در نشست مشترک پارلمان زنان نیشابور و نیروی انتظامی مطرح شد: فرهنگ «سکوت» در میان خانم ها باید از بین برود

 

۵ مورد کودک آزاری شدید در سه ماه گذشته و ارجاع به شیرخوارگاه

تلاش پارلمان زنان در رفع موانع حضور زنان در جامعه

21آزاده مهدیار/ هفته نیروی انتظامی و تقدیر از بانوان پلیس بهانه ای بود بود تا اعضای پارلمان زنان در نشستی با فرمانده انتظامی نیشابور از مهم ترین دغدغه های خود با رییس پلیس بگویند و تقدیری داشته باشند از یکی از افسران زن نیروی انتظامی در نیشابور: سرگرد نرگس سعدآبادی.

در این نشست که روز یکشنبه یازدهم مهرماه درمحل ستاد فرماندهی انتظامی برگزار شد، رییس پلیس شهرستان با ارزشمند خواندن حضور پارلمان زنان، اظهار داشت: باید فرهنگ «سکوت» در میان خانم ها از بین برود، زنان باید با کسب مهارت های زندگی و علم و آگاهی در جهت تامین امنیت اجتماعی گام بردارند. چراکه هر جا امور به دست خود مردم سپرده شده است، اتفاقات خوبی روی داده است.

سرهنگ آقابیگی با بیان این که فعالیت های این پارلمان نتایج بسیار مثبتی خواهد داشت، افزود: ما با تمام توان همدل و همگام با شما هستیم تا زیرسایه امنیت، بهترین خدمات به مردم ارائه شود.

مسئول امور بانوان فرمانداری نیز در این جلسه ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی ازتشکیل اتاق فکر جهت بررسی آسیب های اجتماعی حوزه بانوان و دختران درحدود یک سال و نیم پیش خبر داد و افزود: در پی آن پارلمان زنان با عضویت زنان فعال در حوزه های مختلف نیشابور تشکیل شد.

فاطمه لطفی با اشاره به دست آوردهای تشکیل این پارلمان از جمله «مشاوره های اجباری پیش از ازدواج» که حدود دو هفته است در نیشابور به مرحله اجرا رسیده، اظهارداشت: برگزاری کلاس های آموزشی تحکیم بنیان خانواده برای کارکنان دستگاه ها، تهیه دو طرح اجرایی در جهت کاهش آمار اعتیاد زنان شهرستان، ارائه طرح اجرایی برای اشتغال زنان و ایجاد مرکز کارآفرینی ازدیگر اقدامات این پارلمان است.

در این نشست، رئیس تشکل مردم نهاد زنان نیشابور، ضمن بیان این که در پرتو امنیت است که می توان به حقوق انسانی دست یافت، پیشنهاد کرد جمعیتی تحت عنوان «جمعیت خیرین امنیت ساز» با مشارکت نیروی انتظامی و سایر ارگان ها تشکیل گردد و از زنان به عنوان نیمی از نیروی انسانی و فعال جامعه وشهرستان در پیشبرد اهداف و تامین این امنیت بهره گیری شود.

مطهره سخاوتی ضمن اشاره به این که با تغییرات سریع فرهنگی جامعه و ظهور تکنولوژی حضور بانوان در مسئولیت های اجتماعی ضروری است، افزود: پارلمان زنان در جهت حضور زنان در جامعه با در نظر گرفتن اصل شایسته سالاری و رفع موانع حضور زنان درجامعه تلاش می کند و همراهی مسئولین را می طلبد.

امسال ۵ مورد کودک آزاری شدید

 داشته ایم

در این جلسه نماینده سازمان بهزیستی از فعالیت های اورژانس اجتماعی بهزیستی در جهت کاهش آسیب های زنان و دختران گزارشی ارایه داد و تصریح کرد: این اورژانس درسال ۸۷ با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی مثل طلاق، فرزندان رها شده و دختران آسیب دیده که مورد پذیرش خانواده نیستند تشکیل شده است و از ابتدای سال تا کنون ۳۰ مورد به این اورژانس ارجاع شده اند که سعی کردیم آنها را به خانواده برگردانیم.

این مسئول اورژانس اجتماعی از ۵ مورد کودک آزاری شدید و ارجاع به شیرخوارگاه در سه ماه گذشته خبرداد و افزود: دو مورد از این ها متاسفانه در حد مرگ مورد آزار قرار گرفته بودند که تحت عمل جراحی قرارگرفتند. به گفته وی  همچنین ۵ دختر در معرض آسیب شناسایی شدند که مراحل نگهداری و آموزش و اشتغال آنان در حال انجام است.

وی با اشاره به فعالیت اورژانس اجتماعی درمحله های آسیب خیز شهر بیان کرد: بخش عمده فعالیت ما در رابطه با خشونت خانگی، همسرآزاری، معلول آزاری، کودک آزاری و دختران آسیب دیده است، در این رابطه محدودیت هایی از جمله مکان پذیرش نیز داریم و به همین خاطر فقط می توانیم به موارد حاد و بحرانی خدمت رسانی کنیم.

این نماینده بهزیستی ضمن قدردانی از نیروی انتظامی و همراهی این ارگان در هنگام ورود به منزل در بحث شناسایی آسیب های اجتماعی، درخواست نمود که جهت پذیرش موارد یاد شده با بهزیستی همراهی بیش تری به عمل آید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.