در گردهمایی عمومی اصلاح طلبان نیشابور عنوان شد: جریانی می خواهد فضای «سیاسی» را «امنیتی» کند

 

اصلاح طلبان نیشابور به دنبال تشکیل شورای «خرد و تدبیر» هستند، نه شورای سیاسی

آزاده مهدیار/ نشست هم اندیشی اصلاح طلبان شهرستان به دعوت شورای هماهنگی اصلاح طلبان برگزار شد و ضمن ارائه گزارشی از چگونگی شکل گیری این شورا و فعالیت های آن تا کنون و برنامه هایی که برای انتخابات پیش رو دارد، سخنرانی ناصر آملی، فعال سیاسی استان، نیز تحلیلی بود بر اهمیت انتخابات پیش رو و فضایی که اصلاح طلبان در آن قرار دارند.

در این نشست که روز شنبه، بیست و ششم فروردین ماه برگزار شد، ناصر آملی با بیان این که بار دیگر در معرض انتخابی قرار گرفته ایم که در سرنوشت ما اثر می گذارد، اظهار داشت: کسی که چارچوب یک نظام را قبول دارد و به دنبال تغییر در شیوه اداره کشوراست، باید «اصلاح طلب» باشد یعنی با روش های «قانونی» دنبال تغییر باشد، ما با دو فرض، یکی این که «انتخابات حق ما است» و دوم، «اصلاح طلب هستیم»، وارد عرصه انتخابات می شویم.

اصلاح طلبی، تغییرخواهی در چارچوب قانون است

این فعال سیاسی و روزنامه نگار، با بیان این که دموکراسی یک پروسه و یک «تربیت تاریخی» است افزود: این طور نیست که یک مانع دموکراسی را برداریم و دفعتا دموکرات شویم. ما اصلاح طلبان نباید دموکراسی را نام بدلی مان قرار دهیم و همان طور که اصولگرایان هر کاری را به نام خدا انجام می دهند ما هم به نام مردم انجام دهیم. بلکه باید بتوانیم با طی دورانی از تمرین مردم سالاری، حق را با مردم بدانیم. در منطقه ما (خاورمیانه) تمرین دموکراسی کم شده است. پول نفت و خشکی طبیعت و بسیاری مسائل تاریخی دخیل بوده اند، که دموکراسی به شکل یک فرهنگ بروز و ظهور نکند.

وی با اشاره به ناامنی ها و ناآرامی های به وجود آمده در کشورهای خاورمیانه، پس از کنار رفتن یک حکومت، از جمله وضعیت کشورهایی مثل لیبی و مصر و… اظهار داشت: در این کشورها، حکومت هایی با قدرت متمرکز داریم که اگر کانون قدرت در این حکومت ها تغییر کند دچار نابسامانی و نا امنی می شوند. هر گاه خلاء قدرت در آن ها ایجاد شود همه امور به هم می ریزد.

ناصر آملی با اشاره به در تاریخ معاصر ایران گفت: بعد از ترور و از میان برداشتن ناصرالدین شاه، شاهد بودیم که  وارد تونلی از ناامنی شدیم. حتی مشروطیت نتوانست امنیت را به این کشور دهد و نتیجه آن کودتای رضاخان شد. یا در دوره پس از شهریور ۱۳۲۰، بعد از خلع رضاشاه، مجددا در کوریدور ناامنی می رویم تا این که کودتای ۲۸ مرداد رخ می دهد. این پروسه تکرار شده تا انقلاب اسلامی، که این بار با خواست بیش از ۹۵ درصد مردم جابه جایی قدرت اتفاق افتاد. این بار فردی مثل آیت الله خمینی بود که با آن قدرت بی نظیر و آن حمایت توده های مردم که در تاریخ ایران بی نظیر بود، با وجودی که بعد از انقلاب ناامنی و شورش های تجزیه طلبانه، جنگ داخلی، ترور و حتی جنگ خارجی داشتیم، شرایط مهار شد. می توان گفت تنها دوره ای که انتقال قدرت مرکزی به قدرت بعدی با آرامش نسبی همراه بود، انتقال قدرت به رهبر کنونی انقلاب، آیت الله خامنه ای بود، که با وجود فردی مثل آقای رفسنجانی در کنار ایشان، این دوران با آرامش سپری شد و کشور از یک گردنه، نسبتا با آرامش عبور کرد و ناامنی به وجود نیامد، انتظام امور کشور از هم نپاشید، امور روی ریل افتاد. مشکلات آن موقع هم قابل بررسی است ولی ناامنی در سطح ملی روی نداد.

تاثیر انتخابات پیشِ رو در آینده کشور و نظام

وی افزود: رهبری در دوره اخیر خبرگان دستور دادند گروهی تشکیل شود که برای آینده رهبری هم تصمیم گیری شود، انشاءا… که خداوند به ایشان عمر طولانی تری دهد، اما برای جانشین ایشان دارند برنامه ریزی می کنند. این که چه کسانی در عرصه سیاسی کشور حضور دارند حتی در انتخاب رهبری هم تاثیر گذار است؛ هم از لحاظ تاکتیکی و تکنیکی. یعنی هم به لحاظ ساز و کار و هم از این جهت که این اتفاق در خاورمیانه می افتد. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که منطقه استبدادخیزی است، منطقه حکومت های متمرکز است و گناه این حکومت ها یا استبدادی بودن آن همه اش به گردن حاکمان نیست، خود ما هم آدم های دموکراتی نیستیم. مردم نباید صحنه سیاست را ترک کنند و به سرنوشت خودشان بی تفاوت باشند. حضور مردم و کسانی که به تغییرات در چارچوب قانون و شیوه مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه اعتقاد دارند، امنیت کشور را تضمین می کند.

وی با بیان این که امیدوارم که خداوند به مقام معظم رهبری عمر بیشتری دهد و زمانی جایگزینی رخ دهد که ساز و کارهای قانونی در کشور کاملا مستقر شود، افزود: باید جریان های سیاسی حاضر در صحنه سیاسی کشور را به درستی بشناسیم. جریان های سیاسی که حضور قدرتمند دارند، یکی اصلاح طلبان و اعتدالیون هستند که دولت را در دست دارند، دیگری راست سنتی، که تقریبا در حاشیه است و خیلی قدرت و توانی از آن باقی نمانده و جریان روحانیون سیاسی که شامل نمایندگان ولی فقیه و دستگاه های امنیتی و نهادهای خاص که قانونا حق دخالت در سیاست را ندارند. این سه جریان در کشور حضور دارند و اگر آن اتفاق بیفتد این سه قدرت با هم تعامل می کنند تا رهبر آینده تعیین شود. حال این که دولت دست چه کسی باشد وقتی این اتفاق می افتد بسیار مهم است.

آملی افزود: این که چنین کسی در این دورانِ گذار رئیس جمهور ما باشد فرق می کند؛ این که آدمی مثل احمدی نژاد که دنبال کفتر بازی سیاسی است و فکر می کند می تواند کشور را با شیوه های عوام فریبی اداره کند، یا افرادی که به دنبال امنیتی کردن فضا هستند یا افرادی که به حق حاکمیت مردم اعتقاد و التزام دارند، قدرت اجرایی را در دست داشته باشند، تاثیرات متفاوتی بر سرنوشت ما می گذارد.

آرایش نیروهای سیاسی کشور و مهندسی انتخابات

آملی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تغییرات صورت گرفته در سطح سیاسی و مدیریت کشور در هشت سال گذشته افزود: آینده ای امن و بی دغدغه و بی اضطراب در منطقه ای که روی بشکه باروت است و اطراف کشور خود را می بینیم، لازمه حفظ ایران است. تازه کشور از بی خردی ها و نابسامانی های دوره قبل مقداری کمر راست کرده و تازه تورم کنترل شده و دوران سخت آوار برداری از گذشته تقریبا تمام شده است. و دولت آینده می تواند روی این زیربناهای ایجاد شده در دولت فعلی، قدم های موثری برای بازسازی اقتصاد کشور بردارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در تحلیل شرایط و برنامه های نیروهای سیاسی حاضر در صحنه انتخابات گفت: سال ها عادت کردیم در روشنایی کار کنیم و رقبای ما در تاریکی برنامه ریزی کنند. لذا در مورد رقیب هر چه بگوییم بر مبنای فرضیه است. الان آقای احمدی نژاد کاندیدا شده و کسی نمی داند خودش تصمیم گرفته یا مثل دفعه قبل عده ای وی را به جلو رانده اند. فقط می دانیم برخی در کشور مامور مهندسی انتخابات شده اند، مهندسی هم نه به معنای تقلب، بلکه یعنی سازمان دادنِ نحوه ورود به انتخابات و مقابله با جریان مقابل و حذف آن. آن ها را هم می شناسیم که در کل کشور پایگاه دارند و امکانات فراوان.

وی ادامه داد: این که کاندیدای نهایی آنها کیست و آرایشی که به خود دادند در جریان انتخابات چگونه عمل خواهد کرد، اطلاع دقیقی نداریم. لذا باید روی انرژی و توان خودمان حساب کنیم.

سردبیر پیشین نشریه «توس» با اشاره به این که ورود ما به عرصه سیاسی مفروض به دو فرض است، تصریح کرد: فرض اول اینکه انتخابات حق است نه تکلیف، چرا که اگر تکلیف بود که روزی ۲۴۰ هزار غذا در مشهد توزیع نمی کردند؛ می گفتند وظیفه شما است و برای رفتن به بهشت رای دهید. ولی انتخابات حق است. و فرض دوم این است که ما اصلاح طلبی را برای چارچوب فعالیت خود برگزیده ایم.

اگر کسی تصمیم به عدم مشارکت در انتخابات گرفته باید بداند این به نفع ما است یا ضررمان. این که مثل انتخابات شورای شهر دوره پیش مشهد، عناصر ناپلئونی با ۲۴ هزار رای در شهر ۳ میلیونی عضو شورای شهر شوند و سالانه هزاران میلیارد تومان امکانات شهر در اختیارشان قرار بگیرد، به سود مردم است یا زیان شان؟!

خلاء هاشمی احساس می شود

آملی افزود: الان عموم اصلاح طلبان و در راس آن ها آقای خاتمی و مشاوران ایشان به این نتیجه رسیدند که باید در انتخابات شرکت کنیم و معمولا حضور در انتخابات از عدم حضور در آن به تر و نتیجه بخش تر است. اصلاح طلبان در سطح کشور مجمع مشورتی تشکیل دادند. برای این که دچار تشتت و پراکندگی نشویم هیچ راهی نداریم جز این که به این حرکت جبهه ای و ملی توجه کنیم و از آن تبعیت کنیم چون نمایندگان احزاب و گروه های خودمان آنجا نماینده دارند. مهم است که نیروی ما پراکنده نشود و خطای سال ۸۴ را نکنیم.

آملی افزود: من ایمان دارم جریان مقابل اگر نتواند ما را متلاشی کند، هیچ کار دیگری نمی تواند بکند.

وی با اشاره به تلاش محافظه کاران  برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها گفت: این افتضاح جمنا را نگاه کنید: عده ای جمع شدند و به عده ای از میان خودشان رای دادند و حالا باز یک عده از خودشان می گویند تقلب شده است؛ جریانی که آراء رفقای خود را تغییر می دهد در سطح ملی چه توقعی از آن وجود دارد؟

وی با بیان این که خلاء آقای هاشمی اکنون کاملا احساس می شود، اظهار امیدواری کرد: وحدت و آگاهی و بیداری، این دوران دشوار را به فضل خدا با آرامش و به نفع مسائل ملی و چارچوب حقوقی جمهوری اسلامی طی کنیم.

سخنگوی اصلاح طلبان نیشابور:

اصلاح طلبان به دنبال تشکیل شورای «تدبیر و خرد» هستند

در ادامه نشست عمومی اصلاح طلبان نیشابور، سخنگوی شورای هماهنگی اصلاح طلبان نیشابور گفت:  حضور کسانی که نسبت به سرنوشت خود و کشور و شهرشان احساس مسئولیت می کنند، در این جلسه مایه دلگرمی است.

احسان اسحاقی با بیان این که اصلاح طلبان نیشابور از ماه ها قبل در حال هم اندیشی در خصوص دو مساله مهم پیش رو، یعنی انتخابات شورای شهر و انتخابات ریاست جمهوری هستند، گفت: تنها انتخاباتی که ناظر بر «حق مردم بر شهر» است انتخابات پارلمان محلی، یعنی شورای شهر است و بر خلاف سایر انتخابات نظام جمهوری اسلامی، نظیر مجلس و ریاست جمهوری که بر «حق حاکمیت ملی»  استوار است، شورای شهر مبتنی بر حکمرانی شهری است اما برگزاری دو انتخابات همزمان ملی و محلی در امسال، این دشواری را دارد که نیازمند در نظر گرفتن اقتضائات محلی و همزمان مختصات سیاسی در سطح ملی است.

وی افزود: اصلاح طلبان نیشابور می خواهند فارغ از تعلقات صرفا سیاسی و جناحی، برای آینده فرزندان این شهر، و برای تشکیل شورای شهری که متشکل از خردمندان و کارشناسانی که اهل تدبیر باشند، کمک کنند و یکی از تصمیماتی که گرفته ایم این است که لیستی واحد متشکل از افرادی با معیارهای روشن به مردم ارائه نماییم.

اسحاقی افزود: افرادی در این لیست قرار خواهند گرفت که به لحاظ معیارهایی همچون پاک دستی، پیشینه سالم، خوش نامی، توسعه گرایی و پایبندی به خرد جمعی، ارزیابی شده باشند و در تصمیم گیری ها به دنبال منافع باندی، قومی و شخصی نبوده و در هر حال منافع عمومی را ملاک عمل خود قرار دهند.  این ملاک ها از مدت ها قبل تدوین شده و در حال بررسی افراد هستیم و البته منتظر روشن شدن صلاحیت نامزدها و فرا رسیدن زمان قانونی برای ارایه لیست نهایی هستیم.

وی افزود: در نیشابور پس از پیروزی شیرین خرداد ۱۳۹۲ جمعی از معتمدین شما و کسانی که السابقون هستند، هیات موسسی را برای دو وظیفه مهم برگزیدند. تدوین ساز و کارهایی برای تصمیم گیری بر اساس خرد جمعی در انتخابات مجلس و نیز راه اندازی یک شورای مشورتی برای اصلاح طلبان و فراهم کردن اساسنامه ای برای انتخاب نمایندگان واقعی اصلاح طلبان در این مجمع.

سردبیر «خیام نامه» افزود: در مهر ماه ۹۴ با دعوت خطیب اندیشمند و نیروی شاخص و ملی اصلاح طلبان  در نیشابور، حجت الاسلام انصاری راد هم اندیشی شد و ساز و کاری برای معرفی نامزد نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس در نظر گرفته شد که نتیجه بخش هم بود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تشکیل شورای هماهنگی اصلاح طلبان نیشابور افزود: به علت برخی مشکلات، پس از انتخابات نخستین شورای مرکزی این تشکل، تا کنون مجمع عمومی برگزار نشده است اما  مقرر شد به علت اهمیتی که موضوع انتخابات پیش رو دارد انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر را به عنوان دو ماموریت مهم ساماندهی کنیم و پس از انتخابات پیش رو مجمع اصلاح طلبان را به صورت گسترده تشکیل دهیم و شورای مرکزی را متشکل از نمایندگانی که با آرای عمومی و ساز و کار رای گیری برگزیده می شوندند، تشکیل دهیم و این نظر بسیاری از کسانی بود که با دقت مسائل سیاسی کشور و شهرستان را پیگیری می کردند.

وی ادامه داد: بیش تر تمرکزمان در ماه های گذشته بر انتخابات شورای شهر بوده و لیستی از ملاک های فردی، اجتماعی و سیاسی تدوین شده که در کارگروهی متشکل از افرادی که خودشان کاندیدا نیستند، بررسی کاندیداها طبق این ملاک های از پیش تعیین شده صورت می گیرد.

سخن گوی شورای هماهنگی اصلاح طلبان نیشابور با بیان این که  در حال حاضر شخصیت های حقیقی و حقوقی، از جمله تشکل های اصلاح طلب مانند انجمن اسلامی معلمان و نمایندگان احزاب در نیشابور در تصمیم گیری های جمعی اصلاح طلبان مشارکت دارند، افزود: از همه اصلاح طلبان دعوت می شود برای پیروزی لیست واحد و جریان معرفی شده از سوی اصلاح طلبان تلاش کنیم و چه در امر تدوین مواد تبلیغاتی و چه در راه کارهای لازم برای راه انداختن پویش گسترده برای رای به لیست واحد نیازمند تجارب و راهنمایی دوستان هستیم.

وی از همه همفکران و علاقه مندان به این جریان سیاسی درخواست کرد که با ارائه مشورت و آمادگی برای فعالیت، برای تشکیل ستاد انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کنند تا علاوه بر پویش های ملی که کار خودش را خواهد کرد، در شهرستان نیز برنامه ریزی و آمادگی درستی داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.