در جلسه شورای اداری عنوان شد: فرماندار: باید از لاک اداری بیرون بیاییم

 

مظفرییک طلاق از میان هر ۳ و نیم ازدواج در نیشابور

آزاده مهدیار– جلسه شورای اداری شهرستان با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران و مسئولین شهرستان برگزار شد و علاوه بر ارائه گزارش کار از سوی تعدادی از مدیران، با انتقاد فرماندار از فرصت های از دست رفته و لزوم بهره مندی از فرصت های پیش رو همراه بود.

در این نشست که روز چهارشنبه، بیست و سوم دی ماه در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، با گرامی داشت یاد شهید سعید ترقی و تقدیر از خانواده وی آغاز شد و در ادامه فرماندار ضمن تأکید بر رعایت اخلاق و انصاف در فضای انتخابات، حضور گسترده افراد برای کاندیداتوری را اتفاق مبارکی توصیف کرد و اظهار کرد: بررسی صلاحیت ها در هیئت اجرایی به کمک معتمدین محلی به خوبی انجام شد و در حال حاضر افراد متفاوتی با تخصص های مختلف نامزد شده اند. مظفری با بیان این که افرادی که اعلام آمادگی کرده اند، حتما برنامه و دیدگاه های قابل توجهی برای شهرستان دارند و از دو فردی که پیروز این انتخابات خواهند شد، خواست با ایجاد یک NGO از تمام این برنامه ها استفاده کنند.

وی ضمن بیان این که ساختار معیوب و ناقص اداری کشور باعث شده است بسیاری از ظرفیت ها به فعلیت نرسند، تصریح کرد: نیشابور هم که مرکز استان نبوده است و جایگاه خوبی به لحاظ اداری نداشته است نیازمند قدم های جدی است و خود ما فارغ از جایگاه، برای شهرمان دل بسوزانیم.

مظفری انتخاب برخی شهرستان های استان به عنوان منطقه ویژه اقتصادی را فرصتی از دست رفته برای نیشابور عنوان کرد و افزود: با تلاش هایی که اخیرا انجام شد و استدلال هایی که آوردیم مقامات کشوری به مکان یابی خوبی رسیدند و این فرصت به نیشابور بازگشت. وی به آسیب جدی بیکاری و نیز پروژه های معطل مانده در شهرستان اشاره کرد و از مدیران خواست فراتر از وظیفه کاری بلکه به عنوان تکلیف شرعی و وظیفه انسانی برای مردم وقت بگذارند.

مظفری همچنین از نبود نمایندگی صدا و سیما و ایرنا در شهرستان انتقاد کرد و آن را ناشی از فضا ندادن به اینها دانست و افزود: باید هر دو هفته یک بار از شبکه های داخلی و خارجی، مستندی درباره نیشابور پخش شود تا گردشگران به این سمت شیفت پیدا کنند و لازمه آن این است که از لاک اداری بیرون بیاییم.

وی در پایان با گرامی داشت یاد پرستار ایثارگری که در بحران آنفلوآنزا جان ش را از دست داد از حضور هیئت ایتالیایی در کشور و واگذاری دو هزار تخت بیمارستانی خبر داد که به گفته وی با رایزنی های فراوان مقامات نیشابوری از این دو هزار تخت، هزار تخت به تهران، ۵۰۰ تخت به گیلان و ۵۰۰ تخت به نیشابور اختصاص یافت.

انتخاباتی به دور از حاشیه

حسین سبحانی نیا که با تأخیر در جلسه حاضر شد با بیان اینکه اگر عزمی جدی وجود داشته باشد، استفاده بهینه از فرصت ها امکان پذیر است، به عملی شدن برجام و لغو تحریم ها اشاره کرد. وی ضمن بیان اینکه باید یه آنچه متعهدیم عمل کنیم تا ببینیم طرف مقابل چگونه عمل می کند، اظهارکرد: ما همیشه نگران اعتماد به طرف مقابل بوده ایم که وسط کار بازی درنیاوردند نمونه آن هم ماجرای عربستان بود که یکی از پرده های مخالفت با ایران بود اینگونه که عربستان با شکست های منطقه ای که داشته و با این که پایگاه رشد جریان های افراطی است، طوری فضاسازی کرد که فلش ها به سمت ایران نشانه رفت و جنایتی که علیه شیعیان انجام شد، فرصتی بود که می شد علیه عربستان استفاده کنیم اما فلش به سمت ایران برگشت. وی افزود: حال کشورهای نان به نرخ روز خور که باید با ذره بین در نقشه پیدا شوند ادعای قطع رابطه با ایران را کرده اند و عربستان همه این کارشکنی ها را انجام داد تا رابطه ما با دنیا منطقی پیش نرود و خود زیر پرچم آمریکا به حیات خود ادامه دهد. امیدواریم با تدبیر رهبری از این مرحله عبور کنیم.

این کاندیدای انتخابات پیش رو، به انتخابات مجلس و خبرگان نیز اشاره و افزود: امیدواریم روند انتخابات به دور از حاشیه، همان طور که تا به الان روند خوبی داشته ادامه یابد تا مشارکت بالای مردم را همراه داشته باشد. وی از گزارش هایی از مشکلات مردم که به گفته وی به دست ش می رسد خبر داد و اضافه کرد: با شعار نمی شود مسائل را حل کرد و باید از جاذبه های شهرستان حداکثر استفاده را کرد.

فضای خشن مالیاتی تلطیف شود

علی مروی نیز فضای حاکم بر شهرستان را با حضور فرماندار، دوستانه و برادرانه توصیف کرد و به افتتاح پروژه های مهم کشوری و نیز کاهش اتکای بودجه به نفت و گرایش بالای سرمایه گذاران خارجی به ایران اشاره کرد.

وی از گلایه مندی مودیان مالیاتی سخن گفت و افزود: جلسه ای که رئیس اتاق بازرگانی نیشابور با وزیر دارایی داشت بیش از ۳ ساعت طول کشید و نتیجه قانع کننده ای هم نداشت، حال که فضای خشن مالیاتی کشور تلطیف شده است امیدواریم این شرایط آرام برای مودیان در نیشابور نیز حاکم شود.

در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران اقدام به ارائه گزارش کار کردند از جمله مسئول امور بانوان فرمانداری که از میان ۲۸ شهرستان استان به عنوان رتبه اول در فعالیت های امور زنان انتخاب شده است.

آمار بالای طلاق و وجود ۱۷۰۰ زن بی سواد در نیشابور

فاطمه لطفی آمار طلاق در شهرستان را نگران کننده توصیف کرد و افزود: در کشور در هز ساعت بیش از ۶ طلاق ثبت می شود و در نیشابور از هر ۳ و نیم ازدواج یکی به طلاق منجر می شود. وی علل طلاق را بیکاری، فقر اقتصادی، اعتیاد، بی مسئولیتی و سستی در تعهدات طرفین خواند و از اجباری شدن آموزش های پیش از ازدواج از ۱۵ بهمن امسال خبر داد.

لطفی با اعلام شناسایی ۱۷۰۰ زن بی سواد تا پایان بهمن ماه، اهم فعالیت های امور بانوان فرمانداری را تشکیل کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف، چاپ ماهنامه خاتون شرق، ایجاد دو سمن با عنوان «زن، سفیر امید» و «موسسه خیریه بارش رحمت»، پرداخت وام اشتغال به ۱۲۰ زن سرپرست خانوار و ۲۰۶ زن غیر سرپرست خانوار، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، ایجاد کارگاه های آموزشی در روستاها و توانمند سازی زنان روستایی نام برد و از دستگاه ها خواست فعالیت های بین دستگاهی را گسترده تر کنند و نیز از بخشداران درخواست کرد از هر روستا یک رابط به امور بانوان فرمانداری معرفی کنند و همچنین از شهرداری ها درخواست کرد ایجاد بازارچه کارآفرینی را برای زنان مستعد و تحصیلکرده جدی بگیرند.

قطار نیشابور- مشهد نیازمند حمایت

رئیس ایستگاه راه آهن نیشابور نیز از روزانه ۵ هزار مسافری که در ایستگاه نیشابور پیاده و یا سوار می شوند و از خدمات استفاده می کنند خبر داد و راه اندازی قطار مشهد-نیشابور با ظرفیت ۲۱۶ مسافر و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر را فرصت خوبی برای شهروندان برشمرد. نوری تصریح کرد: این قطار با امکانات مدرن که ساعت ۵ و چهل و پنج دقیقه صبح از نیشابور حرکت می کند و ساعت ۵ بعد از ظهر از مشهد برمی گردد با بهای بلیط تنها ۳ هزار تومان، نیازمند استقبال بیشتر همشهریان است چراکه در حال حاضر با میانگین ۱۵ مسافر در هر نوبت حرکت می کند و اگر این روند ادامه یابد قطار از این مسیر حذف و به شهرستان های اطراف منتقل می شود.

کاهش افت آب دشت نیشابور

در ادامه مدیر امور منابع آب شهرستان با هشدار نسبت به وضعیت بحرانی شهرستان و افزایش میزان شوری آب دشت، از جلسات توجیهی با کشاورزان، استفاده از ظرفیت های علمی، بازگشایی مسیر رودخانه ها و لایه روبی، استفاده و مهار سیلاب، نصب کنتورهای هوشمند برای چاه ها و اقداماتی از این دست خبر داد که در مجموع باعث شده است افت آب دشت نیشابور که در سال ۹۰ به میزان ۱۰۴ سانتی متر بوده است امسال به ۶۳ سانتی متر برسد و ابراز امیدواری کرد با همکاری همه دستگاه ها این میزان به صفر برسد.

وی یکی از دست آوردهای همایش آب در شهرستان و پایلوت شدن نیشابور را حفاظت ۲۴ نفر از نیروهای متخصص از دشت نیشابور و نیز حضور اساتید ژاپنی شرکت مورانومیرای ژاپن برای مشاوره طرح پایلوت شهرستان و پیش روی به سمت مسائل کاربردی عنوان کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.