در نشست بررسی مشکلات نانوایان عنوان شد:

سخت نمی گیریم وگرنه اغلب نانوایی های شهر باید تعطیل شوند احسان سلیمانی/ نانوایان نیشابور در جلسه اتحادیه نانوایان که با حضور جمعی از مسئولین شهرستان و سبحانی نیا نماینده مجلس برگزار شد، به طرح گلایه ها و مشکلات خود پرداختند.

یکی از حاضران ضمن انتقاد از کم فروشی و مشکل کمبود وزن برخی از کیسه های آرد برخی کارخانجات، گفت: به جز مشکل کمیت آرد، کیفیت آرد برخی کارخانه ها نیز مشکل داریم. ما به اداره بهداشت مراجعه کردیم و آن ها در پاسخ گفتند کارخانه مذکور هزینه آزمایش را نداده، برای همین ما آزمایش نمی کنیم. گفتیم ما چه کنیم؟ جواب دادند: شما پخت کنید، بدهید مردم بخورند.

دکتر حسن زاده که به نمایندگی از دانشکده علوم پزشکی نیشابور در این جلسه حضور یافته بود، در واکنش به این سخن گفت: موردی را که گفتید همین فردا پیگیری می کنیم. در موضوع سلامت مردم با کسی تعارف نداریم.

وی در واکنش به انتقاد نانوایان از آن چه «گیرهای نابجا و زیادی» می نامیدند، اظهار داشت: ما حق نداریم برای کارگری که از ۴ صبح تا شب زحمت می کشد، بی دلیل مشکل ایجاد کنیم و اگر حس کردید کم کاری کرده ایم یا بازرس برخورد نامناسبی داشته، مانند گذشته پیگیری کنید تا بررسی شود.

حسن زاده افزود: در مقابل انتظار داریم که دوستان حداقل ها و ضرورت های بهداشتی را رعایت کنند چرا که با سلامت مردم سرکار دارند. اتفاقا ما تا حد امکان تعامل کرده ایم، چرا که اگر سخت گیری کنیم، ۸۰ درصد نانوایی های شهر باید تعطیل شوند. در برخی بازدیدها من به عنوان مسئول سیستم بهداشت خجالت می کشم. ما شرعاً و قانوناً در قبال سلامت مردم مسئول هستیم. در موردی کنجدها را بررسی کردیم و داخل آن فضله موش بود که بوجاری نشده بود.

محمدی، رئیس شرکت غله نیز به ارائه توضیحاتی در خصوص آرد پرداخت و قدمیاری رئیس اتاق اصناف پاسخ های وی را قانع کننده ندانست. همچنین رئیس اداره صنعت، رئیس اتحادیه نانوایان، رئیس اداره کار و دیگر مسئولین حاضر در جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص مشکلات مطرح شده، پرداختند. شریفان که از سوی اداره دارایی در مراسم حاضر شده بود، در خصوص این پرسش نانوایان که نانوایی ها از مالیات معاف هستند اما در سال های اخیر مالیات افزایش زیادی داشته است؛ اظهار نمود: معافیت نانوایان تا میزان مشخصی از درآمد است و اگر میزان آن از مبلغ تعیین شده افزایش یافت، میزان مازاد مشمول مالیات می شود. همچنین اگر اظهار نامه پر نکرده باشید، مشمول جرایم شده و طبیعتاً مبلغ مالیات بالا می رود.

یکی از حاضران که کنار خبرنگار ما نشسته بود، به همکار خود گفت: بازرس بهداشت گیر داده بود که چرا کپسول آتش نشانی شما روی زمین است و چرا یک هفته از تاریخ آن گذشته است، وقتی به اداره غذا و دارو برای پاسخگویی مراجعه کردم، دیدم از تاریخ اعتبار کپسول خودشان چند ماه گذشته است.

اغلب نانوایان نسبت به این امر انتقاد داشتند که آرد و بسیاری ملزومات کار افزایش قیمت داشته ولی طوری وانمود شده که تمام سود افزایش قیمت نان به جیب کارگر می رود.

یکی از حاضران نیز اظهار داشت: من واحد نیمه صنعتی نان سرمایه گذاری کرده و اشتغال زایی کردم، اما حمایت نشد و اکنون با مشکل مواجه هستیم و ادامه کار در توان مان نیست.

نماینده نیشابور در مجلس نیز در این نشست، که قدمیاری رئیس و قربان بیگی عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف، سراج رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، نبوی رئیس اداره کار و جمع دیگری از مسئولین شهرستان وی را همراهی می کردند، حاضر شد.

سبحانی نیا در بخشی از اظهارات اش، در خصوص مسائل مطرح شده از سوی نانوایان، گفت: درست است که قانون باید اجرا شود، اما در کنار آن باید تعامل مثبت داشت. گشایش هایی در قسمت هایی از قوانین در نظر گرفته می شود که در این موارد می توان استفاده کرد. نباید همیشه جای سخت قانون را در نظر بگیریم و باید در کنار نظارت به حل مشکل هم کمک کنیم.

وی ضمن انتقاد از صدور مجوزهای زیاد نانوایی، بیان داشت: سیاست این بود که هر چه گران می شود، نان گران نشود، ولی وقتی هزینه ها و قیمت آرد افزایش یافت، چاره ای جز این افزایش قیمت نبود.

وی تصریح کرد: کسی انتظار ندارد تحریم ها و مشکلات یک روزه حل شود و امیدواریم مذاکرات هسته ای به جمع بندی مثبت برسد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.