در شورای شهر عنوان شد: در سال ۹۱ به جای گاز، هوا به مردم فروخته شده است!

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر محل طرح موضوعات مختلفی بود، از تخلفات در کشتارگاه و میدان احشام تا حضور اساتید خوشنویسی در صحن شورا.

1

یکی از موضوعات مطرح شده در جلسه علنی سه شنبه چهارم آبان شورا، تخلفاتی بود که به گفته بعضی شورائیان در کشتارگاه نیشابور روی می دهد.

کشتارگاه نیشابور که به بخش خصوصی واگذار شده همواره محل اعتراض کارکنان و سلاخان بوده است .

در این باره هوشمند بیان داشت: قرار بود این کشتارگاه با نیروهایش واگذار شود اما پیمانکار نیروی جدید گرفته و نیروهای شهرداری مجدد به شهرداری بازگشته اند و حقوق می خواهند. همین الان هم پیمانکار به سلاخان و کارکنان بدهکار است، حال شهرداری بدون مصوبه شورا تصمیم گرفته قرارداد را فسخ کند و به اتحادیه واگذار کند.

وی افزود: در میدان احشام نیز در اوزان احشام و ورودی و سایر موارد، مبالغ بیشتری از مبالغ تعیین شده از مردم می گیرند. وی در ادامه وضعیت CNG ها و تخلفات آن را نیز بیان کرد. از جمله این که ۵جایگاه CNG تحت نظر شهرداری هستند اما نظارتی بر آنها صورت نمی گیرد.

جریمه کم فروشی CNG ها

هوشمند افزود: سازمان تعزیرات این مراکز را به دلیل کم فروشی در سال ۹۱، مبلغ ۸۲ میلیون تومان جریمه کرده است یعنی به جای گاز، هوا به مردم می فروختند! در حال حاضر نیز با ۶۰ درصد توان و پرسنل و ناظر کار می کنند، ۴۰۰ هزار تومان فقط پول تلفن یکی از این دفاتر شده و سرویس بهداشتی نیز ندارند.

بر اساس این گفته ها مقرر شد مسئولین کشتارگاه و میدان احشام در کمیسیون حضور به هم رسانند و به مسئولین CNG ها نیز تذکرات لازم داده شود.

به دنبال آن حسینی قاضی بدون ارائه اسناد ادعای خود در اظهاراتی بدون مقدمه، اوضاع شهرداری را نابه سامان توصیف کرد و افزود: چندین ماه است که کارهای عمرانی قفل شده، پس چه زمانی می خواهیم کار عمرانی کنیم؟ در برف و بوران؟

این عضو شورا ادامه داد: کارهای خدماتی شهرداری قفل شده، نقدینگی در خزانه زیاد است اما حقوق کارکنان شهرداری پرداخت نشده، تکریم ارباب رجوع در شهرداری صورت نمی گیرد.

وی که با وجود شبهه اعضا نسبت به انتخاب ش به عنوان رئیس کمیسیون عمران و اعتراض شان نسبت به نحوه رای گیری و نیز عدم توجه به تخصص در این انتخاب، به عنوان رئیس این کمیسیون شناخته می شود، در این مورد گفت: در همین شورا در کمیسیون عمران سه سال باند بازی کردند و سه سال کمیسیون عمران دست شان بود، اما چه شد؟!

سخنان حسینی قاضی با هیچ واکنشی از سوی سایر اعضا رو به رو نشد.

شیوه نامه را جایگزین بخشش های موردی کنید

در ادامه درخواست ۳ میلیون تومانی حمید خانی، ورزشکار کونگ فوکار جهت شرکت در مسابقات جهانی قبرس مورد بحث قرار گرفت.

اعضا با توجه به این این که این مسابقات «سَبکی» است و به صورت فستیوال برگزار می شود و افراد داوطلبانه در این مسابقات حضور پیدا می کنند، در ابتدا با این درخواست مخالفت کردند. اما هوشمند با بیان این که من مطمئن ام او در این مسابقات اول می شود خواستار موافقت اعضا با این درخواست شد. برخی اعضا نیز با اشاره به این که وی چندین بار نامه به شورا فرستاده و رد شده و نیز بلیط رفت و برگشت وی نزدیک به دو میلیون تومان می شود، خواستار کمک شورا به این ورزشکار شدند. به این ترتیب شورا با پرداخت یک میلیون و پانصد هزار تومان از محل بودجه شورا موافقت کردند.

اما پس از رای گیری پارسا با بیان این که «مگر بقیه همشهریان خار دارند!» تقاضای ارائه شیوه نامه در این موارد را داشت تا به صورت موردی رأی داده نشود.

دقایقی بعد هم با درخواست کمک پانصد هزار تومانی دبستان شهید عشقی واقع در منطقه محروم شهر برای برای خرید لباس متحدالشکل جهت برگزاری المپیاد ورزشی موافقت شد، در حالی که اعضا از این که آیا این مدرسه در محدوده شهری هست یا خیر مطمئن نبودند.

در ادامه ی قرائتِ مصوبات کمیسیون فرهنگی – ورزشی، بحث استخدام امیر فضلی به میان آمد، ورزشکاری که در پی کسب عنوان قهرمانی آسیا، درخواست استخدام در سازمان آتش نشانی را داشت. این درخواست توسط شورا به تصویب رسیده بود،  اما در جلسه عنوان شد که این مصوبه از سوی کمیته انطباق فرمانداری، مغایر قانون تشخیص داده و رد شده است.

همت آبادی در رابطه با نمایشگاه کتاب و امنیت آن تذکراتی ارائه کرد و بیان داشت: اولا باید محتوای شبهای فرهنگی معلوم شود، ضمنا با توجه به این که فضای اطراف نمایشگاه باز و تاریک است باید پیش بینی اتفاقات مختلف بشود که پارسا پاسخ داد: در جلسه ای که در فرمانداری در این رابطه تشکیل شد این مباحث مطرح شد و کمیته امنیتی نمایشگاه تشکیل و وظیفه امنیت و انتظام آن بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شد.

از دیگر موارد مطرح شده از کمیسیون فرهنگی ثبت جهانی میراث ناملموس نیشابور بود که بیان شد کمیته ای جهت بررسی این آثار و تلاش در جهت ثبت آن در شهرداری با کمک اداره ارشاد تشکیل شود.

یک استاد خوشنویسی «شهروند افتخاری» نیشابور شد

با حضور کیخسرو خُروش، استاد خوشنویسی کشور به همراه رئیس اداره ارشاد، سادات شرفی، دربهشتی و دانشجو از اساتید خط نیشابوری جهت تصویب «انتخاب استاد خروش به عنوان شهروند افتخاری نیشابور» فضای صحن شورای شهر تغییر کرد.

رئیس اداره ارشاد با بیان این که استاد خروش کم سخن اند و از خودشان نمی گویند، وی را چنین معرفی کرد: متولد سال ۱۳۲۰ تهران، استاد الاساتید خط نستعلیق که کتاب های زیادی از جمله رباعیات خیام را کتابت کرده و از «چهره های ماندگار» کشور در خوشنویسی و نقاشی شناخته شده است.

با سپردن تریبون به استاد خروش، وی از سال های دوری که به نیشابور آمده بود گفت و در مورد حضور این باره خود در نیشابور اظهار کرد: من این جا آنقدر محبت و مهمان نوازی دیدم که شیفتگی من به نیشابور مضاعف شد و اگر قرار باشد غیر از تهران در جایی دیگر زندگی کنم، نیشابور را انتخاب می کنم. این شهر تاریخی با روحیه هنرمندان سازگار است. الان هم که به عنوان شهروند نیشابور انتخاب شدم برای من افتخاری است و سعی می کنم بیشتر به اینجا بیایم.

خروش در پاسخ به این سوال حسینی قاضی که در این عصر یارانه و تایپ، چه رهنمودی برای ما و فرزندان مان دارید که خط مان خوب شود؟ گفت: در زمان قدیم و وقتی من دوره ابتدایی تحصیل می کردم، کتابها به خط نستعلیق نوشته می شد و این برای شاگردی که مشق می کرد کمک زیادی بود که چشم اش با این خط آشنا باشد و ذوق ها هم بروز پیدا می کرد اما الان متاسفانه خط روزنامه ای جایگزین خط نستعلیق شده است. لوازم نوشتن هم تغییر کرد، ما با قلم آهنی و دوات مرکب مشق می نوشتیم ولی از زمانی که خودکار آمد خوشنویسی هم کمرنگ شد. الان عصر سرعت است و مجال نوشتن با قلم و مرکب نیست. و این دغدغه به جایی است.

در ادامه همسر آقای خروش،  زهرا امینیان، که خود در حوزه هنرهای تجسمی کار کرده و کارمند وزارت ارشاد بوده است، در مورد همسر خود بیان داشت: ایشان بیش از سی جلد کتاب را کتابت کردن و در حوزه نقاشی هم بسیار فعال بودند، چندین پرتره از امام خمینی، از خانواده امام و رهبری داشته اند و فکر نمی کنم کسی به اندازه ایشان کتاب خطاطی کرده باشد.

در پایان اعضا برای رای گیری در باب انتخاب استاد خروش و همسر ایشان به عنوان شهروند افتخاری نیشابور به پیشنهاد یکی از اعضا با قیام کردن موافقت خود را اعلام کردند.

دعوت به شام اعضای شورا از استاد هم به این دلیل که اعلام شد برای وی برنامه ریزی دیگری شده قبول نشد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.