دادخواست حقوقی

دادخواست حقوقی

دفتر دادگاه پس از دریافت دادخواست تنظیمی از سوی خواهان، باید فوراً آن را به نظر قاضی شعبه برساند و قاضی پرونده با ملاحظه دادخواست و احراز کامل بودن آن، برای تعیین وقت دستور لازم را به دفتر می دهد. تعیین وقت محاکمه با قید ساعت، ماه، سال و دستور ابلاغ آن به طرفین دعوی از جمله وظایف قاضی دادگاه است. معمولاوقت دادرسی به ترتیب ورود پرونده هاست که باید با نظارت کامل قاضی دادگاه از سوی دفتر تعیین می شود. البته رسیدگی به برخی دعاوی یا درخواست ها به موجب قانون باید در وقت فوق العاده و به صورت فوری صورت گیرد مانند: درخواست تامین خواسته یا صدور دستور موقت.

در صورتی که دادخواست ناقص باشد و دادگاه نتواند رسیدگی کند جهات نقص به طور شفاف و روشن باید از سوی قاضی دادگاه در پرونده قید و پرونده به دفتر بازگردانده شود. این موارد از سوی مدیر دفتر دادگاه به خواهان ابلاغ می شود و خواهان باید ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ، نسبت به تکمیل موارد خواسته شده اقدام کند و چنانچه نسبت به رفع نقص اقدامی به عمل نیاورد دفتر دادگاه دادخواست او را رد خواهد کرد. این تصمیم دفتر دادگاه ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ در همان دادگاه قابل شکایت است و رای دادگاه در این مورد قطعی می باشد. ارزش و بهای خواسته در دعاوی مالی باید از سوی خواهان تعیین شود و از نظر هزینه دادرسی و امکان تجدید نظرخواهی بهای خواسته مبلغی است که خواهان در دادخواست می آورد مگر آن که در قانون ترتیب دیگری برای آن تعیین شده باشد برای مثال در دعاوی خلع ید از مال غیر منقول قانون گذار مقرر داشته که هزینه دادرسی برابر ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تقویم و ارزیابی می شود.

باید توجه داشت که خوانده دعوی می تواند در جلسه اول دادرسی به خواسته اعتراض نماید و دادگاه قبل از شروع به رسیدگی ابتدا به این اختلاف خواهد پرداخت و شرط رسیدگی به آن، این است که این اختلاف موثر در مراحل بعدی رسیدگی باشد.

محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.