دانشگاه علمی کاربردی نیشابور در فضای مجازی مدرسه کسب و کار تأسیس می کند

در رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس میزان تأثیرگذاری آموزش بر محیط کسب و کار؛

دانشگاه جامع علمی کاربردی رتبه دوم دانشگاه های ایران را کسب نمود

دانشگاه علمی کاربردی نیشابور در فضای مجازی مدرسه کسب و کار تأسیس می کند

دکتر بلوکی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل دانشگاه علمی و کاربردی نیشابور در جلسه توجیهی دانشجویان جدیدالورود این مرکز آموزشی که با حضور اساتید، مسئولین و دانشجویان در محل تالار میلاد برگزار شد؛ دانشگاه را فرصتی برای تغییر و تحول دانست و اظهار داشت: دانشگاه یک فرصت است اما مهم این است از فضای فرصت چگونه استفاده کنیم.

وی در ادامه پرسید: سال ها پشت میزهای مدرسه و دانشگاه نشستیم، اما چقدر تغییر کردیم و بهره بردیم؟ فرصت ها برای همه برابر بود اما کسانی از این کلاسها بیشترین بهره را بردند که از آمادگی و تلاش بیشتری برخوردار بودند.

بلوکی به پدیده های تغییر، تحول و اصل تضاد در دنیای امروز اشاره کرد و گفت: تغییر امری طبیعی مستمر و پیوسته است که در مسیر آن با تحول مواجه می شویم و در حقیقت تحول جهشی در مسیر تغییر است.

وی افزود:کار دانشگاه این است که بستر و زمینه را فراهم کند تا هرکس به اندازه خودش رشد کند و تغییر یابد و تغییر دانش و بینش نهایتا باید منجر به تغییر منش گردد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان ساخت: از ابتدای تحصیل پیوسته ما را درگیر یک سؤال بیهوده و نادرست کرده اند که آیا علم بهتر است یا ثروت؟ مثل این است که بپرسیم مرد بهتر است یا زن. این سوال و مقایسه از ابتدا غلط است چون این دو هم جنس نیستند که قابل مقایسه باشند. در تفکر علمی پدیده های همجنس با یکدیگر مقایسه می شوند. کسانی با علم و کسانی هم با ثروت اثرگذار بوده اند و نمی توان اینها را با هم مقایسه کرد. همچنین شانس هم امری علمی و واقعی نیست بلکه شانس عبارت است از وجود فرصت و آمادگی و به خود ما بستگی دارد.

وی با بیان اینکه عصر کنونی عصر تضاد است؛ تصریح کرد: هیچ کس مثل دیگری نیست. حتی هر انسانی در درون خودش دنیایی از تضادها را دارد. هنر این است که چگونه با این تضادها زندگی کنیم و این به نوع بینش و نگرش ما به جهان، زندگی، کار و تحصیلمان داریم.

بلوکی اظهار داشت: نگاه ما و دیگر متولیان دانشگاه علمی کاربردی آن نگاهی نیست که در گذشته نسبت به دانشگاه وجود داشت. در نگاه گذشته همه را از سوراخ قیف عبور می دادند و می گفتند کسانی حق دارند به دانشگاه وارد شوند که کنکورِ سختِ طاقت فرسایِ نفس گیر را پشت سر بگذارند و خروجی های هم کسانی هستند که سخت ترین آزمون های علمی و درسی را طی کرده و بعد مدرک بگیرند. اما نگاه کنید اکنون چه اتفاقی افتاده است؟

وی ادامه داد: نگاه ما این است که نه ورودی باید یکی باشد و نه خروجی، ارزش و تأثیر دانشگاه در فراهم کردن بستر مناسب معنا پیدا میکند. دانشجویان ما با هر پیش زمینه و دانشی مجاز هستند وارد دانشگاه شوند. در طی دوران تحصیلی آمادگی آن ها تعیین می کند که چه مقدار تغییر کرده اند و در خروجی هم هرگز کسی با دیگری مقایسه نخواهد شد و هر دانشجویی با خودش مقایسه می شود. بنابراین کار ما بسیار دشوارتر از گذشته است چرا که در گذشته فقط یک معیار وجود داشت: امتحان ورودی و امتحان خروجی. اما در تفکر ما و مدیران دانشگاهی که شما به آن پاگذاشته اید به ازای هر نفر یک معیار میتواند تعریف شود. بنابراین دیگر ارزش گذاری هم تغییر کرده است.

مدیرعامل دانشگاه علمی کاربردی نیشابور گفت: هفته گذشته مؤسسه (۴icu) در استرالیا دانشگاه های جهان را رتبه بندی کرده و در این میان دانشگاه جامع علمی کاربردی رتبه ۲۹۶ را کسب کرده است. جالب این است که این دانشگاه در ایران بعد از دانشگاه تهران رتبه دوم را به خود اختصاص داده و حتی دانشگاه فردوسی با همه عظمت و قدمتش رتبه سوم را کسب کرده است. شاید برای برخی این خنده دار باشد ولی این واقعیت دنیای امروز است که معیارها تغییر کرده است. اگر شاخص ها را بررسی کنید می بینید که میزان تأثیرگذاری که آموزش و دانشگاه در محیط کسب و کار می گذارد، معیار این رتبه بندی است. معیارها پیوسته در حال تغییر است و معیارهای گذشته و رنگ باخته و جای خود را به معیارهای جدید داده است.

وی افزود: هر جریانی برای زندگی فرصت است. بنابراین به عنوان کسانی که وارد دانشگاه شده اید، بپذیرید که می خواهید تغییر کنید. باید ارزش گذاری را براساس تغییری که کرده ایم، قرار دهیم و پدیده تغییر و اصل تضاد را در هیچ بخشی از زندگی فراموش نکنیم.

دکتر بلوکی بر مثبت اندیشی به تمام پدیده ها تأکید کرد و بیان داشت: ما آنچه فکر میکنیم همان اتفاق می افتد. کسی که منفی میبینید همیشه گرفتار مشکلات و مسائل منفی است و کسی که مثبت می نگرد در فضای مثبت اندیشی سخت ترین مسائل را میتواند حل کند. البته برای مثبت اندیشی چند نکته مهم است. اولین نکته مطالعه خود است و دراین زمینه باید به پرهیز از خودخواهی و برتری جویی توجه نمود. نکته دیگر استفاده مناسب از زمان است چرا که در دنیای امروز و با این سرعت پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، زمان امر بسیار مهمی است.

وی در پایان نوید داد: دانشگاه علمی کاربردی نیشابور جدا از فعالیت های روزمره ، اقدامی منحصر به فرد را انجام داده است. این دانشگاه اولین مرکزی در کشور است که اقدام به تأسیس یک مدرسه کسب وکار در فضای مجازی کرده است. طرح و پلان این کار آماده شده و دیگر کارهای آن در حال پیگیری است و امیدواریم در آغاز سال جدید بتوانیم اولین فراخوان ثبت نام آن را در سایت مدرسه کسب و کار دانشگاه علمی کاربردی اعلام کنیم و از تمام پتانسیل ها و توانمندی های فردی و جمعی شما برای رسیدن به یک نتیجه پایدار و ماندگار استفاده کنیم تا در فضای شبکه ای کسب و کار ما مشارکت فعال داشته باشید.

در ادامه این مراسم حسن زارعی مسئول امور فرهنگی این دانشگاه به فعالیت های فرهنگی این مرکز آموزشی اشاره کرد و راه اندازی انجمن های علمی، کانون فرهنگی و گروه کوهنوردی را از آن جمله دانست. وی افزود: مدیران این مرکز با نگاه خاصی که دارند، بنا دارند کارهای مربوط به شما را دانشجو محوری انجام دهند و از استعدادها و توانمندیهای موجود استفاده کنند.

گفتنی است: اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و بیان مسائل توجیهی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.