در جلسه شورای شهر عنوان شد: نگرانی های اعضا در ماه های پایانی شورای چهارم

 

دغدغه های جلسه علنی: بهداشت، امنیت و آسفالت معابر

عضو شورا: رئیس شورا روضه بخواند شهردار سینه بزند و ما هم گریه کنیم

می توانیم به برکناری شهردار رای دهیم

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر پس از عدم کاندیداتوری ۳ عضو و خبرهایی حاکی از رد صلاحیت تعدادی از اعضای فعلی در هیات اجرایی انتخابات، با ۴۰ دقیقه تاخیر و متاثر از فضای پیش آمده برگزار شد. این در حالی بود که نگرانی ها از قفل شدن امور شهری تا تشکیل شورای جدید، مساله ای بود که در گفته های اعضا تذکر داده می شد. موضوعی که به نظر می رسد علاوه بر یک ماه باقی مانده تا انتخابات، برای حدود دوماه فاصله زمانی پس از انتخابات تا تشکیل شورای جدید هم باید فکری جدی برای آن برداشته شود.

شهردار به جلسه شورا نیامد

در ابتدای جلسه علنی روز سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ثمانه سکاکی، رییس شورا اعلام کرد: قرار بود آقای شهردار برای ارائه توضیحاتی به شورا بیایند، اما ایشان الان خبر دادند که نمی توانند حضور پیدا کنند.

در پی اعلام این موضوع، صادق هوشمند با بیان این که «من دیگر کاندیدا نیستم که بگویند دارد تبلیغات می کند»، اظهار داشت: وضعیت کارگران CNG، درخواست اتوبوس برای دانشکده فنی، عدم اصلاح ردیف هایی از بودجه، مشکلات فضای سبز، معطلی پروژه بلوار ملاصدرا و یک طرفه شدن خیابان ۱۵ خرداد، تعطیلی کارخانه آسفالت، میدان بار و پایانه بابک کریمی و مواردی نظیر آن بود که باعث شد از آقای مسلمی (شهردار) دعوت شود تا برای ارائه توضیحات آن به شورا بیایند.

وی با اعتراض به این که شهردار به جای این که نامه مرخصی خود را به شورا ارسال کند، به مدیر کل امور شهری استانداری نامه می زند، ادامه داد: این خلاف است، اگر ایشان از پاسخگویی استنکاف می کنند، قانون پیش بینی کرده که شورا می تواند رای به برکناری شهردار بدهد.

هوشمند در تکمیل اظهارات خود اضافه کرد: ما می دانیم آقای مسلمی «صالح و پاکدست» است اما ۱۳۵ میلیارد بودجه شهرداری، «مدیر» می خواهد؛ وقتی در بلوار آزادگان، بلوار مهر، جاده بهشت فضل و کنار گذر ۷۶ متری، لایه اول آسفالت در حال خراب شدن است و باید لایه دوم ریخته شود ولی هیچ کاری صورت نگرفته، وقتی مصوبات ما اجرایی نمی شود تکلیف چیست؟ ما که نمی توانیم خودمان پشت لودر بنشینیم و کار را انجام دهیم!

وی افزود: حالا بنشینید و آقایان هم با دُم خود گردو بشکنند که انتخابات است؛ اما ما تا شهریور هستیم و به وظایف خود عمل می کنیم.

در ادامه سخنان هوشمند شریعتمداری تریبون را به دست گرفت و مطابق معمول جلسات شورا گفت: ۴ سال تمام شد و شورای چهارم هنوز روی «تردمیل» است و درجا می زند. بیایید قبول کنیم تک تک ما شهر را به بُن بست کشاندیم.

وی خطاب به همکاران خود در شورا افزود: چند شهردار هم تغییر کرد اما اوضاع همین است؛ بیایید قبول کنیم ما ظرفیت کار شورایی را نداشتیم و به درد شورا نمی خوردیم.

وی، که خود یکی از اعضای شورای چهارم است که برای دور پنجم نامزد نشده و برادرش (حبیب بتویی) برای این دوره ثبت نام کرده است، در ادامه سخنان پرکنایه خود افزود: مغز متفکر شهر، شورا است که هَنگ کرده و برخی از ما هم آلزایمر گرفته ایم و مغز دیگر کشش ندارد.

وی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم این چند جلسه باقی مانده را رئیس شورا روضه بخواند شهردار سینه بزند و ما هم گریه کنیم؛ مدیریت شهر در دوره چهارم گریپاژ کرده و باید موتور آن پیاده شود و قطعات نو جایگزین شود.

شریعتمداری اضافه کرد: خدا را شکر چند نفر از ما مجددا کاندیدا نشدند، الحمدلِـ… چند نفر را هیات اجرایی رد صلاحیت کرد، انشاءا… چند نفر را هم هیات نظارت رد می کند و بقیه را هم مردم رای نمی دهند.

این نطق شریعتمداری، واکنش رییس شورا را به دنبال داشت. سکاکی خطاب به وی گفت: آقای مغز متفکر! راه حل پیشنهاد دهید. اما  شریعتمداری پاسخ داد: من یک سال پیش راه حل خودم را ارائه دادم: دسته جمعی استعفا دهیم.

امنیت برای ساکنان محله جرم خیز

درادامه جلسه با تصویب شورای شهر ساختمان «سرای محله چهارده معصوم» برای احداث کلانتری به نیروی انتظامی واگذار شد و اعلام گردید ساختمانی دیگر برای انتقال «سرای محله» اجاره شده است. این در حالی بود که تعدادی از اهالی این محله بیرون صحن شورا جمع شده بودند و خواستار تصویب ساخت این کلانتری جهت بازگشت امنیت به محله بودند که این مصوبه اعلام رضایت آنان را در پی داشت.

نگرانی تکرار اپیدمی سالک

با فرا رسیدن فصل گرما، موضوع شیوع سالک در نقاط مختلفی از شهرک های شمالی شهر، که سال گذشته هم اهالی آن درگیر این معضل شده بودند، بار دیگر در کانون توجه شورائیان قرار گرفته است. اعضای شورا مهم ترین دلیل این موضوع را نحوه نا صحیح و غیر اصولی جمع آوری و دفن زباله و انباشت نخاله های ساختمانی در حاشیه غربی شهرک می دانند. در این جلسه مقرر شد طی نامه ای به شهرداری، بر لزوم بررسی این موضوع و یافتن راه حلی مناسب تاکید شود.

مشکل قدیمی ساختمان فرهنگسرا

نشست زمین و فرو نشست ضلع شرقی فرهنگسرای سیمرغ نیشابور، از دیگر مسائلی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

این موضوع در پی آن در شورا به بحث گذاشته شد که نامه ای از دانشگاه فردوسی مشهد مبنی بر پرداخت ۶۰ میلیون تومان حق مشاوره به این دانشگاه جهت مطالعات در خصوص ایمن سازی و رفع مشکل ساختمان بزرگ ترین فرهنگسرای شهر در جلسه خوانده شد.

مظاهر اقبالی، رییس پیشین کمیسیون عمران شورا در این خصوص گفت: سال ها پیش لوله آب منطقه ترکید و آب به فوندانسیون فرهنگسرا نفوذ کرد.  این موضوع باعث سست شدن خاک و نشست هرازگاهی و تدریجی ساختمان شده است. حل این مسئله نیاز به مطالعه جدی و جامع دارد.

بر این اساس مقرر شد شرح خدمات طرح مطالعاتی و جزئیات آن به همراه مطالعاتی در مورد لزوم افزایش ایمنی فرهنگسرا به شورا ارسال شود.

در ادامه با توجه به تهاتر ملکی در شهرک ولیعصر، نور ۱۹ با زمینی با کاربری مسکونی متعلق به ستاد نماز جمعه، نامه درخواست ستاد نماز جمعه برای ارائه پروانه رایگان جهت این زمین قرائت شد و کلیت این درخواست به تصویب اعضای شورا رسید اما تصویب جزییات آن به  ارسال محاسبات ریالی  به شورا موکول گردید.

در پایان جلسه نیز، تمدید قرارداد شرکت تعاونی «ترنج سبز» با سازمان اتوبوس رانی برای فروش بلیط و شارژ کارت های اتوبوس به تصویب رسید. این در حالی بود که نامه درخواست تمدید با گذشت بیش از یک ماه از تاریخ پایان قرار داد پیشین ارسال شده است. مدیر عامل سازمان برای ارائه توضیح این موضوع به شورا احضار شد.

لازم به ذکر است، علی صائب نیا، تنها در ده دقیقه پایانی این جلسه در صحن حضور پیدا کرد و با تردد دائم اعضا به بیرون از صحن نیز، گاه تعداد اعضای حاضر به کمتر از ۹ نفر می رسید و مذاکرات شورا عملا از رسمیت می افتاد و ادامه قرائت نامه ها و مصوبات معطل حضور اعضا می ماند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.