در دو نطق مهم اعضای شورا عنوان شد : انتقاد از بی برنامگی برگزارکنندگان مراسم سالروز ورود امام رضا(ع)

 

رییس شورا دعوت نشد؛ فقط به یکی از اعضا تلفن زدند!

ابهام در قرارداد «فروش آب» به سرمایه گذار فاضلاب

انتخاب سرمایه گذار برای تکمیل شبکه فاضلاب در قبال فروش آب به مدت ۲۵ سال صورت گرفته است و با تجربه تلخ قراردادهای بلند مدت لازم است مفاد این قرارداد شفاف سازی و بازنگری شود.

آزاده مهدیار/ جلسه علنی شورای شهر با نطق پیش از دستور دو عضو شورا همراه بود، هشدار همت آبادی به بحران آب و گلایه ترقی به نحوه دعوت اعضای شورا به مراسم سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور و نیز عملکرد برخی رسانه ها در درج اخبار.

تخفیف شورا به  بدهکارانی که نقدا تسویه کنند

در این جلسه که عصر روز چهارشنبه سیزدهم تیر ماه برگزار شد، لایحه شهرداری در خصوص تقسیط بدهی مودیانی که به شهرداری بدهکارند قرائت شد؛ تقسیط بدهی تا سقف ۳۶ ماه بر اساس میزان بدهی و اعمال ۱۰ درصد تخفیف برای مودیانی که بدهی خود را نقد پرداخت می کنند، مصوبه اعضای شورا در این باره بود. مطابق این مصوبه، صدور پایان کار منوط به پرداخت کل بدهی است.

مخالفت شهردار با مصوبه شورا!

نامه شهرداری و مخالفت وی با مصوبه شورا در خصوص عدم دریافت عوارض سینما شهر فیروزه قرائت شد. همت آبادی، نایب رئیس شورا با اشاره به جریمه سینما از سوی کمیسیون ماده صد، خواستار بررسی بیشتر موضوع شد. زرندی، صادقی و درودی اما با تاکید بر ویژگی ها و امکانات خاص سینما و لزوم دفاع از فعالیت های فرهنگی آن، بر مصوبه شورا پافشاری کردند، به این ترتیب مقرر شد سینما فیروزه مادامی که به فعالیت های فرهنگی می پردازد از پرداخت عوارض معاف شود و اعضای شورا در جلسه کمیته تطبیق فرمانداری جهت رفع ابهام شرکت کنند.

شورای شهر در این جلسه همچنین با لایحه شهرداری مبنی بر موافقت با درخواست مدیر دارالقرآن نورالسعاده موافقت کرد. این مرکز درخواست تعریض ملک به میزان ۵۰ متر مربع را در ازای ارائه خدمات فرهنگی به شهرداری داشت. شهردار در توضیح آن گفت: این مرکز می تواند کمبود «خانه فرهنگ» برای فعالیت های فرهنگی در این نقطه از شهر را رفع کند.

از مصوبات کمیسیون مشارکت های اقتصادی، حمایت از کالاهای تولید داخل شهرستان، به ویژه کالاهای فرهنگی و صنایع دستی نیشابور بود که در این راستا مقرر شد شهرداری و سازمان های تابعه برای تهیه هدایا به شخصیت های فرهنگی و مهمانان فقط از این کالاها استفاده کنند.

صنعت گران به والیبال کمک کنند

رئیس کمیسیون ورزش و جوانان به ارائه گزارش حضور «ست کویچ» مربی صربستانی والیبال جوانان و نوجوانان جهان در کمیسیون پرداخت. شکیبا گفت: این مربی به همراه مربی تیم والیبال نوجوانان گنبد، جوانان نیشابوری را دارای پتانسیل بالا در والیبال دانست؛ نیشابور قطب والیبال استان است و از چهار تیم برتر استان، ۲ تیم نیشابوری هستند. بر این اساس مقرر شد کارگروهی جهت ورود صنایع و نهادها، برای کمک مالی به والیبال تشکیل شود.

حال درختان مُسن شهر اصلا خوب نیست

شهردار: ۲۵ میلیون تومان هزینه افزایش عمر هر درخت

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست در این جلسه در سخنانی، اظهار داشت: حال درختان مُسن شهر اصلا خوب نیست، درختان چند صد ساله در مسیر باغرود و باغ های قدیمی در حال خشک شدن است، آبیاری این درختان و نیز فضای سبز همچنان به صورت سنتی و نامناسب صورت می گیرد، این در حالی است که زیرساخت های آبیاری نوین ۱۰ سال پیش در برخی قسمت های شهر انجام و برای آن سرمایه گذاری شده است.

همت آبادی افزود: وضعیت فضای بازی کودکان در برخی پارک ها به لحاظ ایمنی، خصوصا کف پوش مناسب نیست.

همت آبادی (نایب رئیس) نیز بیان کرد: آبیاری فضای سبز با تانکرها به گونه ای است که انگار می خواهند فقط تانکر خالی شود! برخی نقاط دو بار در هفته آبیاری می شود برخی بلوارها اصلا آبیاری نمی شود.

شهردار، در پاسخ به اظهارات اعضا، توضیح داد: تنها راه احیای درختان مُسن، تزریق مواد تقویت کننده است که برای هر درخت ۲۵ میلیون تومان هزینه دارد و با سقف اعتباری ما همخوانی ندارد، اما بر سازمان فضای سبز تکلیف کرده ایم که بعد از این هیچ فضای سبزی ایجاد نشود مگر با تجهیز آبیاری تحت فشار.

نجفی در مورد فضای سبز شهری هم گفت: طی روزهای آینده بازدیدی از سطح شهر خواهیم داشت تا در یک بازه ۴۵ روزه «نهضت اصلاح پارک ها» را داشته باشیم، تغییرات بنیادین با توجه به اعتبارات محدود ممکن نیست اما در حد رفع خطر و ساماندهی می توان کار کرد.

لایحه کمیسیون عمران در مورد مشارکت شهرداری در تسریع تهیه طرح تفصیلی شهر تا یک ماه آینده قرائت شد، شهردار با اشاره به این که تهیه کل طرح در یَد شهرداری نیست و بر عهده اداره مسکن و شهرسازی است، درخواست اصلاح لایحه را داشت، صادقی نیز از به هنگام نبودن نقشه ها و تغییر کاربری ها و پروانه ها گفت، به این ترتیب مقرر شد کمیته به هنگام سازی نقشه ها و املاک شهر تعیین شود و شهرداری پیگیر تهیه طرح تفصیلی شهر از سوی مسکن و شهرسازی شود.

آسفالت شکنی و کار بی کیفیت برخی ادارات

با توجه به حفاری هایی که از سوی ادارات، مانند آب و فاضلاب و گاز صورت می گیرد و آسفالت بی کیفیت جایگزین آسفالت قبلی می شود از شهرداری درخواست شد بر این قسمت نظارت داشته باشد و ظرف مدت یک ماه امکان واگذاری آسفالت مجدد معابر پس از تخریب ادارات به پیمانکاران شهرداری بررسی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به  حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در شهرستان، بر لزوم اضافه شدن فضاهای فرهنگی پیرو حضور مهمانان استانی و ملی به عنوان یکی از خروجی های این میزبانی تاکید کرد.

مجتبی باری با اشاره به انتقاد ترقی از نحوه دعوت از اعضای شورا به مراسم سالروز ورود امام رضا گفت: در این دعوت سلیقه ای عمل نشد. با من به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورا تماس گرفتند و اسم من هم جزو سخنرانان بود ولی من به احترام سایر همکاران م در شورا حضور پیدا نکردم.

ادامه اعتراضات به نحوه دعوت از اعضای شورا به مراسم فرهنگی

رئیس شورا پاسخ داد: من لیست سخنرانان را دیدم، اصلا اسم آقای باری نبود! هادی درودی افزود: صحبت است که دهم تیر ماه را روز خراسان بنامند و هیچ اسمی از نیشابور نیست، متولیان فرهنگی پیگیری کنند که این روز حتما به نام سلسله الذهب یا با گنجاندن نام نیشابور باشد.

در بحث آب متاسفانه از مرحله بحران عبور کرده ایم

در این جلسه احمد همت آبادی (منشی هیات رییسه) در نطق پیش از دستور خود با اشاره به بحران آب، گفت: از مرز بحران عبور کرده ایم و باید به صورت فوری به فکر راه عملی باشیم، بیشتر دغدغه ها به زبان جاری است و در عمل  شاهد رفتارهای نادرست در صرف آب هستیم.

مهندس همت آبادی افزود: بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب برداشت آب در شهرستان نیشابور، هشداری جدی برای ادامه حیات است.

همت آبادی پیشنهادهای خود را این طور بیان کرد: کمک به متولیان حوزه آب، تشکیل کمیته واحد آب با تاکید بر مردمی شدن موضوع آب، برخورد جدی و بدون اغماض با متخلفان این حوزه شامل شهروندان، کشاورزان، صنعت گران و مدیران شهر.

وی افزود: در شهر سالانه ۳۰میلیون متر مکعب مصرف آب و حدود ۲۰ میلیون متر مکعب خروجی فاضلاب داریم. انتخاب سرمایه گذار برای تکمیل شبکه فاضلاب در قبال فروش آب به مدت ۲۵ سال صورت گرفته ولی با تجربه تلخ قراردادهای بلند مدت لازم است مفاد این قرارداد شفاف سازی و بازنگری شود. اگر سرمایه گذاری ۳۷۰ میلیارد تومانی با ارزش بهای فروش آب به صورت میانگین ۲ هزار تومان باشد برگشت سرمایه در ۱۰ سال صورت می گیرد و ۱۵ سال بعد سود خالص به دست می آید.

وی پیشنهاد کرد: برای مصرف شهروندی و فضای سبز تشکیل واحد «پلیس آب» برای برخورد با متخلفین صورت گیرد.

در دعوت ها سلیقه ای عمل شد

هادی ترقی نیز در نطق خود با اشاره به پیشینه تاریخی و جایگاه نیشابور اظهار کرد: مسئولان استانی و ملی زیادی به نیشابور آمده اند و به تناسب حوزه اختیارات وعده هایی داده اند این که چرا وعده ها به فرجام مناسبی نرسیده است؟

وی در سخنانی به جا ولی فراتر از حوزه شورا از رویه ای که مدیران استانی در مورد عزل و نصب های ادارات در نیشابور در پیش گرفته اند انتقاد کرد و گفت:  بدون داشتن نظام نامه برای ارزشیابی عملکرد مدیران و نظرخواهی از مدیران ارشد شهرستان به طور مرتب شاهد تغییر غیر منتظره روسای ادارات هستیم که این روند شایسته نیشابور نیست.

وی با اشاره به حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در نیشابور افزود: بهره گیری از این ایام برای توسعه شهرمان لازم است اما اگر خروجی نداشته و با تصمیم گیری شتاب زده همراه باشد، بی فایده است. میزان اثر بخشی این حضور چقدر بوده است؟ رئیس شورای شهر به این مراسم دعوت نمی شود و به صورت سلیقه ای و تلفنی تنها یکی از اعضا دعوت می شود! آیا به جای این نشست های نمایشی که از «چنین می کنیم» پُر شده است، بهتر نیست شاهد نشستی کارشناسانه برای اعتلای نیشابور باشیم؟

ترقی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: انتخاب شهردار اصلح گام اول شورای پنجم بود و گام بعدی نظارت بر عملکرد شهردار و مجموعه تحت مدیریت وی است و ایشان انصافا همیشه خود را در جایگاه مشورت و پاسخگویی قرار داده اند.

وی بدون اشاره به رسانه ای خاص گفت: انتظار من از اهالی رسانه و خبرنگاران این است که همان طور که تا کنون به انعکاس اخبار شورا و نقدهای خود یاور بوده اند زین پس نیز با رعایت اخلاق رسانه ای عمل کنند. نشر اطلاعات نادرست و شایعه سازی از سوی رسانه ها ضمن اعتبار زدایی در میان افکار عمومی، در جامعه ایجاد التهاب می کند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.