در جلسه شورای شهر مطرح شد: درماندگی شهرداری در «ایمنی» عابران پیاده و پل های عابر با کیفیت

 

شهرداری از پس ۶ پُل عابر پیاده برنمی آید

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر، مطابق وال هفته های پیش با دستور بررسی لوایح و نامه های واصله برگزار شد و ضمن تصویب آن چه شهروندان به عنوان عوارض ساختمانی و دریافت پروانه باید پرداخت کنند، تعیین ۱۰ درصد افزایش جرایم متخلفین برای بررسی بیشتر به هفته بعد موکول شد.

با بررسی قرارداد مابین شهرداری و مالکین زمین پارک ارغوان، پیشنهاد کمیسیون عمران مبنی بر استفاده از کف پوش و بتن به جای آسفالت در زمین ۹ هکتاری این پارک، به شهردار اعلام شد تا به گفته اعضا مخاطرات زیست محیطی آسفالت را هم نداشته باشد.

در این جلسه همچنین در پی ارسال لیست مطالبات شهرداری و نیز صورت وضعیت پیمانکاران که طبق مصوبه شورا از سوی شهرداری انجام گرفته بود، ترقی و صادقی این لیست را کامل ندانستند و صادقی تاکید کرد: هنوز وضعیت بودجه عمرانی و صورت وضعیت پیمانکاران از این لیست برداشت نمی شود و درودی نیز افزود: قرار بود تاریخ شروع و خاتمه قراردادها و جزئیات آن نیز ارسال شود که نشده، شهردار با بیان این که امروز گزارش کامل تری به شورا ارسال کردم، از رفع نقایص گزارش خود خبر داد.

شهرداری از پس احداث ۶ پل عابر پیاده بر نمی آید

پیشنهاد مجتبی باری، عضو شورا در رابطه با احداث پل عابر پیاده در ۶ نقطه شهر و استفاده از تابلوی تبلیغاتی آن برای شهرداری، مورد موافقت کمیسیون قرار گرفته و مقرر شد شهرداری لایحه آن را به شورا ارسال کند. این نقاط شامل فیض آباد، رحمت آباد، کفکدک، بلوار جمهوری، خیابان شهید بهشتی و کمربندی ۷۶ متری است.

شهردار در این باره گفت: پروژه های شهرداری را اولویت بندی کرده ایم و قرار است تعدادی را که بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته را به اتمام برسانیم، با این وضعیت نقدینگی، بعید می دانم تعریف پروژه جدید به سمت عملیاتی شدن پیش رود.

زرندی نیز بیان کرد: جانمایی پل ها هم مسئله مهمی است و خیلی نقاط جهت استفاده از تابلوهای تبلیغاتیِ پل، ممکن است برای پیمانکار جذابیت نداشته و باید طرح توجیه اقتصادی داشته باشد.

صادقی اما پیشنهاد کرد که طبق قانون از محل درصد جرایم رانندگی، پروژه ها تعریف شود.

باری که پیشنهاد دهنده اصلی بود در دفاع از طرح خود چنین گفت: موضوع تلفات انسانی در خیابان ها جدی است و در صورت امکان، این پروژه ها باید به صورت پلکانی اجرایی شود، جدا از این، پله برقی پل میدان امام (اول دارایی) باید رفع نقص شود چراکه نزد مردم «بار روانی» ایجاد کرده است.

شکیبا نیز افزود: در رابطه با مباحث ایمنی شهر، گاهی شرمنده مردم می شویم. در منطقه کریم آباد هفته ای چند نفر مصدوم و فوتی به خاطر تصادف داریم و خوب است لااقل در بودجه سال آینده این مهم را مد نظر قرار داد.

شهردار در پاسخ اظهار کرد: تعهدات و اسناد پرداختی بسیاری داریم که اگر اعتبار جرایم رانندگی از استانداری اختصاص پیدا کند، پاسخگوی بخشی از تعهدات ماست، ضمن این که تا به حال هیچ تخصیصی صورت نگرفته، پل میدان امام هم به لحاظ کیفیت پایین ترین نوع است و متاسفانه حتی تعمیر آن توجیه اقتصادی ندارد. اما احداث پل در نقاطی که اشاره شد جزو ضرورت هاست و نباید این طور باشد که فقط عارضه پل ایجاد کنیم بلکه علاوه بر در نظر گرفتن طرح ترافیکی، به نظرم باید برای تبلیغات روی پل ها پکیجی جهت یکپارچه سازی آن فراهم کرد.

لایحه تقسیط بدهی ها تصویب و تعیین جریمه ها به هفته بعد موکول شد

لایحه تقسیط بدهی ها و عوارض شهرداری و نیز تخلفات آن پس از ارسال از سوی شهرداری همراه با چارچوب مشخص و بررسی، اصلاح و تصویب در جلسه کمیسیون، برای آخرین بار در صحن مطرح و مصوب شد.

ترقی در این خصوص بیان کرد: با قانون مند شدن دریافت پروانه های ساختمانی و کاهش هزینه آن، توقع شورا از شهروندان این است که به سمت تخلف نروند و عملیات ساختمانی شان در چارچوب قانون انجام گیرد. در عین حال در ادامه این لایحه در حالی که در کمیسیون، خود من و برخی اعضا معتقد به وضع جرایم سنگین تری برای تخلفات بودیم، اما افزایش ۱۰ درصدی جرایم تصویب شد.

زرندی و صادقی معتقد بودند باید ظرافت های بیشتری در این لایحه در نظر گرفته می شد و جرایم بر اساس نقاط مختلف شهر و نیز ارزش معاملاتی محاسبه می شد؛ همان گونه در مشهد این کار صورت گرفته است. این دو عضو شورا درخواست یک هفته مسکوت ماندن لایحه برای اضافه شدن جزئیات بیشتر را داشتند.

شهردار اما نظر دیگری داشت: ما برای این به سمت منطقه بندی نرفتیم که لایحه شفاف تر شود، هرچه به سمت پیچیدگی محاسبات پیش رویم، از «اتاق شیشه ای» که وعده آن را دادیم، بیشتر دور می شویم.

ترقی در مورد جدول منطقه بندی مشهد گفت: در این جدول آیتم های زیادی لحاظ شده و هر کوچه ای قیمتی جدا دارد، شهرداری باید زمان زیادی برای آن صرف کند و این میزان جزءبندی قابل انجام نیست.

مهرداد نیز پیشنهاد پهنه بندی شهر به صورت کلی و قیمت گذاری و تعیین جرایم بر اساس آن را داد. با طرح این پیشنهاد از سوی مهرداد، بخش تعیین جرایم لایحه برای یک هفته بررسی مجدد به کمیسیون ارجاع داده شد.

سوءتفاهم میان جوان ترین و مسن ترین عضو شورا

در ادامه ترقی موضوعی را مطرح کرد که موجب سوءتفاهم برای رئیس شورا و برآشفتن وی شد.

رئیس کمیسیون عمران خطاب به شهردار گفت: در جلسه اخیر در شهرداری موضوعی عمرانی که دو هفته در دست پیگری بود، مطرح بود اما دعوت نامه از سوی معاون عمرانی شهرداری خطاب به رئیس شورا نوشته شده بود. در حالی که باید از متخصص این حوزه نیز دعوت به عمل می آمد؛ خوشحال ام که آقای زرندی هم از شورا در این جلسه حضور پیدا کردند اما لازم است این تذکر داده شود تا لوایح دقیق تر بررسی شده و دفاع از آن بهتر صورت گیرد.

درودی اما پاسخ داد: من تخصص ندارم و دعوت شدم و شرکت کردم اما شما هم ظلم کردید که از جلسه خبر داشتید ولی نیامدید.

ترقی گفت: شان عضو شورا این است که در جایی حضور یابد که دعوت شده، من خطابم شهرداری است وگرنه حضور شما به عنوان رئیس شورا و یک نفر متخصص حوزه الزامی است و باید با دعوت صورت گیرد.

شهردار اما با عذرخواهی خود، به مباحث پایان داد. نجفی اعلام کرد: همان طور که قبلا گفته بودم مسئولیت کارهای همکاران م را می پذیرم و در برابر آن پاسخگو هستم، الان هم عذرخواهی می کنم و پس از این در موارد تخصصی از روسای کمیسیون های مرتبط در شورا دعوت خواهد شد.

از جمله موارد مطرح شده در کمیسیون فرهنگی، معرفی ۵ نفر از سوی شهرداری برای احراز سمت «روابط عمومی شورای شهر» و لزوم ارائه رزومه از سوی آنان به شورا و انتخاب یک نفر از میان آنان توسط شورای شهر بود که ادامه اجرای آن به جلسه آینده کمیسیون واگذار شده بود.

شهر نیازمند خروج از فضای عزا و ماتم

همچنین با تاکید بر پایان ماه های محرم و صفر، از سوی رئیس کمیسیون فرهنگی خطاب به شهردار عنوان شد که برنامه ها و جُنگ های شادی در مناطق مختلف شهر را برای شادابی مردم در نظر بگیرید. شهردار ضمن تایید این درخواست، بیان کرد: در آخرین شب ماه صفر تمام پارچه نوشته ها و پرچم ها از سطح شهر جمع آوری شد و صبح ربیع الاول شهر به حالت سابق خود بازگشت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.