در اولین جلسه شورای شهر در سال جدید مطرح شد:مدیریت شهر در سیلاب ها قابل قبول بود، اما اقدامات زیربنایی تری نیاز داریم

برخی مسئولان برای  روزهای ملی خیام و عطار انگیزه ندارند!

آزاده مهدیار/ رئیس شورا به دلیل ماموریت در تهران غایب اولین جلسه شورای شهر در سال ۹۸ بود تا جلسه با نیابت رئیسی محمدکاظم صادقی مدیریت شود. در این جلسه اعضای شورای شهر هر کدام پیش از سخنان خود، قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را توسط آمریکا محکوم کردند.

رضا مهرداد:

مدیریت شهر در سیلاب ها قابل قبول بود، اما اقدامات زیربنایی تری نیاز داریم

رضا مهرداد به عنوان ناطق پیش از دستور نخستین جلسه شورا در سال جدید، با تاکید بر نیاز به همدلی و تدبیر در شرایط کنونی، اقدام آمریکا و اعلام نام سپاه در ردیف سازمان های تروریستی را خلاف موازین حقوقی بین المللی دانست و افزود: این اقدام دخالت آشکار در امور داخلی یک کشور است و طبیعتا هیچ ایرانی دخالت بیگانگان را در امور داخلی اش نمی پذیرد و به عنوان یک ایرانی، این اقدام را محکوم می دانم.

مهرداد افزود: با این همه باید تلاش کنیم تا با «تمسک به قانون» و بالا بردن رضایت مردم از طریق مدیریت صحیح، انسجام داخلی را بالا برده و از این طریق به رفتارهای هیات حاکمه آمریکا پاسخ دهیم.

وی همچنین در نطق پیش از دستور خود به بارندگی های اخیر در کشور اشاره کرد و افزود: این بارندگی ها برخی هموطنان ما را دچار زحمت کرده، اما در نیشابور که با ۸۰ میلی متر بارش در دو هفته اول فروردین، شرایط کم سابقه ای را تجربه کردیم، خوشبختانه در شهر مشکل خاصی نداشتیم. این در حالی است که سال گذشته فقط با ۱۲ میلی متر بارندگی، مشکل سیل و تخریب خانه ها در منطقه اردسمان پیش آمد.

مهرداد افزود:  در چند روستا مردم متاسفانه دچار زحمت شدند اما در شهر با تدابیر و پیش بینی هایی که در مورد سیل بند و مسیر روان آب ها و… شده بود، شرایط مناسبی داشتیم و این نشان دهنده مدیریت قابل قبول شهر توسط شهردار و مدیران شهری است که جای دارد از همه مسئولان به ویژه شهردار و کارکنان شهرداری قدردانی و تشکر کنیم.

مهرداد البته اضافه کرد: برای پیشگیری از حوادث آینده بایستی طبیعت مهربان تر باشیم وبه حریم رودخانه ها تجاوز نکنیم. وی از مسئولان خواست که در باز نگه داشتن مسیر رودخانه ها و باز کردن مسیرهای مسدود و نیز اجرای پروژه های آبخوان داری برای از بین بردن زمینه سیل تلاش کنند.

مهرداد پیشنهاداهایی نیز برای شورای شهر داشت؛ از جمله تهیه طرحی که به موجب آن در هنگام صدور پروانه های ساختمانی صدور بیمه نامه های حوادث هم لحاظ شود و شهرداری با شرکت های بیمه وارد مذاکره شده و در قالب طرح های الزامی یا حتی «تشویقی» از شهروندان بخواهد منازل خود را بیمه کنند و هنگام بروز چنین اتفاقاتی نیازمند «اعانه» نباشند.

این عضو شورا در مورد برگزاری روزهای ملی عطار و خیام نیز گفت: این روزها باید نماد سربرآوردن ققنوس وار نیشابور باشد، ولی متاسفانه سال به سال دریغ از پارسال؛ من از شهروندان می خواهم برای واداشتن مسئولان به اجرای هرچه بهتر این مراسم، در برنامه های مختلف شرکت کنند و مشوق مسئولان در برگزاری بهتر این مراسم باشند. مطمئن ام که حمایت معنوی نخبگان و حمایت مادی صاحبان صنایع و نیز کمک فکری صاحبان اندیشه به برگزاری مراسمی در خور شان نام نیشابور کمک می کند.

مهرداد پیشنهاد برگزاری «ماه فرهنگی نیشابور» بین دو روز ملی عطار و خیام را هم ارائه داد و از شورای شهر خواست به عنوان «ستاد مردمی روزهای ملی خیام و عطار» کمیته های مختلفی را تشکیل داده و هر کدام را به عنوان مسئول برگزاری بخشی از مراسم قرار دهد تا در طول سال، و نه یک هفته مانده به این دو روز مهم ملی، برای این مراسم برنامه ریزی شود. این پیشنهاد مهرداد به درخواست اعضا، در قالب طرحی به صحن علنی ارایه شد و به تصویب اعضا رسید.

صادقی ضمن استقبال از نطق مهرداد گفت: در جلسه هماهنگی روزهای ملی فرمانداری که شرکت می کنیم به نظر می رسد اصلا برای آقایان فرقی نمی کند این روزها برگزار شود یا خیر! و یا با چه کیفیتی؛ باید طرح تشکیل ستاد روزهای ملی در شورای شهر بررسی و پخته شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورا نیز با بیان این که طرح «ماه فرهنگی نیشابور» قبلا در شورا مطرح و رد شده چراکه در برگزاری همین دو روز گیر کرده ایم، افزود: ولی باید سعی کنیم مانند بنیاد سعدی و حافظ در شیراز، یک کار مستمر را شکل دهیم و باید از فردای برگزاری روزهای ملی دست به کار شویم.

به نظر می رسد این جملات آشنا که در سال قبل نیز با همین قاطعیت از سوی اعضای شورا و دیگر مسئولان مطرح شد، نیازمند اهتمام جدی تری است.

پاسخ به اعتراضات کارگران خدمات شهری منطقه ۲

رئیس کمیسیون خدمات شهری، از تشکیل جلسه با کارگران خدمات شهری منطقه ۲ و پیمانکار مربوطه خبر داد. کارگرانی که صدای اعتراض شان به دلیل واگذاری به بخش خصوصی در سال گذشته مکرر و به شکل های گوناگون از جمله تجمع در صحن شورا شنیده شد.

احمد همت آبادی (منشی هیات رییسه شورا)  افزود: در جلسه مذکور ۲۰ مورد انتقاد نسبت به این برون سپاری منطقه ۲ مطرح و بررسی شد و پیمانکار تذکرات لازم را به دلیل کم کاری ها و عدم تدبیر لازم در مدیریت دریافت کرد. اعضای کمیسیون، شهردار و حتی خود پیمانکار به این ایشان نمره قبولی ندادند و در نهایت مصوباتی در پایان جلسه به تصویب رسید.

به گفته همت آبادی از جمله این مصوبات، پرداخت حقوق معوق و بیمه کارگران است که تا الان اجرایی شده و لزوم به کارگیری نیروی جایگزین و امکان مرخصی گرفتن کارگران، از دیگر مصوبات جلسه فوق بوده است.

نامه مدیر کل دفتر امور شهری استان مبنی بر لزوم ارائه گزارش حسابرسی شهرداری قرائت شد که صادقی بیان کرد: تا خرداد مهلت داریم و انجام آن منوط به ارائه تفریغ بودجه است در حالی که شهرداری هنوز آن را به شورا ارسال نکرده است.

کیفیت پایین المان های نوروزی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز با بیان این که فراخوان ارائه طرح برای نمادهای نوروزی و عدم استقبال چشمگیر هنرمندان موجب شد المان های امسال جنس و کیفیت خوبی نداشته باشد و نخبگان هنری به آن انتقاد داشتند.

مجتبی باری افزود: نباید کلاه سر خودمان بگذاریم و حتما برای سال آینده تدبیری بیاندیشیم.

وی ادامه داد: برای فضای سبز هم باید از تجارب مدیریت شهری مشهدی استفاده کنیم و کارگاه های آموزشی برگزار کنیم تا این قدر بین نیشابور و مشهد از این لحاظ فاصله نباشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری در پاسخ به این اظهار نظر گفت: تشکیل ستاد زیباسازی فضای شهر به تصویب شورا رسیده و انشاءا… از ابتدای امسال آغاز به کار خواهد کرد، ضمن این که در مشهد بودجه کلانی برای فضای سبز در نظر گرفته شده البته ما به اندازه بودجه در نظر گرفته شده هم برای فضای سبز هزینه نکرده ایم!

ساخت ورزشگاه خیر ساز دکتر مشایخان از ابتدای اردیبهشت

امضای تفاهم نامه با دکتر مشایخان، از شهروندان ایرانی ساکن آمریکا، جهت ساخت ورزشگاه خصوصی در نیشابور و آغاز به کار ساخت آن از ابتدای اردیبهشت ماه خبر خوب کمیسیون ورزش و جوانان بود.

علی اکبر شکیبا همچنین از تشکیل جلسه با اعضای مجمع مشورتی جوانان و تصویب برنامه هایی برای روز جوان خبر داد و افزود: تصویب شیوه نامه جوان برتر شهرستان، برگزاری نمایشگاه و جشن «روز جوان» و طراحی و راه اندازی اتوبوس جوان از جمله برنامه های مصوب جلسه کمیسیون متبوع وی بوده است.

لایحه بحث برانگیز شهرداری

لایحه تبصره ۳ ماده ۱۰۱ و طرح تقسیم بندی شهر به ۳ منطقه کم برخوردار، نیمه برخوردار و برخوردار و تسهیل و در نظر گرفتن تخفیفاتی برای ساخت و ساز در مناطق کم برخوردار شهر با اصلاحاتی از سوی شهرداری به شورا ارسال شده بود. اصلاحاتی که میان بخش های تجاری مناطق کم برخوردار با سایر بخش های آن تفاوتی ۱۰ درصدی در صدور پروانه قائل می شد.

اما ترقی و شکیبا از مخالفین اصلاحات اخیر شهرداری بودند؛ شکیبا با بیان این که من با اصل لایحه مخالف ام گفت: قانون در لایحه این تبصره رعایت نشده است و هزینه صدور پروانه خیابان ها از عمق تا خیابان های اصلی چندین برابر تفاوت دارد! قرار بود فقط برای زمین هایی که در بافت مسکونی قرار دارد این تبصره اعمال شود ولی الان در مورد زمین های با کاربری کشاورزی هم اعمال می شود!

زرندی به گونه ای متفاوت پاسخ وی را داد و گفت: خواهش م این است که ماده را کامل مطالعه بفرمایید، در تهیه نقشه ایرادات وارد است. وی مواردی قانونی را قرائت کرد که در ماده در نظر گرفته نشده ولی معتقد بود اعمال کلیه این موارد موجب عقب ماندن یا سخت تر شدن کار می شود؛ از جمله قانون منع فروش و واگذاری اراضی تعاونی مسکونی، قانون حفظ کاربری اراضی باغات و جلوگیری از خشک شدن اراضی کشاورزی.

مهرداد از موافقان اصلاحات اخیر لایحه بیان کرد: در مناطق کم برخوردار، بخش هایی هستند که دارای ارزش تجاری و ارزش افزوده بالا است که اصلا قابل قیاس با مناطق مسکونی نیست؛ طبیعتا نباید شهرداری را از درآمدهایی که قبلا داشته محروم کنیم و انتظار خدمات بیشتر داشته باشیم، این منطقی نیست.

شکیبا اما اصرار داشت که با این مصوبه درآمد شهرداری افزایش پیدا نخواهدکرد و خیلی ها در آن مناطق استقبال نخواهند کرد.

ترقی با اصلاحات اخیر اعلام مخالفت کرد و افزود: مطمئن باشید مالکین بزرگ به سمت توافق با شهرداری نخواهند آمد. هدف ما از این تبصره، کاهش هزینه های صدور پروانه برای رونق ساخت و ساز در این مناطق بود، اما با این افزایش ۱۰ درصد در هزینه ها این انگیزه از بین می رود.

در نهایت مصوبه کمیسیون بر پایه اصلاحات اخیر شهرداری علی رغم وجود ۲ مخالف، رای آورد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.