در روز بزرگداشت کارگر مطرح شد:

رییس اداره کار، تعاون ورفاه اجتماعی: دستمزد کارگران، کفاف زندگی آنها را نمیکند

مروی: امیدواریم تحریم ها رفع و شرایط تسهیل شود

آزاده مهدیار/ مراسم گرامیداشت روز کارگر در فرهنگسرای سیمرغ، با حضور علی مروی نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی، قائم مقام فولاد خراسان، روسای مدیران صنایع، اداره استاندارد، خانه صنعت معدن و رئیس اداره کار و تعاون اجتماعی، برگزار شد و از ۷ واحد تولیدی و ۵۵ کارگر نمونه شهرستان تقدیر به عمل آمد.

 

در این مراسم که روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه برگزار شد، علی مروی با اشاره به نقش کارگران در کشور از ابتدای انقلاب اظهار داشت: کارگران نقش موثری در جامعه دارند و قطعا نظام اسلامی نمی‌تواند نقش کارگر را فراموش کرده و یا نادیده بگیرد. وی افزود: اگر امروز به رکود اقتصادی و سایر مشکلات در کشور دچار هستیم، به این دلیل است که بهای لازم به تولید داده نشده است و به بودجه نفتی تکیه کرده‌ایم.

مروی با اشاره به اینکه از دوره چهارم که من در مجلس بودم، جلوگیری از خام فروشی، توجه به تولید و عدم وابستگی به نفت همواره مطرح بوده اما توجه نشده است، افزود:اگر به این ها بها داده می شد و کارگران در رفاه بودند، تحریم معنا پیدا نمی کرد.

وی همچنین با بیان اینکه این تعداد واحد تولیدی که خوابیده اند و یا با ۴۰ درصد ظرفیت تولید می کنند، به دلیل بی توجهی به تولید است، اظهار داشت: توجه به تولید یکی از اهداف اصلی طرح هدفمندی یارانه بود ولی در عمل با مشکل مواجه شد. مروی ادامه داد: تلاش می کنیم در مجلس درخواست های شما را دنبال کنیم و هیچ کارگری بیکار نشود.

نماینده نیشابور در مجلس با اشاره به این که امیدواریم با رفع تحریم ها شرایط کشور سهل تر شود و دولت و مجلس در ابعاد مختلف به حقوق کارگران بپردازند، خاطر نشان کرد: الان این طور نیست که بگوییم تحریم ها برداشته شده و پول ها به کشور سرازیر می شود؛ امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد و در کشور رونق پدیدار شود چراکه حق مردم ما بیش از اینهاست.

مروی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول نفت کشور در بانک‌های خارجی بلوکه شده است، بیان داشت: ما ۴ میلیون و ۵۰۰ بشکه نفت در روز تولید می‌کنیم در حالیکه ظرفیت پالایش نفت ما تنها یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است و باید کاری کنیم که خام ‌فروشی به تدریج کاهش یابد تا اینکه به کلی از بین برود.

رییس اداره کار، تعاون ورفاه اجتماعی نیشابوردر این مراسم، از ۶۰ هزار بیمه کارگری در نیشابور خبر داد و اظهار کرد: در بحث دستمزدها افزایش حقوق کارگران را داشتیم ولی بازهم این دستمزد کفاف زندگی آنها را نمی‌کند و باید افزایش یابد.

نبوی نژاد با بیان اینکه تولید، مشکلات خاص خود را دارد، افزود:۵۶ درصد از شکایت‌ها در قالب تفاهم حل شده است که از گذشت و ایثار کارگران و همت مدیران در سال پیش حکایت دارد.

درپایان این مراسم نیز از ۷ واحد نمونه و ۵۵ کارگر نمونه شهرستان تقدیر به عمل آمد.

پیشینه روز جهانی کارگر

در چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند. قرار بود که اول ماه مه ۱۸۸۶ در آمریکا (ایالات متحده)، کاهش ساعات کار به هشت ساعت در روز، به اجرا درآید که چنین نشد و در نتیجه، کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند و در یک‌هزار و دویست کارخانه و کارگاه، اعتصاب صورت گرفت. شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار تن بود. در چهارمین روز تظاهرات شیکاگو، کارگران اعتصابی و هوادارانشان در «میدان بیده» جمع شده و از اینجا به حرکت درآمده بودند. سخنرانان آنان بر یک گاری بزرگ سوار بودند و شعار می‌دادند. پس از طی مسافتی، پلیس اطراف این گاری (چهارچرخه) را گرفت و خواست که تظاهرکنندگان متفرق شوند که ناگهان انفجاری صورت گرفت، یک مامور پلیس کشته شد و چند کارگر و پلیس نیز مجروح شدند. این حادثه سبب شد که پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و کشتار صورت گیرد. آمار کشته‌شدگان اعلام نشده‌است ولی اسامی انبوه مجروحان در دست است. پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده سازد. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.

با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تکرار شد که به تدریج اول ماه مه، روز جهانی کارگر عنوان گرفت.

ازاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.