در نشست رونمایی از برنامه های پایتخت کتاب ایران در نمایشگاه کتاب مطرح شد: مراجعه ی سالانه یک میلیون نفر به کتابخانه های نیشابور

 

داود فرهادی- نشست رونمائی از برنامه های پایتخت کتاب ایران با حضور معاونین و  مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد، فرماندار و رئیس اداره ارشاد نیشابور در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست که روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه در محل «سرای اهل قلم» واقع در «شهرآفتاب» انجام پذیرفت، صالحی امیری (مسئول نهاد کتابخانه های عمومی کشور) ضمن تبریک بابت انتخاب شایسته نیشابور به عنوان پایتختی کتاب کشور، گفت: لباس فرهنگ بر قامت نیشابور برازنده‌ است. و ما تلاش داریم تا دیگر شهرها نیز از این شهر الگوبرداری کنند. او عنوان داشت: نبود فرهنگ، بحران توسعه کشور است و کتاب زیرساخت این توسعه.

دکتر اسعدی (دبیر چهره های ماندگار) که خود نیشابوری است و دیگر میهمان این مراسم، درباره رابطه اقتصاد با فرهنگ گفت: تا قبل از قرن ۳ هجری، نیشابور بیش از ۲۷۰۰ چهره ماندگار داشت که در کتاب تاریخ الحاکم، تصحیح شده توسط دکتر شفیعی کدکنی به ثبت رسیده است. او با عنوان کردن نقش رسانه ها در گسترش فرهنگ، خاطرنشان کرد: ما دانشمندان زیادی در تاریخ نیشابور داشتیم اما چرا فقط دو چهره خیام و عطار آن هم به واسطه فیتزجرالد که رباعیات خیام را ترجمه کرد و هلموت ریترآلمانی که عطار را شناساند به جهانیان معرفی شده اند؟! در حالیکه این یک نقطه ضعف در رسانه است و ما باید بتوانیم خودمان فرهنگ مان را تبلیغ و آن را جهانی کنیم.

مظفری، فرماندار ویژه نیشابور هم در سخنانی در این نشست با توجه به پیوند فرهنگی نیشابور با دیگر کشورها از جمله پیوند فرهنگی سعید سلام مغربی در نیشابور با شهر سیسیل در ایتالیا، گفت: نقش نیشابور چه قبل و چه بعد از اسلام در فرهنگ ایران و جهان نقش تعیین کننده‌ای بوده است و ما تلاش داریم با توجه به تاکیدات رهبری به زودی پیوند بین نیشابور – به عنوان زادگاه حاجی بکتاش ولی رئیس فرقه بکتاشیه که بیش از ۲۴ میلیون پیرو در جهان دارد- و ترکیه- بعنوان زیستگاه این عالم علوی- را برقرار کنیم.

عباس کرخی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور هم در نشست رونمائی از برنامه های پایتخت کتاب ضمن اشاره کلی به اعم این برنامه ها افزود: ما سالانه یک میلیون مراجعه به کتابخانه های نیشابور، البته با توجه به بضاعت کم شهرستان در امر کتابخانه داریم که آماری شگرف است. امیدواریم با توجه به ظرفیت بالای نیشابور پایتختی کتاب جهان را هم که دور از دسترس نیشابور نیست بدست آوریم.

پایان بخش این نشست فرهنگی هم سخنان سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد بود که ضمن جمع بندی سخنان مدعوین، افزود: امیدواریم افزایش مشارکت های مردمی در کتابخوانی را شاهد باشیم .

در حاشیه این مراسم از کتاب برنامه های پایتخت ایران با عنوان «ققنونس کتاب» با حضور مسئولین رونمائی شد. همچنین بشقاب های سفالینه‌ای با نقش و نگار تاریخی از طرف سعید لگزیان از اعضای انجمن کتاب سیمرغ نیشابور به مسئولین حاضر اعطا شد. «ریواس نیشابور» هم به عنوان سوغات دیارِ خیام، زینت بخش این نشست در نمایشگاه بین المللی کتاب بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.