داغ خیابان ۲۰۴ «منا» تازه شد ( یک سال از روزهای غم بار نیشابور گذشت و دلهایی که هنوز آرام نگرفته اند )

3آزاده مهدیار/ سال گذشته در همین روزها نیشابور عزادارترین ترین شهر کشور بود و خبرها و تصاویر تلخی که از وضعیت حجاج مکه می رسید نشان از حادثه ای هولناک و دلخراش داشت. حال «شهدای منا» نامی آشنا برای همگان است؛ حجاجی که ولیمه بازگشت آن ها تبدیل به پذیرایی عزاداران شان شد و اتفاقی که زوایای پنهان آن همچنان خاطر بازماندگان را می آزارد.

کاروان «بیت عتیق» که همزمان با نزدیک شدن به سالگرد این پیشامد ناگوار، اقدام به برگزاری مراسم گرامی داشت یاد این رفتگان کرده، با همکاری نهادهای ذی ربط، پس از مهاباد و لنگرود، نیشابور را برای بزرگداشت این جانباختگان برگزیده بود و عصر دوشنبه گذشته، محوطه غربی فرهنگسرای سیمرغ میزبان این کاروان، خانواده های حجاج نیشابوری و نیز همشهریان و مسئولان شهرستان بود.

در ردیف اول مراسم، خانواده های حجاج با عکس هایی در دست نشسته بودند و حضور نمایندگان مردم در مجلس، دادستان، امام جمعه، فرمانده نیروی انتظامی، اعضای شورای شهر و سایر مسئولان و نیز همشهریانی که برای دلجویی از این خانواده ها آمده بودند چشم گیر بود.

مراسم با قرائت دل نوشته دختر یکی از جانباختگان و پخش نماهنگی از آنچه به وقوع پیوسته بود، حزن انگیز و متاثر کننده آغاز شد و گفته های یکی از شاهدان عینی از آن چه در خیابان ۲۰۴ منا روی داده بود، اشک را بر دیده حاضرین جاری ساخت.

در ادامه مراسم، یعقوبی امام جمعه نیشابور با بیان این که آل سعود حرم خدا را ناامن کردند، از حوزه های علمیه و مراکز اسلامی خواست بی تفاوت نباشند و این به گفته وی غده سرطانی را جدا کنند.

در حاشیه مراسم دختر یکی از حجاج درگذشته در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: خواسته ما این است که مسئولین کشور پیگیر علت این اتفاق باشند.

یکی دیگر از اعضای خانواده های درگذشتگان با اعتراض به عدم پاسخ روشن عربستان در این خصوص پس از گذشت یک سال، گفت: همه زوایای این اتفاق مبهم و سوال برانگیز است، تا زمانی که مقصرین واقعی اعتراف نکنند دل های ما آرام نمی گیرد.

لازم به ذکر است سه نفر از خانواده هر کدام از این درگذشتگان نیشابوری همراه با دیگر مصیبت دیدگان این حادثه در سراسر کشور، روز چهارشنبه به دیدار رهبر انقلاب رفتند و روز پنجشنبه نیز مراسم بزرگداشتی در بهشت زهرای تهران برای این سفرکرده ها برگزار شد.

شهردار سالگرد شهادت حجاج همشهری را تسلیت گفت

هادی مسلمی سرپرست شهرداری نیشابور به مناسبت فرارسیدن نخستین سالگرد شهادت ۵۲ تن از همشهریان حج گزار در حادثه منا سالروز این واقعه را تسلیت گفت.

وی در این پیام با اشاره به اندوه سنگین این فاجعه برای مردم نیشابور، افزود:  این حادثه تلخ و ناگوار  که به واسطه سوءمدیریت وهابیان اسراییلی حاکم بر عربستان و متولیان بی کفایت مناسک حج در منا به وقوع پیوست مسلمانان جهان و به ویژه خانواده های حجاج عزیزمان را در ماتمی بزرگ فرو برد و سراسر ایران اسلامی در ماتم و اندوه این شهدای گرانقدر به سوگ نشست.

شهردار در پیام خود به نمایندگی از کارکنان شهرداری و سازمان های تابعه، ضمن تسلیت مجدد این مصیبت اضافه کرد: از درگاه خداوند متعال برای این شهدای والامقام علو درجات و بالاترین جایگاهه ای روحانی و معنوی را مسالت نمود.

مسئول نمایندگی ولی فقیه درناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیز در سخنانی به مناسبت سالروز شهادت جان باختگان منا وشهید حاجتمند اظهارداشت: مصداق بارز بعضی از آیات شریفه شجره خبیثه یعنی آل سعود وهابیت است.

رحیمی افزود: وهابیت وصله ناچسبی برپیکره اسلام می باشد که همه مسلمین از آن باخبرند ومی دانند که ساخته وپرداخته استکبار جهانی ونفوذی آنها در ام القرای جهان اسلام می باشد برای  آن که بتوانند از منابع سرشارخدادادی دراین منطقه زمین که خداوند متعال برای مسلمین قرار داده خصوصا نفت بهره کافی ببرند و چپاول غارت نمایند باید حیاط خلوت هایی برای خود ایجاد کنند که رژیم جعلی صهیونیسم و حکام بی منطق و بی دین آل سعود از این حیاط خلوت هاست.

وی تصریح کرد: ازابتدای شکل گیری این دوشجره خبیثه منطقه روی آرامش را ندیده است. تمام تلاش این ایادی استکبار اختلاف افکنی است وجنگ های نیابتی وقتل وغارت وتخریب آثار اسلام ومسلمین و به وجود آوردن وحمایت کردن داعش و تکفیری ها از تفکرات مسموم این دو دشمن مسلمین می باشد که با مدیریت آمریکا انجام می گردد.

در حادثه رخ داده در صحرای منا از مناسک حج بر اثر سو مدیریت کارگزاران دولت عربستان سعودی، قریب به  تن از ۵۰۰۰تن از حاجیان، از جمله  بیش از ۴۷۰ زائر از کشورمان جان باختند که در این میان نیشابور با  ۵۲ جان باخته، داغدارترین شهر کشور شناخته شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.