در جلسه شورای شهر عنوان شد: کارکنان شهرداری ۱۵میلیارد طلب دارند!

 

اصل، «نظارت» بر پیمانکاران است نه «جریمه» آن ها

در نیشابور به جای «کمربند سبز» کمربند نخاله های ساختمانی داریم!

آزاده مهدیار/ در جلسه ی علنی شورا درهفته ای که گذشت علاوه بر بررسی مصوبات کمیسیون ها و نامه های واصله، با نطق میان دستور یکی ازاعضا، تعداد دیگری از اعضا نیز تصمیم به ارائه نطق گرفتند به طوری که تذکر رئیس شورا مبنی برلزوم گرفتن وقت قبلی برای ارائه نطق پیش از دستور را به همراه داشت. نطق هایی که باعث شد، به گفته عضو باسابقه شورا، جلسه علنی به جلسه سخنرانی تبدیل شد.

گزارش مالی پر ایراد شهرداری به شورا

در ابتدای قرائت گزارش کمیسیون مالی و اداری، به شهردار که خود در جلسه حضور داشت، تذکر داده شد که آنچه به عنوان گزارش اسناد دریافتی و پرداختی شهرداری به شورا ارائه شده، دارای نواقصی است؛ از جمله این که ارقام به صورت کلی ذکر شده و نیز گزارش ها از ۱۹ سال قبل هرماه تکرار شده و در چندین صفحه پیوست شده در حالی که باید این گزارش ها از گردش حساب های شهرداری خارج شوند.

موضوع واگذاری مرکز معاینه فنی که به تشخیص شورای چهارم، برای شهرداری زیان ده بود و مقرر شده بود به بخش خصوصی واگذار شود، با نامه شهردار فعلی مبنی برعدم واگذاری به بخش خصوصی مجددا مطرح شد.

شهرداردر توضیح آن گفت: طبق تجربه ای که من در مشهد داشتم می توان ازاین مرکز به عنوان ابزار فرهنگی بهره برد؛ مثلا در مشهد شهروندان با همکاری با مرکز مبادله پسماند، حواله تخفیف برای مرکز معاینه فنی دریافت می کردند و نوعی تشویق فرهنگی برای تفکیک زباله نیز محسوب می شد. الان هم معتقد ام این مرکز اگردرآمد زا و سود ده نباشد، زیان ده نخواهد بود و بهتر است توسط شهرداری اداره شود. اعضای شورا با این نامه و درخواست شهردار برای باقی ماندن مرکز معاینه فنی در زیرمجموعه شهرداری و عدم واگذاری آن به بخش خصوصی موافقت کردند.

مقدمات تعیین تکلیف ۹۶ میلیارد بدهی شهرداری؛

برخی پیمانکاران طلبکار، خوب کار نمی کنند

گزارش جلسه کمیسیون با ۱۷ نفر ازپیمانکارانِ طلبکاراز شهرداری  موضوع دیگر جلسه علنی این هفته شورا بود. گویا در آن جلسه، پیمانکاران پیشنهادهایی برای دریافت مطالبات شان داشته اند؛ از جمله: معرفی ایشان به بانک و دریافت وام، امکان شرکت درمزایده های شهرداری و یا وصول طلب شان از محل دریافتی های شهرداری در مزایده ها ودریافت «پروانه شناور» معادل طلب.

رئیس کمیسیون مالی ایراداتی نیز به لیست ارائه شده از سوی شهرداری در مورد طلبکاران شهرداری وارد کرد.  جمله ایرادات کاظم صادقی به این فهرست این بود که  ۱۲ نفر از این پیمانکاران در لیست شهرداری نیستند وارقام لیست شهرداری با ارقامی که پیمانکاران بیان می کنند مغایرت دارد.

شهردار پاسخ داد: تعداد اصلاح خواهد شد اما مغایرت ارقام طبیعی است؛ارقام بدهی ها هنوز جرح و تعدیل نشده و به مرحل صدور سند نرسیده و به همین دلیل در حساب های شهرداری قید نشده است.

پیمانکار باید نظارت شود نه جریمه

صادقی اما ادامه داد: بسیاری از این مبالغ مربوط به سال ۹۴ است و از سال ۹۶ فقط یک مورد وجود دارد، ضمن این که مجموع طلب این پیمانکاران ۱۵ میلیارد تومان است. به علاوه ۳ ماه حقوقی که کارکنان طلب دارند و آن هم حدود ۱۵ میلیارد تومان می شود. در حالی که بدهی شهرداری ۹۶ میلیارد تومان اعلام شده و معلوم نیست باقی بدهی مربوط به چیست.

مجتبی باری هم دراین رابطه گفت: به خاطر وجود بدهی ها، پروژه ها ضعیف انجام می شود و پیمانکارمی گوید من ازشهرداری طلبکارم و بهتر ازاین نمی توانم کار کنم!

شهردار پاسخ داد: بررسی صورت وضعیت پیمانکاران برای همین موارد است، اگر پروژه ناقص باشد برای بهره برداری تایید نخواهد شد و یا جریمه تعلق خواهد گرفت.

شکیبا اما از این سخن شهردار انتقاد کرد و گفت: این که کار ضعیف باشد بعد جریمه داشته باشد که حرف درستی نیست. وی از مورد دیگری هم خبر داد که به گفته او شهرداری را بسیار متضرر کرده است. وی تصریح کرد: من در حال تحقیق و تفحص روی این مورد هستم و نتایج که کامل شد اعلام خواهم کرد.

در ادامه جلسه مصوبات کمیسیون عمران نیز قرائت شد. از جمله لایحه اصلاح تعرفه بازدید کارشناسان شهرداری که طبق آن در هزینه های تغییر نام پروانه، پروانه المثنی، پایان کار ساختمان، تایید نقشه کروکی، بازدید از ادارات و دامداری ها و مرغ داری های خارج از محدوده، هزینه کپی مدارک شهروندان و مواردی از این دست مورد بازبینی مجدد و اصلاح انجام گرفته است.

مسدود شدن بخشی از خیابان کاشمر و بررسی تبعات آن

پروژه مسدود شدن مسیر راه آهن تا تقاطع دوم خیابان کاشمر مورد بحث قرار گرفت، ترقی با اشاره به برگزاری جلسه با مدیر کل راه آهن استان، نمایندگان فرمانداری و شهرداری و نیز نمایندگان اهالی خیابان کاشمر، بیان کرد: اهمیت این پروژه بالا است و از سوی مدیریت کلان حمایت می شود. مقرر شده مسیر این خطوط پر سرعت راه آهن مسدود شود و تقاطع خیابان سی متری طالقانی با خیابان کاشمر که سال هاست مسدود مانده بازگشایی شود، همچنین مقرر شده اهالی و کسبه ای که دچار خسارت می شوند پرداخت غرامت به آنان پرداخت شود.

صادقی که از احتمال ادعای خیلی از کسبه نسبت به دریافت غرامت سخن گفت و زرندی از لزوم مطالعات دقیق در این زمینه و برآورد آن گفت.

زیباسازی تقاطع  باغرود تا عید نوروز انجام می شود

 

در این جلسه همچنین از تکمیل و زیباسازی پروژه تقاطع غیرهم سطح امام رضا (میدان باغرود) و بلوار ۷۶ متری تا عید نوروز خبر داده و اعلام شد که این میدان تا پیش از بهار آینده تکمیل شده و زیباسازی آن به انتها برسد و پل عابر پیاده و فضای سبز میدان و بازگشایی ورودی پایانه انجام شود.

در پایان قرائت مفاد کمیسیون عمران، ترقی طی نطق میان دستوراز شهروندان تقاضا کرد با پرداخت عوارض خود شهرداری را همراهی کنند و از سرمایه گذاران خواست از پروژه های شهرداری استقبال کنند. وی با اشاره به ارتباط ۷۰ درصد مشاغل با این پروژه ها، نتیجه آن را کمک به رونق اشتغال و کاهش مشکلات اجتماعی مردم دانست.

وی از باری، عضو شورا که به کیفیت پایین پروژه های شهرداری معترض شده بود، گفت: اگر قرار است انتقادی شود مستند صحبت شود، از این تریبون ایجاد دغدغه نکنید و خوبی ها را هم بگویید.

که باری پاسخ داد: من گفتم بعضی از پیمانکاران ضعیف عمل می کنند.

شهردار نیز از تایید لایحه تقسیط و صدور پروانه از سوی کمیته انطباق فرمانداری و اجرایی شدن در روزهای آتی خبر داد.

نامه مجتبی باری، عضو شورا در رابطه با عدم وجود فضای سبز در حد فاصل میدان حافظ تا بقعه بی بی شطیطه و معرفی زمینی با مالکیت شخصی و اختصاص آن به فضای سبز قرائت شد. نظر شهرداری اما این بوده که اولویت با پروژه های نیمه تمام شهرداری است و این ملک نیز نیاز به تملک دارد که از عهده شهرداری خارج است.

باری از این که این نامه با پاسخ آن بایگانی شده معترض بود و خواست شهرداری جایی دیگر را برای ایجاد فضای سبز منطقه در نظر بگیرد. در این رابطه شکیبا مشکل عدم وجود فضای سبز را مربوط به بسیاری از نقاط کم برخوردار شهر دانست.

زرندی در ادامه بحث گفت: ما از دغدغه دوستان تشکر می کنیم اما باید این موارد دربودجه پیش بینی شده باشد؛ تملک زمین و طراحی و ساخت یک پارک، پروژه سنگینی است و برای شهرداری که در حداقل هزینه ها مانده، فعلا امکان پذیر نیست و اعضای شورا باید برای خروج از این شرایط به سمت معرفی طرح های درآمد زا بروند.

همکاری مرکز رشد فناوری با شورا

حضورمسئولان مرکز رشد فناوری در جلسه کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی با پیشنهادهایی همراه بود، ازجمله: ایجاد کمیته تخصصی فناوری در حوزه خدمات شهری، استفاده از طرح های این مرکز از سوی شهرداری، احداث تصفیه خانه شبکه فاضلاب شهری، مشارکت در مرکزپژوهش های شورا. اعضای شورا با استقبال از این پیشنهادها  کلیات آن را تصویب کردند.

کاظم صادقی در این باره گفت: سال گذشته یکی از شهروندان، طرحی برای استفاده از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز داشت که برای آن هزینه و قراردادی هم تنظیم شد؛ پیشنهاد می کنم این مرکز با این شهروند همکاری داشته باشد که دوباره کاری نشود. این پیشنهاد نیز مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

باری که به تشکیل کمیته های مختلف نقد داشت و آن را با توجه به وقت محدود اعضا، غیرمفید دانست و گفت: مرکز پژوهش های شورا برای همین کار است که کمیته ها را پوشش می دهد. زرندی در پاسخ گفت: این مرکز صرفا به مطالعه و طراحی و ایده می پردازد و قدرت اجرا ندارد، کمیته ها مکمل آن هستند.

رضا مهرداد به شهردار تذکر داد که یکی از مصوبات اولیه شورای پنجم انتخاب کارگزار جذب سرمایه و سپس فراخوان در رسانه ها و اجرایی شدن آن است که هنوز اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفته است. وی خواستار توضیح شهردار در این مورد و یا تسریع در اجرایی شدن این مصوبه شد که شهردار این تذکر را پذیرفت.

صادقی راه اندازی گروهی تلگرامی را برای دریافت نظرات شهروندان و آگاهی از نقایص موجود در شهر پیشنهاد کرد که مورد استقبال اعضا قرار گرفت و مقرر شد با استقرار روابط عمومی شورا این کار انجام شود.

وی همچنین از مکاتبه با شهردار و لزوم ارائه سریع تر بودجه به شورا سخن گفت که طبق وعده شهردار قرار است تا پایان آذر ماه این کار را انجام دهد.

استفاده از طرح های سمن ها و فعالان محیط زیستی

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری از جلسه ای مفصل با مسئولان حفاظت محیط زیست، سمن های محیط زیستی و فعالان این حوزه خبر داد و پیشنهادهای این فعالان را، که به گفته وی می تواند نقشه راه کمیسیون محیط زیست در شورا باشد، قرائت کرد. همت آبادی (منشی هیات رئیسه) این پیشنهادها را این گونه بیان کرد: اعلام نقاط بحرانی شهر به لحاظ آسیب های محیط زیستی، لزوم آموزش به شهروندان و مشارکت آن ها در طرح های حفاظتی، همکاری شورای شهر با سمن ها، رفع دغدغه های زیست محیطی در فروش تراکم شهری، حفظ و احیای باغ های نیشابور، ساخت مدرسه طبیعت، کمربند سبز نیشابور، پیاده روِ کودک، ساماندهی وضعیت حیوانات ولگرد، مدیریت صحیح انرژی، زنگ طبیعت در مدارس، انتشار کتابچه طبیعت، ایستگاه سنجش هوا و همکاری سمن ها با «مرکز پژوهش های شورا».

به جای کمربند «سبز» کمربند نخاله های ساختمانی داریم!

رضا مهرداد با جالب توجه ارزیابی کردن این موضوعات، وضعیت جمع آوری نخاله های ساختمانی در شهر را بسیار رنج آور دانست و افزود: وضعیت تخلیه نخاله های ساختمانی مناسب نیست و در جهت کنترل آن کاری انجام نشده است. الان در شهر به جای کمربند سبز، کمربند نخاله های ساختمانی داریم. وی پیشنهاد کرد با توجه به تراکم نیرو درشهرداری از این نیروها برای کنترل نخاله ها و متمرکز کردن آن ها در نقطه ای خاص استفاده شود.

شکیبا ازبازدید تعدادی ازاعضای شورا از سطح شهر خبرداد و یکی از مهم ترین معضلات را آبریز منازل در کوچه ها عنوان کرد که علاوه بر مشکلات بهداشتی و منظر شهری، به آسفالت نیز آسیب می رساند. از این جهت از مردم خواست این مسئله را جدی بگیرند و اقدام به ایجاد چاه فاضلاب کنند.

از مصوبات کمیسیون فرهنگی نیز عمل به قانون برنامه سوم توسعه در بازسازی سینماها و اعطای پروانه ساخت و مجوز تجاری سازی معادل زیربنای سالن های نمایشی در مورد سینما شهر فیروزه بود که در قالب تذکر به شهردار ارائه شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.