گونه ای جزئی تر نیز بررسی را ادامه داد و از این طریق گامی به سمت کاهش آسیب­ها و افزایشِ منافعِ عمومی برداشت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.