در نشست خبری اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در نیشابور مطرح شد: هزار شهرداری از ۱۶۰۰ شهرداری کشور، مشکل مالی دارند

 

اقدام جدی برای گذر آزاد راه حرم تا حرم از ۵ کیلومتری نیشابور

آزاده مهدیار/ سالروز ورود امام رضا (ع) به نیشابور همراه بود با حضور رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در نیشابور که پس از جلسه ای طولانی با اعضای شورای تامین شهرستان و نمایندگان مردم در مجلس، نشست خبری مفصلی با خبرنگاران برگزار کردند و پاسخ گوی انواع سوالات ملی و محلی بودند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درجمع خبرنگاران با بیان این که  این کمیسیون به صورت برنامه ریزی شده از استان های مختلف کشور با اولویت استان های مرزی بازدید دارد، اظهار کرد: با توجه به این که کلیه مسائل نظامی و انتظامی و امنیتی مربوط به این کمیسیون است و چهار وزارتخانه دفاع، اطلاعات، وزارت خارجه و کشور و نیز ستاد کل نیروهای مسلح مرتبط با این کمیسیون هستند، این بازدید را از استان ها و شهرستان های مهم انجام می دهیم و امروز هم مفتخریم در این شهر فرهنگی و پرآوازه حضور پیدا کردیم و از شهرستان فیروزه و همچنین از معدن فیروزه به عنوان معدنی منحصر به فرد در تمام دنیا بازدید داشتیم.

اعتبارات ملی نیشابور می تواند مستقل از استان باشد

وی در رابطه با نیاز به تخصیص اعتبارات ملی بیشتر به شهرستان گفت: نیشابور فرمانداری ویژه است، در کل کشور ۳۰ فرمانداری ویژه داریم، پیشنهادهایی مطرح است از جمله استقلال مالی فرمانداری های ویژه و تخصیص ردیف بودجه جدا برای آن؛ نه این که بودجه در استان باشد و بعد برای شهرستان ها تقسیم شود. به نظر من این کارعملی است، دولت هم علی الاصول نباید مخالفتی داشته باشد چراکه به رضایت ملی کمک می کند در حال حاضر خیلی از این شهرها ناراضی اند و این نارضایتی خلاف سیاست های نظام است و باید راه های رفع آن را پیدا کرد یکی از آن ها همین استقلال فرمانداری است.

ارتقای بخش زبرخان را دنبال

 می کنیم

بروجردی افزود: جلسه ای طولانی با اعضای شورای تامین نیشابور داشتیم و مسائل به طور تفصیلی مورد بحث قرار گرفت. انتظاراتی وجود داشت که ما در کمیسیون پیگیری خواهیم کرد. یکی از این مسائل بحث تقسیمات کشوری است به خصوص بخش زبرخان و با توجه به این که نیشابور فرمانداری ویژه است، یکی از ضرورت ها در مورد فرمانداری ویژه این است که دولت اختیارات بیشتری را مصوب کند تا در بخش مالی و اعتباری بتوانند از طریق شورای برنامه ریزی شهرستان کاستی ها را برطرف کنند.

وی با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی اهالی در باره کارخانه کارتن سازی خرو بیان کرد: جا به جایی کارخانه کاغذ کارتن پاژ که به لحاظ آلایندگی محیطی و بوی بدی که دارد، نارضایتی جدی ایجاد کرده؛ مسبوق به سابقه چند ساله است. این موضوع از فوریت ها است و با توجه به همت نمایندگان و جلسه با وزیر صنعت و معدن، از سوی ما هم دنبال خواهد شد که راه حل مناسبی پیدا شود.  دولت در آستانه تغییر است و احتمالا تعدادی از وزرا تغییر کنند با وجود این ما پیگیری های خود را انجام خواهیم داد که تا پایان سال حل شود.

برای حاشیه نشینی تدبیر ویژه لازم است

رئیس کمیسیون امنیت ملی در رابطه با وجود معضل حاشیه نشینی بیان کرد: این موضوع در مشهد هم وقت زیادی را به خود اختصاص داد و وضعیت مشابهی هم در نیشابور دارد. اعضای شورای تامین هم نگران گسترش آن هستند. حاشیه نشینی نیازمند مدیریت هوشمندانه است. در این باره هم  بحث های مفصلی صورت گرفت. تخصیص اعتبار ویژه برای مدیریت مساله ضرورت دارد و تصمیم گیری صحیح لازم است تا موجب مهاجرت معکوس شود. چراکه بسیاری از حاشیه نشینان از روستاها به شهر می آیند و ما این معضل را در سطح ملی هم داریم. گسترش صنایع روستایی که زمینه ماندگاری مردم در روستا را فراهم کند، یک مبارزه ریشه ای با پدیده حاشیه نشینی است.

درخواست فرماندار و مسئولان برای ارتقای درجه انتظامی شهر

به گفته بروجردی انتظار دیگری که از سوی مسئولان نیشابور مطرح شد، بالا بردن رده انتظامی شهرستان با هدف دریافت امکانات بیشتر است. البته ناجا برای این ارتقا ضوابط و چهارچوبی دارد. با این وجود قرار شد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم در زمینه افزایش تعداد کلانتری ها و ایجاد یک زمینه بهتری برای امنیت شهرستان نیشابور ورود پیدا کند.

گردشگری شهرستان بدون

زیرساخت است

بروجردی در خصوص صنعت گردشگری شهرستان نیز اظهارکرد: توجه ویژه به گردشگری با توجه به جاذبه های متعدد موجود در نیشابور و ایجاد زیرساخت های مناسب به ویژه در قدمگاه ضروری است. در قدمگاه هیچ گونه زمینه ای برای ماندگاری گردشگر وجود ندارد و باید از طریق ایجاد زیرساخت های اقامتی چه بخش خصوصی و چه دولتی کار اساسی انجام داد.

این نماینده مجلس در مورد بحران آب بیان کرد: معضل کمبود آب در کل کشور معضلی جدی است و خیلی از مناطق به تهدید امنیتی تبدیل شده، ما ورود پیدا کردیم و از طریق تشکیل کمیته امنیت آب و جلسات متعددی را با وزارت نیرو و مسئولین ذی ربط داشته ایم مصادیقی هم به کمیسیون منتقل می شود. باید کمک کنیم معضل آب به معضلی امنیتی تبدیل نشود، در حالی که گزارش های متعددی از درگیری های محلی در این مورد دریافت کرده ایم که باید مدیریت کرد.

۶۰ درصد شهرداری ها مشکل دارند

بروجردی در مورد رکود و مشکلات مالی شهرداری ها که پرداخت حقوق کارگران در کل کشور را با مشکل مواجه کرده و موجب اعتراضات شده است، گفت: غیر از کلان شهرها که شهرداری ها سودزایی و درآمدهای قابل توجه دارند، دو معضل اساسی در شهرداری های دیگر قسمت های کشور وجود دارد؛ یکی این که خیلی از شهرداری ها میلیارد ها تومان از سیستم دولتی طلبکارند دوم این که یکی از مشکلات همین آسفالت معابر است که دولت باید وارد شود. سوم این که راه های ایجاد درآمدهای پایدار را به کار ببندیم. دولت و مجموعه ارگان های ذی ربط کمک کنند، حدود هزار شهرداری از میان ۱۶۰۰ شهرداری کشور، توان مدیریت مجموعه خود را ندارند، در مجلس هم باید الزامی ایجاد کنیم. چرا که عدم پرداخت حقوق قابل قبول نیست.

اقدام جدی کمیسیون امنیت ملی برای نیشابور در آزاد راه «حرم تا حرم»

وی در مورد آزاد راه حرم تا حرم و لزوم گذر آن از نزدیکی نیشابور گفت: نمایندگان شما در مجلس پیگیرند که آزادراه از  ۵ کیلومتری نیشابور گذر کند، باید از قرار گاه خاتم الانبیا که مجری طرح است و وزارت راه که در آن نقش دارد پیگیری کنیم، این موضوع به کمیسیون منتقل می شود تا اقدام جدی کنیم. وضعیت مشابهی هم در لرستان وجود دارد که در حال پیگیری و رفع است.

برجام تصمیم ملی است و محسنات زیادی دارد

بروجردی در پاسخ به سوالات خبرنگار «خیام نامه» در حوزه مسایل ملی اظهار کرد: برجام تصمیمی ملی بود. شورای عالی امنیت ملی تایید کرده و مجلس هم تصویب کرد، در نقطه مقابل ما هم شش کشور امضا کننده این سند مهم بین المللی هستند. آمریکا تنها یک کشور است. هرچند برخلاف هنجارهای بین المللی و توافقات و اصول حاکم بر عرصه روابط بین الملل عمل می کند. اما همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند ما آغاز کننده نقض برجام نخواهیم بود. این هم که ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اعلام کرده بود برجام را پاک می کنم، از قبیل بقیه تبلیغاتی است که از روی خامی انجام داد و امروز یکی یکی از آن مواضع عقب نشینی می کند؛ مثل دیوار کشی مرز ۳ هزار کیلومتری با مکزیک و بقیه شعارها. همین دیروز آمریکایی ها اعلام کردند که ما متعهدیم که برجام را انجام دهیم، کشور ما به خصوص وزارت خارجه باید تلاش کند که با متخلف برخورد شود و مقابله صورت گیرد، ما هم در مجلس طرحی را تهیه کردیم که انشاا… اولین روز بعد از تعطیلات تقدیم هیات رئیسه مجلس می شود برای مقابله با اقدامات غیر قانونی آمریکایی ها به خصوص کنگره آمریکا.

البته جامعه ما آزاد است و در تصویب «برجام» هم موافق و مخالف داشت و شاهد این تضارب آرا بودیم و این در جامعه ای که مردم سالاری در آن برقرار است، طبیعی است. هنجارهای قانونی هم تنظیم شده و هیات نظارت بر اجرای برجام را داریم که در سطح بسیار بالا و چهره های تصمیم گیر نظام، نظارت و تصمیم گیری می کنند.

رییس اصولگرای کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: برجام محسنات زیادی هم داشته گرچه کاستی هایی هم دارد. به عنوان مثال ما امروز حق مسلم خود را که صادرات نفتی است در اختیار داریم، اجازه نمی دادند که نفت صادر کنیم و صادرات ما محدود به یک میلیون بشکه بود. حضور کشتی های ما در عرصه بین المللی و در بنادر مختلف که باید مزین به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد ممنوع بود، امروز این حضور ممکن است.

کشورهای دیگر یعنی اروپایی ها، چین، روسیه که اعضای امضا کننده هستند در همین چهارچوب در حال تعامل با جمهوری اسلامی ایران هستند بنابراین باید با کاستی ها مبارزه کرد و اجازه زیاده خواهی به آمریکا هم نداد.

حادثه مجلس باعث جدیت ما در مبارزه با تروریست ها شد

وی در رابطه با حادثه تروریستی مجلس و شکاف امنیتی ایجاد شده بیان کرد: به دلیل این که مجلس محل ارتباط مردم است نمی توانیم «بگیر و ببند» و فشارهای زیاد داشته باشیم. به همین دلیل از این روزنه سو استفاده کردند و این حادثه تلخ به وجود آمد. اما سپاه و هوافضای سپاه با قدرت سیلی محکمی به مرکز تروریست ها وارد کردند و از آن به بعد تحولات را ملاحظه می کنید در عراق که از مراکز اعزام تروریست بود در سوریه نیز تحول واقع شد و آمریکا و رژیم صهیونیستی که دیروز عملیات تروریستی علیه سوریه داشت، نگران اند.

توهین به رییس جمهور

خلاف قانون بود

بروجردی در مورد اهانت به رئیس جمهور گفت: اهانت به رئیس جمهور قطعا خلاف قانون است و این یک اصل در جمهوری اسلامی است. خود من با صراحت مصاحبه کردم و اعلام کردم این حرکت یک حرکت ضد انقلابی است، آیا باید ما حرکتی انجام دهیم که شبکه های ضد انقلاب و صدای آمریکا ابراز خرسندی کنند؟ تمام تیرهای ما در روز قدس باید متوجه دشمن باشد؛ نباید این امر بسیار مهم را به حرکت انحرافی تبدیل کنیم. این حرکت از نظر ما مردود و مطرود است.

بروجردی در رابطه با آزمایش های موشکی ایران بیان کرد: اصل آزمایش های موشکی هیچ ارتباطی با ۲۲۳۱ ندارد و راه خود را ادامه خواهد داد ما در کشوری هستیم که ۸ سال جنگ به ما تحمیل شد، پذیرفتیم که سلاح هسته ای نداشته باشیم، سلاح شیمیایی و میکروبی نداشته باشیم، سلاح کشتار جمعی را خیلی از کشورها دارند در منطقه ما رژیم صهیونیستی ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد وقتی این ها را کنار گذاشته ایم تنها راه بازدارندگی برای دفاع از کشور توان موشکی ما است و بدون محدودیت به جد ادامه خواهیم داد و این یک سیاست راهبردی نظام است و هیچ فشاری را نمی پذیریم.

گفتنی است اعضای کمیسیون امنیت ملی که در نیشابور حضور یافتند، نقوی سخنگوی کمیسیون، جوادی، سردار رضایی، فلاحت پیشه، برزگر، کواکبیان بودند که تعدادی از آنان در نشست خبری نیز حاضر شدند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.