در گفتگو با محسن مسعودی فر، مسئول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مطرح شد: نیشابور سالن تئاتر ندارد

گفت و گو: سیدهاشم مداح

با تشکر از شما؛ چرا هفت شهر عشق؟

 از اجرای نمایش موفق آن هم بگویید؟

دریک  سفرکاری که به تهران داشتم در یک جمع هنری و در خانه ی   هنرمندان تهران از بنده درخواست شد که اشعاری از خیام و عطار بخوانم و من این کار را انجام دادم .پس از بازگشت از سفر به فکر بزرگان این آب و خاک بودم و این که چه جفایی بر این بزرگان رفته است؟ بسیاری از ما نیشابوری ها حتی اشعار روی آرامگاه خیام را نمی توانیم بخوانیم . به هرحال براین شدم که در افکارم تجدید نظر کنم و شناخت عمیق تری از زندگی این بزرگان کسب کنم. لذا با مطالعه و تحقیق در زندگی عطار متنی نوشته شد که حدود شش ماه به طول انجامید و این متن برای نمایش آماده شد .گفتنی است که نما یش هفت شهر عشق با کمک استاد عزیزاله صادقی و زنده یاد « استاد محمود گنجی و دکتر نوروز به سر انجام رسید . و در سال ۹۵ این کار روی صحنه رفت و خوشبختانه با استقبال زیاد مردم روبه رو گردید .

قابل ذکر است که این نمایش در سالن تئاتر شهر مشهد اجرا شد و به مقام برگزیده ی کشوری هم دست یافت .این نمایش در چند قسمت اجرا شد که عبارت بود از : زندگی عطار ، هفت شهر عشق ، حمله ی  مغول ، داستان شیخ صنعان و دختر ترسا و در نهایت مرگ عطار.

در باره ی  فعالیت های هفده ساله ی  خودتان  در تئاتر نیشابور و اجرای نمایش های گوناگون چه گفتنی هایی دارید ؟

من کارتئاتر را از دوران دبستان شروع کردم واولین کار جدی من زمانی شروع شد که برای تست بازیگری به موسسه مشق هنر دعوت شدم . پس از آن پیش بزرگانی  همچون جواد گنجی و صوفی درنیشابور  جلال تهرانی ، حمید سمندریان ، فرهاد آییش ومحمد عاقبتی در تهران آموزش دیدم.

اولین اجرای من در سال ۷۹ بود که با نمایش «عروسی اجباری» شروع شد این کار نوشته داوود فتحعلی بیگی و کارگردانی خودم بود .نمایش های بعدی عبارت بودند از : «فصل حضور » که موفق شد در جشنواره ی  رضوان مقام اول بازیگری زن را  توسط مریم عبد اله آبادی کسب کند وبه کسب  مقام اول بازیگری مرد توسط محمد قاسم بناییان نایل شود و فایزه موسوی بازیگر برگزیده ی خردسال شد . نمایش تهران ۱۳۹۰ ( جشنواره رضوان ) ، رقصی این چنین…( جشنواره رضوان ) ، عشق پیرمرد (جشنواره بسیج در مشهد) که مقام اول بازیگری زن را نصیب سحر کاهانی کرده و محمد قاسم بناییان هم مقام اول بازیگری و تندیس برگزیده را کسب کرد و من هم مقام سوم کارگردانی را به دست آوردم .  نمایش« بخت وعده» در جشنواره کویر و کسب مقام سوم بازیگری مرد توسط رضا خشو،همچنین کسب مقام سوم بازیگری زن توسط سما توحیدی و مقام سوم کارگردانی نمایش «زمان جستن» هم مقام سوم بازیگری را برای فرشید اشتری به همراه داشت . « انتظار با چادر سیاه»درجشنواره ی  کویر یزد و کسب دو مقام دوم بازیگری توسط رضا خشو و سمانه قنبری و برنده ی مقام سوم نویسندگی توسط دکتر نصیری و اجراهای دیگراز دیگر مواردی است که در آن ها خوش درخشیده ایم.

ضمنا فیلم کوتاهی هم ساخته ام با نام «قاف»که مقام سوم جشنواره کشوری شیراز را برایم به ارمغان آورد .

خوب ظاهرا کارنامه ی پرباری دارید لطفا از انجمن هنرهای نمایشی نیشابور بگویید وچگونگی  فغالیت های آن؟

انجمن هنرهای نمایشی که در رشته های گوناکون فعالیت می کند از گروه های نمایشی مثل تاتر کودک ، کمدی ،تعزیه و… تشکیل ودر حال فعالیت اند .در دوره ای فعالیت های تئاتری در شهر به صورت هیئت امنایی اداره می شد و افرادی چون شادروان خانم حاجیان، اثنی عشری و صوفی و رضایی و…فعالیت می کردند .

از زمانی که من مسئولیت انجمن را بر عهده گرفته ام گروه های نمایشی به صورت جداگانه و پس ازاخذ مجوز به فعالیت می پردازند .

هم اکنون گروه های  تئاتری چون جوان فردای خیام ، سایه ، ققنوس ، گروه هنری هادوی و جهان تیغ  و…فعالیت می کنند.

ضمنا فعالیت های آموزشی و اعلام فراخوان جشنواره ها هم توسط انجمن انجام می شود.

مهمترین مشکلات سر راه انجمن نمایش در شهرمان چیست ؟

مشکل اول واساسی ما نداشتن بودجه است. معضل بعدی نداشتن سالن مخصوص اجرای تئاتر است ؛ نداشتن امکانات مثل نور و تجهیزات صدا و پشت صحنه  ونداشتن استاد حرفه ای ازمشکلات بعدی است  و خلاصه معضل ما عدم حمایت مالی و معنوی از طرف مسئولین است.

 با تمامی این مشکلات امیدی به ادامه ی فعالیت های هنری شما وجود دارد؟

ما هنرمندان تئاتر با استعانت از خداوند متعال و عشق به کار و هنرمان به ادامه ی راه امیدواریم، اما ضمنا امید داریم که مسئولین هم به خود آیند و قدر فعالیت های هنری را بدانند زیرا در این زمانه و با هجوم تکنولوژی جدید، جوانان ما بدون پشتوانه و حمایت مسئولین  یارای ایستادگی و دفاع از فرهنگ وهویت ملی را نخواهند داشت .همانطور که می دانید اشتغال معضل اصلی جوانان است، پس بیایید با حمایت از هنرهایی چون تاتر راه را برای اشتغال و رشد و تعالی جوانان آماده کنیم .

نقش هنر و مخصوصا هنر تاتر در جامعه ی امروزی ما چیست ؟

از نظر من یکی از شاخصه های پیشرفت هر جامعه ای توجه به هنر در آن جامعه مخصوصا  هنر تئاتراست چرا که تئاتر مادرهنرها نام گرفته و یک هنرمند تئاترباید مهارت های زیادی را بیاموزد تا بتواند در کارش موفق شود .از طرفی تئاتر تنها هنری است که به بازسازی و طرح مشکلات اجتماعی می پردازد و ازهمه مهمترچون تئاتر به صورت زنده اجرا می شود لذا با مخاطب ارتباط بهتری برقرار می کند . بنا بر این هنر تئاتر نقش غیر قابل انکاری در ارتقا سطح آگاهی و بینش مردم دارد .

اگر مقایسه ای بین هنر تئاتر در ایران و تئاتر در  دنیای امروز داشته باشیم به چه نتیجه ای می رسیم ؟

من از این مقایسه دچار ترس می شوم چرا که هیچ شباهتی بین فعالیت های هنری ما و دنیای پیشرفته امروز وجود ندارد ما در امکانات صفریم و تجهیزات و حمایت های لازم را نداریم .تنها مقایسه ای که می شود کرد در بخش توان هنری است  که ایرانی ها ثابت کرده اند در صورت در اختیار داشتن امکانات هیچ چیز از هنرمندان روز دنیا کم ندارند .

در حال حاضر فعالیت های شما چیست ؟

در انجمن نمایش کارهای روزمره و آموزش و … را انجام می دهیم و بنده هم فعلا روی زندگی نامه حافظ کار می کنم که در صورت انجام کار و اخذ مجوز بیش از شصت نفر بازیگر را به صحنه خواهم برد .

اما سخن آخر

من در اینجا به عنوان نماینده ی انجمن نمایش از تمامی  مسئولین اداره ارشاد شهرمان تشکر می کنم و دست تمامی پیشکسوتان تئاتررا می بوسم و ازکلیه علاقه مندان به هنرتئاتر تقاضای کمک وهمیاری دارم. امید است بتوانیم با کمک یکدیگر هنر نیشابور را به مقامی که شایسته ی آن است برسانیم .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.