در جلسه شورای شهر چه گذشت ; تصویب کلیاتی که جزییاتش به شورای پنجم ارث می رسد

 

آیا شورای چهارم، شورای بعد را درگیر مصوبات هفته های آخر خود می کند؟

بگذارید شورای بعدی موضوع جا به جایی پایانه کفکدک را حل کند ;

زمین شهرداری ۵۰ میلیارد می ارزد؛ جایگاه CNG را جا به جا کنید !

آزاده مهدیار/ «مخالفت با شهرداری در رابطه با محدودیت فروش تراکم» تا «لزوم مطالعه طرح مقاوم سازی فرهنگسرای سیمرغ پس از نشست بخش هایی از ساختمان آن» از مصوبات و مباحث جلسه اخیر شورای شهر بود.

جلسه هفتگی شورای شهر، سه شنبه ۱۶ خردادماه و  پس از عدم تشکیل جلسه در هفته گذشته، پیش از وقت افطار برگزار شد و اعضا در حالی که نخستین جلسه خود را پس از اعلام نهایی نتایج انتخابات شورا برگزار می کردند، به بحث پیرامون موارد مطرح در دستور جلسه پرداختند.

زمین شهرداری ۵۰ میلیارد

 می ارزد؛ جایگاه CNG را

جا به جا کنید!

در ابتدای این جلسه نامه شهرداری در رابطه با «جا به جایی جایگاه CNG واقع در بلوار فضل و آزاد شدن زمین آن توسط سرمایه گذار» قرائت شد. پیشنهادی که موافقان و مخالفان درباره آن اظهارات متفاوتی داشتند.

صادق هوشمند ضمن موافقت با اصل درخواست، گفت: ارزش ریالی آن زمین بالای ۵۰ میلیارد تومان است، ضمن این که در آن قسمت شهر به دلیل وجود جایگاه CNG گره ترافیکی به وجود آمده است، اگر سرمایه گذار با هزینه خود اقدام به جا به جایی آن کند، خوب است.

کاظم صادقی، دیگر موافق این درخواست، هم در تکمیل صحبت های هوشمند افزود: به دلیل وجود همین جایگاه زمین ها تا شعاع ۵۰ متری امکان ساخت و ساز ندارند؛ با این جا یه جایی شهرداری می تواند زمین های اطراف را هم آزاد کند و بفروشد، اما این درخواست باید کارشناسی شود.

حسن شاملی اما اظهار داشت: سرمایه گذار مگر «مُلا» است که بدون هیچ پولی این کار را انجام دهد؟ خدا نیامرزد کسی را که جایگاه CNG را در آن جا گذاشت. او که ظاهرا با اصل موضوع مخالف نبود، بر غیر قابل انجام بودن این جا به جایی اعتقاد داشت.

هوشمند هم در پاسخ شاملی گفت: این طرح فقط مطالعه اش یک سال زمان می برد و قرار نیست فورا اجرا شود.

محمد صالح آبادی اما بیان کرد: ما می ترسیم بریده باشند و دوخته باشند و یک چیزی هم اضافه آورده باشند و حالا منتظر مصوبه ما باشند! وی سخن صریحی در مخالفت یا موافقت بیان نکرد.

شریعتمداری اما استدلال نسبتا قابل توجهی در مخالفت با اصل موضوع داشت؛ وی گفت: نباید همه نیازهای شهر را با پول بسنجیم، حتما آن موقع ملاحظاتی وجود داشته که جایگاه در آن جا احداث شده، الان اگر ساختمان اداری شهرداری هم جا به جا شود، زمین آن بسیار ارزشمند است یا خیلی از ساختمان های شهر، اما این ها نیازهای شهر هستند.

شورا در نهایت تصمیم گرفت که طرح پس از کارشناسی و مشخص شدن سرمایه گذار و جانمایی مکان جدید برای جایگاه CNG به شورا برگردد تا تصمیم گیری شود، به این ترتیتب به نظر می رسد با اصل این موضوع موافقت شده و تصویب نهایی آن بر دوش شورای پنجم قرار گرفته است.

فروش تراکم طبق روال گذشته

موضوع دیگر لایحه شهرداری در رابطه با عدم فروش تراکم تا ارتفاع بیش از سه طبقه در ساختمان های جدید بود که با مخالفت اعضا مواجه شد.

هوشمند در این باره بیان کرد: به خاطر این که اداره راه و شهرسازی با فروش تراکم مخالفت کرده شهردار هم چنین تصمیمی دارد؛ اما باید بدانیم با این تصمیم همه برج ساز ها و ساختمان سازها از کار دست کشیده اند چون ساخت سه طبقه توجیه اقتصای ندارد. مشکل این جاست که شهردار اقتدار کافی را ندارد و می گوید: «من برای یک سال حضور به عنوان شهردار، خودم را در معرض مشکل قرار نمی دهم»

شورا در این مورد هم مصوب نمود که شهرداری با توجه به کمبود منابع مالی، طبق روال گذشته، متناسب با عرض معبر، اقدام به صدور پروانه تراکم کند و قبل از صدور پروانه، مالکین تعهد محضری دهند که شهرداری در قبال ابطال مجوز از سوی راه و شهرسازی از طریق مراجع ذی صلاح، هیچ خسارتی پرداخت نکند.

خطر ریزش ساختمان فرهنگسرا هم چنان پابرجاست

 بعد از سه دوره این بار با مطالعه اقدام می شود

مورد مطرح شده دیگر در جلسه شورا، نامه شهرداری در رابطه با لزوم هزینه کرد ۶۰ میلیون تومان برای مطالعه و نظارت بر ترمیم مشکل عمرانی فرهنگسرای سیمرغ و نشست بخشی از آن بود. به عبارتی بعد از بارها هزینه کردن برای رفع نقصی که بعد از سه دوره متفاوت شورا(!!) هنوز هم برطرف نشده است، قرار شده تا این بار پیش از اقدام، «مطالعه» شود

مظاهر اقبالی ضمن موافقت با مطالعه این موضوع، بیان کرد: این مشکل جدی به نظر می رسد به خصوص طبقه بالای فرهنگسرا که جوانان تردد می کند ممکن است موج انسانی موجب ریزش آن شود، این نشست چند بار رفع نقص شده اما چون روی آن مطالعه نشده، مجددا بروز کرده است.

در این رابطه مقرر شد «شهرداری مبنای پرداخت این مبلغ و هزینه کرد آن را تعیین کند و همچنین فردی که با وی برای مطالعه طرح قرارداد بسته می شود، معرفی گردد. تا پس از آن شورا در مورد آن تصمیم بگیرد.»

بگذارید شورای بعدی

حلّ ش کند

بحث دامنه دار انتقال پایانه کفکدگ و نتیجه جلسه اخیر کمیته فنی حمل و نقل و ترافیک نیز در این جلسه مطرح شد. آن چه از نتیجه این جلسه برآمد این بود که «تا جا به جایی پایانه، با ایجاد فضای سبز در ضلع شرقی آن موافقت شود و پس از جا به جایی، در ضلع غربی نیز ایجاد فضای سبز شود»

تعدادی از اعضا بیان کردند: «ایجاد این پارک برای محله خوب است اما با این کار ورودی شهر همچنان منظره پایانه ای خواهد داشت و پشت آن که از طرف جاده دید ندارد تبدیل به پارک خواهد شد در حالی که زیباسازی ورودی شهر مهم است» اما احداث پارک محله با رای اکثریت به تصویب رسید.

پارسا چنین واکنش نشان داد که « به مصوبه بدی رای داده شد، ما ۴ سال است هرچه تلاش کردیم نتوانستیم این پایانه را منتقل کنیم، حداقل مصوبات مربوط به آن را مسکوت بگذاریم تا شاید شورای بعد بیاید و بتواند برای انتقال آن کاری انجام دهد.» اما بازگشت به مصوبه و تغییر آن ممکن نبود.

واگذاری بخشی از پارک به مسجد

درخواست مسجد واقع در شهرک اندیشه در رابطه با واگذاری قسمتی از پارک محله برای برگزاری برنامه های فرهنگی از سوی مسجد، از تصویب اعضا گذشت و پس از آن شریعتمداری بیان کرد: مگر هیئات مذهبی برای زنجیر زنی و سایر مراسم شان از ما اجازه می گیرند، اگر پارک را در اختیارشان قرار دهیم، از فردا سایر مساجد هم همین توقع را دارند، مسجد و پارک دو فضای جدا هستند و کاربری هر کدام متفاوت است. اعضا با بیان این که حرف تان درست است ولی مصوب شده و گذشت، از کنار این موضوع عبور کردند.

قابلیت بهره برداری اولیه پارک بانوان

موضوع پروژه احداث پارک بانوان که با اعتبار اختصاص یافته صد میلیون تومان، پس از گذشت چندین ماه از دیوارکشی آلومینیومی نازیبای آن، در جلسه مطرح شد.

شهرداری در پاسخ به مصوبه شورای شهر نسبت به لزوم تکمیل آن از سوی شهرداری این گونه پاسخ داده بود: «پیشرفت فیزیکی پارک در حد دیوار کشی آن به اتمام رسیده که پس از جابه جایی کانکسی که در محوطه پارک وجود دارد، قابلیت بهره برداری اولیه را خواهد داشت.» این پاسخ نیز واکنش خاصی برنیانگیخت، شاید از آن رو که این موضوع نیز از مسایلی است که تکمیل آن به شورای بعدی می رسد و تمایل به قیچی و روبان افتتاح زدن به آن در این دوره بی ثمر است.

انتظار می رود دو تن از اعضای شورا که به دوره بعد هم راه یافته اند، در مورد مصوبات این هفته ها مشارکت جدی تری داشته باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.