دختر زاغه نشین و مرگ مرد ( کلبه کتاب )

مهرنوش چمنی

سلام. این هفته من، مهرنوش چمنی همراه شما هستم با کلبه کتاب. بی مقدمه به سراغ کتابی می روم که تازگی خواندمش و براتون از کتاب «دختری که پادشاه سوئد را نجات داد» خواهم گفت و بعد هم کتابی تازه را که درباره ی بوف کور هدایت نوشته شده ورقی می زنم و سرآخر هم معرفی کوتاه چند کتاب تازه. با من همراه باشید…

12818954_1176462729064518_1255913598_nدختری که پادشاه سوئد را نجات داد

اولین عکس‌العمل من به این کتاب این بود: پانصد و هفتادوهشت صفحه؟؟؟!

فکر کنم چند سالی می شود دیگه سراغ کتاب‌های قطور و پربرگ نرفته بودم. البته میدونم قطر کتاب معیار سنجش نیست ولی مدتی طولانی دنبال امتحان ادبیات جدید مخصوصا نویسنده‌های ایرانی بودم که اونها اغلب کتاب‌های کوچک و کم‌برگی هستن.

خب از کتابمون دور نشیم. روی کتاب نوشته رمان خارجی طنز که البته واقعا طنز هم هست اما مطمئنم از همون صفحات اول متوجه خواهید شد که طنز فقط وسیله‌ای برای بیان حرف‌هایی هست که نویسنده قصد گفتنشون رو داره و صرفا یک طنز الکی و محض خنده نیست.

داستان کلی کتاب در مورد دختری سیاه‌پوست اهل آفریقا هست که مثل خیلی از مردم دیگه اون منطقه در فقر و تنگدستی به سر میبره و البته فرقش با بقیه این هست که این دختر یک نابغه هم هست. دختری که دنیا رو از زاویه دیگه ای میبینه و دست سرنوشت اون رو به جاهای مختلفی میکشونه و به دنبالش ماجراهای خنده‌دار درعین‌حال حرص درآر اتفاق می افتن.(سعی می‌کنم اسپویل نشه)

اشتباه نکنید!! چون شخصیت اصلی داستان دختره و دست بر قضا نابغه هم هست و در حال تلاش برای تغییر اوضاع هست معنیش این نیست که داستان فمینیستیه! اگر آنتی فمینیست هستین نگران نباشید و کتاب رو حتما بخونید. به‌تدریج شخصیت‌های دیگه ای هم به داستان اضافه میشن و داستان از حالت تک قهرمانی در میاد هرچند شخصیت اصلی همچنان حفظ میشه.

میشه گفت از این بابت داستان تعادل رو حفظ کرده. نمیتونم از نیت اصلی نویسنده حرفی بزنم ولی چهار فرد اصلی رو می‌بینیم. دو زن و دو مرد. دو احمق(یک زن و یک مرد) و دو متفکر(یک زن و یک مرد). هر کدوم از این آدم‌ها میتونن نماد بخشی از جامعه باشن و رفتارهاشون تجلی آدم‌هایی هست که ما هر روزه شاهد اونها هستیم البته با تیپی متفاوت تر و دک و پز بیشتر.

نکته مهم دیگه در مورد کتاب، داشتن روایت تاریخی(شاید بعضی جاهاش شوخی باشه، فرصت نداشتم چک کنم) از اتفاقات دنیا در پیش‌زمینه طنز و ماجرای پیچ‌درپیچ داستان هست. از نلسون ماندلا گرفته تا تحولات منطقه‌ای و خاورمیانه و اروپا و…

به نظرم به‌وضوح میشه نگرش نویسنده به حاکمیت رایج در اروپا و بعد به‌طورکلی دنیا رو دید. اگر اهل سیاست هستین هم به نظرم کتاب سرگرم‌کننده‌ای براتون باشه.

فصل‌های کتاب عناوین جالبی دارن و تقریبا چند جمله هستن به جای اینکه تیتر باشن. مثلا عنوان فصل اول : «درباره دختری زاغه نشین و مردی که با مرگ خود کمک کرد تا او از آن وضعیت خلاص شود.» ولی خب متاسفانه کتاب فهرست فصل ها نداره نمیدونم چرا.

با پیش رفتن کتاب من بارها از خودم پرسیدم مگه میشه؟؟؟ یعنی این نویسنده چقدر تخیل و خلاقیت داشته؟؟! آخه چطوری؟ کل این ششصد صفحه کتاب بی وقفه در حال کشمکش و مشاهده اتفاقات عجیب و غریب خواهید بود. حتی یک لحظه هم نمیذاره نفس بکشید. من  اقلا سیصد صفحه اول رو با اشتیاق تمام خوندم.

اما بنظرم یک ایراد بزرگ هم داشت که این ایراد باعث شد تموم کردن کتاب برای من اقلا سه هفته طول بکشه. یعنی از یه جایی کتاب رو محکم بستم و گذاشتمش توی قفسه. امیدوارم شما مثل من بی اعصاب نباشید و این حرکتو انجام ندید.

مشکل اینجا بود که من حوصلم سر رفت. هر چند کتاب بازهم پر از ماجرا بود اما دیگه خسته شدم از اینکه نویسنده بیش از حد مجاز از امدادهای غیبی استفاده کرده. البته شاید اینجا نشه اسمشو امداد گذاشت، بیشتر تخریب غیبی هست ولی اگه اصطلاح تخصصی داره من در جریان نیستم. استفاده بیش از اندازه از این تکنیک باعث شد حس کنم دیگه داره بهم توهین میشه!! ولی خب دوباره توی صد صفحه آخر، نویسنده دلمو بدست آورد.

و بعد از تموم شدن کتاب با خودم فکر کردم چند نفر از ما گیر دادیم به یک عقیده و بدون توجه به اطرافمون کور کورانه همچنان به این هدف یا اعتقاد یا آرزو یا هرچیزی که هست ادامه دادیم بدون اینکه چشمامون رو باز کنیم و ببینیم دنیا دیگه اون دنیا نیست و ما اصلا چرا زمانی همچین چیزی رو می خواستیم؟ یا حتی بدتر اینکه برای این خواسته خودمون بهانه ها تراشیده و دیگران رو هم با خودمون همراه کردیم و مدام تلقین کردیم که این به نفع همه ماست؟!

آها تا یادم نرفته بگم عاشق جمله ای شدم که پیش از فصل اول نوشته شده: تفاوت حماقت و نبوغ در این است که دومی حدی دارد. (ناشناس)

به هر حال اگر میخواهید بخندید و در عین حال فکرتون مشغول بشه، حتما یک بار این کتاب رو بخونید.

***دختری که پادشاه سوئد را نجات داد/ نوشته یوناس یوناسون/ مترجم کیهان بهمنی/ نشر آموت

گفتوگو با سایه

خدایی این صادق هدایت چی داره که همه یا عاشقشن یا اینکه ازش متنفرن؟

بعضی از داستان هاش مثل سه قطره خون و سگ ولگرد رو خوندم و ازشون لذت بردم. البته نمیگم توش کلی مفاهیم پنهان کشف کردم چون اصلا تو فازش نیستم. اما بوف کور؟ صادقانه بگم دوبار خوندمش و حتی ازش لذت هم نبردم. امیدوارم طرفداران هدایت به من بد و بیراه نگن.

اما این کتاب رو توصیه می‌کنم هم طرفداران هدایت بخونن و هم مخالفانش. یک پژوهش جدی و بسیار جالب در مورد نمادها و خط فکری هدایت و اینکه چطور شد که بوف کور نوشته شد. این کتاب تنها نماد شناسی نیست. قبلا هم گفتم و از اسم کتاب هم پیداست، که این‌ها همه حاصل یک پژوهش هستن.

هفت سال بررسی مستندات زندگی هدایت که فیلمی هم بر این اساس ساخته‌شده و البته فیلم هم ضمیمه این کتاب هست.

دراکولا؟ صادق هدایت دراکولا می‌دیده؟ توی این کتاب چند فیلم هم نام برده که صادق هدایت ازونا تاثیر گرفته و من اصلا نتونستم دز مقابل وسوسه خوندن این کتاب مقاومت کنم.

در بخش پیام هدایت می خونیم «اگر پهنه زندگی را در صفحه شطرنج و پرسوناژهای اصلی داستان‌ها را مهره‌هایی در دست هدایت می‌بینیم، مشخص می‌شود که او فقط در حد پیاده‌هایی از آنها بهره می‌برد که در اولین برخورد با مهره‌های حریف تن به شکست می‌دهند و خود، خروج آنها از صحنه را نظاره‌گر می‌شود.»

*** گفت‌وگو با سایه (یا بوف کور چگونه ساخته ‌و پرداخته شد)/ پژوهشی از: حبیب احمدزاده/ انتشارات سوره مهر

چند کتاب تازه

نشر چشمه کتاب تازه ای منتشر کرده از  روبرت والزر به نام «دستیار» که ناصر غیاثی ترجمه اش کرده قیمتشم ۱۶هزار تومان…

 

5-1

 

«گراف گربه» از هادی تقی زاده به چاپ دوم رسیده. قیمتشم شده ۱۹۵۰۰تومان…

5-5

 

یک کتاب تازه دیدم با عنوان «رموز شهود شطرنجی» که توضیح میده چطور حس شطرنجی خودمونو تقویت کنیم! دوتا نویسنده ی روسی داره به نام های الکساندر بلیافسکی و آدریان میخالچیشین. خب البته من نمی دونم این حس شطرنجی دقیقا یعنی چی ولی اگه به شطرنج علاقه دارین و احساس می کنین این حستون خوب کار نمی کنه این کتاب رو بخونین! انتشارات شباهنگ چاپش کرده و قیمتشم ۱۵۰۰۰تومان…

 

5-2

 

«جولیت» عنوان کتاب بعدیه که نوشته ی «نیک هورنبی» هست و سیروس قهرمانی ترجمه اش کرده. یک رمان تازه از انتشارات مروارید با ۳۵۰صفحه و ۲۵هزارتومان قیمت…

5-6

 

آها از زنده یاد فیلسوف نشانه شناس ایتالیایی جناب «اومبرتو اکو» هم یک کتاب تازه اومده که اسم جالبی داره: «سرندیپیتی ها»! این فیلسوف طناز در این کتاب به مقوله ی زبان و دیوانگی پرداخته! شوخی هم ندارم. روی جلد کتاب و  زیر عنوان هم این رو نوشته. بهرحال اگه کنجکاو شدین بخونینش ۱۶۰ صفحه بیشتر نداره و انتشارات افراز با قیمت ۱۵هزار تومان منتشرش کرده…

5-3

 

دیگه این که انتشارات اختران یه کتاب ۱۱۷۰ صفحه ای منتشر کرده به نام فرهنگ سمبل ها، اساطیر و فولکلور که لابد برای علاقمندان این موضوعات می تونه یک مرجع معتبر باشه. نویسنده اش گرترود جابز هست مترجمش محمدرضا بقاپور و قیمتشم ۲هزارتومان از ۱۰۰ هزار تومان کمتره! بعله ۹۸هزار تومان ناقابل! البته الان می تونین با طرح پاییزه که توی برخی کتابفروشی های شهر برقراره ۲۰درصدم تخفیف بگیرین که میشه حدود ۶۰هزارتومن… خب بسه دیگه. همینا رو بخونین تا فرصتی دیگه که باز هم به سراغتون بیام. فعلا خدافظ.

5-4

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.