در جلسه علنی شورا عنوان شد: در بدنه شهرداری نگاه درستی به «سرمایه گذار» حاکم نیست

 

عضو شورا: وزیر ارشاد در روز «خیام» به نیشابور می آید

نمایندگان نیشابور از نتایج سفر ریاست جمهوری، به مردم و شورا گزارش دهند

رضا میرابی

سی و هشتمین جلسه رسمی شورای پنجم شهر مطابق معمول، چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد. یک ساعت آغازین این جلسه که ساعت ۱۸ در محل صحن علنی شورای شهر تشکیل شده بود، به گفتگوی میان فرمانده انتظامی و معاونان وی، شهردار و اعضای شورا گذشت.

سرهنگ حسین بیات مختاری که دلیل حضور خود و معاونانش را در صحن علنی پارلمان محلی، تبریک روز شوراها عنوان کرد، در آغاز سخنانش گفت: شورا نشانه ای از مردم سالاری دینی در کشور است.

او در ادامه ضمن ابراز خرسندی از وضعیت فعلی انتظامی شهرستان، تصریح کرد: تاکنون رشد قابل توجی در ارتقای زیرساخت های شهرستان داشتیم و در صورت ارتقای احتمالی بخش های نیشابور به شهرستان مستقل، در حوزه نیروی انتظامی هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

به گفته وی، از مجموع ۱۸ پروژه ای که در حوزه نیروهای مسلح خراسان رضوی در نوبت اجراست، ۱۱ پروژه متعلق به نیشابور است.

فرمانده انتظامی نیشابور در ادامه با تقدیر از اقدامات طرح های بهاری شهرداری و نیز پرداخت معوقات کارگران شهرداری، بیان کرد: در حل اختلافات ملکی و تعامل یا شهرداری به مسیر برد-برد رسیده ایم و اکنون اختلافات ملکی پلیس با شهرداری غیر از یک مورد، به اتمام رسیده است.

بیات مختاری اذعان کرد: در حال حاضر ۴ معضل عمده در سطح شهر وجود دارد که تاکنون اقدام مناسبی جهت رفع آن ها انجام نشده است. موضوع نخست، مشکل تردد خودروهای سنگین در سطح شهر است. راننده ای که نیمه شب بعد از یک سفر طولانی به نیشابور می رسد باید خودروی سنگین خود را قبل از پل هوایی در پارکینگ متوقف کند که با توجه به دشوار شدن دسترسی به منزل، این اقدام صورت نمی گیرد.

وی معضلات دیگر شهری را بدون توضیح بیشتر این چنین بر شمرد: معضلات وجود خوابگاه های دانشجویی که نبود مدیریت منسجم در این حوزه سبب بروز مشکلاتی برای همسایگاه شده است. هم چنین مشکلات تاکسی تلفنی های سطح شهر که با روی کارآمدن سبک جدیدی از حمل و نقل که اکنون با تاکسی های هوشمند در حال گسترش است، دیگر معضل شهری است.

این مقام مسئول در پایان سخنانش اظهار کرد: حل معضل سد معبر و ترافیک نیشابور جز با عزم عمومی امکان پذیر نیست. در حال حاضر مرکز خرید اصلی مردم نیشابور، خیابان های امام و فردوسی است. اگر این نقاط تجمع مراکز خرید را به بلوار های مجاور خیابان امام (امیرکبیر، فضل و بعثت) منتقل کنیم، از حجم ترافیک فعلی تا حد زیادی کاسته می شود.

تقاطع شریعتی- امین اسلامی به سمت شمال یک طرفه می شود

رضا مهرداد در ادامه جلسه از طلبکاری ۳۰ میلیاردی شهرداری از ادارات دولتی خبرداد و پرداخت دیون اختلافات ملکی از سوی پلیس را الگویی برای دیگر ادارات خواند.

نیز هادی ترقی، رئیس کمیسون عمران شورا، با انتقاد از وضعیت تقاطع شریعتی و امین اسلامی گفت: در آخرین جلسه کمیته فنی ترافیک شهرداری، قرار بر این شد که ظرف سه روز، در صورتی که مشاور طرح پیشنهادی ارائه ندهد، خیابان امین الاسلامی از جنوب به شمال یک طرفه شود. وی خواستار آن شد که با توجه به  مصوب شدن این موضوع در شورای هماهنگی ترافیک، هرچه زودتر نسبت به اجرای این مصوبه اقدام شود.

 

کاسبان میدان روز متصرف عدوانی هستند!

ساماندهی ترافیک پنج راه در اولویت اجرا

بعد از ترک جلسه از سوی کارکنان نیروی انتظامی، جلسه شورا با پیگیری مصوبات ۳۱ اُمین جلسه کمیسیون خدمات شهری به روال عادی خود بازگشت.

احمدهمت آبادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری گفت: با توجه به وضعیت نابه سامان پنج راه و با تصمیم کمیسیون، مقرر شدشهرداری ساماندهی ترافیکی محور پنج راه تا میدان خیام و میدان بار را در اولویت طراحی قرار داده و اجرایی نماید.

شهردار نیز در این خصوص گفت: واحد های تجاری انتهای بلوار جهاد در سنوات گذشته طی قرارداد به صورت اجاره به کاسبان واگذار شده که این قرارداد ها متاسفانه تمدید نشده و افرادی که اکنون در غرفه ها در حال عرضه اجناس هستند به نوعی متصرف عدوانی هستند. مراحل قانونی قرارداد اجاره انجام شده و در بعضی موارد حکم تخلیه هم گرفته شده است.

عضو شورای شهر:

بدنه شهرداری نگاه مثبتی به سرمایه گذار ندارد

شهردار:

سرمایه گذار بازار احشام باید خودش به خودش کمک کند!

در ادامه رسیدگی به مصوبات کمیسیون خدمات شهری، نوبت به طرح معضلات ترافیکی و سد معبر در حاشیه میدان طیور و احشام رسید.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های اقتصادی شورا با بیان اینکه « احساس می کنم بدنه شهرداری نگاه مثبتی به سرمایه گذاری ندارد»، گفت: یک معضل ترافیکی امنیتی و اجتماعی سال هاست که در محل بازار طیور و احشام داریم.

زرندی افزود: کار خوبی در حوزه سرمایه گذاری صورت گرفته و فردی حاضر شده که در این مکان سرمایه گذاری کند و بیش از ۲ میلیارد تومان تملک زمین داشته است. نباید نگاه کاسب کارانه به سرمایه گذاری در شهرداری داشته باشیم.

در همین ارتباط، احمد همت آبادی گفت: در قرارداد بین سرمایه گذار میدان احشام و شهرداری، ذکر شده که میزان انتفاع شهرداری از انتفاع بازار، ۴۰ درصد خواهد بود اما در بندی دیگر آمده که این میزان با شرایطی می تواند تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند و سهم سرمایه گذار به ۸۰ درصد برسد. شایسته است که در حال حاضر برای حمایت از سرمایه گذار این اقدام منظور شود.

شهردار در پاسخ به سخنان این دو عضو شورا گفت:سرمایه گذار باید خودش به خودش کمک کند. در جلسه آذر ماه کمیسیون خدمات شهری که با حضور مدیریت جهاد کشاورزی نیشابور، سرمایه گذار میدان احشام و شهرداری برگزار شد، به این راه حل رسیدیم که سرمایه گذار تقاضایی به جهاد ارسال کند مبنی بر یک تغییر کاربری بازار به یک کاربری خاص که به استناد آن مراحل قانونی طی شود که سرمایه گذار در این خصوص اقدام نکرده است.

علی نجفی ادامه داد: سرمایه گذار متاسفانه از وظیفه خود کوتاهی کرده است و اکنون انتظار دارد همه اقدامات را شهرداری انجام دهد. در گفتگوی قبلی قرار بر این بود که سرمایه گذار چنانچه نیاز به نیروی اجرایی برای رفع سدمعبر داشت، شهرداری منوط به این که هزینه این اقدام توسط سرمایه گذار پرداخت شود، نیروی انسانی مورد نیاز را تامین کند. اما تا این لحظه هیچ درخواستی از سوی سرمایه گذار به این منظور به شهرداری نرسیده است.

او در خصوص کاهش سهم شهرداری از انتفاع میدان احشام، اذعان کرد: قرارداد بسته شده و طرفین ملزم به اجرا هستند. من به عنوان شهردار اجازه عدول از بندهای قرارداد را ندارم. الگویی گذاشته شده که  در صورت عمل به تعهدات از سوی سرمایه گذار، میزان سود شهرداری از ۴۰ به ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. بدون این که شرایط ذکر شده از سوی سرمایه گذار فراهم شود من نمی توانم شخصا برای کاهش سود شهرداری تصمیم بگیرم. نیز استدعا دارم اگر تکلیفی برای شهرداری گذاشته می شود ضرب الاجلی هم برای سرمایه گذار تعیین شود.

کاظم صادقی، رئیس کمیسون اداری و مالی شورای شهر نیز در پاسخ به سخنان شهردار گفت: ما اخلاقا قول دادیم که در جهت رفع موانع سرراه سرمایه گذار اقدام کنیم. طبیعتا نامه ای که به امضای شهردار باشد از نامه سرمایه گذار اعتبار بیشتری دارد. در همان جلسه ی کمیسیون هم پیشنهادی که از سوی جهاد کشاورزی مطرح شد، از سوی محیط زیست رد شد! باید از سرمایه گذرا حمایت شود.

منطقه تاریخی خیام و عطار پیاده راه می شود؟!

طرح اجرای پیاده راه در منطقه تاریخی خیام و عطار نیز مهم ترین مصوبه کمیسیون ورزش و جوانان بود که با پیشنهاد کمیسیون و اعضای شورا، طرح برای انجام مطالعات بیشتر و تعریف فازهای بعدی به شهرداری ارجاع داده شد.

وزیر ارشاد در روز خیام به نیشابور می آید

باری، رئیس کمیسیون فرهنگی هنری با اعلام این خبر، گفت: مردم نیشابور نمی خواهند که در روز خیام به نیابت از وزیر بیانیه ای قرائت شود! حق مردم نیشابور است که وزیر در روز ملی خیام به نیشابور بیاید. در جلسه ی کمیسیون که با حضور مشاور معاون هنری وزارت ارشاد برگزار شد، طرح جشنواره موسیقی خیام خوانی و اجرای اپرای عروسکی خیّام مورد ارزیابی قرار گرفت و هم چنین اعلام شد که وزیر ارشاد در روز خیام به نیشابور می آید.

نمایندگان مجلس، گزارش کاملی از سفر ریاست جمهوری به نیشابور ارائه دهند

هادی ترقی که خود را نماینده ( بعضی ) از اعضای شورا در ارائه این درخواست خواند، گفت: درخواست داریم که نمایندگان نیشابور گزارش کاملی از روند سفر ریاست جمهوری به نیشابور، درخواست های نیشابور از ایشان و وضعیت فعلی این درخواست ها به صحن علنی شورای شهر ارائه کنند.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.