خیابان ها در روز اربعین چگونه پاکسازی شد

 

21آزاده مهدیار/ اربعین حسینی، هنگامه ای که بار دیگر عزاداران عاشورا را به خیابان ها می کشاند و کاروان های عزاداری به پاس داشت فریاد آزادگی، یکی پس از دیگری مقابل دیدگان مردم صف آرایی می کنند.

مردم نیشابور در کنار مراسم اربعین امسال، شاهد گروه هایی با بازوبندهای مخصوص حمایت از محیط زیست بودند که به صورت خود جوش با جمع آوری زباله های قابل تفکیک و لیوان ها و ظروف یک بار مصرف که اتفاقا در روزهای عزاداری کاربردی بسیار زیاد دارد، تلاش می کردند در عین فرهنگ سازی، با پاک سازی خیابان از این ظروف و یاد آوری لزوم رعایت اصل پاکیزگی در دین، حرمت عزاداری نیز حفظ شود.

با یکی از این جوانان همراه شده و گفت و گویی انجام می دهم. می گوید: ما هر سال در روزهای عزاداری متاسفانه شاهد خیابان هایی مملو از ظروف یک بار مصرف نذری بودیم که در گوشه و کنار رها شده است. به همین دلیل با راه اندازی این طرح، به مردم یاد آوری می کنیم که در کنار سنت عزاداری، از پاک سازی محیط اطراف خود نیز غافل نشوند.

دیگری در حالی که «خداقوت» یکی از همشهریان را به گرمی پاسخ می دهد، می گوید: این ریختن ظروف نذری داخل پیاده رو و خیابان برای برخی از مردم عادت شده است و فراموش کرده اند که علاوه بر نازیبا شدن فضای شهر، چه بار سنگینی بر دوش کارگران زحمت کش شهرداری می گذارند، ما قصد داریم به جای آن، تلاش برای پاک سازی را برای مردم تبدیل به عادت کنیم.

در این فاصله نگاه های متفاوت مردم جالب توجه است. برخی با تعجب نگاه می کنند اما بسیاری دیگر خیلی زود متوجه این کار خداپسندانه می شوند و با گفتن «خسته نباشید» و «قبول باشد» اعضای کمپین را حمایت می کنند.

نظر خانمی جوان که با کودک خود برای مراسم آمده بود را در مورد طرح پاک سازی جویا می شوم، می گوید: بسیار کار درستی است، من همیشه پایان مراسم عزاداری، با دیدن خیابان های کثیف ناراحت می شدم و به این فکر می کردم که چگونه می توان مردم را در این زمینه آگاه کرد، حالا اقدام این جوانان، کمک بسیار بزرگی در این آگاهی رسانی است.

مردی میان سال نیز که در حال زنجیر زنی است، این فعالیت را ستایش می کند و می گوید: اجرشان با اباعبدا…(ع)

پسر بچه ای نیز که با خانواده خود همراه شده است پس از اینکه چند دقیقه ای به کار این گروه نگاه می کند با آنها همراه شده و لیوان های خانواده خود را درون پلاستیک های مخصوص گروه می ریزد و مورد تشویق خانواده اش قرار می گیرد.

لازم به ذکر است طرح مردمی پاک سازی شهری (پاک سازی ظروف یک بار مصرف)، توسط چندین گروه حامی محیط زیست با نام های «حامیان طبیعت نیشابور»، «جوانان حامی طبیعت خراسان»، «آوای طبیعت نیشابور»، «آرتوان»، «فریاد نجات آب(فناب)» و به همت سازمان محیط زیست و سازمان مدیریت پسماند انجام شد و به صورت گروهی از مقابل باغ امین اسلامی و نیز از مقابل درب رباط شاه عباسی آغاز و تا چهارراه انقلاب ادامه پیدا کرد و با استقبال مردم و کاروان های عزاداری رو به رو بود.

به این امید که لااقل در روزهای متبرک عزاداری، شاهد صحنه های آزار دهنده تجمع ظروف یک بار مصرف در گوشه و کنار شهر نباشیم و هر یک از ما خود عضوی از کمپین پاکسازی محیط زیست شهر و دیارمان باشیم؛ چرا که شهر و سرزمین مان، خانه همه ماست.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.