در نگاهی منصفانه برجام تحولی جدی در شرایط صنعت ایجاد کرده است . بیش از هزار میلیارد تومان طرح توسعه فولاد، فرصتی برای رونق اشتغال در شهرستان است

 

فرماندار: با اتحاد و یکدلی، بالندگی نیشابور را هدف قرار دهیم

3vمریم عارفی پور- عضو هیئت مدیره و مدیرعامل فولاد خراسان، که مجموعه تحت مدیریت او یکشنبه ی گذشته به بهانه روز خبرنگار، میزبان اصحاب رسانه ی شهرستان بود، با بیان شرایط کلی صنعت فولاد و اعلام بیش از هزار میلیارد تومان طرح های توسعه در بزرگ ترین مجتمع صنعتی شهرستان از بهره برداری از دو طرح مهم توسعه ای این شرکت در سال جاری خبر داد.

سیدحسین احمدی سلیمانی با بیان این که در طول دو سال اخیر صنعت فولاد کشور با شرایط بسیار سختی به علت رکود جهانی و کاهش قیمت نفت مواجه بوده است، افزود: تحلیل گران معتقدند شاید در صد سال اخیر این صنعت با چنین شرایطی مواجه نبوده است اما با شرایط پسابرجام و تلاش های دولت برای کاهش نرخ تسهیلات بانکی این روند رو  به بهبود است و اینک علائم، نشان دهنده بارقه های امید به خروج فولاد از این بحران است.

احمدی با بیان این که برجام تغییر و تحولی جدی در شرایط صنعت کشور ایجاد کرده است، افزود: تلاش های دولت را باید منصفانه قضاوت کنیم. تسهیل فرایندهای تأمین مالی و گشایش در روند تأمین تجهیزات و مراجعات کارشناسان خارجی و… از نتایج گشایش در روابط خارجی کشور است. بعد از گذشت چند سال دوباره بسیاری از شرکت های خارجی که پیش از این حاضر به نوسازی تجهیزات صنایع نبودند، اکنون خود پیش قدم شده اند و از جمله توافقات خوبی در فولاد نیشابور با شرکت های معتبر چند کشور در مراحل انتهایی است.

وی همچنین با بیان این که در حال حاضر دوران سختی بر صنعت فولاد سازی در دنیا حاکم است گفت: نکته مهم در مورد توسعه‌ای که در فولاد خراسان، اتفاق افتاده این است که بر اساس مطالعاتی که در کشور شده فولاد خراسان در بین فولادهای کشور، به این دلیل که همه زیربناها را در جغرافیای خودش دارد، جزء واحدهایی است که از همه پایدارترست و اگر روزی همه صنایع فولاد دچار چالش بشوند، فولاد خراسان به سمتی می‌رود که جای نگرانی ندارد.

وی با بیان این که در نیشابور تمامی زیربناها از جمله آب، برق، پست، گاز و شبکه انتقال نیز بیش از دو تا دو و نیم برابر شده است، افزود: فولاد خراسان در عرصه رقابت پایدار حرکت می‌کند و توسعه ما متوازن و هدف‌دار است و در راستای کاهش هزینه و صرفه اقتصادی گام برمی داریم. توسعه‌هایی که در فولاد خراسان ایجاد می‌شود، صرف نظر از ابعاد اقتصادی آن، به لحاظ فنی و مهندسی در توسعه پیمانکاری و صنعتی کردن منطقه بسیار ارزشمند است.

وضعیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی فولاد

وضعیت شروع به کار۲۹۰ نفری که در سال ۹۲ از طریق برگزاری آزمون، در این مجتمع استخدام شدند و با وجود برگزاری مصاحبه، هنوز مشغول به فعالیت نشده اند، از دیگر مواردی بود که مدیرعامل فولاد در حضور خبرنگاران به آن پرداخت.

احمدی از جذب و شروع به کار ۱۰۹ نفر از این افراد تا کنون و در مرحله اول خبر داد و این مژده را به دیگر پذیرفته شدگان داد که تا پایان سال همه ی آنان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و با راه اندازی بخش های در حال احداث، تمام افراد جذب می شوند.

احداث کارخانه گندله سازی به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در نیشابور

مدیرعامل شرکت فولاد خراسان همچنین گفت: کارخانه گندله سازی این شرکت با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در نیشابور به زودی احداث می شود.

احمدی سلیمانی همچنین با اشاره به این که شرکت فولاد با سرمایه گذاری در سنگان خواف علاوه بر سرمایه گذاری جدید در نیشابور درصدد است تا زنجیره تولید فولاد را از مرحله سنگ آهن تا محصول نهایی در خراسان رضوی به عنوان محل استقرار خود مدیریت کند، افزود: سال گذشته ۷۶۰ هزار تن تولید آهن اسفنجی داشتیم. وی خاطرنشان کرد: در حال احداث کارخانه گندله سازی به ظرفیت دو و نیم میلیون تن در همین مجتمع نیشابور هستیم.

احمدی بیان کرد: مجتمع فولاد خراسان در ۵ سال گذشته به سازمان های امور مالیاتی، تامین اجتماعی و شرکت های آب، برق، گاز، مخابرات و راه آهن و… بیش از هزار و ۶۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است که این نقش مجتمع را در رونق اقتصاد عمومی نشان می دهد.

گفتنی است در حال حاضر۲ هزار و ۵۴۵ نفر در شرکت فولاد خراسان و شرکت های پیمانکاری وابسته مشغول فعالیت هستند که از این مقدار ۹۶۴ نفر کارکنان رسمی شرکت هستند.

جامعه نیازمند شادابی و امید است

در این جلسه معاون استاندار و فرماندار نیشابور گفت: جوانان بسیاری با مشکل بیکاری مواجه هستند. تلخ تر این که به ما مراجعه می کنند ولی کاری از دست ما ساخته نیست.

غلامحسین مظفری تاکید کرد: باید با فراهم کردن بستر، اتکا به اقدامات قبلی و استفاده از فرصت های پیش آمده، اشتغالزایی کنیم و از مرحله شعار رد شویم. جامعه ما بیش از هر چیز به فضای نشاط، شادابی و امید نیاز دارد.

فرماندار ویژه ی نیشابور درباره وضعیت فولاد گفت: قبلا برخی از سهام داران فولاد، که وابسته به نهادهای ملی هستند، از عدم پرداخت سود سهام شان ناراضی بودند اما از آن ها خواسته ایم تا اجازه بدهند سود حاصله مجددا برای توسعه این شرکت در نیشابور هزینه کنند تا باعث پیشرفت بیشتر شهرستان و افزایش اشتغالزایی شود.

وی همچنین گفت: اعتبارات صرف شده در  فولاد، حداقل معادل ۱۰ سال بودجه ی شهرستان است و طبیعتا این اتفاق فرصت بزرگی برای رونق برای شهر است.

مظفری ابراز امیدواری کرد بتوانیم فضایی برای رشد و بالندگی نیشابور را فراهم کنیم و همه متحد باشیم تا اتفاقات خوبی در شهرستان رخ دهد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.