در جلسه هم اندیشی سازمان های مردم نهاد مطرح شد: پاسخ فرماندار به نگرانی های زیست محیطی راه اندازی پتروشیمی در نیشابور

5

 ۵۰ سَمَن در نیشابور به ثبت رسیده است

آزاده مهدیار/ سازمان های مردم نهاد، که با عنوان اختصاری «سمن» یا «NGO» شناخته می شوند، تشکل هایی برخاسته از انگیزه های مدنی مردم در جهت فعالیت جمعی برای رسیدن به اهدافی مشخص هستند. شهروندانی که به دور از منفعت طلبی های معمول و بی هیچ چشم داشت مالی، در زمینه های مختلف از محیط زیست تا فرهنگ و هنر و ورزش گرد هم آمده و در مسیر بهبود شرایط زندگی و یا لااقل کاهش مرارت زیستی همشهریان تلاش می کنند.

جلسه هم اندیشی سازمان های مردم نهاد، روز دوشنبه بیست و یکم تیرماه در ساختمان فرمانداری و با حضور فرماندار ویژه شهرستان برگزار شد و استقبال اعضای فعال در این سمن ها به قدری بود که محل جلسات به مکان بزرگ تری یعنی سالن شهید عابد منتقل شد. در این نشست فعالین هر تشکل دیدگاه های خود را به فرماندار ارایه کردند.

فرماندار ویژه شهرستان با اشاره به ۵۰ سمن ثبت شده در شهرستان، در رابطه با اهمیت سازمان های مردم نهاد بیان داشت: هنر بهره مندی از سمن ها یک امکان فوق العاده برای بهبود وضعیت شهرستان در تمام ابعاد به ما خواهد داد.

مظفری پایتختی کتاب را حاصل همکاری سمن های فرهنگی-ادبی مثل «انجمن کتاب سیمرغ» دانست و آمادگی خود را جهت برگزاری جلسه ای مفصل تر همراه با ارائه گزارش کار از سوی این تشکل ها اعلام کرد.

وی ساختمان شماره ۲ فرمانداری واقع در حاشیه میدان امام را برای فعالیت سمن ها و تشکیل جلسات پیشنهاد کرد و افزود: همان طور که افراد در این تشکل ها با عشق و حساسیت پیگیر فعالیت های خود هستند، سازمان ها نیز باید مساعدت کنند و استعلام ها بیش از زمان خاص خود طولانی نشود تا موضوع معطل مانده ای در کمیسیون های بررسی این تشکل ها باقی نماند و در آینده ای نزدیک بتوانیم ادعای الگو و پایلوت بودن نیشابور از لحاظ فعالیت سمن ها را داشته باشیم.

کارشناس امور سمن های فرمانداری در ادامه جلسه از لزوم رشد کیفی سمن ها در کنار رشد کمی سخن گفت و افزود: در این جلسه بناست مقدمات تشکیل مجمع هم اندیشی سمن های شهرستان کلید بخورد.

قمر لطفی از فعالین سازمان های مردم نهاد خواست حداکثر تا پایان هفته با حضور در ساختمان فرمانداری جهت انتخاب هیئت موسس این مجمع اعلام آمادگی کنند.

در ادامه جلسه فرماندار شنوای صحبت های نمایندگان سمن ها بود. نماینده یکی از سمن های محیط زیستی با ارائه نامه ای اعتراضی، که به امضای فعاین محیط زیستی رسیده بود، نسبت به ساخت و راه اندازی کارخانه پتروشیمی در نیشابور هشدار داد و طبق طرح ملی آمایش سرزمین، دشت نیشابور را فاقد شرایط استقرار آن دانست و ادامه داد: با ایجاد تعداد محدود شغل، بیم نابودی اکوسیستم و اقلیم منطقه می رود و پیشنهاد داد برای حل مشکل بیکاری طرح های جایگزین از جمله در زمینه گردشگری، مذهبی و فرهنگی و نیز ایجاد واحدهای صنعتی سبز از جمله کارخانه بازیافت زباله و پسماند استفاده شود.

فرماندار در پاسخ، تجهیزات کارخانه پتروشیمی نیشابور را یکی از پیشرفته ترین سیستم های دنیا توصیف کرد و اظهار کرد: بررسی های دقیق و کارشناسانه ای در رابطه با مکان یابی و امکان سنجی صورت گرفته و تا شعاع استاندارد زمین در نظر گرفته شده برای این مجموعه مشکل زیست محیطی به وجود نخواهد آمد.

مظفری وجود این مجموعه را کمکی جدی به توسعه شهر توصیف کرد و افزود: در رابطه با محیط زیست، بحران آب در شهرستان مشکلی جدی است و اصلاح شبکه فاضلاب نیشابور به ۲۷۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، چنین سرمایه گذاری را همین پروژه پتروشیمی می تواند انجام دهد.

وی با اشاره به این که انجام این طرح مشروط به تایید متولیان زیست محیطی است، تصریح کرد: استراتژی ما روی آوردن به انرژی های پاک است. ما نیروگاه خورشیدی و نیروگاه بادی را که فقط کره و آمریکا تکنولوژی آن را دارا هستند، نیز در دستور کار داریم، همچنین به دلیل فرهنگی بودن شهر، بنیاد توسعه گردشگری راه اندازی شده است که برای شهر درآمد زایی داشته باشد، در کنار بحث های محیط زیستی باید همواره اهمیت اشتغال و رونق را در نظر گرفت.

در ادامه مسئولین سمن های مختلف از جمله خانه جوان، انجمن حمایت از زندانیان و انجمن های هنری و فرهنگی به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.