در جلسه علنی شورای شهر عنوان شد: ساختمان نامطمئن انتقال خون برای روزهای بحران

تبر سوء مدیریت بر  میراث سبز شهر از گذشته تا حال

مجوز جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور در ابهام قرار گرفت

آزاده مهدیار/ به مناسبت سالروز انتقال خون، مسئولان سازمان با حضور در صحن علنی شورای شهر، هشدارهایی در این زمینه دادند، خشک شدن درختان باغ امین اسلامی و رسیدگی شورا به لایحه اعمال ضریب تعدیل با توجه به نوسانات قیمت ها در بازار از محورهای مهم چهل و نهمین جلسه شورای شهر بود.

در ابتدای این جلسه، رئیس کمیسیون مالی شورا در مورد گزارش تفریغ بودجه شهرداری بیان کرد: این گزارش مربوط به تفریغ بودجه سال های ۹۳ تا ۹۵ است و متاسفانه با تاخیر ارسال شده و برخی موارد اصلاحی قابلیت اجرای خود را از دست داده است.

محمدکاظم صادقی در ادامه گزارش مصوبات کمیسیون متبوع خود، از پذیرش ۷ شرکت از ۸ شرکتی که برای حسابرسی شهرداری اعلام آمادگی کرده اند خبر داد و افزود: این شرکت ها باید ظرف مدت ۲ هفته قیمت خود را اعلام کنند تا بررسی شده و در نهایت یک شرکت به عنوان حسابرس شهرداری انتخاب شود.

تبر سوء مدیریت بر  میراث سبز شهر از گذشته تا حال

در پی گزارش حضور مدیران شهرداری در جلسه کمیسیون مالی-اداری، مصوب شد سازمان های آتش نشانی و آرامستا‌ن ها هر کدام با ۴۸ درصد تحقق بودجه، باید توضیحات خود مبنی بر وصول درآمد کمتر از میزان مورد پیش‌بینی را به شورا ارسال کنند.

صادقی تذکراتی هم بابت عدم رسیدگی به فضای سبز باغ امین اسلامی به شهرداری داد.

وی تصریح کرد: مرحوم امین اسلامی در زمان انعقاد قرارداد با شهرداری گفته بود «منِ پیرمرد باغ را به خوبی اداره کردم ولی در اختیار شهرداری که قرار بگیرد، خراب می شود.» صادقی افزود: الان می بینیم ایشان درست پیش بینی کرده بود؛ از چنارهای بلند و پرندگان مهاجر در باغ خبری نیست، کف پوش باغ موجب خشکیدن و آفت زدن به درخت ها شده است. باید مجددا با خاندان امین اسلامی نشست داشته باشیم تا سوءتفاهم نسبت به قرارداد رفع شود، آن ها می گویند چون شهرداری بخشی از باغ را که تحویل نگرفته، هیچ هزینه ای برای آن نمی کند، «این نمد هر چقدر در آب بماند سنگین تر می شود.» باید کمیته حقوقی تشکیل شود تا موضوع جدی تر پیگیری شود.

هادی ترقی در این باره گفت: بررسی توافق نامه مقدم بر به ثبت رسیدن باغ بود، اما آبان ماه سال گذشته توافق انجام شد و اسفند ماه ثبت میراث فرهنگی شد، لازم است خاندان امین اسلامی وکیل بگیرند و اقدام به ابطال ثبت میراث کنند و یا سازمان میراث فرهنگی را به اجرای توافق نامه وادار کنند.

دو عضو شورا نیز از فرصت طرح بحث خشک شدن درختان استفاده کره و در مورد وضعیت نامناسب فضای سبز شهری به طرح بحث پرداختند. ابتدا احمد همت آبادی(رئیس کمیسیون خدمات شهری) گفت: برای خشک شدن درختان شهر به شهرداری خیلی تذکر دادیم، البته این روند نتیجه سوء مدیریت در سال های گذشته است، اما پیشنهاد می کنم این موضوع در دستور شورای ارکان سازمان فضای سبز قرار بگیرد و سازمان کمیته ای از نخبگان و متخصصان بخش خصوصی را تشکیل دهد تا بتوانیم باغ های نیشابور را حفظ کنیم.

سپس رضا مهرداد بیان کرد: صحنه های خشک شدن درختان آزاردهنده است، البته موضوع کمبود آب هم مطرح است و باید در مورد اصلاح الگوی مصرف آب فضای سبز اقدام جدی به عمل آید تا این نقیصه مرتفع شود.

درخواست از شهردار برای رفع ابهام

از مصوبات کمیسیون مشارکت های اقتصادی، لایحه شهرداری جهت مشارکت با سرمایه گذار برای احداث کارواش مکانیزه در قسمت جنوبی جایگاه CNG سازمان اتوبوس رانی بود که مورد موافقت اعضای شورا در صحن نیز قرار گرفت.

نامه شهرداری جهت تقاضای معرفی نماینده شورا در «کمیته بافت های تاریخی مجموعه ستاد بازآفرینی سکونت گاه های غیر رسمی» قرائت و با نظر کمیسیون برای معرفی رضا مهرداد به عنوان نماینده این کمیته موافقت شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست هم در مورد نامه شهرداری مبنی بر واگذاری خدمات شهری منطقه ۲ به بخش خصوصی گفت: متاسفانه به دلیل این که پاسخ سوالات کمیسیون در مورد این نامه از طرف شهرداری قانع کننده نبود و یا جواب ها دارای نقص است، از شهردار درخواست داشتیم ضمن حضور در جلسه بعدی کمیسیون، شفاف سازی کند تا با توجه به این که موعد قرارداد پیمانکار قبلی تا پایان مرداد است، این مورد سریع تر تعیین تکلیف شود.

احمد همت آبادی همچنین بیان کرد: در مورد جانمایی یک باب کیوسک در منطقه مشاهیر، شهرداری جواب مغایر با درخواست داده و‌ جای گِله است که پیشنهاد شهروندی که تکه زمینی در این منطقه دارد و قصد واگذاری دارد، از سوی شهرداری بی پاسخ مانده است.

تصویب لایحه اعمال ضریب تعدیل با نوسانات بازار

با توجه به نوسانات قیمت ها، لایحه اعمال «ضریب تعدیل» در قراردادهای شهرداری پس از بحث و بررسی به این صورت مصوب شد که:

۱) برای قراردادهای کمتر از مبلغ بودجه، توجیهات فنی ضمیمه گردد.

۲) انعقاد قراردادهایی که به اعمال ضریب نیاز دارد، با شرکت های دارای رتبه باشد.

۳) برای شرکت هایی که در محل پروژه اقدام به تجهیز کارگاه می کنند، ضریب تجهیز کارگاه اعمال شود.

۴)  ضریب تعدیل برای قراردادهایی با قیمت متوسط به بالا (۱۷۷ میلیون تومان) اعمال شود.

لازم به ذکر است ضریب تعدیل برای پروژه هایی اعمال می شود که به دلیل طولانی بودن پروژه و نیز بالا بودن مبلغ قرارداد، از نوسانات قیمت های بازار تاثیر می پذیرند.

محمد کاظم صادقی در زمان مذاکرات در مورد این لایحه تذکر داد: باید در مورد «کارگاه» نظارت انجام شود، گاهی یک کانکس می آورند یا تانکر را برش می دهند و اسمش را می گذارند کارگاه!

علی اکبر شکیبا اما در مورد انعقاد قرارداد با شرکت های «دارای رتبه» گفت: با این شرایط جذب پیمانکار خیلی سخت می شود که مجتبی باری به این اظهار نظر همکار خود چنین پاسخ داد: اگر کار انجام نشود بهتر از آن است که با کیفیت پایین و از سوی شرکت های نامعتبر انجام شود.

رضا مهرداد هم در موافقت با مساله «رتبه بندی» شرکت ها تاکید کرد: پافشاری برای انعقاد قرارداد با شرکت های دارای رتبه برای این است که پیمانکاران به صورت «سفارشی» به کار گرفته نشوند. اظهراتی که موافقت محمد کاظم صادقی را در پی داشت که در تکمیل آن گفت: بحثِ اموال عمومی است و نباید هیچ اشکالی داشته باشد، پروژه ها باید دارای تابلو و تلفن تماس باشند تا در صورت تخلف گزارش آن برسد، قانون هم به شورا اجازه تحقیق و تفحص داده است.

پس از این گفتگوها، تمامی بندهای مصوبه فوق از تصویب اعضای شورا گذشت.

آسفالت ۸۵ درصدی مناطق جنوب شهر

هادی ترقی، رییس کمیسیون عمران شورا،  در ادامه از ارائه گزارش عملکرد ۶ ماهه سازمان و آسفالت ۸۵ درصدی مناطق پایین شهر با به کارگیری  ۱۳ هزار تن آسفالت خبر داد.

در این جلسه همچنین در پی مصوبه کمیسیون عمران، تملک اراضی شرق پارک شهید طاهری در جنوب شهر و تهاتر آن با زمین های اطراف جهت توسعه پارک مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

مجوز جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور در ابهام

رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورا با بیان این که روند دریافت مجوز «جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور» با مشکل مواجه شده و زمان برگزاری نیز با تاخیر خواهد بود، گفت: جلسه کمیسیون به این جشنواره اختصاص داشت که با تاخیر در برگزاری جلسه، قرائت مصوبات آن به زمان دیگری موکول می شود.

عملکرد غیرقابل دفاع در حوزه اجتماعی-فرهنگی

مجتبی باری افزود: گلایه ای هم دارم؛ عملکرد شهرداری در موضوعات اجتماعیِ مدیریت شهری قابل دفاع نیست. قرار بود خانه های فرهنگ توسعه داشته باشد ولی این عزم جدی برای آن نمی بینیم. ساماندهی دکه های روزنامه فروشی هنوز رخ نداده و در مورد حدود ۲۰ خانه تاریخی نیشابور که قرار بود احیا شود، کاری صورت نگرفته است.

رضا مهرداد نیز با اشاره به اظهارات باری در خصوص مشکل دار شدن برگزاری جشنواره موسیقی اقوام، چنین هشدار داد: امروز گل لبخند بر لبان جامعه ما خشکیده است و به گفته کارشناسان اجتماعی ۲۵ درصد ایرانی ها گرفتار افسردگی هستند. شهرداری نیشابور تجربه خوبی در برگزاری جشن های خوب و ارزان به مناسبت میلاد امام رضا(ع) دارد. پیشنهاد من به سازمان فرهنگی برگزاری متعدد چنین جشن هایی است که کمکی برای شاد زیستن مردم و برداشتن بار غم از روی دوش شان است.

ساختمان کهنه ی سازمان انتقال خون

سازمان پسماند خون های دور ریز را دریافت کند

در این جلسه، به مناسبت روز اهدای خون، مسئول و مشاور این سازمان در صحن شورا حاضر شدند. خانم دکتر ذبیحی با ارایه گزارشی از عملکرد سازمان از مراجعه نزدیک به ۱۷ هزار نفر در سال برای اهدای خون خبر داد و گفت:  از این تعداد ۱۳ هزار نفر خون گیری می شوند، پلاسما و پلاکت جداسازی می شود. به گفته وی۷ درصد اهدا کنندگان نیشابوری، زنان هستند که نسبت به میانگین استان که ۴ درصد است، میزان بالاتری است.

دکتر ذبیحی انتقاداتی نیز در این حوزه داشت؛ از جمله این که فضای خون گیری نیشابور ۲۰ سال است که ثابت مانده و اهدا کنندگان خون به سازمان لطف می کنند، در حالی که نباید حین مراجعه  معطل بمانند.

ذبیحی افزود: زمین سازمان، وقفی بوده و نقشه آن برای ۲ طبقه طراحی شده است، اما ساختمان را ۳ طبقه ساخته اند که در استحکام آن اثر گذاشته است. اگر در زمان مدیریت بحران ها، سازمان انتقال خون از مهم ترین مکان هاست، دچار ریزش شود امکان دسترسی به ذخیره خون هم وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: وقتی فرآورده های خونی جدا می شود حجمی از خون دور ریز می ماند که ابتدا استریل می شود و ما مجبوریم هزینه کنیم و به مشهد بفرستیم، من از سازمان پسماند می خواهم ترتیبی اتخاذ کند که این خون ها در شهرستان تحویل گرفته شود.

 

شکیبا: در صورت انعقاد قرارداد صرفا با شرکت های «دارای رتبه»، جذب پیمانکار خیلی سخت می شود

مهرداد: پافشاری برای انعقاد قرارداد با شرکت های دارای رتبه برای این است که پیمانکاران به صورت «سفارشی» به کار گرفته نشوند

صادقی: بحثِ اموال عمومی است و باید در  انتخاب شرکت ها دقت شود گاهی یک کانکس می آورند یا تانکر را برش می دهند و اسمش را می گذارند کارگاه!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.