در جلسه شورای شهر چه گذشت: نرخ سرویس مدارس تنها ۱۰ درصد افزایش یافت

تذکر به شهردار در مورد ازدیاد متکدیان در چهارراه ها

سازهای اقوام شرق، شهریور ماه در نیشابور می نوازند

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر تحت تاثیر باران شدید عصر چهارشنبه، با نیم ساعت تاخیر آغاز شد. اعضای شورای شهر که گویا در مسیر خود به ساختمان «باغ ملی»، هم با صحنه های آب گرفتگی های فراوان رو به رو شده بودند و هم احتمالا در خیابان ها و کوچه های مسیل گرفته و ترافیک ناشی از آن کم و بیش گیر افتاده بودند، فارغ از دستور هفتگی، به بحث درباره مدیریت بحران و وضعیت شهر در بارندگی ها پرداختند.

بحثی که البته به سرانجام خاصی نرسید اما دست کم این نکته را روشن ساخت که از سال های گذشته، شهروندان با عدم رعایت ضوابط و اصول در ساخت و سازها و مسئولان، با عدم نظارت و سهل انگاری در مدیریت ساخت و سازهای شهری و نادیده گرفتن ضوابط و عدم تهیه زیرساخت های لازم، وضعی را به وجود آورده اند که یک ساعت بارندگی، می تواند بدل به بحرانی برای همه مردم شود و در این وضعیت تنها یک نتیجه پدید می آید: «طلبکاری مردم از مسئولان و مدعی بودن مسئولان در برابر مردم.» و ادامه رویه پیشین از سوی هر دو طرف!

بلوار ۷۶ متری، سبز می شود

از مصوبات این جلسه شورا اصلاح فضای سبز «بلوار ۷۶ متری (کمربندی)» به طول هزار و ۳۳۰ متر بود که از طرح های مشارکتی با «مجتمع فولاد خراسان» است که  طرح مطالعاتی اولیه آن انجام شده و مقرر شد شهرداری آن را بازبینی کرده و به شورا ارسال کند.

این طرح که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت، این دغدغه را در برخی اعضای شورا به وجود آورد که بقیه مسیر رها نشود یا با کیفیت پایین تر اجرا نشود و دوگانگی در این زمینه در منظر ورودی شهر پدید نیاید!

ترقی در این خصوص گفت: این طرح تهیه شده، تنها شامل ورودی و خروجی شهرک اندیشه می شود و ادامه آن هزینه بسیار بالایی می طلبد که فعلا از عهده شهرداری خارج است و اگر قرار باشد تنها در یک قطعه از مسیر این طرح اجرا شود، یا باید بقیه مسیر هم با همین کیفیت و هزینه بالا اجرا شود که ممکن است زمان زیادی ببرد یا دچار ناهمگونی و نامتناسب بودن اجرای طرح در بقیه مسیر باشیم!

بر این اساس مقرر شد جلسه ای با مشاور مربوطه و کارشناسان شهرداری ترتیب داده شود تا در مورد نحوه اجرای فضای سبز ادامه مسیر هم اتخاذ تصمیم شود.

در پایان این مباحث، مجتبی باری با اشاره به سیلاب در شهر در پی بارندگی گفت: کمتر از یک ساعت بارندگی، شهر را دچار بحران کرده است؛ مردم زنگ می زنند به ما که خانه ما خراب شده است!

ترقی در پاسخ گفت: خراب شدن خانه با یک بارندگی به ما مربوط می شود؟ باید ببینند خانه خود را چگونه ساخته اند! از طرفی نمی توانیم شهرداری را شخم بزنیم و تمام نیروها را عوض کنیم؛ بلکه باید به نیروها آموزش داد تا کار خود را در این شرایط بهتر انجام دهند، نظارت بر ساخت و سازها هم در حیطه نظام مهندسی است.

کال های مسیر سیلاب را زیرگذر ساخته ایم!

کاظم صادقی البته بار مسئولیت بیش تری برای تصمیم گیران و مدیریت شهری نیشابور قائل بود. وی با نادرست خواندن اقدامات گذشته در نحوه توسعه بافت شهری گفت: وقتی همه  کال های مسیر سیلاب، تبدیل به زیرگذر شده است، معلوم است که در زمان بارندگی مشکلات افزایش می یابد.

کاهش نرخ سرویس مدارس

طبق توافق نامه با اداره آموزش و پرورش، موارد زیر در رابطه با سرویس مدارس مصوب شد:

شورای شهر نرخ پیشنهادی سرویس مدارس را از ۲۰ هزار ریال به ازای هر یک کیلومتر، به ۱۷ هزار و ۵۰۰ ریال کاهش کاهش داد.

افزایش کیفیت سرویس مدارس و تکمیل ظرفیت تا حداکثر ۴ نفر برای هر سرویس و برگزاری کلاس های آموزشی برای رانندگان سرویس ها با همراهی پلیس راهور هم مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.

نیشابور در شهریور ماه میزبان جشنواره موسیقی اقوام شرق

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، در گزارشی به اعضای شورا از فراهم شدن مقدمات برگزاری جشنواره موسیقی اقوام شهرهای شرق کشور و شهرهای مسیر جاده ابریشم با حضور دبیر این جشنواره در نیشابور خبر داد و اعلام کرد که گزارش کارهای صورت گرفته توسط دبیر این جشنواره  در جلسه کمیسیون شورا ارایه شده است.

مجتبی باری افزود: این جشنواره در روزهای هفتم تا نهم شهریور ماه در دو سطح ملی و بین المللی در نیشابور برگزار خواهد شد و تلاش می کنیم میزبان خوبی برای مهمانان از سراسر کشور و دنیا باشیم.

همچنین پیش نویس تفاهم نامه ایجاد «دبیرخانه خیام» تهیه شده و مقرر شده اصلاحات آن در کمیسون فرهنگی شورا صورت گیرد.

لزوم جمع آوری متکدیان در چهارراه ها

زرندی نسبت به وجود متکدیان و ازدیاد آن ها در چهارراه ها و تقاطع های شهر به شهردار تذکر داد. وی ضمن انتقاد از کم کاری شهرداری در این زمینه، افزود: چرا شهرداری با همه خدم و حشم خود اقدام به جمع آوری آن ها نمی کند؟ ما مدعی داشتن شهری گردشگرپذیر هستیم و الان در روزهای برگزاری بزرگداشت خیام، وجود این متکدیان چهره شهر را نازیبا کرده است.

صادقی نیز با اشاره به افرادی که اقدام به فروش دستمال کاغذی در چهارراه ها می کنند گفت: شهرداری مکان مخصوصی برای نگهداری متکدیان دارد و این تذکر به شهرداری وارد است.

دیگر مصوبات شورا

مصوبه کمیسیون اداری-مالی که مقرر می کرد: حق الزحمه دو شرکت حسابرس شهرداری که گزارش مالی ارسال کرده اند و هنوز مبلغی دریافت نکرده اند پرداخت شود، به تصویب صحن علنی رسید.

بر اساس همین مصوبه، مقرر شد  از این پس شهرداری با مناقصه ای محدود و صرفا با شرکت موسسات بومی و دارای رتبه (گرِید) ۵، شرکت حسابرسی مورد قرارداد بعدی خود را انتخاب کند.

طبق نامه کارگران حوزه خدمات شهری مقرر شد مطالبات معوق کارگران پرداخت شده و برنامه پرداختی آن به شورا ارسال گردد.

 

احمد همت آبادی، نایب رئیس شورا غایب این جلسه شورا بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.