در صحن علنی شورا چه گذشت: ۸ برگزیده بزرگترین رقابت کتابخوانی بعد از انقلاب از یک کتابخانه ۱۶۰ متری

کتابخوان های نیشابوری خوش درخشیدند

  • نیشابور در ثبت میراث ناملموس جاماند؛ اصفهان پیشی گرفت
  • به جای قبرستان، میدان بار نیشابور را جا به جا کنید
  • درختان کهن سال شهر، قربانی راحت طلبی انبوه سازان می شوند!
  • رییس میراث فرهنگی در پاسخ به اعضای شورا: «رتبه هشتم» ما تعیین کننده جایگاه اصلی نیشابور نیست
  • نیشابور اولین شهر ایرانی بود که به عضویت اتحادیه جهانی شهرهای کهن درآمد، بعد از نیشابور، شیراز، یزد، اصفهان و کاشان هم به عضویت اتحادیه ICCN  در آمده اند؛ اینک شهرداری اصفهان با صرف هزینه  ۴ میلیارد تومان، بسیاری از میراث ناملموس را که حتی پیشینه اصلی آن به نیشابور برمی گردد به نام خود ثبت کرده است.
  •  
  • بسیاری از درختان در سطح شهر یا بیمار هستند یا خشک هستند و ما نتوانستیم این را جبران کنیم. از رسانه ها و شهرداری تقاضا داریم که برای آموزش شهروندی برنامه هایی مناسب تدوین شود

رضا میرابی- جلسه هفتگی شورای شهر مطابق روال، بعد از ظهر چهارشنبه، در آخرین روز آبان، با حضورکامل اعضای شورا، شهردار و خبرنگاران برگزار شد.

شصت و یکمین نشست علنی منتخبان پنجم پارلمان محلی نیشابور این بار در حالی آغاز شد که  حضور برگزیدگان «جشنواره ملی کتاب خوانی رضوی» به همراه خانواده های آن ها و رئیس نهادکتابخانه های عمومی نیشابور در صحن شورا، با توجه به محدودیت فضای صحن علنی،  جایی برای نشستن خبرنگاران باقی نگذاشته بود.

۸ نفر برگزیده نیشابوری جشنواره رضوی از یک کتابخانه ۱۶۰ متری!

رئیس نهاد کتابخانه های عمومی نیشابور در این جلسه گفت: امسال شاهد برگزاری هشتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی بودیم که ۶ دوره از این جشنواره توسط «بنیاد امام رضا(ع)» و دو دوره آخر آن توسط «نهادکتابخانه ها» برگزار شده است.

محمدرضا مقدم پاشا افزود: این دوره از جشنواره که بزرگترین مسابقه کتابخوانی بعد از انقلاب اسلامی است،  بیش از ۸۱۶  هزار نفر شرکت کننده داشته که از بین این تعداد، ۲۰۰ نفر از کل کشور برگزیده می شوند.

به گفته او، ۱۹ نفر از برگزیدگان هشتمین دوره جشنواره از نیشابور هستند که معادل ۱۰ درصد از کل برگزیدگان کشوری است.

 وی بیان کرد: از بین ۱۹ نفری که از نیشابور به عنوان برگزیده جشنواره اعلام شده اند، ۸ نفر از کتابخانه خیّرساز ۱۶۰ متری مهندس علی آبادی هستند که در سال ۱۳۹۴ در خیابان استقلال ساخته شد.

مقدم در پایان سخنان ش با طرح مشکلات ساخت کتابخانه عشق آباد، از شورا در خواست همکاری در این خصوص کرد.

با پایان سخنان وی، اعضای شورا با اهدا لوح و تندیس از برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی تقدیر کردند.

هم چنین با پیشنهاد زرندی، عضو شورا، هدایایی در قالب «بُن خرید کتاب» از سوی شورای شهر به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

پاسخ رئیس اداره میراث فرهنگی به اظهارات نایب رئیس شورا:

رتبه اعلام شده ملاک تعیین وضعیت میراث فرهنگی نیست

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نیشابور که مهمان این جلسه شورا بود، گفت: علت حضور من در جلسه شورا، اظهار نظر و نگرانی نایب رئیس شورا پیرو چاپ خبری مبنی بر جایگاه هشتم استان در یکی از نشریات محلی است. این خبر مربوط به اوایل مهرماه است اما در اواسط آبان در نشریه مذکور چاپ شده است. محمداسماعیل اعتمادی اظهار عقیده کرد که خبر «هشتم شدن میراث فرهنگی نیشابور در ارزیابی عملکرد ادارات میراث فرهنگی استان!»، که تیتر اول شماره قبل «خیام نامه» را به خود اختصاص داده بود، از نظر او «یک خبرِ سوخته» است!

این در حالی است که مطلب «خیام نامه» در ضمن گزارش صحن علنی شورا و «سه روز پس از اظهارات انتقادی محمدکاظم صادقی، نایب رییس شورا، در صحن علنی پارلمان شهری» به چاپ رسیده است.

اعتمادی افزود: مدیر امور شهرستان های اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان برای اولین بار دست به ارزیابی داخلی از عملکرد کارشناسان و مدیران ادارات میراث فرهنگی شهرستان ها زد که نتیجه آن ارتباطی با جایگاه میراث فرهنگی و عملکرد برون سازمانی ندارد.

او که به گفته خودش بیش از ۱۴  سال سابقه مدیریتی در شهرداری و میراث فرهنگی نیشابور دارد، با قرائت جوابیه روابط عمومی اداره کل میراث خراسان در این خصوص خاطرنشان کرد: این ارزیابی، درون سازمانی بوده و بر مبنای عملکرد و بر اساس تعاریفِ پژوهشی علمی و اجرایی بوده است و رتبه های اعلام شده (از جمله رتبه هشتم نیشابور) ملاک تعیین کننده در استان و سازمان نمی باشد. هدف این ارزبابی، تبادل تجربه و هم افزایی شهرستان ها با یکدیگر بوده است.

این کارشناس باستان شناسی در ادامه سخنان ش با اشاره به عملکرد میراث فرهنگی نیشابور از ابتدای سال جاری، تصریح کرد: ما امسال بیشترین سهم جذب اعتبارات عمرانی در سطح خراسان رضوی را داشتیم که این مهم به پیشرفت پروژه های عمرانی در حوزه میراث فرهنگی کمک شایانی کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور بیان کرد: مرمت آرامگاه های خیام، عطار، کمال الملک، رباط شاه عباسی،  سایت موزه فوشنجان و سایت موزه شادیاخ در سال جاری آغاز شده و عملیات مرمت آن ها هم اکنون ادامه دارد.

اعتمادی اشاره کرد: راه اندازی موزه باستان شناسی و دو اقامت گاه بوم گردی و خانه مسافر و صدور مجوز ۱۰ واحد بوم گردی از اقدامات دیگر میراث فرهنگی نیشابور است.

وی افزود: من این قول را به شما می دهم که اداره میراث فرهنگی نیشابور در انجام وظایف خود کم کاری نخواهد کرد و آبروی نیشابور را در سطح و جایگاه اصلی آن حفظ می کند.

اما در ادامه سخنان اعتمادی، اعضای شورا مسایل مبتلابه دیگری را در حوزه میرث فرهنگی و گردشگری شهرستان مطرح کردند که پاسخگویی اعتمادی به آن ها، به جلسات بعدی شوراییان با اداره میراث فرهنگی موکول شد.

از جمله این مسایل، پیگیری وضعیت مالکانِ زمین بین شهر کهنه و عطار، وضعیت خانه های ثبت شده در فهرست میراث، فقدان طرح آمایش سرزمینی در حوزه گردشگری نیشابور، پهنه بندی تاریخی شهرستان بود، که اعضای شورا خواهان تعامل و پیگیری های جدی تر اداره میراث فرهنگی شدند.

اعضای شورا همچنین خواستار آن شدند که در خصوص بازگشت مرکز پژوهش های میراث از مشهد به نیشابور، پیگیری های جدی تری به عمل آید. پیگیری و پاسخ به این همه به جلسه مشترک دیگری میان اداره میراث فرهنگی و شورای شهر موکول شد.

عضو شورای پنجم:

جانمایی دوباره آرامستان عمومی شهر در شورای هفتم هم اتفاق نمی افتد!

بعد از پایان سخنان اعتمادی، صحن شورا به بررسی مصوبات کمیسیون های شورا پرداخت.

رئیس کمیسیون اداری و مالی شورای شهر گفت: دو جلسه اخیر این کمیسیون به ارائه گزارش سازمان ها  و معاونت های شهرداری اختصاص داشت که بعد از بررسی ها، توافقی ده بندی بین شورا و شهرداری منعقد شد که بر اساس آن سازماندهی تابلوهای سردر واحد های صنفی و مغازه ها، ساماندهی وضعیت تابلوهای تبلیغاتی، لایحه واگذاری و برون سپاری آرامستان ها و جانمایی مکان جدید آرامستان عمومی، تدوین جدول زمان بندی فعالیت تانکرها و پیگیری توسعه آبیاری تحت فشار و قطره ای، واگذاری مرکز گل و گیاه به بخش خصوصی،  برون سپاری سازمان سیما و منظر در مناطق، از مصوبات این جلسات بود.

عضو دیگر شورا در پاسخ به سخنان صادقی، رییس کمیسیون مالی شورا گفت: امکان جانمایی جدید آرامستان نیشابور وجود ندارد.

احمد همت آبادی در حالی که انتقال آرامستان عمومی نیشابور به مکان جدید را اشتباه می دانست، اظهار کرد: نمی توانیم این آرامستان را از فرهنگ نیشابوریان حذف کنیم و اجازه دفن به مردم ندهیم. این جانمایی در شورای هفتم هم اتفاق نمی افتد! اولویت شورا باید انتقال و جانمایی «میدان بار» باشد نه «آرامستان عمومی».

محمد کاظم صادقی در پاسخ به همت آبادی گفت: ما برای جانمایی تعیین تکلیف نکردیم. این مصوبه مربوط به انجام کار مطالعاتی در این خصوص است، نه قطعیت جانمایی وانتقال. نیز، در گذشته هم دفتر آیت ا.. وحید اعلام کرد که این مکان باید تبدیل به دانشکده قرآن و حدیث شود که این موضوع در صورت اتفاق افتادن بسیار خوب است. الان هم قرار به حذف آرامستان نیست ولی اگر یک مکان مناسب تر جهت جای گذاری آرامستان عمومی پیداکنیم، انتقال آن چه مشکلی دارد؟

تیغ تیز انبوه سازان بر گلوی درختان کهن سال نیشابور

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا در گزارش نتایج جلسه هفتگی کمیسیون متبوع ش به جلسه علنی شورا  اذعان کرد: بسیاری از درختان در سطح شهر یا بیمار هستند یا خشک هستند و ما نتوانستیم این را جبران کنیم. از رسانه ها و شهرداری تقاضا داریم که برای آموزش شهروندی برنامه هایی مناسب تدوین شود.

اهمت همت آبادی افزود: در ماه های گذشته چندین مورد قطع درختان کهن سال در سطح شهر داشتیم که عمده آن ها مربوط به پیمانکاران و انبوه سازانی می شود که فقط به لحاظ سهولت حمل مصالح به منازل، درختان کهن سال را قطع کرده اند!

وی خاطر نشان کرد: حدود دو هفته گذشته هم موردی از قطع درختان یکی از مدارس توسط مدیر مدرسه بود که جای تاسف دارد.

او البته ادامه داد: همه این موارد در کمیسسیون ماده ۷ بررسی شد و با خاطیان طبق قانون برخورد شد.

وضعیت نیشابور در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گفت: اتحادیه شهرهای تاریخی جهان ۱۵۱ عضو دارد که نیشابور اولین شهر ایرانی بود که به عضویت این اتحادیه جهانی با عنوان ICCN   درآمد. شهرهایی که عضو این اتحادیه هستند دارای ساختار بومی و سنی هستند. بعد از نیشابور، شیراز، یزد، اصفهان و کاشان هم به عضویت این اتحادیه در آمده اند.

هادی ترقی تصریح کرد: آیین های چشم آرو( چهارشنبه سوری)، فراوری ریواس، هنر ساختن علم و مراسم علم گردانی و فیروزه در این اتحادیه به عنوان میراث ناملموس شهری ثبت شده است.

ترقی از سرآمدی اصفهان در ثبت  میراث ناملموس و فرهنگی و معنوی در فهرست (ICCN) خبرداد و افزود: شهرداری اصفهان با صرف هزینه  ۴ میلیارد تومان، بسیاری از میراث ناملموس را که حتی پیشینه اصلی آن به نیشابور برمی گردد به نام خود ثبت کرده است.

هم چنین، برگزاری همایش هم اندیشی نخبگان نیشابور، اعلام نظر شهرداری در خصوص چاپ نشریه داخلی به صاحب امتیازی شهرداری و شورا با ترتیب انتشار فصلی و پیگیری برگزاری همایش موسیقی اقوام از موارد طرح شده در کمیسیون فرهنگی شورای شهر بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.