در جلسه شورای شهر عنوان شد: آخرین کارت زرد شورای شهر به شهردار عضو شورا: «مصوبه دان» ما پاره شده است!

 

logo-baseآزاده مهدیار- جلسه شورای شهر در هفته گذشته نشان از ادامه انتقادات ماه های اخیر اعضای شورا نسبت به عملکرد شهردار داشت. انتقاداتی که در مواردی صریح تر از قبل  بود  و تا ارائه آخرین هشدار به وی پیش رفت.

گلایه های شورائیان از بی برنامگی شهردار و معرفی او به عنوان فردی بدون برنامه، که با اقدامات خود دلسردی را به فضای شورا و شهرداری آورده است، زمزمه هایی از استیضاح وی را نیز مطرح کرد.

در این جلسه که به دلیل تعطیلی روز سه شنبه، عصر دوشنبه هفتم دی ماه برگزار شد، محمد کاظم صادقی پیش از قرائت مصوبات کمیسیون مالی، با ذکر این که تنها ۲۱ ماه از عمر شورای چهارم باقی مانده است، انتقاداتی به عملکرد شورا و به خصوص شهرداری وارد کرد.

وی با بیان این که کارنامه ما جای زیادی برای انتقاد دارد، از اعضا درخواست ارائه برنامه برای کمیسیون ها کرد و اعضا را به دلیل این که در موارد مختلف برنامه ای از شهرداری درخواست نکرده اند مقصر دانست. وی سپس انتقادات خود از شهردار را با برشمردن مصوبات بدون اجرا مانده شورای آغاز کرد. مصوباتی که به گفته وی هر کدام بیش از دو بار در صحن علنی شورا مطرح شده و مصوبه داشته، ولی تنها کمتر از ده درصد آن انجام شده است.

صادقی از جمله به مصوبات شورا در خصوص: میدان بار، ورودی های شهر، میادین، تغییرات بلوار جمهوری، ساماندهی دستفروشان و شب بازارها، بهسازی پارک ها، واگذاری ها به بخش خصوصی مثل CNG ها، آرامستان، خدمات شهری، پارک ۲۲۰ هکتاری اول جاده برف ریز، جداسازی آب شرب از آب فضای سبز، انتقال بنیاد شهید، تکمیل افلاک نما، ساماندهی کیوسک های سطح شهر، توجه ویژه به مناطق گردشگری و مقبره مشاهیر، ساماندهی تابلوها، احداث خانه های فرهنگ، راه اندازی موزه، ایجاد فضاهای ورزشی در نقاط محروم و… اشاره کرد.

وی سپس ضمن اشاره به این که با این روند مدیریتی شهرداری به جایی نمی رسیم، اظهار کرد: تذکرات ما به شهردار هیچ اثری نداشته است و آقای شهردار با این انتصاب های غیر تخصصی، نشان داده است برنامه ای برای شهرداری ندارد.

وی افزود: آقای حسینی شبانه معاونین را تغییر می دهد، متمم بودجه در وقت قانونی خود به صحن نیامده است. صادقی حتی برگزاری مراسم «جوایز خوش حسابی شهروندان» را هم به خاطر اطلاع رسانی ضعیف، شاهدی بر بی برنامگی شهردار گرفت و در پایان گفته های خود، از لزوم آسیب شناسی اوضاع و اقدام عملی اعضای شورا سخن گفت.

حجت ا… شریعتمداری در واکنش به مطالب طرح شده با اشاره به این که همه ما آخرِ این آسیب شناسی را می دانیم، تصریح کرد: وقتی هیچ عملی در قبال مصوبات ما صورت نمی گیرد همه به مدیر اجرایی بر می گردد، اگر قالیباف، پژمان و چمران هم در شورای شهر نیشابور بیایند وقتی چنین شهرداری داریم هیچ خروجی نخواهد داشت. وی با بیان این که مصوبه دان ما پاره شده است، اضافه کرد: بدون تعارف باید گفت که آقای حسینی این کاره نیست، توان کار ندارد، نه برنامه مالی دارد و نه عمرانی، نه حمل و نقل، نه مدیریت منابع انسانی، بلکه تنها هنرش جا به جا کردن افراد است، من یقین دارم نیشابور با این شهردار فعلی به جایی نخواهد رسید.

این اظهارات شریعتمداری، مقدمه گفت و شنید چندجانبه اعضا در صحن شورا شد. جایی که ابتدا محمد صالح آبادی این چنین اظهار کرد که «همه ما این دغدغه ها را داریم ولی هیچ کس پای اقدام عملی و درمان مشکلات نمی آید» تا شریعتمداری در پاسخ وی بگوید: «مشخص است که درمانِ شهر استیضاح آقای شهردار است، در همین مدت باقی مانده هم اگر یک فرد توانمند جایگزین شود می توان بخشی از گذشته را جبران کرد.»

در این هنگام یک عضو شورا، که در جلسات گذشته در مقابل انتقادها صریحا از شهردار دفاع می کرد و به نظر می رسد انتشار دو شماره اخیر نشریه ماهانه تحت مدیریت این عضو شورا، به مدد رپرتاژها و آگهی های سخاوتمندانه شهرداری امکان پذیر شده است، به این اظهار نظر اکتفا کرد که: «باید بابت برخی موارد به شهردار تذکر مکتوب داد، این که شهردار گفته است برخی افراد از جمله مدیر خدمات شهری را به من تحمیل کرده اند تا جایگزین کنم جای تذکر دارد.» اما شریعتمداری در پاسخی کنایه آمیز به این پیشنهاد صادق هوشمند گفت: «طبق این گفته شما مدیر خدمات شهری (یعنی خواهر زاده ایشان) را احتمالا شوهر خواهرش تحمیل کرده است؟!» وی سپس ادامه داد: همه به خاطر عملکرد ضعیف شهردار دلسرد شده ایم و رغبتی برای شرکت در جلسات نداریم، از آن طرف پرسنل شهرداری هم رغبت کار ندارند.

مظاهر اقبالی هم با یادآوری ظرفیت بالای قانونی ماده ۷۳، از امکان اخطار، تذکر و بعد کارت قرمز به شهردار سخن گفت و بیان کرد: «آقای شهردار باید بداند نظارت ما جدی و ضابطه مند است و شوخی و تعارفی در کار نیست، این که شهردار به شکل سوری پاسخ هایی به سوالات ما بدهد دردی را دوا نمی کند.»

به این ترتیب ابتدا پیشنهاد شد مطالب مطرح شده توسط رئیس کمیسیون مالی، تحت عنوان تذکر کتبی به شهردار ارائه گردد که شریعتمداری گفت: با این نامه ای که برای آقای شهردار بفرستید فکر می کند اینها درد دل های آقای صادقی است و اهمیتی نمی دهد، لطفا مصوب کنید.

این پیشنهاد کافی بود تا در نهایت به اتفاق آرای ۱۳ عضو شورا مصوب شود که کلیه مطالب مطرح شده، در قالبِ به گفته ی هیئت رئیسه؛ «آخرین تذکر و آخرین کارت زرد» به شهردار مکتوب شود.

در ادامه جلسه با بیان مطالب مختلفی در باب لزوم ارائه طرح تفصیلی شهرداری برای شهر، طبق مصوبه کمیسیون عمران، شهرداری مکلف شد پیش نویس طرح جامع را که شامل رفع مشکلات فعلی و طرح مباحث آتی شهری است جهت آسیب شناسی به صحن شورا بیاورد.

همچنین مورد مطرح شده در کمیسیون خدمات شهری، تخریب آسفالت سطح شهر توسط اداره آب و گاز و عدم آسفالت مناسب آن و یا فاصله زیاد تا آسفالت مجدد بود که مورد اعتراض بسیاری از شهروندان نیز قرار گرفته بود که صالح آبادی اظهار کرد: مردم همه این ها را از چشم شورا و شهرداری می بینند در حالی که طبق قانون اداره ای که اقدام به تخریب آسفالت می کند، موظف است اوضاع را در سریع ترین زمان به حالت اول برگرداند. ضمن اینکه این ادارات به دلیل عدم تخصص به کیفیت کار هم توجه نمی کنند. احمد همت آبادی هم بیان داشت: باید جلسه ای با رؤسای این ادارات ترتیب دهیم که علاوه بر تذکرات لازم، پیشنهاد کنیم آسفالت مجدد را با همان هزینه به پیمانکاران شهرداری بسپارند که این مشکلات رفع شود. این پیشنهاد ریاست جلسه به همراه پیشنهاد حضور یکی از اعضای شورا به عنوان ناظر در هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب تصویب شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.