در حضور مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید مطرح شد: نیشابور، رتبه نخست کشوری در جذب اعتبارات مشارکتی و غیر مشارکتی

رضا میرابی- مدیرصندوق کارآفرینی امید خراسان رضوی گفت: نیشابور در سال ۹۵  با جذب ۱۰۳ درصدی اعتبارات در طرح های مشارکتی و غیرمشارکتی صندوق کارآفرینی امید، رتبه نخست جذب اعتبارات را در سطح کشور بدست آورده است.

علی آبیلی در نشستی با حضور نمایندگان مجلس نیشابور و فرماندار شهرستان، اظهار داشت: خراسان رضوی در طرح های مشارکتی و غیر مشارکتی به لحاظ تعداد و میزان اعتبار تخصیص داده شده، رتبه اول کشور را داراست.

وی افزود:  از مجموع  ۱۵ طرح  کارآفرینی تصویب شده استانی، ۵ طرح در حوزه نیشابور است که از این ۵ طرح که با اعتباری بالغ بر۴ میلیارد و ۲۰۰ میلون تومان به تصویب رسیده است ، ۴ طرح در حوزه مشارکتی و ۱ طرح غیر مشارکتی است که همگی در مرحله اتمام سازه و نصب تجهیزات هستند.

وی در تشریح فعالیت های این صندوق در نیشابور با اعلام این که ۷۱ % اعتبارات در بخش روستایی و ۲۹% هم در بخش شهری هزینه شده است، اظهار کرد: اعتبار تخصیصی شهرستان نیشابور در حوزه اشتغال در سال ۹۵، بیش از ۴۱ میلیارد ریال بوده است که در پایان سال ۴۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال پرداخت شده که از افزایش ۱۰۳ درصدی جذب اعتبارات شغلی در شهرستان خبر می دهد. در حوزه تثبیت اشتغال نیز در قالب ۳۱ فقره توانستیم ۳۰۴ میلیون تومان برای حمایت از مشاغل خُرد اختصاص دهیم.

مدیرصندوق کارآفرینی امید خراسان رضوی از اعتبار ۴۸ میلیارد تومانی این صندوق در استان خبرداد و تصریح کرد: صندوق کارآفرینی امید استان سال گذشته به لحاظ شناسایی مزیت های مرتبط با گروه هایِ هدفِ صندوق، رتبه دوم را در کشور از آن خود کرده است. در سال ۹۵ ، تعداد  هزار و ۹۳۱ فقره تسهیلات اشتغال پرداخت شده که منجر به ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در استان شده است. هم چنین بیش از ۲۵۰۰ شغل را برای تثبیت در بازارکار مورد حمایت قرار داریم.

در این بین هاجر چنارانی، نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس، که پیش از این سخن نگفته بود، گفت: چرا شهرستانی مثل سبزوار بیش از ۶ میلیارد اعتبار جذب کند و نیشابور ۴ میلیارد؟ کم کاری صورت گرفته از سمت چه کسی یا چه نهادی است که این اختلاف میلیاردی به وجود آمده؟

آبیلی اما اظهارات او را بی پاسخ نگذاشت و ضمن تشریح تفاوت طرح های مشارکتی وطرح های اجرا شده با اعتبارات مردمی، افزود: این ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی که به عنوان اعتبارات جذب شده نیشابور از آن یاد می شود، تنها مربوط به اعتبارات تخصیص داده شده مرحله اول طرح های مشارکتی و غیر مشارکتی است که با احتساب مراحل دوم و سوم که به امسال منتقل شده و نیز اعتبارات مردمی- منابع از سمت مردم تامین می شود- این مبلغ به بیش از ۱۰ میلیاد تومان می رسد. اعتبار ذکر شده برای سبزوار به دلیل اعتبارات منابع مردمی است و در این شهرستان حتی یک طرح مشارکتی نیز اجرا نشده است که از این حیث در رتبه بسیار پایین تری نسبت به نیشابور قرار دارد.

در ادامه این نشست که درفرمانداری نیشابور برگزار شد، فرماندار شهرستان یادآور شد: نیشابور یک «شِبه استان» است ولی امکانات یک شهرستان را دارد. رهاورد شهرهایی مانند نیشابور در اقتصاد آینده، اقتصاد گردشگری خواهد بود. بایدظرفیت نهفته نیشابور در این زمینه عملیاتی شود.

سعید شیبانی اذعان کرد: نیشابور در صنعت، کشاورزی و بازار عرضه نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد، هم چنین سنگ فیروزه ظرفیت جهانی نیشابور است، اما در این زمینه ها کمبود های فراوانی داریم که امید است با کمک صندوق های کارآفرینی بتوانیم این کمبود هارا مرتفع سازیم.

او با تاکید بر اهمیت نوآوری و خلاقیت در پیدایش مشاغل پایدار، عنوان کرد: ما در شرکت های دانش بنیان و ICT   ظرفیت بالایی داریم که باید از آن ها در توسعه اقتصادی و ایجاد مشاغل پایدار و با ظرفیت، بهره برد.

دیگر نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس نیز گفت: صندوق کارآفرینی امید ایران برای توسعه و راه اندازی مشاغل خرد، که نیاز فعلی شهرستان است، اقدامات قابل تاملی انجام داده است.

حمید گرمابی افزود: یکی از مشکلاتی که از گذشته در صندوق های کارآفرینی دیده می شود، طولانی شدن روند و مدت تخصیص وام و تسهیلات است. اگر این وام ها با مبالغ کمتر در اختیار شهرستان باشد و برای واگذاری آن ها در شهرستان تصمیم گیری شود، می توان از اتلاف وقت و انرژی در این روند، جلوگیری کرد.

مشاور نیشابوری صندوق کارآفرینی امید خراسان رضوی هم که در جلسه حضور داشت، بیان کرد: نیشابور تمام ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یک شهر پایلوت گردشگری در سطح استان ، کشور و حتی جهان را داراست اما در به ثمر نشاندن آن ها تاکنون اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است.

یگانه حسینی خاطر نشان کرد: در طول یک سال حدود ۲۷ میلیون نفر گردشگر داخلی از مسیر نیشابور به مشهد می روند که از این تعداد ۸۰ درصد آن ها به صورت ریلی و جاده ای دقیقا از نیشابور می گذرند. در نوروز ۹۶ نیز ، ۶ میلیون نفر گردشگر در فاصله ۲۰ روز از نیشابور عبور می کنند و به مشهد می روند اما از این تعداد کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جذب نیشابور می شوند که همین درصد اندک هم به صورت موقت و ساعتی در نیشابور توقف کرده و سپس به مشهد می روند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه «راهبرد درستی برای ایجاد اشتغال در زمینه گردشگری و نگهداری مسافر در نیشابور اتخاذ نشده است»، تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی ما  ۸۰ جاذبه و منبع گردشگری متشکل از ۳۶ جاذبه طبیعی، ۴۰ جاذبه فرهنگی و تاریخی و ۴ جاذبه ویژه در نیشابور داریم که در صورت آموزش تخصصی نیروهای بومی و فراهم کردن زیرساخت های اساسی، می تواند حجم زیاد مسافر را به همراه داشته باشد.

نماینده دیگر نیشابور در مجلس با اشاره به این  که نزدیکی نیشابور به مشهد ظلم بزرگی است به نیشابور، گفت: بیشتر درآمد مردم نیشابور در حوزه کشاورزی و دامداری است و نباید شهر را به سمت صنعتی شدن ببریم.

هاجر چنارانی افزود: زمین های زراعی نیشابور ۶ درصد کشور و ۱۰ درصد استان است. دام سبک ما ۱۰ درصد و دام سنگین ۲۰ درصد مجموع استانی است اما در بین وام های اختصاص داده شده ، وامی برای زمینه دام پروری دیده نمی شود.

در ادامه جلسه مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نیز خاطر نشان کرد: نیشابور باید به مقصد گردشگری تبدیل شود. یکی از مزیت های عمده نیشابور خدمات سفر است که شامل گردشگری، پذیرایی، اقامت و … می شود.

اصغر نورالله زاده با تاکید بر نوآوری و ابتکار در مشاغل مربوط به فیروزه نیشابور ، تصریح کرد: فیروزه نیشابور یک برند جهانی است و باید بیشتر از این مورد توجه قرار گیرد. در این راستا صندوق کارآفرینی امید آمادگی دارد از بازاچه فیروزه و مشاغل نو و پایدار این صنعت در سطح توان حمایت کند.

 

وی در پایان اذعان کرد: اگر مزیت های نیشابور در شهرستانی غیر از این شهر بود، سالانه درآمد قابل توجهی برای شهرستان حاصل می شد. در عین حال با توجه به ظرفیت های این شهر، اعتبار متمرکز نیشابور  را در صندوق استانی ۱ میلیارد تومان افزایش می دهیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.