در جلسه شورای شهر عنوان شد: مصوبه شورا برای جوانگرایی در بدنه شهرداری

 

شهردار باید ساکن نیشابور باشد/

تشکیل هیات عالی سرمایه گذاری در شهر/

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با توجه به تعطیلی روزهای تاسوعا و عاشورا و عدم برگزاری تعدادی از کمیسیون ها، با بررسی مصوبات کمیسیون هایی که تشکیل شده بود برگزار شد و در آن ضمن تصویب «شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری» و تصویب لزوم ترخیص کارکنان ۳۰ سال خدمت شهرداری، رضا مهرداد با عدم کاندیداتوری دیگر اعضا، به عنوان سخنگوی شورا انتخاب شد.

کارکنان ۳۰ سال خدمت شهرداری ترخیص شوند

نامه چند تن از اعضای شورا به رییس شورای شهر، در مورد کارکنان دارای بیش از سی سال سابقه در شهرداری، از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه بود. زرندی، مهرداد، باری، ترقی و همت آبادی در این نامه نوشته بودند: «خدمت ۳۰ ساله تعدادی از کارکنان شهرداری به اتمام رسیده اما متاسفانه کماکان به کار گرفته می شوند، با توجه به مشکلات مالی شهرداری، لازم است مصوبه قبلی در ارتباط با ترخیص کارکنان ۳۰ سال خدمت مجددا مطرح و گزارش اجرای آن به شورا ارسال شود.»

صادقی در این خصوص اطلاعات جالبی ارایه کرد، وی گفت: این موضوع را شورای چهارم مصوب کرده بود و لیست افراد بازنشسته هم به شورا ارسال شد ولی در همین حد ماند و به مرحله اجرا نرسید.

زرندی هم در پاسخ اظهار داشت: مصوبه را از شهرداری پیگیری کردیم، گفتند «به ما ابلاغ نشده است!»

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات، عدم توجه به ابلاغ مصوباتی است که گاه از یک سال قبل اجرایی نشده است. پیشنهاد می کنم ضمن تاکید بر اجرای قانون مقرر شود که حق و حقوق این پرسنل به طور کامل پرداخت شود و سپس ترخیص شوند تا فضا برای جوانان و کارشناسان بهتر فراهم شود. به این ترتیب مقرر شد، «گزارش اجرای مصوبه» ظرف مدت یک هفته به  شورا ارسال شود.

شهردار باید ساکن نیشابور باشد

نامه دفتر امور شهری استانداری به همه شوراهای اسلامی شهرها قرائت شد. در این نامه آمده بود که شوراها در انتخاب افراد برای سمت شهردار، موضوع سکونت فرد منتخب را در اولویت قرار دهند. در این نامه به آیین نامه ای ارجاع شده بود که بیان می کند: «شهردار باید در مدت خدمت و در محدوده محل اشتغال ساکن باشد تا از رفت و آمدهای غیر ضروری و صرف هزینه از بیت المال جلوگیری به عمل آید.»

مدیر عامل سازمان اتوبوس رانی هم در نامه ای خواستار موافقت شورا با تعمیرات ۲۰ دستگاه اتوبوس گازسوز شده بود که نیاز به تغییر موتور به دیزل و تجهیز کولر دارند. در پاسخ به این درخواست مقرر شد که گزارش کارشناسی آن به همراه گزارش مصوبه قبلی مبنی بر بازسازی ۵ دستگاه اتوبوس به شورا ارسال شود.

تشکیل هیات عالی سرمایه گذاری در شهر

در ادامه «شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری» که با حضور همه اعضا به تصویب کمیسون جذب مشارکت ها رسیده بود، به تصویب اعضای حاضر در جلسه علنی هم رسید.

شیوه نامه ای در قالب ۱۲ ماده و ۱۸ تبصره که بر اساس آن مقرر شد بلافاصله جهت تشکیل «شورای عالی سرمایه گذاری» اقدام شود. این شیوه نامه شامل تعاریف و مفاهیم شیوه نامه، اهداف، عناوین و زمینه های مربوط به امور سرمایه گذاری، چگونگی ترکیب هیات عالی سرمایه گذاری، وظایف و اختیارات هیات، جایگاه سرمایه گذاری و مشارکت، روش انتخاب سرمایه گذار، روش اجرا و نظارت و وظایف اداره امور سرمایه گذاری است.

تعیین تکلیف بدهی های نیروی انتظامی به شهرداری

نتایج جلسه کمیسیون عمران که با حضور فرمانده و نمایندگان نیروی انتظامی برای حل و فصل بدهی های این ارگان به شهرداری برگزار شده بود، نیز در ادامه جلسه قرائت شد. کمیسیون چنین مقرر نموده بود که ابهامات در مورد زیربنا و کاربری پرونده پاساژ شهرداری، از سوی نیروی انتظامی اعلام شده و نیز با تشکیل کارگروهی از نمایندگان نیروی انتظامی و شهرداری، موضوع بررسی و هفته آینده برای تصمیم گیری به کمیسیون عمران شورا ارجاع گردد.

ابهاماتی نیز در مورد تفاهم نامه بین شهرداری و ورثه یکی از شهروندان وجود داشت که مقرر شد شهرداری بر اساس ماده صد و یک نسبت به اصلاح توافق نامه اقدام و سهم ۲۵ درصد تامین فضای سبز عمومی و خدماتی را دریافت و در مورد ۲۵ درصد اراضی و معابر، خود مالک عمل کند. لازم به ذکر است در این پرونده، مالک کوچه ای را برای  سهولت رفت و آمد در ملک خود ایجاد کرده و چون خودش اقدام کرده شامل ۲۵ درصد سهم اراضی و معابر نمی شود و مقرر شد شهرداری باید تنها ۲۵ درصد سهم خدمات را به وی پرداخت کند.

دیگر مصوبه ای که در این جلسه مطرح شد، مربوط به کمیسیون مالی بود که بر اساس آن ملک ۵ هزار متری واقع در بلوار رسالت که دارای کاربری آموزش و پرورش بوده و سهم ۲۵ درصد سرانه عمومی خود را به آموزش و پرورش پرداخت کرده، فقط ۱۹ متر در طرح تعریض خیابان قرار داشته است.

کاظم صادقی در این باره گفت: شهرداری قبلا لایحه فرستاده بود که در مورد املاکی که در طرح تعریض خیابان قرار می گیرند، طبقه بندی هایی صورت گرفته است. املاکِ در اولویت اجرای شهرداری که باید خسارت ریالی آن به مالک پرداخت شود، در اولویت هستند و املاکی که در اولویت نیستند شهرداری در ازای آن، تراکم بدهد. این پرونده مشمول اعطای تراکم بود نه پرداخت ریالی که اصلاحیه آن صورت گرفت و مقرر شد مالک ۴۳ میلیون (تومان؟) به حساب شهرداری واریز کند. که قبلا با اشتباه محاسباتی، مبلغ تعیین شده ۲۷ میلیون بود. ترقی در این باره اظهار کرد: «دفعه قبلی به ضرر شهرداری محاسبه شده بود و الان به ضرر مالک» که صادقی پاسخ داد: «چون مبلغ در تراکم طبقات حساب شده عادلانه است و مالک هم خودش پذیرفته است.» به این ترتیب این قرارداد مصوب شد.

در ادامه موضوعات کمیسیون مشارکت ها مطرح و اعلام شد که «شهرداری در سال ۹۲مبادرت به انعقاد قرارداد مشارکتی با یکی از شهروندان در احداث ۲۰ غرفه ۲۵ متری در زمین واقع در ضلع جنوبی افلاک نما کرده که پس از پایان دوره ۴ ساله بهره برداری، سرمایه گذار کلیه ابنیه و انشعابات پروژه را تحویل شهرداری دهد» حال مستاجرینی که با سرمایه گذار قرارداد منعقد کرده اند با توجه به عدم تراکم مسافر با پایان تابستان و عدم رونق غرفه ها تقاضای صدور مجوز برای عقد قرارداد با اجاره بهای تعیینی هیئت ارزیابی شهرداری به مدت ۴ ماه کرده اند.

ترقی در این باره پیشنهاد کرد که قرارداد تا ابتدای بهمن تمدید و مشروط به برگزاری مناقصه در ابتدای بهمن ماه باشد تا از فضای پر رونق عید نوروز استفاده شود. صادقی نیز در تکمیل آن این شرط را پیشنهاد کرد که موضوع غرفه ها مرتبط با شغل های مناطق گردشگری باشد، که این دو پیشنهاد به همراه نامه ارسالی مصوب شد.

انتخاب مهرداد به عنوان سخنگوی شورا

در پایان جلسه شورا برگه های رای برای انتخاب «سخنگوی شورا» میان اعضا توزیع شد و جز رضا مهرداد کسی داوطلب این سمت نشد، بنابراین رای گیری انجام نشده و مهرداد به عنوان سخنگو معرفی شد. این در حالی بود که شکیبا خطاب به رئیس شورا گفت: «سورپرایز می کنید» و درودی پاسخ داد: در جلسه قبل اعلام شده بود که قرار به رای گیری است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.