در جلسه شورای شهر عنوان شد: انتقاد عضو شورا از فقدان سرمایه گذاری در شهر

شهردار: امیدواریم سرمایه گذاران جدید از آقای امیران پرس و جو نکنند!

رونمایی از سرمایه گذاری ۱۰۰میلیاردی در پارکینگ موسوم به «میهن تور»

نجفی: نخواستیم مانند پیشینیان، وام های سنگین به جا بگذاریم

«خانه سبز» دیگر جایی برای متکدیان ندارد!

میلیاردها تومان در پارک ارغوان دفن شد!

آزاده مهدیار/ جلسه علنی شورای شهر با حضور شهردار و در غیاب دو عضو شورا برگزار شد و با اعلام این که وقت جلسات کمیسیون مالی-اداری و مشارکت های اقتصادی به پیشنهادات متمم بودجه اختصاص یافته و این دو کمیسیون مصوبه خاصی ندارند، جلسه کوتاه تر اما حاوی مصوبات مختلفی بود.

«خانه سبز» دیگر برای متکدیان جا ندارد!

در این جلسه، رییس کمیسیون مشارکت ها و جذب سرمایه گذاری شهرداری از  لزوم جمع آوری متکدیان از سطح شهر سخن گفت و بار دیگر به شهردار تذکر داد.

محمدحسن زرندی گفت: وجود متکدیان در چهارراه ها و اخیرا در کنار هتل امیران تبدیل به معضل شده است. شهردار که در جلسه حضور داشت در این باره توضیح داد: در «خانه سبز» شهرداری (که برای نگهداری کارتن خواب ها و متکدیان ایجاد شده) ظرفیت محدود است و افراد نهایتا یک تا دو روز نگهداری می شوند و پس از آن با دستور مراجع قضایی برخی از آن ها به کمپ منتقل می شوند. به گفته نجفی این مکان هر روز مملو از افراد است، سایر دستگاه های ذی ربط نیز تلاش می کنند ولی تعداد متکدیان زیاد است و امکانات شهرداری کفاف نمی دهد.

محمدکاظم صادقی اما معتقد بود: تلاش ها کفایت نکرده است. به عقیده نایب رییس شورا، خانه سبز جایگاه مناسبی ندارد چرا که حیاط آن برای خانم ها و آقایان مشترک است.

وی با اشاره  به این که داخل همین باغ ملی هم همیشه شاهدیم که متکدیان یا کارتن خواب ها که آتش درست می کنند و در همین جا می خوابند، افزود: سایر ادارات هم باید همراهی کنند تا این معضل حل شود.

ساختمان سازها راهرو امن برای عابران ایجاد کنند

موضوع اشغال پیاده رو با ادوات و ابزار عملیات ساختمانی و عدول از ضوابط قانونی مقررات ساختمان و به ویژه ایجاد سد معبر در پیاده روها توسط ادوات و مصالح ساخت و ساز، نیز در این جلسه مورد بحث قرار گرفت.

صادقی، رئیس کمیسیون مالی-اداری گفت: در برخی ساختمان سازی ها طوری پیاده رو را مسدود می کنند که مردم مجبورند از حاشیه خیابان عبور کنند، در حالی که باید داربست ساخته شود و طوری ایمن سازی گردد که مردم بتوانند از زیر داربست عبور کنند.

با چکیده پیشنهادهای سایر اعضا، شورا موافقت کرد که هر ساختمان سازی که راهرو سرپوشیده موقت ایجاد کند از معافیت در پرداخت عوارض بهره مند گردد.

یک بلوار، چهار تقاطع، چهار اسم؟!

موضوع مورد بحث دیگر شورا، مصوبات شورای نام گذاری شهرستان بود.

در این باره، نام گذاری تعدادی از معابر به نام شهدا با موافقت شورای شهر مواجه شد. اما نام گذاری چهار تقاطع بلوار «آموزگار» (در شهرک فرهنگیان)، که حدود ۱٫۵کیلومتر طول دارد، مورد نقد اعضا قرار گرفت.

بنار بر پیشنهاد شورای نامگذاری معابر، بناست که تقاطع های این بلوار نه چندان طویل، طبق مصوبه شورای نام گذاری به تقاطع «شهدای آموزگار»، «شهدای آتش نشان»، «شهدای مدافع حرم» و «شهدای منا» نام گذاری شود و اکنون نیاز به مصوبه شورای شهر دارد.

علی اکبر شکیبا در این باره گفت: یک بلوار را تکه تکه کنیم و فقط یک تقاطع را به نام شهدای آتش نشان بنامیم نه درست است و نه تقاضای خانواده های این شهدا پاسخ داده می شود.

رضا مهرداد هم در این باره گفت: هیچ کدام از تقاطع های شهر نام ندارد، این موضوع فتح بابی برای این نام گذاری ها است. از سویی نام گذاری این بلوار با فواصل کم تقاطع ها، شایسته این نام ها نیست.

مهرداد افزود: از طرفی در شورای نام گذاری باید از متخصصین امور فرهنگی دعوت کرد که با توجه به پیشینه تاریخی و شخصیت های نیشابور در مورد نام گذاری ها تصمیم بگیرند. به این ترتیب مصوبه فوق، به تصویب اعضا نرسید و  مقرر شد مجددا به شورای نام گذاری برگردد.

نام گذاری زیرگذر جانبازان به نام «شهدای پلیس»، بلوار حاشیه تالار میلاد به «خاوران» و پارک مقابل ورزشگاه انقلاب به «پارک جوانان» از دیگر مصوبات این جلسه بود که به تایید اعضای شورا نیز رسید.

این درحالی بود که اعضا تاکید کردند باید از اسامی مشاهیری چون «دکتر شفیعی کدکنی» و «مهندس وکیلی» در نام گذاری ها استفاده شود.

ارشاد برای مجوز «جشنواره موسیقی اقوام» هماهنگی نکرده!

در ادامه نشست علنی چهارشنه شب گذشته، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا از جلسه خود با رئیس اداره ارشاد و تذکر جدی مبنی بر لزوم تسریع در اخذ مجوز «جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور« خبر داد.

مجتبی باری افزود: یک سال از اعلام موافقت با برگزاری این جشنواره در نیشابور می گذرد و هنوز اداره ارشاد نتوانسته با مقامات استانی برای دریافت مجوز هماهنگی کند.

باری در نطقی میان دستور، تذکراتی به شهردار نیز داد، وی گفت: در حوزه جذب سرمایه گذار ضعیف عمل شده و به نظر می آید اراده ای برای این موضوع در شهرداری نیست.

باری در ادامه تذکرات خود افزود: محور جاده شن شویی (موسوم به جاده کارخانه آسفالت) که به سه دانشگاه نیشابور و بیمارستان سوم نیشابور ختم می شود، نیاز به آسفالت و تعریض معبر دارد و اداره برق هم اعلام کرده در صورت ورود شهرداری، تامین روشنایی معبر را انجام خواهد داد.

وی همچنین یادآور شد: در تقاطع خیابان های شایسته و شهریار، ملکی وجود دارد که جلو دید رانندگان را کاملا گرفته و هفته قبل هم تصادف سنگینی در آنجا رخ داده بود، انتظار تملک این ملک از شهرداری می رود. باری در خصوص نزولات آسمانی و هشدار به تکرار سیل مشابه سال گذشته در مناطق حاشیه ای شهر نیز تذکر داد. کمبود فضاهای سبز شهری در نقاطی مثل بی بی شطیطه نیز دیگر تذکر این عضو شورا به شهردار بود.

امیدواریم سرمایه گذاران جدید از آقای امیران پرس و جو نکنند!

رئیس کمیسیون «مشارکت های اقتصادی و جذب سرمایه گذاری » شورا در پی سخنان باری بیان کرد: من قصد پاسخگویی ندارم، ولی سرمایه گذاری بستر خاص خود را می طلبد که مهم ترین آن اقتصاد پایدار در کشور است.

 زرندی افزود: شهرداری اولین گام را در این جهت، با ایجاد مشوق های ساخت و ساز، برداشته ولی الان با تورم عجیبی مواجه ایم.

وی از آمادگی یک سرمایه گذار برای اجرای در پروژه ای سنگین در محل  پارکینگ معروف به «گاراژ میهن تور» پرده برداشت و گفت: مراحل مقدماتی برای این پروژه باسرمایه ای بالغ بر  یکصد میلیارد تومان در حال آغاز است. زرندی البته به کنایه افزود: ولی اگر برخوردی که با سرمایه گذاران «هتل امیران» شد با دیگران بشود، سرمایه گذاران کسِل می شوند.

شهردار در این باره توضیح داد: شرایط سرمایه گذاری در نیشابور جدا از شرایط کشور نیست، امیدواریم سرمایه گذاران جدید از آقای امیران پرس و جو نکنند!

شهردار: نخواستیم مانند پیشینیان، وام های سنگین به جا بگذاریم

نجفی از عملکرد عمرانی شهرداری هم دفاع کرد و با ضمن این که از تکمیل بلوار سروستان، پارک جوادالائمه کفکدک، پیاده روسازی خط کاشمر و پارک ارغوان به عنوان پروژه های در دست انجام شهرداری نام برد، افزود: آیا منابعی بوده و ما بیکار مانده ایم؟

شهردار تصریح کرد: ما نخواستیم مانند پیشینیان وام با بهره ۳۰ درصد بگیریم و برای شهرداران بعدی ایجاد دردسر کنیم.

نجفی ادامه داد: در بارندگی اخیر به موقع کانال های مسدود را باز کردیم و مشکل خاصی در تردد وجود نداشت.

وی افزود: این که شهروندانی اقدام به ساخت و ساز در محله های کاسه ای شکل می کنند و بعد بگوییم در صورتی که بدهی ها و عوارض خود را به شهرداری پرداخت کنند، شهرداری اقدام به ایجاد کانال برای محله می کند، از عدالت به دور است. این یعنی این که عده ای ساخت و ساز غیر مجاز انجام دهند و جریمه آن را همه شهروندان بپردازند.

نقشه کانال ها و لوله گذاری ها در پارک ارغوان معلوم نیست!

وی در مورد پارک ارغوان نیز گفت: میلیاردها تومان پول در این پارک دفن شده است! نقشه کانال ها و لوله کشی ها را نداریم و باید هزینه کنیم تا بفهمیم کانال ها کجا کار گذاشته شده است در عین حال تا بهمن امسال فاز اول پارک به بهره برداری خواهد رسید.

گفتنی است هادی ترقی و هادی درودی غایبین این جلسه شورای شهر بودند، که درودی با تماس تلفنی که از کربلا برقرار کرد و صدایش از میکروفون پخش شد، گفت که نایب الزیاره اعضای شورا و خبرنگاران هست.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.