در مراسم روز جهانی معلولین مطرح شد: غیبت معلولان در جامعه موجب غفلت دیگران از وظایف خود ; معلولین در انتظار شهری بدون مانع

گزارش

آزاده مهدیار

 

8اگر نتوانیم تمام نیازمندی های شما را پاسخ دهیم اما تمام تلاش همکاران ما این است که عزت نفس و احترام شما حفظ شود و اگر جسم آسیب دیده ای وجود دارد، دل شکسته ای نباشد

شاید حضور در یک مراسم جشن برای مخاطب عادی، جمع نقیضین به نظر برسد؛ وقتی که مادری که دست دو کودک معلول و نابینای خود را گرفته و به مراسم می آورد و یا دختر جوان و زیبایی که روی ویلچر نشسته و یا پسربچه ای که در مراسم جشنِ خود به سختی می تواند کَف بزند، مخاطبان اصلی یک جشن سالانه باشند.

روز جهانی معلولین در نیشابور جشن گرفته شد، جشنی همراه با موسیقی شاد و برنامه های طنز، همشهریان مان با مشکلات جسمی-حرکتی مختلف به همراه خانواده های شان شرکت کرده بودند و

در این مراسم که سیزدهم آذر در سالن توانیر برگزار شد، رئیس اداره بهزیستی با اشاره به روزهای متعددی که در تقویم به نام معلولین از جمله نابینایان و ناشنوایان نام گذاری شده و اهمیت توجه به این قشر را می رساند، خطاب به جامعه تحت پوشش سازمان اظهار داشت: ما با دردهای شما عجین هستیم، رنج های شما رنج های ماست، اما بهزیستی مجموعه ای دولتی و با بودجه محدود است و نیازهای شما بسیار فراتر از آنچه ارائه می شود و در عین حال که صبوری و مناعت طبع شما را همواره ستوده ایم اما تأمین آن همراهی سایر دستگاه ها و خصوصا مردم نیکوکار را می طلبد.

صدر اعلام کرد: یک میلیون و دویست هزار معلول در کشور که با خانواده های شان حدود ۴ تا ۵ میلیون نفر را در برمی گیرند و در نیشابور ۴۰ هزار فرد درگیر در معلولیت با در نظر گرفتن خانواده ها داریم که از این تعداد حدود چهارده هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند.

وی با اشاره به نمایشگاهی از دست آوردهای معلولین شهرستان در بیرون سالن، تصریح کرد: هدف ما از برگزاری این گردهمایی این است که شما با یکدیگر آشنا شوید، حرف های هم را بشنوید، با توانمندی های هم نوعان خود آشنا شوید و حضور پُر رنگ تر شما را در جامعه ببینیم.

وی افزود: اگر مشکل جسم یا حرکت دارید در خانه نمانید و در اجتماع حضور پیدا کنید، اگر معلولی در خانه دارید شرم نکنید و بگذارید با حضور بیشتر در جامعه مردم و مسئولین از مشکلات شما بیشتر آگاه شوند.

رییس بهزیستی نیشابور ادامه داد:  معلولان باید مطالبه گر باشند؛ از ادارات، بانک ها و متولیان مراکز خرید بخواهید مسیرها را متناسب و استاندارد برای شما طراحی کنند و بسازند، همه اماکن باید سطح شیب دار داشته باشد و باید این را به همه اعلام کرد، اگر حضور شما در اجتماع نباشد خیلی ها از وظایف خود غفلت می کنند.

این مقام مسئول با اعلام موفقیت های معلولین شهرستان در مسابقات ورزشی، هنری و فرهنگی، به توانمندی هایی اشاره داشت که پوشیده مانده است و باید تشویق به عرضه شود.

صدر افزود: حفظ احترام و کرامت انسانی شما از اصول ما است، اگر نتوانیم تمام نیازمندی های شما را پاسخ دهیم اما تمام تلاش همکاران ما این است که عزت نفس و احترام شما حفظ شود و اگر جسم آسیب دیده ای وجود دارد، دل شکسته ای نباشد و این را دِین بزرگی به گردن خود می دانیم.

در ادامه سعید شیبانی، سرپرست فرمانداری با حضور در مراسم از سخنرانی امتناع کرد و اعلام کرد مایل است  جشنی که برای معلولان برپا شده، به روال خود ادامه یابد.

همچنین در خلال برنامه ها نماهنگی دررابطه با بخشی از فعالیت های مجموعه بهزیستی پخش شد و افرادی معرفی شدند که با حمایت بهزیستی به خودکفایی رسیده اند و با اشتغال خود امرار معاش می کنند.

گفتنی است در پایان مراسم از برگزیدگان مسابقات ورزشی، فرهنگی و هنری نیز تجلیل شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.