در بازسازی صحنه سرقت از طلافروشی خیابان امام عنوان شد

در بازسازی صحنه سرقت از طلافروشی خیابان امام عنوان شد:

دادستان: اشد مجازات برای متهمان درخواست شده است

م.ص، متهم اصلی: کاش همان روز تیر می خوردم و دستگیر می شدم

محسن بیات، آزاده مهدیار/ روز سه شنبه، یازدهم آذر ماه، ساعت حدود ۹:۴۵ دقیقه را نشان می دهد که دو ماشین سبز رنگ نیروی انتظامی در خیابان امام و اطراف طلافروشی قاسمیان پارک می شود و حضور نیروهای انتظامی و خبرنگاران، توجه مردم را جلب می کند و « باز چه خبر شده است؟» پرسشی است که بیش از همه به گوش میرسد.

کم کم مردم جمع می شوند و خیابان بسته می شود. در حالیکه ساعت به ده صبح نزدیک می شود، نیروهای انتظامی، نرده های مخصوص بازسازی صحنه جرم را میان مردم و صحنه، قرار می دهند و خیل جمعیتی که حالا می دانند قرار است چه اتفاقی بیفتد، پشت آن کنجکاوانه می ایستند و دوربین موبایل های شان را روشن می کنند. مردم برای تماشای صحنه پشت بام ها و حتی بالای درخت های اطراف را نیز از دست نمی دهند!

ناگهان قسمتی از جمعیت توسط نیروی انتظامی شکافته می شود و یک خودرو ون با شیشه های دودی به همراه پژو پارسی که در صحنه جرم استفاده شده بود، وارد حلقه جمعیت می شود و به دلیل ازدحام، تعدادی از مردم به درون صحنه ورود پیدا می کنند که برای متفرق کردن آن ها یکی از افراد نیروی انتظامی از شوکر استفاده می کند! که مورد اعتراض بقیه افراد قرار می گیرد.

درب خودرو ون باز می شود و دو مرد نقاب دار از آن خارج می شوند در حالی که دستهایشان با دستبند به پشت بسته شده و پاهایشان به هم زنجیر شده است و یکی شان هم کمی می لنگد.

نگاه های مردم روی آن دو میخکوب می شود و لحظاتی بعد مردم شروع می کنند به شعار دادن: «نیروی انتظامی، تشکر، تشکر»

ناگهان نقاب از صورت دو فرد برمی دارند و مردم و شاید اقوام آنها، می توانستند چهره آنان را ببینند و حتی خبرنگاران از آنها عکس بگیرند. از دو متهم خواسته می شود صحنه جرم را همان گونه که به وقوع پیوسته بود، تشریح کرده و دوباره انجام دهند و آن دو نیز در حالی که با وجود پابند به سختی راه می روند، گفته های خود را نمایش می دهند.

قاسمیان در ابتدای بازسازی صحنه می گوید: من ساعت یک ربع به شش عصر، مغازه ام را باز کردم و پس از نظافت و چیدن طلاها، تعدادی مشتری به مغازه داخل شد که پس از رفتن آنها، درب مغازه محکم به صدا در آمد و سارقین با اسلحه وارد مغازه شدند و فریاد زدند که «بخواب روی زمین»، وی ادامه داد: من هم که شوکه شده بودم و فریاد می زدم، نشستم روی زمین، سارقین شروع کردند به جمع آوری طلاها و بعد کیسه طلاها را برداشتند و فرار کردند.

م.ص، ۲۰ ساله، از متهمین سرقت به خبرنگاران توضیح می دهد: ما از یک ماه قبل مغازه را تحت نظر داشتیم و چون فهمیده بودیم که درب مغازه قفل ضد سرقت ندارد و به راحتی باز و بسته می شود، انتخاب اش کردیم و از اسلحه ای استفاده کردیم که از کلات به مبلغ دو میلیون تومان خریده بودیم.

وی که گویا فرزند یکی از کسبه خیابان امام می باشد، در پاسخ به این سوال که چرا روی مردم اسلحه کشیدی؟ گفت: ما قبل از دزدی مشروب خورده بودیم و به حالت عادی نبودیم.برای همین موقع فرار چشم هایم تار می دید و ماشین را درون جوی آب انداختم، شاید اگر در حالت عادی بودم تیر اندازی نمی کردم.

وی گفت: فقط می توانم بگویم شرمنده ام، از خدا می خواهم مرا ببخشد، کاش همان روز تیر می خوردم و می گرفتندم.

وی ادامه داد: ما یک ساعت بعد از دزدی به محل طلافروشی برگشتیم که دیدیم مردم می گویند ماموری تیر خورده است.

پس از کامل شدن بازسازی صحنه، متهمین به داخل خودرو وارد شده و خودرو به حرکت در آمد و جمعیت نیز به آرامی متفرق شدند.

یکی از افرادی که میان جمعیت بود با معرفی کردن خود به عنوان یکی از اقوام سارقین به خبرنگار ما توضیح داد: وقتی نقاب شان را برداشتند من اینها را شناختم، اصلا فکر نمی کردم که کار این ها باشد، اگر بزرگ تری بالای سر اینها بود این کار را نمی کردند.

وی ادامه داد: افراد دیگری این ها را اغفال کردند که این کار را انجام دهند وگرنه نیازی به پول ندارند، مغازه پدرشان ۴ میلیارد تومان در همین خیابان امام می ارزد، اینها اصلا اهل این حرف ها نبودند، الان اگر دو تا سگ پیش اینها رها کنید اینها می ترسند، نمی دانم چرا این کار را کردند. وی افزود: جفت شان، که متاهل هم هستند، تازه خدمت شان تمام شده بود.

در ادامه غلامرضا اکبری مقدم، دادستان نیشابور در جمع خبرنگاران، در رابطه با نحوه شناسایی و دستگیری سارقین اظهار داشت: پس از مدتی فعالیت‌های پلیسی و رصدهای اطلاعاتی، کارآگاهان با پیگیری سرنخ‌های موجود به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد دزدان در مشهد مخفی شده‌اند. بنابراین با توجه به مسلح بودن آنان، عملیات پلیس به طور همزمان و در قالب هشت تیم عملیاتی آغاز شد تا این که همه متهمان و عوامل مرتبط در اقدامی غافلگیرکننده در مشهد و نیشابور به محاصره درآمدند و دستگیر شدند.

وی ادامه داد: متهمان اصلی که ع. ص ۲۲ ساله و م.ص ۲۰ ساله هستند از ۱۰ روز قبل در محاصره پلیس قرار داشتند و کوچکترین رفت و آمدهای آنان کنترل می‌شد که در یک عملیات ضربتی دستگیر شدند.

اکبری مقدم خاطر نشان کرد: از قوه قضائیه در خواست کردیم که متهمان به اشد مجازات برسند و حکم آنها در محل سرقت اجرا شود.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی در توضیح بیشتر در این رابطه به خبرنگار ما اظهار داشت: مقدار ناچیزی از طلاها به فروش رسیده بود که کشف آن ها در دست پیگیری است. حسین جعفریانی مردم را یکی از عوامل کمک کننده در دستگیری مجرمان دانست و افزود: شماره پلاک خودرو را مردم در اختیار پلیس گذاشتند که کمک بزرگی بود و متهم اصلی که سابقه دار است در خلال پرونده ای دیگر تحت تعقیب نیروی ما بود.

وی از والدین خواست مراقب دوست گزینی فرزندان شان باشند چراکه دوستان ناباب افراد را به چنین اقداماتی می کشانند. وی از حضور میدانی مقام قضایی پرونده و اطلاع رسانی خبرنگاران و رسانه ها تشکر کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.