درد دل های یک مبتکر نیشابوری: خودت می توانی بساز؛ از ما کاری ساخته نیست

گفت و گو: سیدهاشم مداح

5دنیای امروزدنیای تکنولوژی و دانش های کاربردی است. پیشرفت و تغییر زندگی بشر مدیون مخترعین و مبتکرینی است که با استفاده از فکر و خلاقیت خود زندگی انسان ها را دچار دگرگونی های اساسی کرده اند .در کشور ما سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تنها متولی دولتی امر فناوری و رسیدگی به وضعیت مخترعین و مبتکرین است.  برای آشنایی با وضعیت مخترعین شهرستانی، سراغ یکی از همشهریان نیشابوری که دارای اختراعاتی است رفتیم تا با ایشان بیشتر آشنا شویم.

علی رضا حصاری (مختاری) متولد سال۱۳۲۶ است. او علی رغم شاغل بودن در تولید لباس، وسایل  گوناگونی اختراع یا ساخته است که متاسفانه آنها را در منزلش نگهداری می کند ، اما متاسفانه هیچ کدام از آنها  به تولید انبوه نرسیده است! دلیل آن بسیار ساده است، این اختراعات همگی در نیشابور صورت گرفته و کسی یا ارگانی نبوده که به نامبرده کمک نماید.چرا که اغلب مسئولین ومردم باور ندارند یک ایرانی و یک نیشایوری بتواند وسیله جدیدی اختراع کند و معمولا به دیده شک می نگر ند.

مختاری اولین وسیله را در سن شانزده سالگی ساخت. وی در آن زمان موفق شد درب گاراژ کنترل از راه دور را بسازد . در گام دوم نوعی پلوز ساخت. دیگر اختراعات او عبارتند از : چراغ خواب نسوز – گرم کننده حمام – دستگاه چاپ بلیط اتوبوس –  ماشین لباسشویی – دستگاه هشدار دهنده سرم – دستگاه صرفه جویی آب – دستگاه هشدار دهنده زلزله – دستگاه ذکر صبحگاهی و شبانگاهی – جا نانی ذکر گو و…

این مبتکر سخت کوش شهرمان برای به نتیجه رساندن و معرفی اختراعاتش در زمان جنگ، حتی با رییس مجلس شورای اسلامی ملاقات داشته است . مختاری در آن زمان تیر باری ساخته بود که یکصد وهشتاد درجه به صورت اتوماتیک شلیک می کرد .ایشان برخی از این اختراعات را هم به ثبت رسانده است اما به دلیل عدم تمکن مالی به نتیجه ملموسی نرسیده است .

نامبرده در یک ابتکار جالب تمامی اختراعاتش را در یک سی دی تصویری ضبط و آن را در اختیار علاقمندان قرار داده است .همچنین او دستگاه صرفه جویی در مصرف آب را به شماره ۲۶۹۹۵، به تاریخ ۱۹/۱۲/۸۹ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ایران و دستگاه هشدار دهنده زلزله را با قابلیت انتقال حفاظ روی انسان به شماره ۳۱۶۰۹ و تاریخ ۲۵/۲/۸۴ به ثبت رسانده است .

مختاری برای ثبت اولین اختراعش با شور و شوق زیاد عازم تهران شد و به سازمان ثبت اختراعات در ساختمانی پشت شهرداری مراجعه و با این جواب مواجه شد اگر می توانی دستگاه را خودت بساز وگر نه از ما کاری ساخته نیست.

تنها تشویقی که او در این سالها دریافت کرد جایزه ای بود که اداره  تحقیقات وپژوهش های صنعتی استان خراسان بابت ساخت درب کنترل ازراه دور به ایشان اهدا کرد. ضمنا یک گزارش تصویری تلویزیونی هم دراین باره از او تهیه و پخش شد.

خاطره جالبی که در طول این سالها در ذهنش باقی مانده این است که زمانی که ایشا ن دستگاه صرفه جویی آب را برای آزمایش به اداره آب و فاضلاب مشهد برد در آنجا دستگاه عمل نمی کند اما زمانی که دستگاه را به نیشابور برمی گرداند به کار می افتد و این مساله مدت ها اورا گیج کرده بود تا این که بالاخره علت را که مربوط به ولتاژ برق بود پیدا می کند.

این مخترع محجوب شهرمان از مسئولین درخواست دارد اگر به توسعه کشوروشهرمان  اهمیت می دهند با شناسایی و دراختیارقراردادن امکانات ازمخترعین و مبتکرین کشورمان حمایت کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.