در نشست خبری اعضای شورا عنوان شد: جستجوی چشم انداز ۱۴۰۰ نیشابور در میان انبوه چالش های روزمره

رضا میرابی

چهارشنبه، بیست و هشتم آذرماه، اعضای شورای شهر نیشابور میزبان خبرنگاران برای نشست خبری شدند.

این جلسه با حضور اعضای شورای شهر و نمایندگان رسانه های فعال نیشابور ساعت ۱۹:۳۰ در محل سالن جلسات شورای شهر آغاز شد و بیش از ۲ ساعت به طول انجامید. رئیس کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی شورای پنجم، عضو غایب این جلسه بود که پیش از آن نیز در صحن علنی شورا حضور نداشت.

ارزیابی نایب رییس شورا حرکت شهرداری:

رو به جلو، فاصله دار با انتظارات مردم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر نیشابور در این نشست گفت: وضعیت عمومی شهرداری نسبت به گذشته بهتر و مناسبت تر است و حرکت شهرداری در تمام حوزه ها رو به جلو است اما هنوز با سطح انتظارات شورا و مردم، فاصله دارد.

محمدکاظم صادقی افزود: ما پس از انجام گزینش های دوره ای شهردار را انتخاب کردیم و همین گزینش دقیق، انتظارات را از مجموعه شهرداری بالا برده است. البته الان که حدود ۱۵ ماه از دوره جدید شهرداری گذشته است، ما بهترین تعامل را با مجموعه شهرداری داشته ایم.

وی با تاکید بر حمایت شورا از شهردار، بیان کرد: در همین مدت ۸۲ لایحه درآمدی شهرداری توسط شورا به تایید و تصویب رسیده که این نشان از همکاری شورا و شهرداری دارد.

صادقی افزود: هم چنین ضمن تصویب ۱۸ لایحه در خصوص ترک تشریفات شهرداری، سقف اختیار شهردار را در قراردادها تا ۵۰۰ میلیون تومان افزایش دادیم.

به گفته این مقام شورا، از ابتدای شورای پنجم، ۶۴ مصوبه مهم و مورد تاکید شورا، به شهرداری ارسال شده که تاکنون هنوز ۳۰ مورد اجرایی نشده است.

ارزیابی رییس کمیسیون مالی شورا از عملکرد بودجه ای شهرداری

او در خصوص میزان تحقق بودجه سال گذشته شهرداری گفت: در گزارش ۸ ماه ابتدایی سال، ۷۶٫۷ % تحقق بودجه داشتیم که بر این اساس شهرداری در مقایسه با بقیه شهرها عملکرد بسیار خوبی در زمینه تحقق بودجه خود داشته است.

وی اذعان کرد: در بعضی از ردیف ها مانند کد نوسازی، شناسایی درآمد های معوقه ، چک های برگشتی و آرای معطل مانده کمیسیون ماده ۱۰۰ درصد های پایین تری از تحقق بودجه داشتیم که باید در این بخش ها هم با تلاش و اهتمام بیشتر میزان تحقق را بهبود بخشیم. وی با بیان این که «۵۲ درصد بودجه سال گذشته، بودجه عمرانی بوده است»، اظهار کرد: بودجه عمرانی سال گذشته رقمی حدود ۵۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که از این میزان، ۳۴ درصد معادل ۲۰ میلیارد تومان تاکنون محقق شده است.

نیشابور فاقد پروژه شاخص

صادقی در باره اولویت های عمرانی شهرداری بیان کرد: ما در سال ۹۷ هم تقریبا پروژه شاخصی در حوزه عمرانی نداشتیم و پروژه ها به جز طرح پارک ارغوان، به بهسازی کانال ها، پیاده رو ها و جداول خلاصه شده و پروژه هایی مثل بهسازی میادین و ورودی ها، احداث پارک ها، تکمیل میدان امام رضا و پل عابرپیاده، ایحاد سرویس های بهداشتی و محوطه سازی افلاک نما که در بودجه ۹۷ بوده، انجام نشده و با توجه به برودت هوا تا پایان سال هم امکان اجرایی کردن آنها دشوار است.

وی ادامه داد: اولویت عمرانی بودجه سال آینده بنابر آنچه در بخش نامه های وزارت کشور آمده است، پرداخت حقوق و مزایا و کسورات قانونی و دیون پرسنل خواهد بود و شهرداری در صورت عدم توان، پروژه عمرانی جدیدی را آغاز نخواهد کرد. از این رو هم من فکر نمی کنم پروژه خاصی مازاد بر این طرح ها در بودجه ۹۸ تعریف شود و اولویت های شهرداری و شورا پیگیری همین پروژه ها خواهد بود.

رئیس شورای شهر نیز در ادامه سخنان صادقی، بهبود نسبی وضعیت مالی شهرداری را حاصل پیگیری مطالبات شهرداری از دیگر ارگان های دولتی خواند و افزود: یکی از دلایل تحقق درصد بالایی از بودجه، پیگیری طلبکاری های شهرداری از ادارات دولتی است که باعث شده بدهکاری شهرداری به بانک های شهر و کشاورزی نزدیک به صفر شود.

 

کمبود بودجه ایجاد مرکز پژوهش های شورای شهر را مشکل کرده است

یک عضو شورای پنجم شهر در پاسخ به سوال خبرنگار «خیام نامه» در خصوص وضعیت «مرکز پژوهش های شورای شهر » که از ابتدا شعار جمعی همه اعضا بوده، گفت: مرکز پژوهش ها از ابتدا شعار شورای پنجم بوده و هست اما حاشیه هایی که در ماه های اخیر ایجاد شد، ما را از رسیدگی به این مسئله دور کرد.

رضا مهرداد افزود: در شهرهای کوچکتر مثل نیشابور تاکنون چنین مرکزی وجود نداشته که همین کار ساختارسازی را برای ما زمان بر و مشکل کرده است.

وی ادامه داد: مشکل اصلی ایجاد مرکز پژوهش ها در بحث بودجه است. بودجه شورا در شهرهایی با ویژگی های نیشابور محدود است. به این ترتیب شورا اگر بخواهد به طور مستقل این مرکز را ایجاد کند، تامین بودجه آن مشکل است. ما پیشنهادی برای ایجاد مرکز پژوهش های شورا و شهرداری به صورت مشترک داشتیم که هزینه های جاری به عهده شهرداری باشد اما کار مشترک انجام شود. اما چون شهرداری، خودش مدیریت پژوهشی دارد ،  باعث شده که تمایلی برای ایجاد این مرکز به صورت مشترک نداشته باشد.

او اذعان کرد: از طرفی نگرانی اعضای شورا این است که درصورت  ایجاد مرکز  به صورت مستقل، توان به نتیجه رساندن آن را نداشته باشیم.  با این وجود ما در حال رایزنی هستیم که این ساختار بومی شده را برای اولین بار در نیشابور اجرا کنیم.

ارزیابی رسانه ها، مردم و اعضای شورا از فضای سبز شهری مثبت نیست

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای پنجم هم در این نشست گفت: ارزیابی رسانه ها، مردم و شورا از فضای سبز شهری مثبت نیست. بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی سازمان سیما و منظر، مجموع فضای سبز شهری نیشابور، ۲۸۰ هکتار است که با این حساب، سرانه فضای سبز شهری برای هر شهروند نیشابوری، تنها ۱۰ متر است که البته این رقم بدون احتساب مساحت باغ های شهری به کمتر از  متر می رسد.

احمد همت آبادی افزود: میانگین سرانه فضای سبز در داخل کشور به ازای هر نفر ۱۴ تا ۱۶ متر مربع است که این رقم در خارج از کشور و در کشور های توسعه یافته به ۲۵ مترمربع به ازای هر شهروند می رسد. این یعنی ما در ایجاد فضای سبز شهری عقب ماندگی مشهودی داریم.

وی در خصوص وضعیت سازمان سیما و منظر شهرداری بیان کرد: یکی از سازمان های شهرداری که در دوره های قبل تغییرات مدیریتی بسیاری را پشت سر گذاشته، سازمان سیما و منظراست که همین تغییرات از آسیب های جدی این سازمان است و باعث خطا در برنامه ریزی شده است.

او ادامه داد: در دوره شهرداری کنونی هم هنوز این سازمان با «سرپرستی» اداره می شود، اما به طور کلی شرایط فعلی سازمان را مثبت می بینم.

اختلاف ۱۶میلیونی در توزیع آگهی های شهرداری

رئیس شورای شهر:

وضعیت اسف باری در توزیع آگهی ها وجود دارد

رئیس شورای شهر در پاسخ به سوال «خیام نامه» درباره دلایل توزیع ناعادلانه آگهی های مطبوعاتی شهرداری در رسانه های محلی، گفت: هنوز گزارش دقیق و مکتوبی از سوی شهردار در این خصوص به شورا ارسال نشده اما براساس برآورد شفاهی من، اختلافات خیلی زیاد است.

هادی درودی افزود: وضع اسف باری در توزیع آگهی های شهرداری بین رسانه ها هست که قول می دهیم تا پایان سال ساماندهی شود.

عضو دیگر شورای شهر نیز گفت: یکی از وظایف شورا وشهرداری حمایت از فعالیت های فرهنگی و رسانه ای شهر  است و شورای پنجم و شهرداری از ابتدای دوره جدید فعالیت، به این موضوع اهتمام جدی داشته اند.

رضا مهرداد خاطر نشان کرد: نبود یک برنامه معین و معیار مشخصی برای اعطای آگهی های شهرداری از یک طرف و دسترسی بیشتر به مسئولان شهری – حالا به هر صورتی که باشد، چه تحت فشار قرار دادن، چه رابطه یا سفارش ویژه- باعث توزیع ناعادلانه آگهی ها شده که این غیرمنصفانه است.

مهرداد تصریح کرد: ما باید معیارهایی را تعریف کنیم که فرصت های آگهی را بین نشریات فعال، به صورت عادلانه و نه لزوما برابر توزیع کنیم.

به گفته او، در بررسی های شورا مشخص شده که یک نشریه ۲ میلیون تومان آگهی گرفته و نشریه دیگر که از ابتدای سال کمتر از ۱۰ شماره هم منتشرشده ۱۸ میلیون!

شهرداری ورشکسته بود

وضعیت بازگشایی های معابر تا پایان سال

عضو شورای شهر چهارم و پنجم در این نشست گفت: ما وارث یک شهرداری ورشکسته بودیم که در دوره های قبلی ایجاد شده بود. شورای چهارم، شورای منسجمی نبود اما در این شورا یک آرامش منطقی حکم فرماست.

احمد همت آبادی(شورا) افزود: ما در این مدت علی رغم کم شدن مستمر کمک های دولت به شهرداری ها، توانستیم حقوق پرسنل را به روز کنیم و این اقدام بزرگی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: پیش از ۲۲ بهمن پیش رو،  بلوار جهاد با صرف رقمی معادل ۲٫۵ میلیارد تومان به ۲۲ بهمن شرقی اتصال پیدا می کند. بحث دیگر بازگشایی محور غربی بلوار امیر کبیر در تقاطع با خیابان ۱۷ شهریور است که در دست اقدام است.

سرانه فضای ورزشی برای هر نیشابوری تنها ۴۰ سانتی متر!

رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای شهر در این خصوص گفت: سرانه مکان های ورزشی نیشابور به ازای هر نفر ۴۰ سانتی متر است که این میزان در سطح کشورهای درحال توسعه به یک و در کشورهای توسعه یافته به ۲ متر می رسد.

به گفته شکیبا، ورزش می تواند برند نیشابور را به کشور معرفی کند.

پیگیری وضعیت فاز یک زمین فوتبال، خانه جوان، سالن صخره نوری و جاده تندرستی در مجموعه انقلاب، ساخت ورزشگاه مشایخان، توسعه کیفیت و تعداد زمین های روباز ورزشی، ترویج فرهنگ دوچرخه سواری و احداث پیست دوچرخه در ضلع شرقی جاده باغرود و منطقه تاریخی عطار و خیام و نیز فراهم کردن زمینه حمایت صنعت از ورزش در نیشابور از دیگر سخنان شکیبا بود.

خانه قریشی نیشابور بازسازی می شود

شهرداری هرسال یک خانه فرهنگ می سازد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر با اعلام این خبر، افزود: در جلسه هفته گذشته اعضای شورا با مدیرکل میراث، قرار بر این شد که خانه قریشی نیشابور با کمک میراث تملک و بازسازی شود.

مجتبی باری افزود: در مسائل عمرانی قرار بر این بود که زیرساخت های فرهنگی را ارتقا دهیم و ما این موضوع را از خانه های فرهنگ شروع کردیم و سالی یک خانه فرهنگ ایجاد خواهیم کرد.

تملک و بازسازی خانه های میراثی، ساخت سالن های بلک باکس تئاتر، حمایت از نویسندگان و تجلیل از نخبگان علمی، فرهنگی، ساماندهی کیوسک های مطبوعات، ایجاد گذرفرهنگی نیشابور در ضلع شرقی باغ امین اسلامی، ستاد ساماندهی بقاع بی بی شطیطه و بانو پسنده، جشنواره موسیقی و هفته فرهنگی، محورهای سخنان بعدی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بود.

نیشابور در افق ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر در پاسخ به سوالات خبرنگاران مبنی بر چشم انداز نیشابور در سال ۱۴۰۰ گفت: دو کار خوب در سال ۹۷ آغاز شد. یکی از اشکالاتی که به شهرداری وارد بوده،  بحث برون سپاری ناقص و فربه بودن بدنه شهرداری است که با اتفاقات اخیر در بخش خدمات شهری و اتفاقات مشابه پیش رو انشاا… در سال ۱۴۰۰ ما شاهد برون سپاری در حوزه های مختلف شهرداری باشیم.

احمد همت آبادی (منشی شورا) افزود: یک مورد دیگر بحث تفکیک زباله در مبدا و پردازش آن است که ساماندهی آن را با یک قرارداد ۵ ساله آغاز کردیم و در سال ۱۴۰۰ ما شاهد بهره گیری از حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد مجموع زباله های شهری هستیم. بحث زباله گاه هم بعد از ۲۵ سال تعیین تکلیف می شود و ما در سال ۱۴۰۰ مشکل زیست محیطی در این خصوص نخواهیم داشت.

نیشابور ثبت جهانی می شود

عضو شورای شهر گفت: در جلسه با مدیرکل میراث فرهنگی موضوع ثبت  موقت جهانی نیشابور با ردیف ۱۴ عنوان شد که یک موفقیت بسیار بزرگ است. اکنون هم ثبت موقت انجام شده اما باید قطعی و ادامه دار شود.

رضا مهرداد افزود: اگر این اتفاق بیفتد استراتژی اصلی شورا، شهرداری و همه نهادها باید حول این محور پایه ریزی شود. هم چنین ما در حد فاجعه باری از منابع آبی دشت نیشابور استقاده کردیم و در حوزه صنعت، کشاورزی و دامپروری جایی برای حرکت نداریم. بنا بر این عرصه ای که هنوز ظرفیت های ناشناخته و بدون استفاده بسیاری دارد، عرصه گردشگری است که باید اهتمام ویژه ای صرف آن شود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.