در پرده ای دیگر از نیک اندیشی های نیشابوریان برای توسعه فضاهای درمانی رخ داد

امیرحسین دهنوی/

خبر نگار/

شهروند نیکوکار،  زمین ۳ میلیارد تومانی اش را  هدیه کرد.

6شنبه گذشته  زمینی به مساحت ۲۴۰۰ متر مربع و به ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد ریال توسط مسعود سعیدی، همشهری نیکوکار در راستای ارتقای سلامت شهروندان و برای احداث فضای درمانی به دانشکده علوم پزشکی نیشابور اهدا شد.

نیشابور یکی از شهرهایی  است که نیاز به ورود هرچه بیشتر خیرین به حوزه سلامت دارد که باید فرهنگ خیرین سلامت به‌ گونه‌ای در بین مردم فرهنگ سازی شود که مردم در بخش سلامت اقدام به کمک‌های خیرخواهانه و مشارکت داشته باشند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مراسم امضای تفاهم‌نامه اهدای زمین مزبور با این شهروند نیکوکار در سالن دیالیز بیمارستان ۲۲ بهمن   با بیان مطلب بالا افزود: این زمین ۲۴۰۰ مترمربعی که در حاشیه بلوار فضل قراردارد از ارزش تقریبی بیش از ۳ میلیارد تومان برخوردار بوده که روز شنبه هفته گذشته طی تفاهم نامه ای با همشهری نیک اندیش، آقای دکتر سعیدی به این دانشکده تحویل داده شد.

دکتر عظیمی نژاد نیشابور با اشاره به اقدامات حوزه بهداشت در دو سال گذشته در شهرستان نیشابور اظهار داشت: با طرح‌ گسترش فضاهای بیمارستانی در دو سال گذشته ۱۰۰ تخت به تعداد تخت‌های بیمارستانی اضافه و این تعداد تا پایان سال به ۱۷۰ تخت افزایش می یابد.

وی گفت: این کارها همه نیاز است اما کار اساسی، ساخت بیمارستان سوم با ۱۷۵ تخت وموافقت با درخواست ساخت بیمارستان چهارم از وزیر بهداشت است که از مهمترین اولویت های بخش سلامت نیشابور است.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر با تلاش های صورت گرفته موجی به راه افتاده به سمت سوق دادن اعتبارات خیرین به بهداشت و درمان و با کمک خیرین دولت هم اعتبارات لازم جهت تجهیز مراکز ساخته شده را تقبل می نماید.

عظیمی نژاد با اشاره به این که بعد از اقدامات فیزیکی، نیاز است بخش علمی را گسترش دهیم گفت: زیرساخت‌های دانشگاه علوم پزشکی نیشابور فراهم‌شده است و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر اخیر خود به نیشابور موافقت قلبی خود را با این موضوع اعلام کرد اما باید فرآیند این تغییر به‌ مرور زمان اتفاق بیفتد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور تأکید کرد: با کمک دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی یک شهروند نیکوکار در شهرستان نیشابور توانستیم بیش از ۳۰میلیارد ریال هزینه دولتی جذب کنیم که پس از شروع به کار ساخت ‌و ساز، مجوز استخدام ۱۹۰ نفر نیروی انسانی را به ‌صورت پیمانی کسب کردیم که به‌ زودی جذب خواهند شد.

وی از ساخت مجتمع درمانی داوودی به عنوان الگویی مناسب برای ساخت مجتمع های درمانی که هم مرکز بهداشت و هم درمانگاه تخصصی و هم پایگاه اورژانس دارد یاد نمود و افزود خیر دیگر سلامت حاج اقای لطفی یک مرکز در منطقه محروم جنوب شهر در حال ساخت دارد و در آینده دو مجموعه دیگر نیز برای دانشکده علوم پزشکی خواهد ساخت.

عظیمی نژاد در پایان با ابراز تشکر از این شهروند نیک اندیش، تأکید کرد: یک فرد باید از نظر انسانی بزرگ‌ شده باشد که چنین زمینی و با این ارزش را بدون هیچ چشم‌داشتی به مردم شهرش هدیه کند و همه مردم ارچ گزار این اقدام ارزشمند و اقدامات خداپسندانه دیگر نیکوکاران همشهری خود هستند.

دکتر مسعود سعیدی در این مراسم با تشکر از همه مردم نیکوکار کشور که مردم را فراموش نکرده‌اند گفت: به نظرم ارزش یک انسان بیش از آن که به مدرک تحصیلی او باشد، به میزان برخورداری او از  انسانیت است. من بسیاری از درس‌های زندگی‌ام را از افرادی آموخته‌ام که مدرک دانشگاهی نداشته‌اند و درس‌های شان در هیچ‌یک از دانشگاه‌های جهان تدریس نمی‌شود.

وی ادامه داد: برای تغییر در کشور باید آموزش‌ و پرورش پیش گام باشد و تغییرات آینده را در آنجا برنامه‌ریزی کنیم.

سعیدی تصریح کرد: اگر خود را تافته جدا بافته از جامعه بدانیم و فقط خود را ببینیم نه‌تنها پیشرفت نمی‌کنیم، بلکه به جامعه ضرر می‌زنیم، مهم نیست در چه ماشینی نشسته باشیم، وقتی هوا آلوده باشد همه آسیب می‌بینند. جامعه نیز ‌مانند هوا باید سالم باشد.

وی با اشاره به گسترش فضای علمی و تحصیلی شهرستان تأکید کرد: با گسترش مراکز علمی و معرفتی می‌توانیم کشور و جهان را به سمتی سوق دهیم که روز به‌ روز بهتر شود.

وی ادامه داد: نیاز کشور به وجود دیدگاه‌های درازمدت است و اگر می‌خواهیم مشکلات کشور حل شود نباید فقط به دنبال به نتیجه رسیدن و حل مشکلات در دوران مدیریت خودمان باشیم، باید ۲۰ سال بعد را ببینید.

سعیدی تصریح کرد: به نیشابوری بودن ام افتخار می‌کنم و از این که در این شهر زندگی می‌کرده و می‌کنم خوشحال ام، حضور در جمع شما خیرین نیشابوری را برای خودم افتخار و ارزش می‌دانم و از خداوند متشکرم در کنار امانتی که به من داد، این قدرت را ارزانی داشت که آن را عطا کنم و باید در تنهایی ‌های خود از خدا برای این نعمت شکرگزار باشم.

سعیدی کیست؟

مسعود سعیدی متولد سال ۱۳۲۲ در نیشابور است. وی سیکل اول دبیرستان (تا کلاس نهم) خود را در نیشابور درس خواند و برای اخد دیپلم به مشهد رفت. وی سپس برای ادامه تحصیل به انگلیس رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشته مکانیک و فوق لیسانس مدیریت صنعتی را در این کشور دریافت کرد. سعیدی به دلیل علاقه ایی که به کشورش داشت به ایران آمد و از سال ۵۹ در دولت های شهید رجایی و موسوی در وزارت صنایع مشغول پیشبرد پروژه های صنعتی کشور بود. در سال ۷۰ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و این بار دکتری روان شناسی بالینی خود را از یکی از دانشگاه های این کشور دریافت کرد.

این شهروند نیکوکار در حال حاضر در امریکا اقامت دارد و یکی از اساتید ممتاز دانشگاه لس آنجلس است.

دکتر سعیدی در حال حاضر یک مطب تخصصبی طب چینی را در آمریکا مدیریت می کند و به گفته خودش به دلیل علاقه زیادی که   به نیشابور دارد  معمولا سالی ۳ یا ۴ بار  برای انجام کارهای خود به نیشابور سفر می کند. او تا کنون اقدامات نیکوکارانه دیگری را نیز در زمینه آموزش و پرورش و بنیاد مسکن مستضعفان  در نیشابور انجام داده است.

پدر مسعود سعید، مرحوم  ابراهیم سعیدی از ملاکان قدیمی و یکی از اعضای فعال انجمن آثار ملی بود که راه اندازی بلوک بخش جراحی کنونی با کمک وی و دیگر خیرین شهرستان در بیمارستان ۲۲ بهمن (عطارسابق)، از او به یادگار مانده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.