دخترانی که زود زن می شوند

1661071124072117142214968019720310916317230طاهره در ماه رمضان از خوابگاه به کجا فرار کرده بود؟

آزاده مهدیار/ دختران بخش قابل توجهی از جامعه را تشکیل می دهند که به خاطر اشتراک دغدغه ها و مسائل متعددشان، می توان آن ها را در قالب گروهی متمایز بررسی کرد و مشکلات و مسایل ویژه آن ها را دید.

به مناسبت فرارسیدن روز دختر (همزمان با ولادت حضرت معصومه(ع) در تقویم رسمی) دختران مراجعه کننده و تحت پوشش بهزیستی هدف گزارش ما قرار می گیرند، تا به عنوان بخشی آسیب دیده از جامعه دختران مورد بررسی قرار گیرند.

رئیس سازمان بهزیستی شهرستان در گفت و گو با خبرنگار ما علاوه بر ارائه گزارشی از دختران تحت پوشش سازمان، هشدارهایی برای خانواده های نیشابوری داشت.

رئیس اداره بهزیستی با اشاره به این که یکی از پایه های اصلی بهزیستی ازدیرباز بحث حمایت و نگهداری زنان آسیب دیده بوده است، تصریح کرد: سازمان های خیریه ای چون برخی بنیادها پیش از انقلاب، بر اساس نگهداری از کودکان شیرخوار بی سرپرست تشکیل شد و پس از آن حمایت از زنان آسیب دیده و معلولین هم به آن اضافه شد.

علی صدر با بیان این که سازمان بهزیستی تنها سازمان جامع خدمات اجتماعی است که بر پایه قانون تشکیل شده افزود: خدمات بهزیستی شامل تاسیس مهدهای کودک، مراکز نگهداری شبانه روزی، خدمات اجتماعی، کلینیک های مددکاری اجتماعی که مشخصا به زنان سرپرست خانوار خدمات رسانی می کنند و همچنین مراکز خدمات مشاوره اجتماعی، توان بخشی و نگهداری معلولین، بیماران مزمن و سالمندان، مشاوره ژنتیک، درمان و بازتوانی معتادین، صدور مجوز و نظارت بر موسسات خیریه و نیز صدور مجوز و نظارت بر خانه سلامت دختران و زنان است.

وی در خصوص خدماتی که مشخصا زنان و دختران دریافت می کنند، بیان کرد: در نیشابور خانه سلامت زنان و دختران نداریم. دلیل آن کمبود تیم متخصصی که باید خدمات ارائه بدهد و نیز وجهه این مراکز در شهرستان ها است. لذا اکنون موارد معرفی شده از سوی دادستانی یا زنان و دختران آسیب دیده خود معرف در صورت احراز شرایط به مرکز استان منتقل می شوند.

صدر با اشاره به این که بهزیستی تنها سازمانی است که بیشترین خانم های شاغل را زیز پوشش دارد، گفت: نزدیک هشتاد درصد پرسنل هم بانوان هستند.

وی در رابطه با نحوه خدمات رسانی به زنان آسیب دیده گفت: طبق قانون ۲۲ نهاد موظف به فعالیت و خدمات دهی در حوزه آسیب های اجتماعی هستند اما سازمان بهزیستی نقش پررنگ تری دارد و همواره نگاه ها به سمت این سازمان است، هفت درصد از زنانِ سرپرست خانوار در نیشابور تحت پوشش بهزیستی هستند و ۲۵ درصد از این زنان تحت پوشش کمیته امداد و باقی آنها نیز به لحاظ مالی مستقل اند اما نیاز به خدمات اجتماعی ما دارند.

مجبور به گزینش زنان هستیم

وی آمار زنان سرپرست خانوار نیشابور که  تحت پوشش بهزیستی هستند را ۲۳۰۰ نفر اعلام کرد و افزود:  متاسفانه این رقم بالا است و این در حالی است که غالب این زنان هم کمتر از سی سال سن دارند و عمدتا موارد طلاق هستند، از طرفی تعداد متقاضیان این بخش بسیار بیش از این است ولی امکانات ما اجازه نمی دهد به همه این ها خدمات رسانی کنیم و مجبوریم موارد حادتر را برای خدمات رسانی گزینش کنیم.

صدر در رابطه با خدماتی که این زنان دریافت می کنند بیان داشت: بسیاری از این زنان نیاز به مستمری ندارند و یا ما توان پرداخت نداریم اما خدمات آموزش مهارت های شغلی به صورت رایگان، کمک های بلاعوض و وام های قرض الحسنه و پاداش بازتوانی حدود سه میلیون تومان ارائه می شود. وی از طرح «گروه های همیار زنان» یا «گروه های مالی خورد» به صورت تشکیل صندوق ۱۵ تا ۲۵ نفره زنان تحت پوشش خبر داد که با هدف فقر زدایی و با مبلغ بلاعوض واریزی ابتدایی سازمان بهزیستی تشکیل می شوند و مدیریت این صندوق ها نیز بر عهده خود این زنان است.

زن آسیب دیده کیست؟

صدر در تعریف زنان آسیب دیده گفت: زنانی که همسرشان اعتیاد دارد، زنانی که مورد تعدی قرار گرفته اند، زنان خیابانی و دختران فراری که خانواده ندارند یا خانواده آنان را نمی پذیرد، خانواده هایی که در معرض فروپاشی هستند. زنانی که مورد ضرب و شتم و آزار جسمی و روحی قرار می گیرند یا ترد شده اند.

این مقام مسئول با بیان این که طبق دستورالعمل سازمانی سالی ده درصد از مددجویان ما باید توانمند شوند و به دلیل این که متاسفانه ورودی ما بالا است از گردونه خدمات دهی ما خارج شوند، اظهار داشت: دختران خودسرپرست که بی سرپرست اند یا سرپرست موثری ندارند بالای ۳۵ سال دارند و ازدواج نکرده اند، با تشکیل پرونده تمام خدمات زنان تحت پوشش را دریافت می کنند.

صدر خصوص «خانه فرزندان» در نیشابور گفت: افرادی که از ابتدای تولد بلاصاحب رها شده اند، بهزیستی برای شان شناسنامه صادر می کند و اسم و فامیل و تاریخ تولد تقریبی انتخاب می کند. دراین دو خانه ۵۲ دختر نگهداری می شوند که متاسفانه روز به روز هم به تعداد اینها اضافه می شود.

خیانت؛ دلیل عمده طلاق

وی با اشاره به آمار روزافزون طلاق در نیشابور موارد ارجاعی از دادگستری در رابطه با طلاق را نگران کننده اعلام کرد و افزود: عمده طلاق ها به دلیل خیانت یکی از زوجین است که بستر آن را باید یافت و آسیب شناسی کرد.

دخترانی که زود زن می شوند

ازدواج زودهنگام به خصوص در روستاها هم یک زنگ خطر جدی است و سن ازدواج به دوران ابتدایی رسیده و در روستاهای ما کمتر دختر زیر ۱۸ سال را می بینیم که ازدواج نکرده باشد، این ازدواج ها عمدتا بدون آگاهی و پختگی فکری و عدم مهارت های زندگی انجام می شود و در سال های اول زندگی به بن بست می خورند.

صدر با بیان این که با توجه به بافت فرهنگی و اجتماعی ما آسیبی که یک زن از ازدواج ناموفق می بیند بسیار بیشتر از مرد است، بر لزوم توجه به این مسئله تاکید کرد.

طاهره را کجا پیدا کردیم

ماجرای طاهره، یکی از دختران تحت پوشش یک مرکز حمایتی وابسته به بهزیستی که چندی قبل از مقابل تکیه ابوالفضلی گریخته بود و در شبکه های مجازی نیز به آن پرداخته شده بود، به دلیل این که بیانیه ای رسمی از سوی بهزیستی مبنی بر پیدا شدن وی ارائه نشده بود مورد پرسش خبرنگار ما قرار گرفت.

صدر در این باره گفت: این دختر با هماهنگی قبلی پدرش که خانواده ای بسیار آسیب دیده هم هستند، به مشهد فرار کرد. همزمان با پیگیری های ما، با توجه به طولانی شدن روند پیدا شدن ش ماجرا به فضای مجازی کشیده شد و عده ای که نیت خیر هم داشتند دست به اقداماتی برای پیدا شدن طاهره کردند. سازمان بهزیستی استان هم خیلی واکنش نشان داد و در نهایت با هماهنگی دادستان شهرستان و مشهد و همراهی نیروی انتظامی، طاهره در محله ای بسیار آسیب دیده و خطرناک ساعت یک بامداد جایی که پدرش پنهان ش کرده بود پیدا و تحویل مقام قضایی داده شد.

صدر افزود: خانواده این دختر زابلی و مقیم مشهد هستند و در خانه های تیمی به طرز بدی زندگی می کنند و به همان سبک زندگی عادت دارند. به همین دلیل با وجود امکانات خوبی که اینجا دریافت می کرد اما ترجیح می داد با خانواده اش دور هم باشند و به تکدی گری بپردازند. در نهایت طاهره با نظر دادستان به پدرش سپرده شد و خوشبختانه آزمایشات هم نشان داد که اتفاقی برای وی نیفتاده بود.

صدر از تشکیل اولین جلسه «کمیته آسیب های اجتماعی» که دبیری آن به بهزیستی محول شده خبر داد و افزود: ما درصدد تدوین سند آسیب های اجتماعی شهرستان ولی نهادهایی ذی ربط اطلاعات و آماری که نیاز داریم نمی دهند و در جلسه هم حضور نداشتند. ما برای تکمیل تحقیقات مان به آمار خودکشی، اعتیاد، فرار از خانه و موارد تجاوز نیاز داریم.

روی پای خود ایستاده ام

در ادامه به سراغ یکی از دختران «خود سرپرست» و موفق تحت پوشش بهزیستی می رویم، خانم کابلی لیسانس حقوق، در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: پدرم یازده سال پیش و مادرم نیز حدود دو سال قبل فوت کردند، من و برادر معلول م که قبلا تحت حمایت بهزیستی بود، با هم زندگی می کنیم. من هم بعد از فوت مادرم به بهزیستی مراجعه کردم و علاوه بر عضویت در یکی از صندوق های این سازمان برای دریافت وام، خزانه داری این صندوق را بر عهده دارم. همچنین با کمک بهزیستی آموزش کشت زعفران را دریافت کرده ام و به زودی در این زمینه مشغول به کار می شوم.

وی در خصوص چگونگی امرار معاش می گوید: در خانه لبنیات خانگی و رشته خانگی تهیه می کنم و کارهایی از قبیل سبزی خشک کردن انجام می دهم و زندگی خودم و برادرم را تامین می کنم.

وجیهه درباره درخواست ها و دغدغه های ش می گوید: من با مدرک تحصیلی ام نتوانسته ام شغلی متناسب پیدا کنم، مهم ترین دغدغه من اشتغال و بیمه است که از مسئولین می خواهم یاری دهنده باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.