دانشجویان نیشابور، مهمانانی که جای اقامت ندارند

 مریم عارفی پور- دانشگاه نیشابور، یکی از مراکز دانشجویی شهر نیشابور است که سالانه تعداد زیادی دانشجو را جذب می کند و در حال حاضر بیش از هزار نفر دانشجو دارد. این مرکز دانشگاهی که ابتدا زیر نظر دانشگاه فردوسی اداره می شد و پس از تحت عنوان مرکز آموزش عالی فعالیت می کرد، چند سالی است که به دانشگاه تبدیل شده و تعداد پذیرفته شدگانش افزایش یافته است و امسال ۳۰۰ نفر ورودی در دانشگاه نیشابور مشغول به تحصیل شده اند.

بدیهی است که افزایش تعداد دانشجو، نیازمند امکانات آموزشی و رفاهی است. هنوز دوماهی از رسانه ای کردن خبر افتتاح خوابگاه دانشگاه نیشابور نمی گذرد که دانشجویان ورودی های گذشته با مشکل خوابگاه مواجه شده اند.

خوابگاه پردیس پذیرای دانشجویان دانشگاه ملی نیشابور نیست

بازدید خبرنگار خیام نامه از خوابگاه خودگردان پردیس، حاکی از عدم وجود اتاق کافی، نبود امکانات گرمایشی مناسب، پذیرش دانشجو بیش از حد ظرفیت خوابگاه و رسیدگی نادرست سرپرستان خوابگاه بود.

ساکنین خوابگاه پردیس که پیش از این شامل دانشجویان دانشگاه نیشابور بودند و در مرحله ی اول، الویت ثبت نام با این دانشجویان بود، هم اکنون پذیرای آنها نبوده و خوابگاه در اختیار دانشجویان فنی است و در حال حاضر ۱۷۰ نفر از دانشجویان دانشگاه نیشابور در این خوابگاه ساکن هستند.

به گفته ی دانشجویان دانشگاه ملی نیشابور؛ قرارداد دانشگاه با خوابگاه پردیس به اتمام رسیده و مجددا قراردادی بین آنها امضا نشده است و در مقابل خوابگاه هیچ گونه تعهدی نسبت به دانشگاه نیشابور ندارد و تعدادی از دانشجویان، بلامکان مانده و خوابگاه ظرفیت پذیرش آنها را ندارد.

یکی از دانشجویانی که چند ترم را درخوابگاه گذرانده است به خبرنگاه خیام نامه گفت: هر فضای رفاهی که پیش از این برای اتاق مطالعه و یا سالن ورزش بوده را به اتاقی برای سکونت دانشجویان تبدیل کرده اند که هم بسیار کوچکند و جوابگوی ۴ یا ۶ نفر نیستند، و هم از نظر وسایل گرمایشی بسیار ضعیف اند و حتی برخی از آنها اصلا رادیاتوری برای گرمایش در این فصل سرد سال را ندارند.

دانشجوی دیگری که فرصت را برای درد و دل غنیمت شمرد، گفت: افزایش تعداد دانشجویان، مدیریت و کنترل را برای سرپرست ها مشکل کرده است چرا که نیازمند تعداد سرپرست بیشتری برای کنترل وضعیت خوابگاه هستند.

وی ادامه داد: ورود و خروج دانشجویان اصلا چک نمی شود و هر کسی می تواند وارد خوابگاه شود و این موضوع امنیت ساکنین را به خطر می اندازد و می تواند زمینه ساز مشکلات عدیده ای باشد. تنها در ساعات پایانی شب یکی از سرپرست ها برای حضور و غیاب به همه ی اتاق ها سر می زند که این روش اصلا دقیق نبوده و روش های پیشرفته تری مانند ثبت ورود و خروج با انگشت نگاری در خوابگاه های سطح کشور اجرا می شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که دانشجویان دانشگاه نیشابور مطرح کردند، بحث پرداخت شهریه خوابگاه پیش از زمان شروع ترم است که این گونه برداشت می شود که هر «چقدر پولی بدی آش می خوری».  این موضوع کار را برای برخی از افراد دشوار کرده چرا که زمانی از پرداخت شهریه ترم جاری نگذشته و باید شهریه ترم آینده را پرداخت کنند، در غیر این صورت بی جا و مکان خواهند ماند.

خوابگاه تازه تاسیس نشاط، دارای امکانات کافی اما ظرفیت پایین

خوابگاه نشاط، خوابگاه تازه تاسیس دانشگاه نیشابور است که به گفته ی عبدالرحیم قنوات، ریاست کنونی دانشگاه؛ توسط شرکت نفت احداث شده و حدود ۳ میلیارد تومان بودجه صرف ساخت ساختمان آن شده است.

وی ادامه داد: ساخت این خوابگاه توسط شرکت نفت، جزء برنامه های این شرکت بوده و با پیگیری نماینده سابق، آقای مروی، بودجه ای برای ساخت این خوابگاه به دانشگاه نیشابور اختصاص یافت.

قنوات انعقاد قرار داد ساخت این خوابگاه را تیرماه سال گذشته دانست و گفت: تقریبا ساخت این خوابگاه یک سال زمان برد و تمام تلاشمان بر این بود که مهرماه امسال مورد بهره برداری قرار بگیرد.

رییس دانشگاه نیشابور خاطرنشان کرد: امکانات رفاهی و تجهیزات مورد نیاز از جمله تخت، اجاق گاز، موکت و … توسط دانشگاه خریداری شده و در حال حاضر مورد بهره برداری قرار گرفته و دانشجویان دختر ورودی سال ۹۵ را پذیرش کرده است.

قنوات در خصوص ظرفیت پذیرش خوابگاه نشاط گفت: در حال حاضر  ظرفیت آن ۱۴۴ نفر است که در ابتدای ساخت آن ۱۲۶ نفر بود و با مشورت های صورت گرفته توانستیم ظرفیت آن را بدون تغییر در ساختمان آن به ۱۴۴ نفر برسانیم چرا که اسکان بیشترِ حتی یک دانشجو برایمان الویت داشت.

وی علت اسکان دانشجویان ورودی امسال در این خوابگاه را چنین بیان کرد: با توجه به اینکه تعداد دانشجویان دانشگاه رو به افزایش است و این خوابگاه ظرفیت پذیرش همه ی آنها را ندارد، در مرحله ی اول تصمیم گرفتیم آن را به دانشجویان دختر اختصاص دهیم و از بین دختران دانشجو، الویت را به ورودی های جدید اختصاص دادیم چراکه هنوز با فضای دانشجویی و خوابگاهی آشنایی کافی نداشته و تجربه ای ندارند و طبیعتا نگرانی خانواده ها هم بیشتر است.

وی افزود: پس از پذیرش کامل دانشجویان ترم اولی، ظرفیت باقیمانده را در اختیار دیگر دانشجویان قرار دادیم و در حال حاضر تعداد اندکی از آنها در خوابگاه نشاط اسکان دارند.

وی همچنین بیان کرد: محوطه سازی خوابگاه از ابتدای هفته ی گذشته آغاز شده است و در حال آماده سازی فضای بیرونی و دیوار کشی هستیم. طبیعتا آغاز کار خوابگاه با مشکلاتی مواجه است که در آینده رفع خواهد شد.

نظارت بر خوابگاه های خودگردان

قنوات در خصوص رسیدگی دانشگاه به وضعیت خوابگاه های خودگردان گفت: پیش از این کمیسیون دانشجویی در فرمانداری تشکیل می شد که رسیدگی به امور خوابگاه ها را برعهده داشت و قوانینی که در مصوبات این کمیسیون وجود داشت باید در خوابگاه های خودگردان اجرا می شد. همچنین وظیفه ی نظارت بر خوابگاه ها را نیز برعهده داشت.

وی افزود: دانشگاه در حال حاضر کمابیش بر وضعیت خوابگاه های خودگردان نظارت دارد اما در حقیقت خوابگاه های خودگردان استاندارد نیست. اما همین امر که در حال حاضر نیشابور خوابگاه خودگردان با ظرفیت بالا دارد، جای امیدواری است و نباید این نکته را فراموش کرد که به هر حال در دست بخش خصوصی است و تا حدودی می توان بر آن نظارت داشت و ما می توانیم در کمیسیون دانشجویی نظرات خود را مطرح کنیم و از طریق آن اجرایی شود.

رییس دانشگاه نیشابور در خصوص اسکان پسران دانشگاه گفت: برخی از دانشجویان پسر متقاضی اختصاص خوابگاه نشاط برای پسران بودند که این امر شدنی نیست چرا که اسکان دختران در الویت قرار دارد اما با وجود اینکه برای پسران در دفترچه قید شده که دانشگاه برای پسران فاقد خوابگاه است، باز هم با خوابگاه های خودگردان هماهنگی های صورت گرفته و تعدادی از پسران در این خوابگاه ها مستقر شده اند.

وی ادامه داد: تعدادی از دانشجویان پسر هنوز اسکان داده نشده اند که دانشگاه پیگیر امور آنهاست و در حد توان دانشگاه، برای اسکان بیرون از خوابگاه آنها تلاش شده است.

دانشگاه نیشابور نیازمند کمک خیرین برای ساخت خوابگاه

دکتر قنوات درخصوص احداث خوابگاه با ظرفیت بیشتر برای دختران و پسران دانشگاه ملی نیشابور گفت: در حال حاضر بودجه دانشگاه کفاف ساخت خوابگاه را نمی دهد و برای کلنگ زدن چنین پروژه ای نیازمند بودجه ی چندین میلیاردی است. اما پیگیری های کرده ایم که بتوان از بخش خصوصی و خیرین در این زمینه یاری خواست.

از خیرین برای ساخت خوابگاه با امکانات کافی یاری می طلبیم و امیدواریم این مشکلات به زودی هموار شود.

رییس دانشگاه نیشابور، قول ارتباط بیشتر با دانشجویان را داد و از برقراری جلساتی با گروه های مختلف در آینده خبر داد تا بتوان مشکلات دانشجویان را رو در رو شنید و حل کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.