در جلسه شورای شهر چه گذشت: طراحی «پلاک افتخار» برای سردر خانه های خاص تصویب شد

از آب شُرب گل آلود تا درخواست آسفالت رایگان گنبد سبز

آزاده مهدیار/ جلسه شورای شهر،  به دنبال تشکیل کمیسون های شورا و قرائت مصوبات آن ها و نیز نامه های واصله، طبق روال برگزار شد و اعضای شورا علاوه بر بحث و بررسی بر سر آن چه در جلسه مطرح شد، از بازدیدها و برنامه هایی که به طور شخصی پیگیر آن بوده اند سخن گفتند.

در ابتدای جلسه بیانیه شورای پنجم در پاس داشت مقام شهیدان دفاع مقدس از سوی نایب رئیس جلسه قرائت شد و در ادامه مجتبی باری تذکراتی را در قالب نطق پیش از دستور ارائه داد. برگزاری جلساتی خارج از جلسات رسمی و کمیسیون ها به طوری که در هر جلسه یکی از معضلات شهری واکاوی و برای حل آن تلاش شود، تسریع روند صدور پروانه های ساختمانی که به گفته وی مشکلات لاینحل شهرداری از پروسه طولانی صدور پروانه نشات می گیرد، راه اندازی سامانه پرداخت عوارض خودرو از سوی شهرداری، بررسی وضعیت آب شُرب خیابان رحمت آباد که به گفته باری، مردم از آب گل آلود استفاده می کنند! تسریع در روند تشکیل زیباسازی شهر در استقبال از نوروز، اصلاح پیاده روی خیابان امام، ساماندهی ورودی های شهر، ایجاد پارکینگ دائمی و موقت، رفع مسائل عمرانی منطقه گنبد سبز به ویژه «گنبد سبز ۲۹» از مهم ترین مطالبی بود که مجتبی باری در نطق خود به آن پرداخت.

رئیس شورا و مسئول کمیسیون عمران، پاسخ هایی برای برخی موارد مطرح شده در این نطق داشتند.

 درودی در پی نطق باری گفت: آب شُرب گل آلود گاهی به خاطر خرابی ها و تعمیر فاضلاب است که مدتی گل آلود است و بعد مشکل رفع می شود، ترقی، رییس کمیسیون عمران  نیز گفت: بخشی از خیابان گنبد سبز ۲۹ در محدوده شهری نیست و سازمان عمران برای اجرای جدول کانیو آن قسمت هم که در محدوده است، اقدام کرده اما اهالی اجازه آن را ندادند و درخواست آسفالت همه منطقه را داشتند. وی در مورد این درخواست اهالی افزود: اولا به دلیل این که زیرسازی آن آماده نیست آسفالت امکان پذیر نیست و از طرفی باید طبق روال و مانند سایر مناطق و با گذراندن همان مراحل آسفالت منطقه انجام شود، مگر این که لایحه «پهنه بندی و تخفیف زیرسازی با توجه به کم برخوردار بودن منطقه، از سوی شهرداری ارسال شود. شورا با پیشنهاد ارسال این طرح موافقت کرد.

مهرداد: به من بی حرمتی شد و به احترام عضویت شورا سکوت کردم

مهرداد نیز پیش از قرائت مصوبات کمیسیون ها، اظهار کرد: من به نمایندگی از شورا در مراسم نکوداشت خلبان شهید عزیزا… جعفری حضور پیدا کردم.

وی افزود: ایشان دومین شهید نیشابور و اولین شهید خلبان کشور است اما متاسفانه کمتر شناخته شده و از آن جا که یکی از نخبگان کشور در عرصه خلبانی بوده، پیشنهاد می کنم برای معرفی بیشتر به شهروندان، تندیسی از ایشان تهیه و در شهر نصب شود، که مقرر شد این پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی بررسی شود.

 گفتنی است خیابان معروف راه آهن به نام «شهید جعفری» نامگذاری شده است اما اعضا بر لزوم شناخت بیشتر این شهید دفاع مقدس تاکید کردند.

 مهرداد افزود: «متاسفانه یکی از سخنرانان این مراسم در سخنان خود در حق شخص من بی حرمتی و کم لطفی کرد که من به احترام عضویت در شورا و چون به نمایندگی از اعضای شورای شهر در جلسه حضور یافته بودم، سکوت کردم و پاسخی ندادم.» رئیس شورا با تایید رفتار مهرداد، از سعه صدر وی تشکر کرد.

برگزاری همایش «فیروزه» و کمک های شورای شهر

مصوبات کمیسیون مالی در غیاب محمد کاظم صادقی، رئیس کمیسون، توسط زرندی قرائت شد. یکی از مصوبات، نامه رئیس دانشگاه نیشابور بود که در آن در چندین بند برای کمک به برگزاری «همایش فیروزه، صنعت و فرهنگ» درخواست هایی شده بود. این همایش قرار است ۲۵ تا ۲۷ مهرماه برگزار شود.

 شورا در مورد بندهای مختلف درخواست رییس دانشگاه نیشابور، چنین تصویب نمود: با درخواست کمک مالی ۲۰۰ میلیون ریالی از سوی شهرداری مخالفت شد اما درخواست در اختیار گذاشتن ۶ دستگاه اتوبوس برای ایاب و ذهاب شرکت کنندگان در ۳ روز برگزاری همایش و بیلبوردهای سطح شهر جهت تبلیغات به مدت یک ماه به صورت رایگان مورد موافقت قرار گرفت. تخفیف ۵۰ درصدی استفاده از محوطه و لابی فرهنگسرای سیمرغ هم برای برگزاری همایش با رای مثبت اعضای شورا مواجه شد.

در ادامه مقرر شد روسای کمیسیون های خدمات، مشارکت ها، مالی و عمران در کمیته طرح مطالعاتی «پارک ریاضیات» حضور داشته باشند.

فصل سرما و نیازهای کارگران شهرداری

مصوبات کمیسیون خدمات هم در صحن شورا مطرح و در این رابطه مقرر شد: شهرداری نسبت به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری، شامل اضافه کار و تعطیل کاری اقدام کند و در صورت عدم توان پرداخت، این مبالغ در حساب بستانکاری کارکنان لحاظ شود.

شورا همچنین مقرر کرد که با توجه نزدیک شدن به فصل سرما، لباس، کفش، جارو و ملزومات کارگران شهرداری تهیه و در اختیارشان گذاشته شود.

درخواست های انجمن معتادان و الکلی های گمنام

مجتبی باری مصوبات مختلف کمیسیون فرهنگی را در صحن شورا مطرح کرد تا اعضا در مورد آن تصمیم گیری نمایند.  از جمله موارد طرح شده،  تقاضای انجمن «معتادان گمنام»  بود که درخواست مکانی مناسب برای برگزاری جلسات، استفاده از بیلبوردها و استندهای شهرداری برای اطلاع رسانی، استفاده از فرهنگسرا برای جلسات باز فصلی، استفاده از اردوگاه شهید رجایی برای برگزاری سالگرد تشکیل انجمن، اعلام آمادگی ادارات و سازمان ها برای اطلاع رسانی خدمات و جلسات انجمن داشتند. همچنین انجمن «الکلی های گمنام یا AA» نیز درخواست مکان برای برگزاری جلسات شان را داشتند که مقرر شد جهت در اختیار گذاشتن مکان جلسات، بیلبورهای تبلیغاتی و فرهنگسرا، بررسی شده و اعلام آمادگی آن با سازمان فرهنگی شهرداری باشد. برای استفاده از اردوگاه شهید رجایی و ادارات و سازمان ها برای تبلیغات هم مقرر شد که مکاتبه از سوی رئیس شورا انجام شود.

رضا مهرداد نیز از در اختیار گذاشتن صفحه تبلیغات نشریه «خیام نامه» برای این دو انجمن خبر داد که با تقدیر اعضای شورا مواجه شد.

شکیبا دیگر عضو شورا و معاون سازمان آتش نشانی، نیز قبل از قرائت مصوبات کمیسیون ورزشی، هفتم مهرماه، روز آتش نشانی را به همه آتش نشانان تبریک گفت و مقام شهدای آتش نشان به ویژه شهدای حادثه «انفجار قطار» نیشابور را گرامی داشت. وی در ادامه درخواست پرداخت مبلغی به عنوان هدیه به آتش نشانان را مطرح کرد که مقرر شد شورا در این زمینه اظهار نظر نکند و اتخاذ تصمیم با شهرداری و سازمان مربوطه باشد.

نصب «پلاک افتخار» بر سر در خانه های قهرمانان؟

از نامه های واصله به کمیسیون ورزشی، نصب «پلاک افتخار» در سردر منزل قهرمانان ورزشی بود.

رضا مهرداد در پی طرح این پیشنهاد، گفت: پیشنهاد دارم اگر  قرار بر اجرای چنین طرحی هست، پلاک افتخار برای در منازل قهرمانان «علمی»، «ورزشی» و «ایثار و شهادت» انجام شود.

اختصاص «آرامگاه مشاهیر» بهشت فضل و یا جانمایی قطعه ای مشخص جهت خاک سپاری پیکر ورزشکاران دیگر نامه اداره ورزش و جوانان بود که مقرر شد با هماهنگی با سازمان های مرتبط، بررسی بیشتری شود. همچنین ایجاد کارگروهی متشکل از اداره ورزش و جوانان، شهرداری و شورا جهت احداث «جاده سلامت و تندرستی» از تصویب اعضا گذشت.

وفق قانون مصوبات شورا به کمیته انطباق فرمانداری ارسال می شود که پس از گذشت ۱۵ روز اگر اصلاحیه یا مخالفتی بر آن نبود، برای شهرداری قابلیت اجرایی پیدا می کند. حال شهرداری لایحه ای ارسال کرده که مصوبات همزمان با فرمانداری به شهرداری نیز فرستاده و شهرداری حق اعتراض به مصوبه را داشته باشد.

مهرداد در این باره گفت: «باید بررسی کرد که آیا ایراد قانونی به این پیشنهاد وارد نیست که مصوبات قبل از کمیته انطباق در شهرداری بررسی شود؟ به ویژه در مصوباتی که بار مالی دارد.» زرندی هم با بیان این که طبق قانون، شهرداری پس از ابلاغ کمیته انطباق یعنی ۱۵ روز حق اعتراض دارد، این پیشنهاد شهرداری را رد کرد.  به این ترتیب مقرر شد طبق روال گذشته و ضابطه قانونی معمول، عمل شود.

اشکال ریشه ای مصوبه شورای چهارم!

مالک مجتمعی واقع در بلوار آزادگان که از سوی شورای چهارم حُکم تجاری موقت دارد درخواست تبدیل وضعیت به تجاری دائم کرده بود.

زرندی در پی طرح این موضوع گفت: این مصوبه از ریشه اشکال دارد؛ بلوار آزادگان اصلا کاربری تجاری ندارد. در پاسخ به نظر زرندی اعلام شد: «شورا تصویب کرده، کمیته انطباق فرمانداری هم رد نکرده و شهرداری نیز اعتراض نکرده است!» مهرداد در این باره گفت: به همه این ها اشکال وارد است. و بایستی مطابق قانون عمل می کرده اند و با این مصوبه شورا که «در این مورد برابر ضوابط عمل شود» به نظر می رسید شورا با درخواست تبدیل مجوز تجاری موقت به دائم، مخالفت ضمنی نمود و دست کم این که این درخواست در جلسه شورا به تصویب نرسید.

مدیر «سینما شهر فیروزه» طی نامه ای درخواست عمل به قانون در حمایت از مراکز فرهنگی و ارائه پایان کار به بخش های تجاری سینما را ارائه داد که مقرر شد در پرونده در کمیسیون ماده ۷۷ مطرح و نتیجه برای تعیین تکلیف به شورا ارسال شود.

نامه فرماندار طبق درخواست ریاست بنیاد شهید جهت ایجاد «قطعه ایثارگران» در بهشت فضل و جنب قطعه شهدا، قرائت شد و مقرر شد شهرداری ظرف مدت یک ماه آن را بررسی و نتیجه را به شورا ارسال کند.

ندادن پایان کار به ساختمان های دارای آسانسور غیر استاندارد

نتایج جلسه اعضای کمیسون عمران با رئیس اداره استاندارد و تولید کنندگان آسانسور هم در این جلسه مطرح و مقرر شد مشکلاتی که موجب اعلام نظر دیرهنگام اداره استاندارد برای تایید ایمنی آسانسورها است رفع شود. از سویی شهرداری مکلف گردید تنها برای ساختمان هایی پروانه صادر کند که برای ساخت آسانسور با شرکت های استاندارد قرارداد می بندند.

نامه شرکت «سیمان زاوه» مبنی بر تهاتر با شهرداری در قبال دریافت سیمان مورد نیاز شهرداری قرائت شد و مقرر شد میزان مصرف ماهانه شهرداری و قیمت تهاتری پس از اصلاحاتی که کمیسیون عمران انجام داده بود اعلام و مجددا مورد بررسی قرار گیرد.
مجتبی باری پیشنهاد کرد: «از سیمان اضافه ای که داریم برای مرمت کف پوش های خیابان ها استفاده کنیم» که ترقی پاسخ داد:«سیمان اضافه نداریم، ضمن این که این سیمان برای کف پوش ها هم استفاده خواهد شد.»

مهرداد هم به شوخی گفت: «آقای باری خیلی از سازمان عمران ناامید هستند.» که اشاره به پیشنهاد تعطیل شدن سازمان عمران به درخواست باری در هفته های گذشته داشت.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.