داستان نامگذاری دوِ «ماراتن»

داستان نامگذاری
دوِ «ماراتن»

یک آتنی ۲۴۰ کیلومتر دوید تا اسپارتی ها را از لشکر کشی ایرانیان آگاه سازد

یک میهندوست آتنی به نام فیلیپیدس Pheidippides = Philippidess پس از اطلاع از تصرف جزیره «اوبوآEuboea» توسط نیروی دریابُرد ایران و پیاده شدن طلیعه این نیرو در «آتیکا» و دشت ماراتنMarathon، دویست و چهل کیلومتر فاصله آتن تا اسپارت را در دو شبانه روز دوید تا از سران اسپارت بخواهد که نیروی کمکی به آتن بفرستند تا به دست ایرانیان نیفتد. وی دوم سپتامبر سال ۴۹۰ پیش از میلاد به اسپارت رسید و درخواست خود را مطرح ساخت. فیلیپیدس از جانب کسی ماموریت نداشت و حس میهندوستی اورا به دویدن ۲۴۰ کیلو متری وادار کرده بود و همین امر ـ در تاریخ ـ بر اهمیت عمل او افزوده است. (برخی از مورخان نوشته اند که او یک پیام رسان = نامه بر حرفه ای بود).

به نوشته هرودوت erodothus (کتاب ششم ـ تاریخ جنگهای پارسیان)، فیلیپیدس پس از بازگشت به آتن از اسپارت، به میدان جنگ رفت و هنگامی که مشاهده کرد ایرانیان به کشتی هایشان باز می گردند تا ازمنطقه خارج شوند مسافت ساحل تا شهر آتن (عرض ناحیه ماراتن Marathon) را که ۴۰ کیلومتر بود دوید تا مردم آتن را که در نگرانی بسر می بردند از این بازگشت آگاه سازد که پس از دادن خبر به شورای شهر، در همانجا و در برابر اعضای شورا برزمین افتاد و درگذشت. پلوتارک نیز جریان را در فصل مارتن کتاب خود توصیف کرده و لوسیان بر آن تفسیر نوشته است. به همین جهت و با هدف جاویدان ساختن فداکاری فیلیپیدس، بارون پیر دو کوبرتین Baron Pierre de Coubertin احیاء کننده مسابقه های پهلوانی المپیک، مسابقه دو طولانی المپیک را «ماراتن» نام نهاده که ۴۲ کیلومتر است.

لشکرکشی به آتن به دستور داریوش بزرگ صورت گرفته بود زیراکه آتنی ها اتباع یونانی زبان ایران در آناتولی غربی (معروف به ایونی که واژه یونان از آن گرفته شده و اینک واقع درترکیه) را تحریک به نافرمانی می کردند و یک بار نیز به شهر سارد = ساردیس (سارت) آسیب زده بودند.

در لشکرکشی به آتن حدود سی هزار پیاده و یک هزار سوار ایرانی شرکت داشتند که ششصد کشتی آنان را به آتیکا که حدود ۴۰۰ کیلومتر دور بود منتقل کردند. فرمانده نیروهای ایرانی آرتافرن بود و فرماندهی کشتی ها را دریاسالار کُرد (ماد) داتیس (داتوس) برعهده داشت. این لشکرکشی، بزرگترین Amphibious Warfare (لشکرکشی دریایی ـ زمینی تاریخ جهان تا قرن بیستم میلادی) بشمار می رود. این نیرو در سر راه خود چند منطقه ازجمله جزیره بزرگ Euboea و شهر Eriteria واقع در آن وناکسوس را تصرف و در Attica پیاده شد. اشتباه در این بود که پیاده ایرانی وارد یک منطقه باتلاقی شده بود و یونانیان در تپه های مشرف بر دشت و در جنوب غربی آبادی ماراتون مستقر شده بودند.

فرمانده نیروهای ایرانی ۱۲ سپتامبر ۴۹۰ پیش از میلاد دستور بازگشت داد و فیلیپیدس این خبر را به آتن رسانید و با گفتن این جمله «شاد باشید، ما برنده شدیم» بر زمین افتاد و جان سپرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.