در حاشیه ی بی نامی برخی تقاطع های نیشابور

 این خیابون، اون خیابون و بقیه ی ماجرا

 در ایالت “نووا اسکوشیا” در کشور کانادا سه  خیابان کنار هم هستند به اسم “این خیابون” “اون خیابون” و “اون یکی خیابون” ؛  خوشحالیم که یک کمی شهرمان نیشابور هم به این قسمت کشور کانادا شباهت دارد. البته در کانادا این نام ها رسمی ولی در نیشابور عرفی  و رسمی نشده است. داستان چهار راه های شهرک های نیشابور است که از سوی مردم «این چهار راه ، چهارراه بعدی و …» نام گذاری موقت می شود.

چهار راه ها به دلیل واقع شدن در محل تقاطع ها و رفت آمد زیاد شهروندان از مهمترین اماکن شهری محسوب می شوند که در بسیاری از شهرهای دنیا توسط مقامات رسمی نام گذاری و با نصب تابلو ، برای همگان معرفی می شوند . اما متاسفانه در شهر نیشابور چنین اتفاقی نیافتاده است.

اولین و مهمترین چهارراه شهر نیشابور ، چهارراه مرکزی شهراست که محل تقاطع دو خیابان اصلی و قدیمی شهر یعنی خیابان امام خمینی و فردوسی است. اگر چه این تقاطع به نام رسمی چهارراه انقلاب نام گذاری شده اما در بین مردم به چهارراه معروف است و چون قدیمی ترین و بزرگترین چهارراه شهر است از هر کجای شهر که بگویی چهارراه همه می دانند منظور کدام چهارراه است و علیرغم گسترش شهر و به وجود آمدن چهارراه های زیاد ، این تقاطع همچنان اهمیت و قدیمی بودن خود را دارد و به بدون ذکر نام رسمی شناخته شده است.

چهارراه ارگ که تقاطع خیابان سید جمال الدین شمالی و جنوبی با خیابان امام است دومین چهارراه قدیمی شهر است که در بین مردم با نام چهارراه ارگ شناخته می شود و البته نام رسمی ندارد یا اگر هم دارد با تابلو نشان داده نشده است. چهارراه دارایی در محل تقاطع خیابان پانزده خرداد با دو خیابان امیر کبیر و فرحبخش غربی (۲۲ بهمن غربی)، است که مردم با نام چهارراه دارایی می شناسند و البته خبری از نام رسمی نیست. و اما چهارمین تقاطع با نام بین مردم شهر چهارراه کوچک آموزش و پرورش در محل تقاطع خیابان های عطار و کمال الملک است که به خاطر وجود اداره آموزش و پرورش در سالهای قبل در این محل با این نام شناخته می شود.

اکنون با احداث بلوارهای بعثت، دانشگاه، جانباز، معلم، غزالی و پژوهش چند تقاطع بزرگ بوجود آمده است که متاسفانه فاقد نامگذاری معینی است به عنوان مثال  تقاطع های بعثت با ۱۷ شهریور ، بعثت با فردوسی شمالی ، بعثت با دارایی (پانزده خرداد) هیچ یک اسم رسمی ندارند و مردم هم نامی نگذاشته اند و فقط می گویند خیابان ۱۷ شهریور چهارراه بعثت که هیچ یک با نامگذاری های معمول سنخیتی ندارد. امیدواریم شورای شهر و شهرداری هر چه زودتر در خصوص نامگذاری تقاطع ها چاره ای بیاندیشند.

 در بلوار جانبازان چندین تقاطع وجود دارد که هیچ یک نام رسمی و عرفی ندارند. در بلوار دانشگاه و خیابان نور و در بلوار غزالی و بلوار پژوهش نیز چندین تقاطع بدون نام مانده اند. در خیابان خیام و بلوار معلم در شهرک فرهنگیان ، در بلوار ولیعصر و بلوار آموزگار نیز چنین وضعیتی وجود دارد. در خیابان عدالت و تقاطع های آن با فردوسی و ارگ نیز چنین وضعیتی است و البته در دهها تقاطع دیگر .

نام های زیبایی چون چهارراه بینالود ، چهارراه شیرباد ، چهارراه نقاشی ،چهارراه محبت ،چهارراه فولاد ، چهارراه نماز ، چهارراه شکر شکن ، چهارراه پهلوان ، چهارراه ریواس ، چهارراه بهمن ، چهارراه سپاه ، چهارراه فیروزه ، چهارراه اسلامی ، چهارراه یغما ،ودیگر اسامی که می تواند معابر و تقاطع نیشابور به آنها مزین شودو آدرس دادن در شهر بزرگ نیشابور را راحت تر کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.