خیابانی که بدون اطلاع مالکین خیابان شد!

آزاده مهدیار

اگر می توانند به جرم «تصرف ملک خودم» با من برخورد کنند

 بیش از پانزده سال پیش ملکی مشاع بین ۷ مالک واقع در بلوار بنیاد شهید، خیابان صبا، بدون اطلاع مالکین تبدیل به خیابان و ممر عمومی شده است، حال مالکین پس از مدت ها پیگیری و شکایت، راهی جز بستن ممر پیدا نکردند، تصویری که مدتی است شهروندان را به سوال وا داشته است. از این رو پای صحبت مالکین می نشینیم تا هم حقوق پایمال شده این شهروندان را به گزارش درآوریم و هم از این که چنین اتفاقی تبدیل به رویه شده و از غفلت مالکین سوء استفاده شود، جلوگیری کنیم.

یکی از مالکین که از مدت ها پیش پشت در جلسات شورای شهر و شهرداری ساعت ها به انتظار باز پس گیری حق خود می نشست در این باره می گوید: دو دانگ از این ملک متعلق به من، ۳ دانگ متعلق به فردی دیگر و دودانگ نیم متعلق به دو فرد دیگر است . در سال ۱۳۸۰ شهرداری با یکی مالکین به مساحت ۵۲۰ متر توافق کردند و این که چرا فقط با این یک نفر توافق شده و بر چه اساسی این میزان از زمین محاسبه شده است، معلوم نیست.

با پیگیری های ما در سال ۸۹ استانداری نامه ای مبنی بر لزوم توافق با مالکین به شهرداری نیشابور ارائه کرد، شهرداری نیشابور پاسخ داد این ملک مشکل حقوقی دارد و باید اثبات مالکیت شود، سال ۹۱ توانستیم حکم قطعی اثبات مالکیت را بگیریم تا مجددا برای توافق اقدام شود.

سال ۹۳ سهم من با وجود دو دانگ ملکیت، ۴۰۷ متر در توافق نامه اعلام شد، در حالی که قبلا نیم دانگ را به مساحت ۵۲۰ متر اعلام توافق کرده بودند، به من اعلام شد این میزان را دریافت کنید تا بقیه اش را هم توافق کنیم، بعد از من هم یک نیم دانگ دیگر را ۲۸۹ متر توافق نوشتند که در شورای شهر تایید نشد، بعد از آن مصوبه شورای شهر در این مورد مبنی بر این بود که باید کارشناسان موضوع را بررسی کنند. هیات کارشناسی اعلام کرد «اگر تقسیم نامه ارائه شده توسط دو طرف درست باشد مالک سهمی نمی برد در غیر این صورت بقیه سهم مالک به وی پرداخت شود.» و همین مورد هم از سوی شورای شهر تصویب شد. اما این تقسیم نامه ای که کارشناسان به آن استناد کردند، اصلا وجود خارجی نداشت و من برای جعلیت آن اقدام کردم و گزارش کارشناسان را که همه ازسوی شهرداری انتخاب شده بودند را خلاف واقع می دانم، در نهایت جلسه ای با دادستان، شهردار، مسئول حقوقی، حراست شهرداری و من برگزار شد و مصوب شد توافق نهایی انجام شود، ضمن این که من نامه مدیر کل امور شهری مبنی بر لزوم انجام این توافق را هم دارم.

شرطی برای توافق گذاشته شد که سند تک برگی برای هر قسمت ملک تهیه شود تا بتوان واگذار کرد و به توافق رسید، اداره ثبت که برای بازدید آمد گفتند خیابان عمومی را که نمی توانیم به نام کسی سند بزنیم! و حرف شان منطقی بود، نامه ای ارسال کردند مبنی بر این که «با توجه به این که میزان تصرف ملک و حدود اربعه مشخص نیست، تا رفع نقص نمی توانیم سند صادر کنیم» معنای رفع نقص را که پرسیدم گفتند: «شما دور ملک خود را با پِی مشخص کنید تا بدانیم ملک در تصرف شما است.» شهرداری هم اعلام کرد چون سندِ قابل انتقال ارائه نشده، نمی توان توافق کرد. دادستان هم در نهایت ارجاع به شهرداری داده است.

الان هم آمده ام ممر را بسته ام و اینجا را ترک نمی کنم، اگر می توانند به جرم «تصرف ملک خودم» با من برخورد کنند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.