در جلسه شورای شهر چه گذشت؟

هدیه شورا در آستانه «روز سینما» به «سینما فیروزه»، مجادله عضو شورا و رئیس را در پی داشت

گزارش ۴ ماهه شهرداری از بودجه

صادقی: شهرداری تا پایان سال کم می آورد

شهردار: نمی خواهیم  پروپاگاندایی عمل کنیم

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر به روال هر هفته برگزار شد و در حالی که این بار دانش آموزان دارای مقام قهرمان مسابقات محاسبات ذهنی ریاضی در شورا حضور پیدا کردند و مورد تشویق اعضای شورا قرار گرفتند، بر سر مصوبات مختلف بحث شد و در یک مورد میان دو عضو با تجربه شورا بحث بالا گرفت.

گزارش ۴ ماهه بودجه

رئیس کمیسیون مالی-اداری گزارش تفریغ بودجه ۴ ماهه ابتدای امسال را قرائت کرد که به گفته وی هنوز جزئیات پروژه ها آن گونه که مصوبه شورای شهر بود، در این گزارش از سوی شهرداری ارائه نشده است.

به گفته محمدکاظم صادقی، در میان بندهای مختلف، فقط کمیسیون ماده صد به میزان ۳۱ درصد وصولی داشته که رقم قابل قبولی است و باقی موارد کمتر از این میزان بودجه محقق شده است.

بر اساس گزارش شهرداری، در بخش هزینه ای، برخی بندها تا بالای ۶۰ درصد هزینه بر بوده که به گفته صادقی، شهرداری با این روند شهرداری تا پایان سال کم می آورد و باید در هزینه کردن بودجه دقت کند.

وی افزود: در قسمت خانه های فرهنگ، فرهنگسرای سیمرغ و پایانه بنیاد شهید و پایانه بابک کریمی اقدام قابل توجه صورت نگرفته است.

شهردار با تاکید بر این که درصدها بر مبنای بودجه سالانه و برای ۴ ماه است، گفت: نرم افزار ما استانی است و اطلاعات باید به استان ارسال شود که در این بخش مشکلات زیادی داشتیم. اصلاحات بودجه نیز با تاخیر انجام شد و طبیعتا روند نهایی طول می کشد، به طور کلی آمار تحقق بودجه در قیاس با دوره ۴ ساله، ۶۳ درصد می شود که فکر می کنم قابل قبول و دفاع است.

علی نجفی اضافه کرد: ۲۵ میلیارد تومان در بخش پرداخت دیون هزینه کردیم که اگر می خواستیم غیر متعهدانه عمل کنیم، این مبلغ را صرف تعریف پروژه جدید می کردیم و نیشابور را تبدیل به کارگاه می کردیم اما عمل پروپاگاندایی و تبلیغاتی انجام ندادیم.

بخشش بدهی سینما شهر فیروزه و مجادله عضو شورا و رئیس

نامه فرمانداری در خصوص معافیت مالی سینما شهر فیروزه بحث برانگیز شد و احمد همت آبادی (نایب رئیس پیشین) با رئیس شورا وارد بحث شدند. همت آبادی معتقد بود صورت جلسه ارسالی به شورا اسم و امضا ندارد و با صورت جلسه قبلی که اعضای شورا نیز در آن جلسه حضور داشتند متناقض است.

وی افزود: در جلسه شورای شهرستان مطرح شده که کمیته انطباق مصوبه شورا را رد کرده است.

رئیس شورا هم در پاسخ بیان کرد: کمیته انطباق مصوبات شورا با قوانین، ظرف ۲ هفته باید پاسخ مصوبه را می داد. وقتی این کار را انجام نداده طبق قانون، مصوبه شورا لازم الاجرا است. با این حال باز هم از ما دعوت کردند و ما هم به احترام آن ها در جلسه ای توضیحات کامل تری ارائه کردیم.

همت آبادی که با صدایی بلندتر از معمول سخن می گفت، در حالی که دو نفر از اعضا هم به میان صحبت های او می آمدند، گفت: مگر فرماندار می تواند برای ما تعیین تکلیف کند؟ وقتی کمیته انطباق مصوبه را رد کرده، قرائت این صورت جلسه در اینجا غیر قانونی است.

وی افزود: پروژه نزدیک یک میلیارد تومان بدهی داشته، نگذارید مسائل را باز کنیم! بعد به ۵۰۰ میلیون کاهش پیدا کرد و بعد مصوب کردیم معاف کنیم، اگر قرار به بخشش بخشش باشد از این بخشش ها زیاد است.

در حالی که تعدادی از اعضا وارد بحث شدند و بر حمایت از این کار فرهنگی تاکید کردند، درودی مجددا گفت: ما نامه ای مکتوب مبنی بر رد مصوبه شورا از سوی کمیته انطباق دریافت نکرده ایم.

همت آبادی اصرار داشت که رئیس شورا باید این موضوع را پیگیری کند و درودی نیز پاسخ داد: وقتی نامه رد نیامده نیازی به پیگیری نیست.

زرندی نیز گفت: وقتی شورا مصوبه ای می دهد دیگر چانه زنی و رایزنی با نهادهای مختلف منطقی نیست، اگر بتوانیم یک ساعت یک جوان را در سینما مدیریت کنیم از بسیاری از آسیب ها جلوگیری کرده ایم.

در نهایت در حالی که به نظر می رسید همت آبادی قانع نشده با بیان این که نمی خواهم وقت شورا را بیشتر از این بگیرم به صحبت ها خاتمه داد.

لزوم تعیین کمیته مشورتی برای شرایط اقتصادی خاص پیش رو

زرندی، رئیس کمیسیون مشارکت ها حین قرائت نامه های کمیسیون گفت: لازم است کمیته «سرمایه گذاری، گردشگری و جشنواره ها» تشکیل شود و در شرایط اقتصادی خاصی که پیش رو است و آمار صدور پروانه ها رو به کاهش است، از اهل فن و دانشگاه برای مشورت کمک بگیریم.

تقدیر شوراییان از «اورژانس شهرداری»

اعضای شورا در این جلسه از طرح «اورژانس خدماتی شهرداری» تشکر کردند که به گفته آنان در نقاط مختلف شهر به کاهش معضلات شهری می پردازد و درخواست کردند این اورژانس در مورد بوستان ها و رفع مشکلات آن ها نیز وارد عمل شود.

تذکر برای لزوم ساماندهی پایانه بابک کریمی و میدان بار

صادقی بار دیگر برای ساماندهی پایانه بابک کریمی و میدان بار به شهردار تذکر داد.

وی افزود: پارکینگی در این منطقه بود که معلوم نیست با کدام مجوز مسقف شده و صاحب آن اقدام به فروش تره بار می کند که خود به مشکلات و ترافیک آن جا دامن زده است.

همت آبادی با اشاره به روند رو به بهبود منطقه گفت: باید این روند مستمر باشد تا مشکلات به طور کامل رفع شود، اگر شهرداری نتواند یک سد معبر را در آن جا رفع کند که خیلی دچار مشکل هستیم!

طرح تبصره ۳ ماده ۱۰۱ (تعیین عوارض بر اساس محل و منطقه)، که به گفته ترقی، رئیس کمیسیون عمران «تبدیل به آرزوی مردم و اعضای شورا شده بود»، بالاخره مصوب شد.

اجرای المان حدیث سلسه الذهب بدون بار مالی برای شهرداری

در رابطه با اجرای یادمان حدیث سلسله الذهب که پیش از این انتقاداتی به نحوه تصویب طرح وارد بود و در جلسه  شورای اداری بدون طی مراحل قانونی، از آن رونمایی به عمل آمده بود،  در شورا بحث شد.

مصوبه کمیسیون فرهنگی شورا در باره این اِلمان (نماد) از این قرار بود که نماد موصوف با شروطی قابل اجرا است؛ از جمله: اخذ مجوز از شورای شهر، پرداخت ۸۰ میلیون تومانی از سوی سازمان قرآن و عترت وزارت، که قبلا متعهد شده و نیز پیگیری پرداخت باقی مبلغ از سوی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و آستان قدس و سایر ادارات با پیگیری اداره ارشاد. به گفته رییس کمیسیون عمران شورا، اجرای این طرح برای شهرداری نیشابور بار مالی نخواهد داشت.

کسب مقام اول کشوری دانش آموزان UCMATH

افتخار آفرینی دانش آموزان نیشابوری در ششمین دوره مسابقات  UCMAS (محاسبات سریع ذهنی) با درخشش روشندلان نیشابوری در کسب مقام قهرمانی کشور منجر به حضورشان در صحن علنی شورای شهر شد.

بر اساس گفته خانم انتظاری، از بنیانگذاران این مسابقات در نیشابور، دانش آموزان نیشابور در دو گروه روشن دل و غیر روشن دل در این مسابقات خوش درخشیده اند. به گفته انتظاری، سیدحسن سید موسوی، سید علیرضا سید موسوی، امیرعباس سلیمانی، زهرا قربانی از روشندلانی بوده اند که توان محاسبه سریع ذهنی خود را در مسابقات کشوری به رخ کشیده و بالاتر از همه رقبای خود بر سکوی نخست ایستاده اند.

وی افزود: در میان گروه دوم دانش آموزان ما هم پرستو قلعه نوی و امیرمهدی سلیمانی از روستای سلیمانی، محمد حسین حشمتی از قدمگاه و امیرعرفان اقبالی توانسته اند مقام دوم کشور را در این رقابت ذهنی از ان خود کنند. ضمن آن که هنگامه طباطبائی پور، محمد پاکدلان و مریم نعیمی مقام سوم را در سطوح مختلف کسب کردند .

انتظاری مربی و پایه گذار این طرح در نیشابور و کشور این دانش آموزان را در حضور اعضای شورا به چالش کشید و چندین محاسبه ریاضی را از ایشان پرسید که دانش آموزان در کمترین زمان به آن ها پاسخ دادند.

طلایی، مسئول خانه ریاضیات، هم از مسابقه آذر ماه دانش آموزان در مالزی خبر داد که چون با هزینه شخصی در مسابقات شرکت می کنند، برخی از آن ها امکان پرداخت هزینه را ندارند.

 وی از خیرین دعوت کرد برای افتخارآفرینی این دانش آموزان پرتلاش و مستعد به کمک آنان بشتابند.

به اشتراک بگذارید:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.