در جلسه علنی شورای شهر مطرح شد; اعضای شورا: فرمانداری توپ « مصوبه سفر رییس جمهوری» را به زمین شورا نیاندازد

نامگذاری مسیر جدید عطار به نام استاد شفیعی کدکنی

هشدار عضو شورا به کمبود امکانات آتش نشانی

روزهای ملی عطار و خیام و نقص برنامه ریزی هر ساله

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با بررسی نامه ها و مصوبات کمیسیون ها برگزار شد و در آن اعضای شورا در مواردی از جمله عملکرد ضعیف رابط پارلمانی شهردار و نقص در ردیف های بودجه به علی نجفی، شهردار، تذکر دادند.

رئیس کمیسیون اداری-مالی از نقص ردیف های متمم بودجه ارسالی شهرداری سخن گفت که طبق نظر اعضا، متمم بودجه مجددا به شهرداری بازگشت تا نقایص آن برطرف گردد.

همچنین دو شرکت خصوصی که حسابرسی سازمان های شهرداری و ستاد را بر عهده گرفته اند، نسبت به کسری اطلاعات درخواستی و مدارک مورد نیاز مالی شهرداری به شورا اعتراض کرده اند. به دنبال اعتراض حسابرسان، شورا بر لزوم تکمیل این اطلاعات از سوی شهرداری تاکید کرد.

درخواست زمین از شورا برای احداث موزه و اعتراض اعضا

قرائت نامه فرمانداری مبنی بر درخواست واگذاری زمین در «بوستان ریاضیات» (ضلع شمالی کمربندی واقع در روبه روی پایانه مسافربری) جهت احداث موزه از محل بودجه سفر ریاست جمهوری، در جلسه علنی شورا بحث انگیز شد.

در این نامه که توسط رئیس کمیسیون مشارکت های شورای شهر، قرائت شد، فرمانداری تقاضا کرده است که زمین مناسبی برای احداث موزه، توسط شهرداری و شورا اختصاص داده شود تا برای تحقق بودجه اختصاصی سفر اردیبهشت ماه گذشته رییس جمهور و احداث موزه، به کار گرفته شود.

احمد همت آبادی، عضو ادوار شورا، با تصریح به این که «بودجه سفر ریاست جمهوری محقق نخواهد شد و فرمانداری با این نامه، توپ را در زمین شورا و شهرداری انداخته است!»  پیشنهاد کرد: زمین ضلع شرقی افلاک نما یک پتانسیل است که در حال تخریب است، اگر برای احداث موزه و انتقال اشیای قیمتی نیشابور زمین می خواهند همان را معرفی کنیم.

احمد همت آبادی، منشی هیات رئیسه نیز گفت: باید طرحی برای احداث موزه ارائه دهند، وگرنه زمین با چه نقشه و مبنایی باید در اختیارشان قرار گیرد؟ وی افزود: ضمن این که ۷ ماه پیش قرار بود کارگروهی متشکل از افراد دارای مسئولیت و سِمت برای بررسی موضوع موزه و اشیای نیشابور تشکیل شده و تصمیم گیری کند که انجام نشده است.

در نهایت مقرر شد محمدحسن زرندی به نمایندگی از شورا پیگیر این دغدغه ها باشد و نتیجه را به شورا ارسال کند تا سپس در مورد این درخواست فرمانداری تصمیم گیری شود.

همچنین به درخواست فرمانداری مقرر شد برای ایام عید نوروز، شهرداری مکانی در حدفاصل پایانه مسافربری تا پارک زائر برای فروش سوغات نیشابور اختصاص و در آن سازه های سبک و موقت تجاری (داربست) تعبیه کند تا به رسم هرساله در آن جا بازارچه ای راه اندازی شود.

نامه کسبه بازار روز مبنی بر بازگشایی ضلع مقابل بازار قرائت شد و ضمن این که اعضا بر لزوم حل مشکل ترافیکی منطقه و ورودی پنج راه تاکید کرده، مصوب کردند طرح راست گرد بلوار جهاد اجرا شود.

بلوار جمهوری تا عطار به نام دکتر شفیعی کدکنی

طبق اعلام رئیس کمیسیون فرهنگی، تغییر نام بلوار آموزگار به نام بلوار شهدای آتش نشان که از پیشنهادهای علی اکبر شکیبا، عضو شورا، بود در شورای نام گذاری رای نیاورده است و مقرر شده حدفاصل بلوار مقاومت تا پژوهش به این نام انتخاب شود که شکیبا گفت: این بلوار هنوز ساخته نشده و شاید تا ۱۰ سال دیگر هم ساخته نشود.

شکیبا افزود: من پیشنهاد می دهم اعضا با نام گذاری اولین بلوار ساخته شده بعدی به این نام موافقت کنند.

رضا مهرداد بیان کرد: بلوار آموزگار ۳۰ سال است که به همین نام شناخته شده و تغییر آن و جا افتادن آن میان مردم دشوار است، به همین دلیل با تغییر آن مخالفت شده است. به این ترتیب، اعضا با پیشنهاد اخیر شکیبا اعلام موافقت کردند. در این جلسه و در ادامه بررسی مصوبات کمیسیون فرهنگی شورا برای طرح در شورای نامگذاری معابر،  همچنین مقرر شد بلواری که قرار است در حد فاصل بلوار جمهوری اسلامی (کنار پمپ بنزین) تا عطار (موسوم به مسیر شهر کهنه) احداث شود،  به پاس خدمات استاد دکترشفیعی کدکنی به فرهنگ و ادبیات ایران به نام استاد شفیعی کدکنی نام گذاری شود.

تذکر به شهردار برای عملکرد ضعیف رابط پارلمانی

مجتبی باری از عملکرد رابط پارلمانی شهرداری انتقاد کرد و گفت: مکاتبات بعد از چند ماه به شورا ارسال می شود و لازم است تذکری به شهردار برای این نحوه انتصاب و عملکرد این رابط داد. این پیشنهاد با استقبال اعضا مواجه شد و با این تذکر موافقت کردند.

روزهای ملی عطار و خیام و نقص برنامه ریزی هر ساله

در ادامه این جلسه، که مباحث فرهنگی در آن پررنگ تر به نظر می رسید، بحث جلسه مشترک برنامه ریزی مسئولان فرهنگی شهر با کمیسیون فرهنگی شورا در مورد نحوه برگزاری روزهای ملی عطار و خیام به میان آمد.

رضا مهرداد با انتقاد از نبود دبیرخانه دائمی برای این برنامه هرساله،  در این باره گفت: باید اداره ارشاد متولی ایجاد دبیرخانه دائمی برای برگزاری این مناسبت ها شود و برگزاری آن ساختارمند گردد تا تجربه تلخ سال های قبل تکرار نشود.

مجتبی باری، رییس کمیسیون فرهنگی شورا نیز، همسو با این انتقاد مهرداد افزود: هر سال برنامه ریزی ها را در هفته های آخر انجام می دهند و در هیچ تصمیم گیری شورای شهر را دخالت نمی دهند و فقط موقع پول گرفتن به سراغ شورا و شهرداری می آیند.

محمدکاظم صادقی هم با صحه گذاشتن بر سخنان همکاران خود در این خصوص تصریح کرد: اصلا برای شان مهم نیست این مراسم با چه کیفیتی برگزار می شود و من پیشنهاد می کنم ما هم به موازات برنامه ریزی های مذکور، مستقلا به موضوع ورود داشته باشیم.

رئیس شورا اما از تشکیل جلسه در هفته آینده در این خصوص و دعوت از اعضای شورا سخن گفت و افزود: پیشنهادهای خودمان را به فرمانداری ارائه خواهیم کرد.

هشدار عضو شورا به کمبود امکانات آتش نشانی

در این نشست علنی، علی اکبر شکیبا، عضو شورا و از کارکنان سازمان آتش نشانی، در نطق پیش از دستور خود، یاد و خاطره شهدای آتش نشان در سالروز حادثه انفجار قطار سال ۱۳۸۲ نیشابور را گرامی داشت و ایمنی را حلقه مفقوده مدیریت شهری نیشابور دانست.

شکیبا در ادامه به ضعف امکانات و تجهیزات سازمان آتش نشانی اشاره کرده و نسبت به نقایص ایمنی و امدادی شهر هشدار داد. کمبود نیروی آتش نشان کمتر از چارت سازمانی، استفاده مشترک از دستگاه تنفسی اتش نشانان به دلیل کمبود دستگاه و احتمال انتقال بیماری، کمبود تجهیزات مقابله با آتش سوزی شیمیایی، عدم وجود نردبان هیدرولیک و خطر آتش سوزی ساختمان های مرتفع و لزوم جلوگیری از ورود سلیقه ای نیروها به سازمان از هشدارهای این عضو شورا بود.

گفتنی است هادی ترقی با اعلام مرخصی، غایب این جلسه شورا بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.