دمی با رئیس دانشکده هنر نیشابور

گفت و گو: سیدهاشم مداح

اولین مرکز آموزش رشته های هنری در ایران و به شیوه نوین توسط کمال الملک و در سال ۱۲۹۵ هجری شمسی راه اندازی شد . این مرکز مدرسه صنایع مستظرفه نام داشت که در محل عمارت حوضخانه واقع در باغ نگارستان (تهران ) قرارداشت .در این مدرسه  رشته های نقاشی «منبت»موزاییک»و قالی بافی آموزش داده می شد .. پس از وفات کمال الملک این مدرسه به دو هنرستان هنرهای سنتی و هنرستان کمال الملک تقسیم شد و هر کدام جداگانه به فعالیت خود ادامه داد ..ادر شهرمان نیشابور اولین مرکز آموزش عالی هنر با نام  دانشکده هنر و در سال ۸۷ با نیت آموزش رشته های هنری به علاقمندان و زیر نظر دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد ..در گفتگو با رییس این دانشکده دکتر آرمان یعقوب پور از وضعیت فعلی این دانشکده جویا شدیم ایشان به سوالات ما این گونه پاسخ داد .

دکترای پژوهش هنر و نقاش

آرمان یعقوب پور

هنرباعث  صداقت در بیان احساس می شود

9هدف ار راه اندازی دانشکده ی هنر در شهرمان چه بوده است ؟

در ابتدا قرار بود یک دانشگاه هنر در شرق کشور تاسیس شود که به دلیل بافت فرهنگی- هنری و سابقه  ی تاریخی نیشابور این شهر برای این منظور انتخاب شد. دانشکده ی هنر در سال  ۸۷ و زیر نظر دانشگاه فردوسی مشهد راه اندازی می شود . و در آن زمان در  دو رشته  ی نقاشی و گرافیک دانشجو می بذیرد ..بر اثر مرور زمان و بی توجهی مسولین وقت آن هدف بلند پروازانه رنگ می بازد و در نهایت این دانشکده بر اثر تصمیمات شتاب زده  ی مسولین محلی در دانشکاه تازه تاسیس نیشابور ادغام می گردد .

در حال حاضر در این دانشکده چه رشته های هنری تدریس می شود ؟

هم اکنون دانشکده با جذب حدود سیصد دانشجو به فعالیت خود ادامه می دهد که این دانشجویان در رشته های نقاشی «گرافیک و مجسمه سازی (در مقطع کارشناسی ) و رشته های پژوهش هنر و تصویر سازی (در مقطع کارشناسی ارشد ) به تحصیل اشتغال دارند .

آیا با مشکل خاصی هم روبرو هستید ؟

مشکل اصلی ما این است که برای جذب استاد و هییت علمی مطرح که اکثرا ساکن نیشابور نیستند و به صورت مدعو از تهران و شهرهای دیگر به اینجا  می آیند امکانات اسکان و جای اقامت نداریم و از طرفی نبودن فرودگاه در این شهر باعث بروز مشکلات و سرگردانی برای استادان شده است.از طرف دیگر بنده چند سال است که کوشش می کنم رشته ی  موسیقی را به رشته های هنری دانشکده اضافه کنم که این امر مهم براثرعدم همکاری مسولین میسر نشده است و من دلیل آن را نمی دانم .

لطفا درباره رشته هنری خودتان هم توضیحاتی بدهید ؟

من از کودکی با رشته نقاشی الفتی دیرینه داشته ام و معتقدم نقاشی از هنرهای پایه به حساب می آید . کار حرفه ای من در نقاشی از زمان ورود و به دانشگاه هنر تهران شروع شد . در طول سالهای بعد و  با شرکت دربیش از  شصت نمایشگاه نقاشی انفرادی و گروهی داخلی و خارجی (کشورهای امریکا «فرانسه و انگلیس ) کار هنری را ادامه دادم .

شیوه هنری و سبک خاص شما در رشته نقاشی کدام است ؟

سبک نقاشی من منظره پردازی به شیوه مینیمالیسم  می باشد که عبارت است از ساده نگاری و حذف ظواهر اضافی اثر و در نهایت رسیدن به یک هنر بالایش یافته. ا ین شیوه ی هنری حدود شصت سال است که در دنیای معاصر  مطرح بوده که در رشته  معماری نمود بیشتری یافته است .

اگر مقایسه ای بین هنرامروز  ایران و جهان معاصر بشود به چه نتیجه ای می رسیم ؟

هنر ایرانی هیچ چیز از هنر اروپا یی و هنر جهانی کم ندارد .تنها تفاوت در نگرش مسولین به هنر می باشد در آنجا متولیان امر به هنرمند و مقوله ی هنر بهای زیادی  می دهند و در اینجا …

در آنجا تمامی فعالیتهای  مربوط  به بربایی نمایشگاه و عرضه  ی اثر هنری به مخاطب توسط گالری های هنری انجام می شود و اثر هنری نیز تضمین فروش دارد اما در اینجا خود هنرمند تمامی کارها را از گرفتن مجوز و… باید انجام بدهد و در نهایت هیچ تضمینی برای فروش اثرش  نیز وجود ندارد  در یک جمله آنجا هنر و هنرمند جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است .و ما اینجا هنوز درشناخت رشته های هنری  مشکل داریم .

اصولا آموزش رشته های مختلف هنری چه اثری بر زندگی مردم دارد؟

هنر و زیبایی شناسی بخش جدایی ناپذیر وجود انسان است  ،حذف هنر از جامعه ی انسانی امکان بذیر نیست .اصولا  می شود احساسات  انسانها را از آنان گرفت ؟

تنها مساله تفاوت برداشت و تعریف آدمها از ماهیت هنر  می باشد و گر نه  زورمندان هم هنر را برای استفاده های خاص می پذیرند …بس دعوای اصلی بر سر حذف هنر از عرصه اجتماع نیست بلکه استفاده و بهره برداری از آن مسله ساز شده و باعث سوء تفاهم شده است .. اما مرور زمان نشان داده مردم از دیدن و شنیدن آثار  مختلف هنری لذت می برند و بنده به این نتیجه رسیده ام که هنرباعث  صداقت در بیان احساس می شود.

 ارتباط دانشکده ی هنر با دیگر دوایر و سازمانهای دولتی  را  چگونه می بینید ؟

کار اصلی ما آموزش رشته های هنری است دیگران  باید سراغ ما بیایند ولی در هر صورت جلسات عدیده ای با شهرداری و  اداره ی ارشاد اسلامی در خصوص زیبا سازی شهری داشته ایم. ضمنا در برگزاری چند جشنواره هنری با دیگر سازمانها همکاری مستمر داشته ایم . استادان و دانشجویان ما در امر زیبا سازی شهر فعالیتهای زیادی داشته اند اما در شهرهای کوچک مانند نیشابور به دلیل کمبود بودجه فعالیتها نمود چندانی ندارد ولی آثار هنری خلق شده توسط هنرمندان دانشکده ی هنر در مرکز استان (مشهد ) کاملا مشهود است .

دانشجویان دانشکده ی هنر نیشابور تا کنون چه افتخاراتی کسب کرده اند ؟

بسیاری از فارغ اتحصیلان ما هم اکنون از هنرمندان حرفه ای در سطح کشور محسوب می شوند و در بسیاری از جشنواره های هنری کشوری و حتی بین المللی افتخار آفرینی کرده اند .همچنین بسیاری از استادان  ما هم در عرصه بین المللی آثار درخشانی ارایه نموده اند مانند آقایان  قره باغی و نجیبی (مجسمه سازی) مهردادصدقی (تصویر سازی) سید علی سیدانی (نقاشی) رزم خواه (نقاشی )و…

برای ارتقا سطح خدمات ارایه شده در دانشکده چه اهدافی در نظر گرفته شده است ؟

ارتقا سطح کیفی آموزشی دانشکده هدف اول و اصلی ماست گام بعدی جذب هیت علمی مطرح و شاخص می باشد .از دیگر اهداف ما اضافه کردن رشته ی  موسیقی به رشته های هنری موجود دانشکده می باشد که تا کنون به دلایلی عملی نشده است .

و سخن پایانی

با تشکر از شما و نشریه خیام نامه …..»سخن آخر من این است که در دانشکده هنر به روی تمامی علاقمندان باز است و من امیدوارم روزی برسد که همانطور که نرده ها و حصار ها از دور فضاهای سبز و پارک ها جمع آوری شد فاصله ها و دوری مردم و دانشگاه هم از بین برود .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.