در پی زلزله در غرب کشور رخ داد: رشد ۵ برابری مراجعه همشهریان برای اهدای خون و یک نکته مغفول

رضا میرابی– خبر تخریب بخش هایی از استان کرمانشاه در زمین لرزه ای با بزرگی بی سابقه در دهه های اخیر (۷٫۳ ریشتر)، داغی بر پیکره سرد این روزهای نیمه ی غربی کشور بود.

این بار نیز همانند همیشه موج مردمی نوع دوستی ایرانیان خیلی زود شکل گرفت و کمک های زیاد و در زمینه های مختلف روانه محل حادثه شد. در این حین انتشار خبری مرتبط با این واقعه در رسانه ملی و به تبع آن رسانه های محلی و فضای مجازی، سیل دیگری از ایثار را در بین مردم کشور جاری کرد.

روز بعد از زلزله بزرگ کرمانشاه، خبری به نقل از سازمان انتقال خون کشور مبنی بر نیاز مردم و مراکز درمانی محل های حادثه در رسانه ملی منتشر شد و این موضوع سبب استقبال پیش بینی نشده و غیرقابل کنترل مردم برای اهدا خون و تجمع و ازدحام در مراکز انتقال خون سطح کشور شد.

مردم نیشابور نیز در مسیر این موج با حضور در پایگاه انتقال خون شهر خواهان کمک به هم نوعان خود در غرب کشور شدند. این حضور هیجانی جدای کمک به تقویت ذخیره بانک خون شهرستان سبب بروز مشکلاتی نیز شده است.

با این اطلاع از این موضوع با سرپرست پایگاه انتقال خون شهرستان نیشابور به گفتگو پرداختیم.

علی صفائیان در این خصوص به «خیام نامه» گفت: از نوع دوستی پرشور مردم نیشابور که در روزهای امداد رسانی به مردم زلزله غرب کشور با حضور و مشارکت خویش نقش حیاتی در تامین ذخایر خون و نجات مصدومان حادثه دیده داشته اند، صمیمانه سپاسگزاریم.

وی از افزایش ۴۰ درصدی اهدای خون در هفته گذشته خبر داد و افزود: طی این مدت مراجعات به پایگاه انتقال خون شهرستان ۵ برابر شده و این حضور گسترده و پر ایثار نیاز مبرم به خون و فرآورده های خونی را در سطح کشور و به خصوص حادثه زلزله غرب کشور مرتفع ساخته است.

این مقام مسئول با بیان این که حضور چند برابری مردم در پایگاه انتقال خون سبب بروز مشکلاتی نظیر ناهماهنگی در ذخائر فرآورده های خونی و نبود نیروی کافی برای پذیرش دو جنس زن و مرد در پایگاه شده است، تصریح کرد: امید است مردم پرمهر و فهیم نیشابور با در نظر گرفتن محدودیت در نگه داری خون و فرآورده های خونی با حضور تدریجی و دور از هیجان خود در روزها و هفته های آتی ما را در بهینه سازی دخایر و استفاده مطلوب از این فرآورده حیاتی یاری کنند.

 

باید توجه داشت که یک فرآورده خونی، یک ماه پس از دریافت، منقضی می شود. از این رو حضور آنی مردم در پایگاه های انتقال خون، باعث می شود که ذخایر این منبع به حد اشباع رسیده و در صورت عدم مصرف، پس از این مدت منقضی و بلااستفاده می شوند.

به گفته مسئولان پایگاه انتقال خون، باید در نظر گرفت که مدت زمان بین دو اهدای متوالی خون در مردان سه ماه و در بانوان ۴ ماه است و حضور جمع کثیری از هم شهریان در این برهه سبب می شود که تبعا در ماه های آتی کاهش ذخایر فرآورده های خونی را شاهد باشیم.

به این ترتیب و با توجه به رفع نیاز فعلی بانک خون کشور، بهتر است به جای اصرار بر اهدای خون در همین روزها، همشهریان نیت خیر خود را در اهدای خون به نیازمندان به این فراورده حیاتی، در ماه های آینده محقق کنند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.