در جلسه شورای شهر عنوان شد: آتش ساختمان های سه طبقه به بالا در نیشابور خاموش نمی شود

 

wsxc

آسمان نمای نیشابور تا پایان عمر شورای چهارم به بهره برداری می رسد

تیپ زرهی امام رضا از پرداخت دو و نیم میلیارد تومان معاف شد

شورا در دو هفته مجزا به تعطیلات تابستانی می رود/

آزاده مهدیار/ آخرین جلسه شورای شهر پیش از تعطیلات تابستانی شورا به درازا کشید تا تمامی نامه ها و مصوبات کمیسیون ها بررسی شود. تصویب هر کدام از لوایح و نامه ها بحث هایی در پی داشت، از معافیت مالی میلیاردی سپاه برای احداث درمانگاه تا هشدار مستهلک بودن تجهیزات آتش نشانی نیشابور به دنبال خبر آتش سوزی برج سلمان در مشهد.

شهرداری به ضرر خود عمل می کند؟

درخواست موافقت شورا با فروش مَمر متروکه واقع در شمال پارک سرو به قیمت متری ۶۰۰ تومان از سوی شهرداری مخالفت اعضا را با این استدلال که قیمت ناچیزی تعیین شده، به همراه داشت.

رئیس کمیسیون عمران با بیان این که وقت فروش قیمت ها پایین می آید و وقتی می خواهیم زمینی را تملک کنیم، قیمت ها دو برابر تعیین می شود، تصریح کرد: شهرداری گاهی به ضرر خود عمل می کند، خلاف تر از آن این که سه کارشناس دادگستری باید بر تعیین قیمت ها نظارت داشته باشند و این کارشناسان به شورای انتظامی پاسخگو باشند اما گاه می بینیم کارشناسان شهرداری آنقدر اثر گذارند این نظارت ها زیر سوال می رود، این که ارزیابی شهرداری پایه قیمت گذاری شود قانونی نیست.

این گفته ها شورا را بر آن داشت با فروش این ممر با این قیمت مخالفت کند تا کارشناس رسمی اعلام نظر کند.

معافیت مالی و صدور پروانه رایگان برای تیپ زرهی امام رضا(ع)

دو درخواست از تیپ ۲۱ امام رضا هم بحث هایی در پی داشت، «تغییر کاربری زمین واقع در بلوار جانبازان و نیز درخواست صدور پروانه رایگان احداث درمانگاه سپاه به ارزش دو میلیارد و ششصد و نود میلیون تومان» با وجود مخالفت کمیسیون با این دو درخواست، هوشمند با پُررنگ کردن بحث درمانی و بهداشتی این درخواست با بیان این که «به جای این که دولت هزینه کند یک نهاد نظامی می خواهد این کار را انجام دهد.» از این درخواست دفاع کرد. موافقت اقبالی نیز با این بیان که «به اسم ارگان ها کاری نداشته باشیم، دراین مورد بحث سرانه بهداشت مردم مطرح است» و نیز موافقت رئیس شورا با این استدلال که برای احداث این درمانگاه نیروی زمینی نیز مبلغی به نیشابور اختصاص داده که اگر با این درخواست مخالفت شود این مبلغ نیز از دست خارج می شود، ضمن این که این درمانگاه به همه مردم خدمات خواهد داد.» منجر به تصویب این دو درخواست شد.

به دنبال آن با معافیت مالی ۴۴ میلیون تومانی صدور پروانه خیریه امام علی(ع)، خوابگاه پسران بد سرپرست و بی سرپرست که اهدای زمین و احداث بنای آن از سوی شهرواندان نیکوکار انجام می شود، موافقت شد.

اختصاص سیزده و نیم میلیون تومان به آسمان نما

موضوعی که از مصوبات کمیسیون مالی مطرح شد، اختصاص سیزده میلیون و پانصد هزار تومان جهت طراحی تاسیسات و وسایل الکتریکی ساختمان جانبی آسمان نما بود که تعلق به شهرداری دارد. هوشمند به مخالفت با آن با بیان این که این مبلغ در بودجه لحاظ نشده، افزود: اول هزینه طرح را می خواهند بعد هم هزینه اجرا. اما همت آبادی با این استدلال خواست با این اختصاص مبلغ مخالفت نشود که «قرار است آسمان نما تا پایان عمر شورای چهارم به بهره برداری برسد، بخشی از هزینه آن از سوی خیرین پرداخت شده و ضمن این که بعد کل پروژه دو دستی تقدیم شهرداری و آورده آن نصیب شهرداری می شود. بر بودجه هم می توان اصلاحیه زد.»

در نهایت اختصاص این مبلغ به تجهیز آسمان نما به تصویب اعضا رسید.

بحث خطای چند متری در تکمیل بلوار جهاد (سروستان) نیز بحث هایی در پی داشت. حسینی که این خطا را منشاء به گفته وی صدها خطای دیگر توصیف کرد، درخواست بازدید اعضای کمیسیون عمران و ارائه گزارش به شورا را ارائه داد که موافقت شد.

با به میان آمدن بحث آتش سوزی برج سلمان مشهد، سکاکی نماینده شورا در سازمان آتش نشانی به منقضی و مستهلک شدن تجهیزات آتش نشانی نیشابور اشاره کرد و این که مبلغ در نظر گرفته شده در بودجه به این بخش اختصاص نیافته و نیشابور توان خاموش کردن آتش ساختمان های سه طبقه به بالا را ندارد.

مورد جالب دیگری که در شورا مطرح شد، مبلغ ۲۵۰ میلیون تومانی بود که آقای رباطی سال گذشته در قالب قرارداد دِین در اختیار شهرداری گذاشته بود و الان مطالبه کرده است. همت آبادی بیان کرد: من به ایشان گفتم اگر این مبلغ را بدهید بعید است دیگر به شما برگردد ولی ایشان لطف کردند و پول را دادند، حالا هم پول شان را می خواهند. باز پس دادن این مبلغ نیز مصوب شد.

نصب دکل یک شرکت مخابراتی وسط میدان جهاد نیز بحث هایی را در پی داشت. به دلیل مصوبه قبلی شورا مبنی بر این که پیش از نصب دکل باید به تایید کارشناسان شهرداری می رسید، ولی اینها خودسرانه اقدام کردند و روی جانمایی و مبالغ بحث وجود دارد، با نصب سه دکل دیگر مخالفت و مقرر شد نظر کارشناسی آن به صحن بیاید و اگر تخلفی صورت گرفته، با متخلف برخورد شود.

شورا به دومین تعطیلی سالانه خود در دو هفته مجزا رای داد، از بیست و ششم تیر تا دوم مرداد و از سی مرداد تا ششم شهریور.

لازم به ذکر است شریعتمداری، صادقی و پارسا غایبین این جلسه شورا بودند و صائب نیا نیز با یک ساعت و نیم تاخیر به صحن آمد به نحوی که در ساعات ابتدایی جلسه به محض خروج یک عضو از جلسه، شورا از رسمیت می افتاد.

 

جوابیه نمایندگی ولی فقیه در تیپ ۲۱ امام رضا (ع) و توضیح خیام نامه

در شماره ۲۸۹ هفته نامه خبر معافیت مالی و صدور پروانه رایگان برای درمانگاه تیپ زرهی امام رضا(ع) در گزارش جلسه علنی شورای شهر کار شده بود که در آن به درخواست صدور پروانه رایگان احداث درمانگاه سپاه تیپ ۲۱ و بحث های متعاقب آن اشاره شده درخواست موافقت شورا با حذف حقوق شهرداری به ارزش دو میلیارد و ششصد و نود میلیون ریال ذکر شده بود. در حروفچینی این گزارش مبلغ مذکور اشتباها واژه «تومان» به جای «ریال» به کار رفته بود که در شماره بعد این موضوع در همان صفحه اصلاح و از خوانندگان پوزش خواسته شد.

متعاقب این اصلاحیه و علی رغم توجه نشریه نسبت به این موضوع، دفتر نمایندگی ولی فقیه در یگان مذکور (سه روز پس از درج اصلاحیه خیام نامه) با ارسال نامه ای خواستار درج توضیحات مفصل ارسالی خود و «عذرخواهی» نشریه از سازمان سپاه (بر اساس قانون مطبوعات؟) گردید.

با توجه به آن که پاسخ ارسالی دفتر نمایندگی ولی فقیه در تیپ، فاقد الزامات قانونی و تکلیف آور قانون مطبوعات بوده و از جمله از «حداکثر دو برابر بودن متن جوابیه» تجاوز نموده بود و بخش هایی از آن نیز اساسا ارتباط موضوعی با اشتباه خیام نامه نداشت، نشریه از درج آن جوابیه امتناع نمود.

با این وجود، گویا در پی تقاضای تیپ ۲۱، دادستان محترم شهرستان در اجرای ماده ۲۳ قانون مطبوعات و تبصره ۳ آن کتبا از نشریه خواسته اند که پاسخ تیپ ۲۱ در «خیام نامه» درج گردد.

«خیام نامه» جهت رعایت احترام دستور کتبی دادستان محترم و نیز اثبات حُسن نظر خود نسبت به نهادهای قانونی، از جمله سپاه پاسداران، علی رغم عدم رعایت الزامات قانونی ماده ۲۳ قانون مطبوعات در جوابیه تیپ مستقل زرهی ۲۱ امام رضا(ع)، روال طی شده مکاتبات و از جمله جوابیه آن نهاد را به طور کامل درج می نماید.

توضیح این نکته نیز ضروری است که بر اساس نصّ قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹، تکلیف نشریه به «عذرخواهی از سازمان سپاه» فاقد وجاهت قانونی بوده و عذرخواهی از خوانندگان نیز بر اساس اصل «مسئولیت در برابر مخاطب» صورت گرفته است.

متن دستور دادستان محترم شهرستان:

«سر دبیر محترم هفته نامه خیام نامه نیشابور

سلام علیکم

با احترام، با توجه به درج مطلبی تحت عنوان معافیت دو ونیم میلیارد تومانی تیپ ۲۱ امام رضا (ع)و متعاقب آن، پاسخ توضیحی آن فرماندهی طی نامه شماره ۴۳۷ مورخ  ۰۶/۰۵/۱۳۹۵ جهت درج در آن هفته نامه و امتناع از درج آن در هفته نامه، لذا مراتب در اجرای ماده ۲۳ قانون مطبوعات و تبصره ۳ ذیل آن جهت اقدام  قانونی  به حضور اعلام می گردد .لذا اقدام و نتیجه را به این دادسرا اعلام نمایید .

غلامرضا اکبری مقدم

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نیشابور»

متن نامه دفتر نمایندگی تیپ ۲۱:

«به: مدیر مسئول محترم هفته نامه خیام نامه

از: دفتر نمایندگی ولی فقیه در تیپ زرهی ۲۱ امام رضا (ع) روابط عمومی

موضوع : اصلاح خبر

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد و با احترام ، از آنجا که در صفحات اول و دوم هفته نامه شماره ۲۸۹ مورخه ۲۶/۴/۹۵ این نشریه خبری مبنی بر تخفیف میلیاردی شورای شهر در خصوص احداث درمانگاه این تیپ، درج و اشتباها به جای واژه  ریال از واژه تومان استفاده و منجر به تشویش اذهان عمومی گردیده بود و در نشریه شماره ۲۹۰  مورخه ۲/۵/۹۵ این موضوع «فقط در صفحه دوم ، درج و صرفا از خوانندگان عذر خواهی شده بود» لذا طبق قانون مطبوعات، این تیپ این حق را برای خود محفوظ می داند که آن نشریه ضمن اصلاح خبر فوق در صفحه اول و عذر خواهی از سازمان سپاه، مطالب ارائه شده پیوست را نیز در جهت تنویر افکار عمومی در شماره بعدی چاپ و اطلاع رسانی نماید.»

متن جوابیه پیوست:

«تاریخچه تاسیس درمانگاه امام رضا(علیه السلام) به زمان تشکیل تیپ زرهی ۲۱ امام رضا (ع) در سال ۱۳۶۰ برمی گردد که در طول ۸ سال دفاع مقدس خدمات شایان ذکری را به رزمندگان و مجروحان جنگ تحمیلی و خانواده محترم آنان ارائه داد و در این راه ۳۸ نفر از سفید پوشان امدادگر و پرستار و ۳۰ فرمانده دلاور این درمانگاه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و به خیل عظیم شهدا پیوستند. روح شان شاد و راهشان پر رهرو باد.

پس از پایان جنگ این درمانگاه  در خیابان فضل و سپس طبقه فوقانی پاساژ شهرداری در خیابان امام خمینی (رحمه ا… علیه) جهت خدمات رسانی به خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و عموم مردم شهید پرور نیشابور و بیش از ۴۰۰۰ خانواده پرسنل نیروی نظامی و انتظامی و بازنشستگان لشکری به کار خود ادامه داد .

با توجه به عدم وجود فضای مناسب در محل استقرار درمانگاه تصمیم بر آن شد که مکان مناسبی برای درمانگاه امام رضا(ع) در نظر گرفته شود. به همین منظور چندین مکان در مرکز شهر از جمله خیابان عطار پیشنهاد شد ولی با توجه به لزوم پراکندگی مراکز درمانی در سطح شهر و بالطبع خدمات رسانی به کارکنان و عموم مردم، درمانگاه امام رضا(ع) در سال ۷۴ در خیابان ۱۷ شهریور با فضای درمانی ۱۲۰۰ متر مربع و فضای اداری ۶۰۰ متر و متوسط مراجعه کننده بیش از ۲۰۰ هزار نفر در سال با رتبه درجه یک بهداشتی به همت فرماندهان و مسئولین تیپ زرهی ۲۱ امام رضا(ع) در مکان فعلی استقرار یافت. که هم اکنون بخشهای فعال در مانگاه شامل کلینیک عمومی، تخصصی، آزمایشگاه، رادیو لوژی، داروخانه، اورژانس، دندان پزشکی و بخشهای پاراکلینیک  شامل مامایی، گفتار درمانی، کاردرمانی، بینایی سنجی و مشاوره می باشد.

این درمانگاه  بر اساس تعرفه وزارت بهداشت باید به صورت درمانگاه خصوصی به مردم خدمت رسانی کند که با توجه به مسئولیت مردم یاری سپاه و نگاه خاص مسئولین و فرماندهان این یگان تعرفه های این درمانگاه حتی از درمانگاه های دولتی هم پایین تر محاسبه می شود که در این راستا با توجه به مراجعات اقشار مختلف مردم از محل کسر تعرفه خدمات درمانی در ماه حدود ۱۲۰ میلیون تومان یارانه به مردم تعلق می گیرد. قابل ذکر است ماهانه در حدود ۳ میلیون تومان جهت خدمات رایگان افراد بی بضاعت علاوه بر مبلغ فوق به گروه های آسیب پذیر جامعه خدمات ارائه می شود.

با توجه به فرسوده بودن ساختمان و کمبود فضا جهت ارائه خدمات درمانی متنوع به مراجعین و از طرفی عدم امکان توسعه فیزیکی درمانگاه فعلی، بعد از پیشنهاد چندین مکان و با در نظر گرفتن کمبود مراکز درمانی در شهرک ها محل جدید این درمانگاه واقع در بلوار جانبازان روبه روی دادگستری در نظر گرفته شده است که کارهای مقدماتی آن در حال انجام می باشد.

بعد از تصویب این طرح در هیئت رئیسه تیپ پیشنهاد اجرای طرح به بهداری نیروی زمینی سپاه ارائه گردید. با توجه به کمبود منابع مالی دولتی، نیروی زمینی سپاه با پیشنهاد این طرح به شرط همکاری شهرستان و منابع داخلی تیپ موافقت نمود. لذا مکاتبات  لازم با شهرداری انجام و این موضوع در شورای شهرستان مطرح و نهایتا اعضای محترم شورا با هدف افزایش سرانه مراکز بهداشتی شهرستان با اعطای مجوز رایگان اجرای این پروژه به تیپ زرهی ۲۱ امام رضا (ع) موافقت نمودند. هزینه اجرایی این پروژه از محل بودجه نیروی زمینی سپاه و آورده تیپ تامین خواهد شد و تخفیف عوارض این پروژه که با عنایت و موافقت اعضای محترم شهرستان  مصوب گردیده است، مبلغ دویست و پنجاه میلیون تومان است که متاسفانه در نشریه خیام نامه دو میلیاردو پانصد میلیون تومان اعلام شده است.

لذا از آنجا که سپاه یک سازمان مردمی بوده و در کنار وظایف و ماموریت ها ، ارائه خدمات به مردم خصوصا اقشار ضعیف جامعه را در دستور کار خود دارد  از دوستان روزنامه نگار و رسانه انتظار و توقع این است تا صادقانه واقعیات را منعکس نمایند  تا مردم خود قضاوت نمایند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.