در صحن علنی شورا عنوان شد ; دکتر اسلامی ندوشن می خواهد شهروند ابدی نیشابور باشد

شهردار:منابع مالی شهرداری ماه گذشته ۸۰ درصد کاهش داشت!

عضو شورا: پول فراوان است آقای شهردار! اصول اشتباه است

رضا میرابی- شصت و سومین جلسه علنی شورای شهر نیشابور با حضور اعضای شورا، شهردار و خبرنگاران در محل سالن جلسات شورا برگزار شد. نشست علنی پارلمان محلی درحالی کمتر از یک ساعت به طول انجامید که محمدکاظم صادقی، نایب رئیس شورا، تنها غایب صحن جلسه بود.

عزم شورا در برخورد با پیمانکاران خاطی؛

شهرداری وارد عقد قرارداد با پیمانکاران آسیب زننده به درختان نشود

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیشابور در تشریح مصوبات هفته گذشته این کمیسیون از عزم جدی شورا برای جلوگیری از آسیب به درختان سطح شهر و برخورد با پیمانکاران خاطی خبرداد.

احمد همت آبادی افزود: در هفته گذشته با دعوت از ادارات «برق» و «آب و فاضلاب» و با حضور شهردار و معاونان «عمران» و «خدمات شهری» شهرداری، سرپرست «سازمان و سیما و منظر» و دبیر «کمیسیون ماده هفت»، جلسه ای در خصوص اتفاقات ناگوار قطع درختان سطح شهر تشکیل شد.

وی تصریح کرد: بر مبنای مصوبات این جلسه، از این پس، مکاتبات ادارت برق و آب و فاضلاب با شهرداری باید به اطلاع سازمان سیما و منظر برسد.اتفاقاتی که اخیرا باعث آسیب به درختان شده یا بر اثر ناهماهنگی بوده یا عدم آگاهی. به همین منظور هم مقرر شد شهرداری مجددا اهمیت حفظ درختان را به کارشناسان مناطق گوشزد کند و اگر بازهم این اصول محیط زیستی رعایت نشد، کارشناسان بازخواست شوند.

او خاطرنشان کرد: در این جلسه هم چنین مقرر شد که ناظرین در دستور کارهایی که به پیمانکاران می دهند به حفظ درختان توجه و تاکید کنند. با پیمانکاران خاطی برخورد جدی انجام شود و در هنگام مفاصاحساب (تسویه حساب) الزام به استعلام از سازمان سیما و منظر باشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا با تاکید بر وصول مطالبات کمیسیون ماده هفت شهرداری، اذعان کرد: از ابتدای امسال تعدادی از پیمانکاران از کمیسیون ماده هفت تذکر گرفتند اما توجهی نشده و مجددا شهرداری وارد عقد قرارداد با این پیمانکاران شده است.

شهردار: ورودی منابع مالی شهرداری در ماه گذشته ۸۰ درصد کاهش داشت!

عضو شورا: پول فراوان است آقای شهردار! اصول اشتباه است

مصوبه دیگر کمیسیون خدمات شهری به واگذاری بخش خدمات شهری به پیمانکار و پرداخت سنوات معوقه کارگران اختصاص داشت.

شهرداری در خصوص پرداخت سنوات کارگران گفت: سنوات ده ساله کارگران رقمی بیش از سه میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان برآوردشده که پیش بینی کردیم به هر فصل، یک سال از معوقات را پرداخت کنیم.

این سخن شهردار واکنش اعضای شورا را به دنبال داشت.

هادی درودی، رئیس شورا، گفت: این یعنی ده فصل طول می کشد تا سنوات پرداخت شود. پس تا آخر دوره ما(دوره پنجم شورا) پرداخت سنوات طول می کشد؛ نه! سنوات باید قبل از پایان دوره کنونی شورا باشد.

محمد حسن زرندی، رئیس کمیسیون «جذب مشارکت های اقتصادی» شورا نیز در واکنش سخنان نجفی، گفت: حداقل ۳۰ درصد سنوات کارگران باید قبل از پایان سال جاری پرداخت شود. مابقی هم در سال آینده به طور ماهانه پرداخت شود.

گفت و شنود بین اعضای شورا و شهردار در حالی ادامه داشت که شهردار اظهارات زرندی را این گونه پاسخ داد: یک سوم سنوات کارگران معادل رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که شهرداری توان پرداخت این مبلغ را در شرایط فعلی ندارد.

نجفی اذعان کرد: متاسفانه این ماه، ورودی منابع مالی به شهرداری، یک پنجم ماه های گذشته بوده و وصول مطالبات بسیار کم بوده است. هم چنین در بهمن ماه واریز عیدی و پاداش آخرسال کارگران، فشار مضاعفی را به شهرداری متحمل می کند که با این وجود شهرداری توان پرداخت ۳۰ درصد سنوات معوقه کارگران را نخواهد داشت.

سخنان شهردار بازهم بی پاسخ نماند. زرندی بیان کرد: پول فراوان است آقای شهردار! اما اصول اشتباه است. من افرادی را میشناسم که برای پرداخت هزینه صدور پروانه به شهرداری، پاسکاری می شوند.

این بحث پرحاشیه شهردار و زرندی با سخنان همت آبادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بدون نتیجه مشخص، پایان یافت. احمد همت آبادی گفت: بحث پرداخت عمده سنوات کارگران باید در بودجه ۹۸ دیده شود.

چهارشنبه بازار ۲۰۰ غرفه خالی دارد

پس از مصوبه هفته گذشته شورای پنجم مبنی بر ممنوعیت واگذاری غرفه های بازار محلی موسوم به چهارشنبه بازار به افراد غیر بومی، شهردار در صحن علنی شورا از دستور کتبی برای اجرایی شدن این مصوبه خبر داد.

نجفی افزود: دستور کتبی برای توقف واگذاری غرفه ها به افراد غیربومی ابلاغ شده است. نحوه تشخیص افراد بومی یا غیربومی نیز، کدملی و محل صدور شناسنامه های افراد است. به این ترتیب تنها کسانی می توانند در این بازار غرفه داشته باشند که محل صدور شناسنامه های آنان، نیشابور یا شهرهای اطراف آن باشد.

رئیس کمیسیون عمران نیز گفت: یکی از اشکالاتی که در این بازار وجود دارد، فروش اجناس نامرغوب است. به علت پیش فرض ارزان بودن این بازار، اجناسی با کیفیت های بسیار پایین و حتی معیوب به مردم عرضه می شود که به دلیل عدم شناسنامه دار نبودن غرفه ها، امکان پیگیری از سوی مردم و اصناف وجود ندارد. این موضوع با عقد قرارداد مشخص و مدت دار با صاحبان غرفه ها، حل خواهد شد.

دکتر اسلامی ندوشن، دوست دارد شهروند ابدی نیشابور باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در تشریح مصوبات این کمیسیون، بیان کرد: انجمن نویسندگان و پژوهشگران ابرشهر در خصوص وصیت استاد بزرگ، «محمد علی اسلامی ندوشن» برای دفن در خاک نیشابور پیشنهاد انجام مقدمات و اعلام آمادگی در این خصوص را داشته. است آقای دکتر ندوشن بارها به صورت شفاهی اعلام کرده که دوست دارد پس از مرگ در نیشابور به خاک سپرده شود.

مجتبی باری افزود: در شروع کار شورای پنجم هیچ انجمن شناسنامه داری در حوزه ادب در نیشابور وجود نداشت که با پیگیری های انجام شده چند انجمن در این حوزه فعالیت دارند که انجمن نویسندگان و پژوهشگران ابرشهر یکی از این مجامع است که ظرفیت بالایی دارد.

آمادگی خیر نیشابوری برای سرمایه گذاری در بقعه بی بی شطیطه

رییس کمیسیون فرهنگی شورا همچنین از اعلام آمادگی یک خیر نیک اندیش نیشابوری برای سرمایه گذاری ۳ تا ۵ میلیاردی در بقاع بی بی شطیطه و بانو پسندیده خبرداد .

مجتبی باری خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت بالای مجموعه فرهنگی مذهبی و گردشگری بی بی شطیطه و بانوپسندیده، یکی از شهروندان خیر تمایل دارد در صورت مساعدت مسئولان و برنامه ریزی دقیق، سه تا ۵ میلیارد تومان در طرح حرم تا حرم بقاع بی بی شطیطه و بانو پسندیده، کمک هایی انجام دهد.

او ادامه داد: در این خصوص، هفته گذشته جلسه ای با حضور با حضور هیئت امنای بقعه بی بی شطیطه و نمایندگان اوقاف برگزار شد که نظر همه بر تنظیم طرح جامع توسعه و ساماندهی بقعه بی بی شطیطه و تشکیل ستاد ساماندهی بقاع بی بی شطیطه و بانوپسندیده بود که موجب ساماندهی آشفتگی های موجود در این محدوده شود.

به گفته باری، وضعیت بهداشتی و وجود سوانح رانندگی و تصادفات مکرر در اطراف بقعه بی بی شطیطه از جمله مشکلاتی است که باید مرتفع شود.

مطالبات نیشابور از میراث فرهنگی استان

هادی ترقی، رئیس کمیسیون عمران پارلمان محلی در ادامه این جلسه گفت: دوشنبه هفته آینده جلسه ای در خصوص مطالبات نیشابور در حوزه میراث فرهنگی در دفتر مدیرکل میراث با حضور اعضای شورای شهر و رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور برگزار خواهد شد که جهت هماهنگی موارد مورد دغدغه نیشابور، هفته گذشته جلسه ای با حضور رئیس اداره میراث فرهنگی برگزار شد.

در نتیجه این جلسه موارد زیر، برای طرح در جلسه با مدیرکل، مورد بحث قرار گرفت: انتقال پژوهشکده باستان شناسی، پهنه بندی شهرتاریخی نیشابور، ساماندهی اراضی بین خیام و عطار و تولیت اماکن تاریخی نیشابور.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.