«درهای رحمت» به کمک نیازمندان آمد

امیرحسین دهنوی

خبرنگار

17به مناسبت هفته محیط زیست نمایشگاهی از در‌های بطری با خط کوفی بنایی با عنوان «درهای رحمت» با همت گروه پویش مردمی آرتوان در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور برپا شد.

سامان صفادل نماینده ی «آرتوان » در نیشابور در مورد انگیزه برگزاری این نمایشگاه گفت: بر اساس این که می خواستیم نشان دهیم که از درب های بازیافتی می شود استفاده کرد و به آن روح و جان داد، این نمایشگاه را برگزار کردیم . وی ادامه داد : تمام کارهای این نمایشگاه  طبق عکس ها و تذهیب  هایی است که از تالار های حرم اما رضا الگو برداری و طراحی شده  و ما توسط این طرح ها آنها را با درب های پلاستیکی طراحی کردیم

وی با بیان این که قبلا این چنین نمایشگاهی را شعبه مشهد« ارتوان» هم برگزار کرده و نیشابور به عنوان دومین برگزار کننده این نمایشگاه در کشور است،افزود:« ارتوان »کمپینی است برای جمع آوری درب های بطری پلاستیکی که به دنبال ارتقای فرهنگ بازیافت درسطح جامعه به شکل مؤثر و کارآمد، کمک به نیازمندان، ارتقای فرهنگ توجه به معضلات زیست محیطی است.

ایشان در مورد تاریخچه ی« آرتوان » گفت:این کمپین از اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط اعضای رفتگران خراسان رضوی تشکیل شد که از اول مهر ۱۳۹۴شاخه ی نیشابور آن تاسیس شد . وی افزود ۱۲ شاخه در استان خراسان با برند« ارتوان» فعالیت می کند که شعبه ی نیشابور دومین شاخه ی تاسیس شده  آن است

صفادل در مورد این که درب بطری در چه بخشی مورد استفاده قرار می گیرد گفت: وقتی که بطری به صورت جداگانه وارد چرخه بازیافت می شودبا یک فناوری خاص می توان از آنها یک سری از سپر ها و داشبورد های ماشین را ساخت که با جدا کردن درب ها هم می توانیم در کاهش تولید گاز دستگاه های بازیافت زباله  و نیز در بخش کمک به صنعت کشور کمک بزرگی را انجام دهیم. وی ادامه داد :طبق آماری که هشت سال پیش ژاپن در جمع آوری درب بطری به دست آورد نشان داد که این کار ۱/۳ کیلوگرم کاهش تولید گازهای گلخانه ایی را در پی داشته است.

صفادل در پایان گفت : مکان هایی را به نام آشیانه در بین رستوران ها واغذیه فروشی ها تعبیه کرده ایم که بتوانند درب های پلاستیکی را در آن قرار دهند و نیز  افرادی را هم به صورت سیار برگزیده ایم که مردم می تواننددر تماس با شماره   ۰۹۳۹۹۶۸۸۰۸۷ درب های بطری جمع آوری شده خود را تحویل دهند.

گفتنی است تمامی عواید فروش تابلوهای هنری به نفع نیازمندان است همچنین این نمایشگاه با عنوان « درهای رحمت» از ۱۰ الی ۱۳ خرداد۹۵ در محل نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور برگزار شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.