در نشست خبری مشترک رئیس دادگستری و رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت نیشابور عنوان شد: موفقیت های اثربخش کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه گذاری فضای آرامش و امید را در تولیدکنندگان ایجاد کرده است

 

8کمیسیون پنج نفره حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری با هدف پیگیری و تسهیل مشکلات حوزه سرمایه گذاری و تولید، تیر ماه سال جاری در نیشابور آغاز به کار نمود و در این مدت اثرات مثبتی را به دنبال داشته است.

محمود رفسنجانی رئیس دادگستری نیشابور در نشستی خبری که به همین منظور تشکیل شده بود، در این خصوص اظهار داشت: کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری در راستای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز منویات مقام معظم رهبری در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در شرایط رکود حاکم فعلی تیرماه ۹۵ شکل گرفت تا از بخش صنعت و سرمایه‌گذاری حمایت شود و آنها بتوانند ادامه کار دهند و از بیکاری شاغلان به کار جلوگیری شود.

محمود رفسنجانی با بیان این که از آن زمان تاکنون هشت بار بازدید میدانی از شهرک‌ها و واحدهای صنعتی داشتیم افزود: هشت بار دیگر نیز در محل کمیسیون، جلسه رسمی با حضور معترضان، اعضای کمیسیون مرکب از رئیس دادگستری، دادستان، رئیس اداره اطلاعات، نماینده فرمانداری، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل خانه صنعت، معدن و تجارت، دادستان به عنوان دبیر کمیسیون و نیز افراد میهمان که بعضی از مدیران تولیدی و روسای ادارات مرتبط بودند تشکیل شده که با همکاری خانه صنعت و سایر دستگاه ها موفقیت های خوبی حاصل شده است.

وی درخصوص نتایج این برنامه‌ها، گفت: حکم جلب یک مدیر واحد صنعتی به‌دلیل تاخیر در پرداخت بدهی بانکی موقتا ملغی شد و مزایده کارخانه و منزل مدیر کارخانه که جزء وثیقه بانک بود لغو شد تا عزیزان صنعت بتوانند با فرصت بیشتری کار کنند و از آن طریق بدهی را بپردازند.

وی ادامه داد: همچنین استمهال وام کارخانه‌جات تمدید شد تا بتوانند با فعالیت اقتصادی، بدهی خود را با فراغت بهتری پرداخت کنند. مذاکراتی با ادارات برق و آب برای تقسیط بدهی واحدهای صنعتی بدهکار انجام شد که دچار مشکل شده بودند.

رفسنجانی گفت: در مذاکره با اداره امور آب مصوب شد این اداره مجوز کف‌شکنی به کارخانه لبنیات نوبر در بخش میان‌جلگه نیشابور بدهد تا مشکل آب آنجا حل شود و البته میزان برداشت آب با هماهنگی اداره مذکور هماهنگ باشد.

وی درخصوص مشکلات مالیاتی صنعتکاران، خاطرنشان کرد: در جلسات با اداره امور مالیاتی شهرستان مصوب شد با معترضانی که پرونده آنها در کمیسیون حل اختلاف امور مالیاتی مفتوحه است قضات کمیسیون صرفا به گزارش کارشناسان امور مالیاتی اکتفا نکنند بلکه در موقع لزوم از کارشناسان رسمی دادگستری هم استفاده شود و بعد از احراز دو گزارش و نیز استماع سخنان مدیران واحدهای تولیدی، تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

رئیس دادگستری نیشابور با اشاره به حل مشکلات بانکی اهالی صنعت گفت: بانک‌ها می‌توانند خسارات دیرکرد بانکی را از یک تا ۱۴ درصد در نظر بگیرند که البته به‌خاطر باز بودن فضای آیین‌نامه، مبلغ حداکثر را لحاظ می‌کنند! در همین خصوص به‌خاطر محدود بودن اختیارات سرپرستان شهرستانی حوزه بانک‌ها با مدیران استانی آنها جلسه داشته‌ایم که پیگیر کار هستند و البته قول مساعدت هم داده‌اند.

رئیس کمیسیون قضایی حمایت از سرمایه‌گذاری نیشابور، ادامه داد: توافق انجام‌شده با بانک به این صورت است که وام‌گیرنده به تعهد خود مبنی بر پرداخت اقساط وام قبلی خود اقدام کند تا وام اخیر ارائه‌شده به بخش صنعت با سود زیر ده درصد به تولیدگرانی که توان دادن وثیقه را دارند پرداخت شود و آنها از طریق این تسهیلات، وام قبلی را تسویه کنند.

رفسنجانی با اشاره به اینکه بیش از ۱۲۰ نفر از صاحبان واحدهای صنعتی نیشابور در سایت بهینه‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند افزود: ۱۱ پرونده به نتیجه کامل رسیده و در حال دریافت وام هستند، ۲۱ مورد هم در دست بررسی است و بانک‌ها در حال تکمیل مدارک هستند و باقی نیز در سطح شهرستان و استان در حال بررسی است.

وی در پاسخ به حل معضل چندساله کارخانه روغن نباتی گفت: بخش قدیمی کارخانه روغن نباتی سه‌گل خراسان واقع در بلوار جمهوری اسلامی نیشابور به‌خاطر متصاعد شدن بوی نامطبوع و به اراضی روستای اکبرآباد بخش زبرخان انتقال یافت. اما از آن جا که بنیاد مسکن طرح هادی ساخت واحدهای مسکونی روستای اردوغش را در  نزدیکی کارخانه پس از پروانه بهره برداری شرکت آغاز کرده، جهت پیشگیری از نارضایتی ساکنین در آینده، مکلف شد از تکمیل کار دو واحد ساختمانی که حریم ۲۵۰ متری مورد نظر محیط زیست را رعایت نکرده اند، خودداری کند. از سویی با توجه به اینکه مالکان آنها در جریان رعایت محدوده حریم نبودند بنیاد مسکن موظف شد به آنها زمین معوض دهد و خسارات وارده را تادیه کند.

این مقام مسئول در شهرستان نیشابور افزود: از طرف دیگر برای پیشگیری از ادامه ساخت و سازها در آینده، بنا گردید با هزینه شرکت سه گل و با حمایت بخشداری زبرخان و ادارات مسئول در حریم ۲۵۰ متری کارخانه نهال کاری صورت گیرد تا فضای تنفسی مطبوع‌تری در منطقه ایجاد شود.

در ادامه این جلسه مدیرعامل خانه صنعت، معدن و تجارت نیشابور با مثبت توصیف کردن عملکرد کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری، گفت: این کمیسیون سبب ایجاد فضای آرامش و امید در میان واحدهای تولیدی، جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی و به‌دنبال آن جلوگیری از بیکاری کارگران، کمک به حل مشکلات صنایع با ادارات مالیاتی و تامین اجتماعی و بانک‌ها ایجاد شده است.

ناصر کرباسی با بیان اینکه مالیات‌های وضع‌شده بر صنعت را ناعادلانه می‌دانیم، تصریح کرد: اخراج و یا تعدیل کارگران ربطی به این کمیسیون ندارد و عمدتا کار ما در فضای پیشگیری است.

وی افزود: مدیران واحدهای تولیدی که مشکل حکم جلب یا توقیف اموال را دارند تا بیست و پنجم شهریور ماه جاری مهلت داشتند، به دبیرخانه کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مستقر در خانه صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند تا ان‌شاءالله پیگیری و رفع مشکل شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.